• Srebro dla Mołodycza!

          • Chłopcy z naszej szkoły brali udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców w Zapałowie. Na zawodach wywalczyli srebro. W strugach deszczu pokonali inne, dzielnie walczące drużyny. Oprócz zaciekłej rywalizacji, chłopcy również dobrze się bawili, a całe zawody przebiegały w sportowej, sympatycznej atmosferze. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w piłce nożnej. Skład drużyny: Igor Cienki, Kacper Marek, Hubert Sokół, Sebastian Sokół, Mateusz Frań, Łukasz Kędzierski, Szymon Pawlik, Krystian Biały i Kamil Cienki.

            Trener: p. Renata Bałanda

            Opiekun na zawodach: Agnieszka Mierzwa

          • "Reklama Mojej Szkoły"

          • Ogólnopolski Konkurs Multimedialny 

            W ostatnim czasie dwie uczennice naszej szkoły, Natalia Pryjda i Klaudia Winiarz, wzięły udział w Konkursie Multimedialnym "Reklama Mojej Szkoły". Turniej ten miał na celu zachęcenie uczniów do tworzenia kreatywnych reklam promujących  szkołę. Startowało w nim 150 zespołów z różnych stron Polski.

            Natalia i Klaudia, pod opieką pani Beaty Hemperek, postanowiły wziąć udział w zmaganiach i stworzyły bardzo ciekawą reklamę. Niestety, ich praca nie zdobyła nagrody, ale dla uczennic było to nowe doświadczenie.

            Uczestnictwo w potyczkach filmowych pozwoliło Natalii i Klaudii na rozwijanie swoich umiejętności w zakresie tworzenia multimedialnych prezentacji oraz na zdobycie nowych doświadczeń. Ponadto była to wspaniała okazja do promocji naszej szkoły.

                        Zachęcamy innych uczniów do brania udziału w podobnych konkursach, są one okazją do kształcenia nabytych już umiejętności,  zdobywania wiedzy, a także ciekawym doświadczeniem.

             

                        Na początku tego artykułu zamieściliśmy pracę naszego zespołu filmowców w wersji nieco rozszerzonej.

            Autor artykułu: Otylia

                                          Klaudia Winiarz                                                                        Natalia Pryjda

          • Rodzinnie, artystycznie, historycznie i sportowo…

          • 4 czerwca  2023 roku w naszej szkole odbyło się święto rodziny. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą ,,Michałówką” – nabożeństwem ku czci Honorowego Patrona Szkoły Błogosławionego Michała Czartoryskiego oraz  odśpiewaniem hymnu.  Zwieńczeniem tej części uroczystości była salwa honorowa na cześć młodego powstańca z 1863 roku spoczywającego niedaleko szkoły.  Dokonali jej członkowie Klubu Strzeleckiego „Kopernik” – LOK w Przemyślu.

            Następnie przenieśliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie nasi koledzy i koleżanki zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, a także artystyczne. Tańczyli starsi uczniowie,  przedszkolaki oraz nauczyciele.

            Uczniowie z klas szóstej i piątej wystawili koleją część „Kopciuszka” w wersji współczesnej.  

            W czasie akademii przedstawieni zostali absolwenci naszej szkoły z roczników: 1980, 1981, 1982.

            Potem na podwórku szkolnym i boisku miały miejsce różne konkursy, mecze i inne rozgrywki. Wśród nich znalazł się przegląd piosenki ,,Śpiewać każdy może”, w którym zwyciężyła Alicja Haczek, na drugim miejscu uplasował się Jarosław Butsman, a trzecie miejsce należało do: Leny Grześ, Natalii Adamiec i Dominika Hemperka.

             LKS seniorzy i  juniorzy rozegrali  mecz piłki nożnej o Puchar Sołtysa Wsi Mołodycz. Puchar przeszedł w ręce seniorów.

            Bardzo dużą popularnością cieszył się rzut gumiakiem. Tu bezkonkurencyjni okazali się: Andrzej Pełech, Wojciech Kolasa, Hubert Dec, Anita Kopańska (w kategorii dorośli), Hubert Sokół, Patryk Adamiec, Szymon Winiarz, Dominik Kolasa (w kategorii uczniowie). ​​​​​​​

            Nie zabrakło także turniejów: hula-hop,  skoków w workach oraz na skakance. W pierwszej konkurencji klasyfikacja przedstawiała się następująco:

            I miejsce – Lena Grześ

            II miejsce – Maja Arian

            III miejsce – Julia Kopańska

            Natomiast w drugiej konkurencji najlepsi okazali się:

            I miejsce – Alicja Haczek

            II miejsce – Natalia Cienki

            III miejsce – Oliwia Soliszewska

                    Dużym zainteresowaniem cieszył się bieg ze skakanką rozgrywający się  w dwóch turach. Oto wyniki:

            I miejsce - Nadia Kosturek, Milena Kosturek, Natalia Cienki, Natalia Adamiec.

            II miejsce – Natalia Cienki, Anna Cienki, Julia Kopańska, Lena Grześ.

            III miejsce – Oliwia Soliszewska, Natalia Adamiec, Emilia Zaborska.

            Na festynie pojawiły się atrakcje w postaci: dmuchańców, słynnego bigosu, malowania na talerzu oraz foli, a także pokazy i wystawy militariów Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Galicja” oraz   Klubu Strzeleckiego „Kopernik” – LOK w Przemyślu. Można było podziwiać artefakty odnalezione w ziemi przez członków stowarzyszenia czy broń prezentowaną na ekspozycji Klubu Strzeleckiego.

            Rozgrywki przerwał dźwięk syren strażackich. W ten sposób OSP Mołodycz zaakcentowała swój przyjazd, po czym   rozpoczęła pokaz swoich umiejętności strażackich, a także możliwości sprzętu gaśniczego. Zebrani mogli zaobserwować, jak wygląda akcja gaśniczo – ratownicza.

            Do prowadzenia imprezy zaangażowali się również nasi skauci z 39 DH ,,Komandosi” im. Bohaterów Września, mieli oni własne stoisko z bransoletkami z muliny, gumkami do włosów, poduszkami, ciastkami oraz książkami autorstwa naszej dh. Gabrieli Rokosz pt. ,,Ostatnie istnienie”. Ponadto śpiewając i grając na gitarze, umilali czas uczestnikom biesiady. 

            To niesamowite święto zostało zakończone tańcami na trawie przy świetle księżyca. Serdecznie dziękujemy wszystkim za liczną obecność, a Kacprowi Markowi oraz Hubertowi Sokołowi za sprawowanie funkcji DJ-ów.

            autorzy artykułu: Klaudia Winiarz, Ewelina Zbożeń

             

            Z okazji święta rodziny w naszej szkole została przeprowadzona akcja "Siła dotyku", której celem było ukazanie pozytywnych relacji i emocji panujących w rodzinie:) Prezentujemy nadesłane prace. 

            Organizator akcji: pedagog szkolny p. Angelika Tomaszek

          • Najszczęśliwsze święto na świecie

          • Dzień Dziecka

            Niezależnie od czasu (nie zawsze w tym samym dniu i w ten sam sposób) Dzień Dziecka ma na celu uszczęśliwiać pociechy i uświadamiać dorosłych o ich potrzebach, przywilejach i prawach.

            Nie mogło być inaczej w naszej szkole, dlatego 1 czerwca 2023 r. zorganizowano dla wszystkich uczniów niezapomniany, wesoły dzień. Impreza została przygotowana z dbałością o każdy szczegół.

            Największym zainteresowaniem cieszył się mega dmuchaniec oraz "Festiwal Kolorów". Nie zabrakło pokazu baniek mydlanych czy malowania twarzy. 

            Pogoda nas nie zawiodła. Słoneczna aura wpłynęła na dobre samopoczucie, dodawała sił i mobilizowała do wspólnej zabawy.

            Każdy uczestnik imprezy został poczęstowany lodami. Mógł skosztować popcorn i watę cukrową.

            W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Latawce, dmuchawce, wiatr" organizowany przez p. Angelikę Tomaszek i p. Gabrielę Styś.

            Oto nagrodzeni:

            kategoria wiekowa- klasy 0-3:

            1  miejsce: Olivia Pszonak

            2 miejsce: Jan Kiełbasa

            3 miejsce: Kacper Pryjda

            kategoria wiekowa- klasy 4-8:

            1 miejsce- ex aequo: Klaudia Winiarz, Weronika Winiarz: 

            2 miejsce: Karina Marszałek

            3 miejsce: Lena Kiełbasa

            wyróżnienie: Antoni Cienki i Natalia Pryjda

            Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi podczas apelu.

            Więcej zdjęć w albumie fotograficznym. Zapraszamy.

             

            Organizatorzy: Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski

            wraz z opiekunami p. Angeliką Tomaszek i p. Gabrielą Styś

            Opiekunowie podczas imprezy: wychowawcy  klas

             

            W okresie Wielkanocy  odbył się "Kiermasz ciast", z którego dochód został przeznaczony na  zorganizowanie szkolnego Dnia Dziecka. Wynajęto dmuchaną zjeżdzalnię, zakupiono: proszki holi, cukierki, lody, folię stretch do malowania, kolorową kredę. Ufundowano także nagrody w konkursie "Latawce, dmuchawce, wiatr" (za trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych).

             

          • "Bieg papieski"

          • Chętni uczniowie reprezentowali naszą szkołę dnia 01.06.2023 r. w ,,biegu papieskim”, który odbył się w Piwodzie. Należeli do nich: Aleksandra Krzemień, Julia Krzemień, Mateusz Frań, Kacper Marek, Sebastian Sokół, Kamil Cienki.

            Najlepsi z nich to: 

            Kacper Marek- II miejsce w biegu na 800 m chłopców klas VII- VIII

            Aleksandra Krzemień – III miejsce w biegu na 800 m dziewcząt klas VII – VIII

            Mateusz Frań – III miejsce w biegu na 800 m chłopców klas VII - VIII

            Więcej zdjęć w albumie.

            Opiekun: p. Renata Bałanda

            autor artykułu: R. Bałanda

          • Kolorowy świat warzyw

          • W naszej szkole od miesiąca trwają prace nad małym warzywniakiem, który ma na celu propagować zdrowy styl życia oraz zachęcać uczniów do spożywania smacznych i pełnych witamin przekąsek. To miejsce, pozwala dzieciom na wzbogacanie wiedzy i bezpośredni kontakt z przyrodą - poznawanie jej wszystkimi zmysłami.

            Dzieci wraz z opiekunami dzielnie pomagały w przygotowaniu ziemi pod uprawę warzyw. Kiedy nastał odpowiedni czas siały, sadziły i podlewały. Posiadzili rzodkiewkę, marchewkę oraz wcześniej wyhodowane sadzonki: sałaty, cebuli, pomidorów, papryki, ogórków, truskawek oraz poziomek. Młodzi ogrodnicy pracowali bardzo ciężko i widać było, że praca w ogrodzie sprawia im ogromną frajdę. Każdy miał swój udział w założeniu i pielęgnowaniu szkolnego warzywniaka.

            Mamy nadzieję, że tworząc to miejsce zachęcimy Was do odwiedzania go i posmakowania tego co lubicie najbardziej.

            Na zdrowie!

            Zapraszamy do albumu fotograficznego.

            Pomysłodawcy:

            Koordynator promocji zdrowia p. Gabriela Styś

            Kierownik świetlicy p. Maria Dudek

            autor artykułu: G. Styś

          • Trójbój

          • Dnia 31.05. 2023 r. uczniowie z klasy czwartej i trzeciej w składzie: Szymon Winiarz, Dominik Kolasa, Jan Mil, Antoni Cienki, Filip Winiarz  uczestniczyli w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym chłopców zajmując III miejsce.

            Najlepszym zawodnikiem w  Powiatowych Igrzyskach Dzieci w  Trójboju Lekkoatletycznym chłopców okazał się uczeń klasy czwartej naszej szkoły – Szymon Winiarz, który zajął I miejsce.

             

            Zdjęcia w albumie.

            Opiekun: p. Renata Bałanda

            autor artykułu: R. Bałanda

          • Dzień Różnorodności Kulturowej

          • W naszej szkole uczymy otwartości na inne kultury, ich rozumienia i tolerancji dla inności. Krzewimy postawy obywatelskie, kształtując wśród uczniów odpowiedzialność za własne otoczenie. 

            Dobrym przykładem pokazującym, że różnice międzykulturowe nie są żadną przeszkodą we współpracy i utrzymywaniu bliższych relacji jest codzienność w naszej szkole, gdzie uczą się także obcokrajowcy. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że ludzie różnią się na wiele widocznych i niewidocznych sposobówTo nie tylko różnice w wyglądzie, ale także to jak postrzegamy różne rzeczy i jakie zajmujemy wobec nich postawy. To też tradycje, potrawy... 

            W związku z przypadającym na 21 maja Światowym Dniem Różnorodności Kulturowej na warsztatach uczennice klasy 7 próbowały nadać daniu charakter wybranego regionu wykorzystując do tego .........sosy :) Wykonały dwa róznorodne:

            • pochodzący z Francji sos beszamelowy oraz
            • z Włoch - jajeczny.

            Edukacja żywieniowo-kulinarna to sposób na przekazanie praktycznych wiadomości dotyczących nie tylko gotowania, ale też jeden z najlepszych kierunków działań, który może mieć realny wpływ na zmianę nawyków żywieniowych młodych pokoleń. 

            Zdjęcia w albumie.

            Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

            artykuł: A. Tomaszek

          • „Language Master”

          • 19 maja uczniowie ósmej klasy czyli Kacper Marek, Natalia Pryjda oraz Łukasz Kędzierski reprezentowali naszą szkołę w powiatowym konkursie z języka angielskiego „Language Master”. Uczniowie mieli okazję rywalizować z innymi szkołami z całego powiatu. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Drogowo- Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu. Konkurs sprawdzał wiedzę z języka angielskiego na poziomie B2 oraz wiadomości kulturowe o jednym z państw Wielkiej Brytanii, mianowicie Szkocji. Podczas konkursu panowała koleżeńska atmosfera. Nasi uczniowie mieli okazję poznać starszych kolegów, już uczniów szkoły średniej, a także rówieśników z innych szkół. Była to już siódma edycja tego konkursu, natomiast debiut w nim naszej szkoły. Z niecierpliwością będziemy czekać na następną edycję.

            Opiekun: Agnieszka Mierzwa

          • Trudne uczucia wyrażone słowami

          • Gminny Konkurs na Reportaż, Esej lub Felieton  od czternastu lat gości w terminarzu. Zachęca uczniów do poruszania ważnych problemów młodzieży oraz ludzi dorosłych. Pozwala również nastolatkom zgłębiać tajniki wymienionych powyżej form dziennikarskich. Potyczki organizuje Szkoła Podstawowa im. Stanisława Sudoła w Wiązownicy.

            W tegorocznych zmaganiach – pod hasłem  „Dziura w sercu” - udział wzięła uczennica naszej szkoły Aleksandra Krzemień. Wyraziła w nim swoje uczucia po stracie bliskiej osoby. Napisała o trudnych doświadczeniach każdego człowieka i zajęła I miejsce w konkursie.

            Gratulujemy sukcesu.

            Uczennicę do konkursu przygotowała p. Beata Walerianowicz- Hemperek

            autor artykułu: B. Walerianowicz- Hemperek

          • Muffiny oreo

          • anglosaski przysmak :)

            Wspólna praca w kuchni to świetna zabawa, a samodzielnie wykonane wypieki smakują, jak żadne inne. Przekonali się o tym uczniowie klasy II i III, którzy na zajęciach kulinarnych piekli muffiny.

            Muffiny pochodzą z Anglii, powstały na przełomie X i Xi wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji. Są zdecydowanie cięższe od babeczek, a ich struktura bardziej zbita - przypominająca chleb. Przygotowuje się je poprzez oddzielenie składników mokrych (olej zamiast masła!) i suchych (mąka, proszek do pieczenia). 

            Z niewielką pomocą prowadzących, dzieci odmierzały składniki i nakładały powstałe ciasto do papierowych foremek.

            Gdy muffinki się piekły, mali cukiernicy przygotowywali przepyszny krem oreo. Z niecierpliwością czekali na degustację. Słodki poczęstunek znikał w oka mgnieniu.

            Zdjęcia w albumie.

            Przepis znajdziecie na MS Teams :)

            Organizatorzy: p. Gabriela Styś, p. Angelika Tomaszek

            artykuł:  A. Tomaszek

          • Bądź ECO!!!

          • 18 maja 2023 r. w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicielki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu. Panie podczas prelekcji zaprezentowały uczniom klas I-III oraz VII-VIII działanie zakładu, jego funkcje i zadania oraz sprzęt, który używany jest w codziennej  pracy związanej ze zbiórką odpadów. Zapoznały też dzieci z zagadnieniami dotyczącymi segregacji śmieci, ich wtórnym wykorzystaniem oraz działalnością  Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

            Podczas spotkania był też czas na praktyczną naukę segregacji śmieci oraz korzyści z niej płynące. Dzieci rozwiązując zagadki, odpowiadając na pytania czy układając różne hasła, wykazały się spora wiedzą na temat ekologii. Wszyscy zostali obdarowani specjalnymi magnesami  zachęcającymi do bycia "eco".

            Spotkanie było bardzo ciekawe i  kolejny  raz przypomniało wszystkim jak ważne jest dbanie na co dzień o nasze środowisko.

            Opiekunowie: p. M. Romaniec, p. M. Piskorz, p. G. Styś, p. B. Walerianowicz- Hemperek

          • Jak było kiedyś?

          • W dniu 17 maja 2023 r. drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Mołodyczu oraz Szkoły Podstawowej w Szówsku wybrali się na wspólną wycieczkę do Parku Kultury i Rozrywki „Kresowa Osada” w Baszni Dolnej. Dzieci zostały oprowadzone po znajdującym się tam muzeum, gdzie została im przybliżona historia wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Poznali również tradycje i zwyczaje, które niegdyś towarzyszyły Polakom na tych terenach.

            Po obiedzie, uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach rzemieślniczych malowania na szkle oraz w warsztatach pieczenia pierników. Wielką atrakcją okazał się park rozrywki z dmuchańcami.

            Pomimo wielkiego zmęczenia wrócili do domu z uśmiechem na twarzy. Przywieźli ze sobą wykonane prace, pierniki oraz pamiątki, które zakupili w sklepiku.

            Więcej zdjęć w albumie.

            Kierownik wycieczki: p. Gabriela Styś

            Opiekun: p. Marzena Warcaba

            autor artykułu: G. Styś

          • II GMINNY KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI

          • II GMINNY KONKURS
            PLASTYCZNO - LITERACKI

            pt.: Moja rodzina, to największa wartość!


            Pod honorowym patronatem
            Wójta Gminy Wiązownica

            Organizator konkursu:
            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie
            Zapałów 159
            37-544 Zapałów


            REGULAMIN

            Organizator:

            Organizatorem Gminnego Konkursu plastycznego/ literackiego, pt. „Moja rodzina to największa wartość!” (zwanego dalej Konkursem) jest Szkoła Podstawowa
            im. Jana Pawła II w Zapałowie.

            Cele Konkursu:

            • zachęcenie rodziców i wychowawców do rozmów z dziećmi na temat wartości rodziny w ich życiu;
            • podkreślenie znaczenia rodziców i rodziny w kształtowaniu osobowości każdego człowieka;
            • rozwijanie talentów plastycznych/ muzycznych/ literackich dzieci.

            Konkurs skierowany jest do uczniów:

            •          Oddziału „0”

            •          klas I – IV

            •          klas V – VIII

            Warunki uczestnictwa w Konkursie:

            • dostarczenie pracy plastycznej/ tekstu literackiego, będącej twórczą interpretacją tytułu Konkursu;
            • każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę;
            • prosimy o zabezpieczenie prac;
            • podpisanie pracy na odwrocie (prosimy podać imię i nazwisko Autora, wiek, klasę
              i nazwę szkoły do której uczęszcza);
            • załączenie wypełnionego formularzu uczestnictwa (zał.: 1,2,3,4) w konkursie, w którym zawarte są dane Autora, jego Opiekun, akceptacja regulaminu i zgoda na przetwarzanie danych osobowych (RODO);
            • Prace przysłane po terminie nie będą oceniane.

            Termin zgłaszania prac:

            Prace plastyczne i literackie można dostarczyć osobiście w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zapałowie do 05.06.2023 r. w godzinach 7.30 – 15.00.
             

            Ocena prac:

            Komisja powołana przez Organizatora oceni prace w wymienionych wyżej kategoriach. Przedmiotem oceny będzie:

            1. Pomysłowość i oryginalność;

            2. Właściwy dobór techniki i środków;

            3. Przejrzystość i zwięzłość kompozycji;

            4. Estetyka i forma;

            5. Sposób wyrażenia zainteresowań autora, jego emocji i ekspresji oraz nastrój i siła przekazu;

            6. Umiejętność powiązania przez autora wszystkich elementów w zharmonizowaną całość;

            7. Umiejętności graficzne, kolorystyczne.

             

            Ogłoszenie wyników Konkursu:

            Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zapałowie. Zwycięzcy zostaną uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami.

            Organizatorzy będą kontaktować się z poszczególnymi szkołami w celu poinformowania laureatów o terminie ogłoszenia wyników.

            Kontakt:

            Osobami, które koordynują przebieg konkursu to:

            p. Ewa Morawska i p. Justyna Krywko.
            Telefon kontaktowy: 516440773

            Postanowienia końcowe:

            1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem decyduje Organizator Konkursu.

            2. Organizatorowi przysługuje prawo do wprowadzania zmian w niniejszym Regulaminie.

            3. Dostarczenie prac stanowi akceptację niniejszego Regulaminu.

             

            Głównym celem konkursu jest zachęcenie rodziców i wychowawców do rozmów
            z uczniami o wartości rodziny w ich życiu. Podkreślenie znaczenia rodziców, którzy mają decydujący wpływ na kształtowanie osobowości dziecka, jego uczuć, świata myśli i dążeń.
            Konkurs stwarza środowisko rozwojowe dla zdolności dzieci i młodzieży, pogłębiając talenty przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych/  literackich.

            Rodzina widziana oczyma dziecka/ młodego człowieka jest bogatym źródłem życia, szkołą wartości, ciepła i pokoju. Konkurs pozwala uchwycić najcenniejsze wspomnienia
            i najpiękniejsze chwile spędzane z rodziną.

             

            KATEGORIA PLASTYCZNA – plakat

            Na plakacie musi znaleźć się hasło związane z rodziną.

            Format pracy: A4 lub A3;

            Technika: wybranymi przez siebie technikami np. rysowanie kredkami, pastelami, malowanie farbami, wydzieranie, grafika, collage, techniki mieszane.

             

            KATEGORIA LITERACKA

            Wiersz/ rymowanka

            Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie wiersza lub rymowanki, który powinien składać się maksymalnie z 10 wersów (maksymalnie 750 znaków).

            Opowiadanie

            Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie opowiadania o tematyce związanej z rodziną, który nie przekracza dwóch stron A4 maszynopisu (czcionka Times New Roma, rozmiar czcionki 12, Interlinia 1,5 wiersza). Prace konkursowe oceniane będą przez powołaną przez Organizatora komisję. Komisja przy ocenie prac będzie brać pod uwagę:

            a) oryginalność pomysłu,
            b) zasób słów języka ojczystego i kompozycję opowiadania,
            c) poziom literacki pracy,
            d) ortografię.

            W konkursie mogą wziąć udział jedynie prace autorskie (ułożone samodzielnie przez uczestników konkursu), dotąd niepublikowane w Internecie, w książkach i czasopismach, nienagradzane w innych konkursach.
             

            Konkurs_Moja_rodzina__to_najwieksza_wartosc__SP_Zapalow.pdf

             

          • Konkurs czytelniczy

          •        Dnia 16 maja w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Czytamy nowele Henryka Sienkiewicza  i Bolesława Prusa”. Jego uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI, którzy po wygranej w eliminacjach klasowych reprezentowali swoją klasę. Celem konkursu była przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz wyrabianie nawyku czytania, jako formy spędzania wolnego czasu.

            Komisja wyróżniła następujących uczniów:

            • I miejsce -   Karina Marszałek kl.VI
            • II miejsce -  Weronika Winiarz kl VI, Aleksandra Brudniak kl.V
            • III miejsce - Sebastian Sokół kl. VI, Dominik Kolasa kl.IV

             

            Organizator konkursu: p. Lucyna Władek

            autor artykułu: L. Władek

          • Trójbój

          • Dnia 15 maja 2023 r. nasza szkoła była organizatorem Gminnych Igrzysk w Trójboju Lekkoatletycznym. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy trzeciej i czwartej w składzie:

            Dziewczęta: Anastazja Wojdyła, Emilia Golba, Milena Kosturek – Migacz, Natalia Cienki, Oliwia Soliszewska.

            Chłopcy: Antoni Cienki, Dominik Kolasa, Jan Mil, Szymon Winiarz, Filip Winiarz.

            Drużyna chłopców zajęła I miejsce.

            Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce.

            Najlepszymi zawodnikami okazali się:

            Anastazja Wojdyła- I miejsce w biegu na 60 m.

            Szymon Winiarz- I miejsce w skoku w dal,

                                         I miejsce w rzucie piłeczką palantową

                                         I miejsce w trójboju lekkoatletycznym

                                         II miejsce w biegu na 60 m.

            Mil Jan- II miejsce w rzucie piłeczką palantową

            Antoni Cienki – III miejsce w rzucie piłeczką palantową.

             

            Więcej zdjęć w albumie.

            Uczniów do zawodów przygotowała p. Renata Bałanda

            artykuł: R. Bałanda

          • „Glass is life…”

          • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego i wyboru ścieżki kariery uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły mieli dziś okazję zapoznać się z jednym z największych zakładów produkcyjnych w naszym regionie. Poznali historię oraz zobaczyli jak przebiega proces produkcji opakowań szklanych w jarosławskiej Hucie Szkła.

            Huta Szkła w Jarosławiu rozpoczęła swoją działalność w 1974 roku. Od 1933 roku należy ona do koncernu Owens Illinois (O-I Glass) i jest największym zakładem w rodzinie 70 zakładów na całym świecie. Jednocześnie jest to największa huta szkła w Europie. O-I Jarosław zajmuje się produkcją opakowań szklanych w trzech różnych kolorach (oranż, zieleń i bezbarwny). W kopule o wysokości 35 m i długości 120 m znajdują się 4 piece (wanny) szklarskie, które mają zdolność topienia 1200 ton szkła na dobę. Do produkcji szkła używa się m.in. piasku, sody i wapienia. Wszystkie komponenty używane do produkcji szkła dostarczane są do O-I Jarosław wagonami. Szkło zielone barwione jest związkami chromu, natomiast oranżowe związkami żelaza.

            O-I w Jarosławiu produkuje dziennie blisko 6 milionów opakowań szklanych (najszybsza maszyna produkuje nawet 600 wyrobów na minutę).

            Huta Szkła w Jarosławiu do produkcji opakowań szklanych używa również stłuczki (ok 30 % na szkle bezbarwnym i 60 % na szkle kolorowym), pozwala to znacząco zmniejszyć energię potrzebną do produkcji szkła.

            Niestety obecnie w Polsce poziom recyklingu jest niski i sporo szkła nie trafia do recyklerów, a to co jest dostarczane jest silnie zanieczyszczone (nawet 200 kg w tonie to plastik, bioodpady, metal, szkło nietłukące/żaroodporne). Jest to spora ilość, gdyż wymagania huty to maksymalnie 50 gramów zanieczyszczeń w tonie stłuczki.

            Statystyczny mieszkaniec Polski nieprawidłowo wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić te przyzwyczajenia. Segregujmy odpady jeszcze staranniej niż dotąd, by łatwiej i skuteczniej poddać je procesowi recyklingu.

            Zakład ten dużą wagę przywiązuje do ochrony środowiska. Świadczyć o tym może m. in. wyposażenie kominów ( 2 kominy o wys. Ok 70 m) w elektrofiltry i DeNOx do wyłapywania pyłów i szkodliwych tlenków siarki i azotu oraz chlorków, a także zamknięty obieg wody, własne studnie głębinowe i separator (woda jest czyszczona i zawracana do procesu).

            Również produkty O-I są EKO –  opakowania szklane mogą być przetwarzane nieskończoną ilość razy.  

            Dowiedzieliśmy się również jak można rozpoznać produkt pochodzący z jarosławskiego zakładu. Na produktach O-I z Jarosławia wytłaczane są symbole E19.

            Dziękujemy serdecznie za wspaniałe przyjęcie pracownikom firmy O-I Poland S.A. Huta Szkła Jarosław.

             

            Więcej zdjęć w albumie.

            Kierownik wycieczki: p. Maria Dudek

            Opiekunowie: p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc
            autor artykułu: M. Dudek

          • Nie zapomnij!

          •  

            Ten polski kwiatek mówi skromnie – nie zapomnij o mnie, zwolnij na chwilę „uśmiechnij się do bliskich, pomyśl o starych przyjaciołach”.

            Akcję obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki zapoczątkował 2002 roku redaktor radiowej jedynki prowadzący „Ekoradio” – Andrzej Zalewski.

            ​​​​​​​Święto to obchodzimy 15 maja. Ma ono na celu promowanie przyrody, jej walory i ochronę.

            ​​​​​​​Świętowanie Dnia Polskiej Niezapominajki w naszej szkoły odbyło się 9 maja. Uczniowie klas I-VIII mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości kwiatów rozwiązując test: „Znam polskie kwiaty” przygotowany przez Panie Wiesławę Stanisławczyk i Agnieszkę Gloc. Najmłodsi otrzymali różne kolorowanki, z motywem niezapominajek oraz wysłuchali wiersza Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”.

            Uczniowie otrzymali także sadzonki niezapominajek, aby mogli posadzić je w swoich ogrodach
            i cieszyć się tymi niezwykłymi kwiatami.
            ​​​​​​

            Dawniej obdarowanie kogoś niezapominajkami stanowiło prośbę o niezapomnienie, było wyrazem sympatii, życzliwości. Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku, w ten sposób te niepozorne piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody.

            Dopełnieniem tego dnia były herbaty z kwiatów klitorii (niebieska) i kwiatów hibiskusa (czerwona).

            Czy wiesz, że…

            Niezapominajki rosną w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków.

            Nazwa niezapominajki, podobnie jak w polskim związana jest z pamięcią, a właściwie niezapominaniem.

            Forget me not – po angielsku

            Wu Wang Cae – po chińsku

            Niezabudka – po rosyjsku

            Wasurena gusa – po japońsku

            Forglemmigej – po duńsku

            Fórglemmigej – po szwedzku

            Forglem-mig-ikke – po norwesku

            Vergißmeinnicht – po niemiecku

            Nontiscordardimé – po włosku

            Vergeet-mij-nietje – po holendersku

            Nomeolvides – po hiszpańsku

            Więcej zdjęć w albumie.

            Organizatorzy: p. Agnieszka Gloc, p. Wiesława Stanisławczyk

          • Witaj, Majowa Jutrzenko!

          • ,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” 

                                                                                                                                                      św. Jan Paweł II

             

            W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 MajaChcąc przybliżyć uczniom ten ważny akt prawny,  w dniu 05.05.2023 r. klasy II, III, VII oraz VIII przygotowały montaż słowno- muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

            Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Artyści zrobili duże wrażenie na publiczności. W ciekawy sposób przedstawili wydarzenia minionych czasów. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

            Uroczysty charakter apelu został podkreślony przez uczniów klasy II i III, którzy wykonali dostojny taniec dworski- polonez.

            „Witaj majowa Jutrzenko”, jedna z najpiękniejszych a zarazem najbardziej żwawych i wesołych patriotycznych pieśni, pamiątka ustanowienia Konstytucji 3 maja, towarzyszy od wielu lat kolejnym pokoleniom Polaków, dlatego i w tym roku nie mogło jej zabraknąć w naszej szkole. 

            Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował wszystkim artystom oraz nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości: 

            p. Gabrieli Styś

            p. Beacie Walerianowcz- Hemperek

            p. Angelice Tomaszek

            Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

          • Kwietniowe osobowości

          • W piątek 5.05.2023r. zostały wręczone odznaki osobowościom kwietnia. Wszyscy oklaskiwali wybrane osoby. Oto one:

            • Sportowiec miesiąca: Dominik Kolasa, Zosia Król
            • Profesorek:  Milana Tabachok, Aleksandra Brudniak
            • Wzorowy dyżurny: Weronika Winiarz, Karina Marszałek
            • Smakosz: Antoni Gałan, Natalia Cienki
            • Służbista: Igor Sokół, Madzia Haczek
            • Koleżka: Ania Golba i Emilia Golba
            • Kulturysta: Michał Kopański, Gabrysia Mac
            • Złota rączka: Mateusz Frań, Sebastian Sokół
            • Pożeracz książek: Olivia Pszonak, Kamila Pietryna

            Ostatni tytuł, na który wszyscy czekali czyli „Klasa na medal” przypadła klasie, która trzyma się razem. Do nich fajnie się przychodzi, a także fajnie z nimi pracuje. To klasa „8”. Gratulujemy zaszczytnego tytułu.

             

            Koordynator: Agnieszka Mierzwa