• VII Gminny konkurs matematyczny „Mistrz Matematyki”

     • pod Patronatem Wójta Gminy Wiązownica

      W dniu 14.06.2022 w Szkole Podstawowej w Ryszkowej Woli odbył się VII Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki” pod Patronem Wójta Gminy Wiązownica. Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III- Antoni Cienki oraz Dominik Kolasa. Wszyscy uczestniczy konkursu zostali obdarowani dyplomami oraz nagrodami ufundowanymi przez Wójta Gminy Wiązownica. Naszym Uczniom gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów!

      Opiekun: p. Gabriela Styś

     • Warsztaty biologiczne

     • Na początku czerwca w  naszej szkole odbyły się warsztaty biologiczne. Celem zajęć było zainteresowanie przedmiotem, poszerzanie wiedzy biologicznej. Uczniowie chętnie pracowali samodzielnie i zespołowo, oraz rozwijali twórcze myślenie.                   

      Bardzo dużym zaangażowaniem wykazały się uczennice klasy VIII, które w maju wzięły udział w konkursie biologicznym. Dziewczęta: Julia Niemiec, Amelia Winiarz i Karolina Zagrobelny chętnie pokazały swoim młodszym koleżankom i kolegom jak pracować z mikroskopem, a także w jaki sposób wykonuje się samodzielnie preparaty mikroskopowe (np. ze skórki cebuli, miąższu pomidora oraz skrobi ziemniaka).

      Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz wzbudzały pozytywne emocje. Uczniowie mogli się przekonać, że biologia jest ciekawa i interesująca.

      Prowadząca zajęcia: p. Wiesława Stanisławczyk

     • Dzień dziecka w kinie

     • W czwartek 9 czerwca dzieci z naszej szkoły, w ramach Dnia Dziecka, wybrały się do Kina na Biegunach na film pt.”Pan Wilk i spółka”. Panowie Wilk, Wąż, Pirania, Rekin oraz Tarantula postanawiają zakończyć swoją kryminalną działalność… Po filmie, korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wspólnie poszliśmy na lody.

      Jak na Dzień Dziecka przystało, było kino, były lody, był popcorn, słońce i pepsi, więc był to bardzo udany dzień.


      Kierownik wycieczki: Agnieszka Mierzwa

      Opiekunowie: Małgorzata Piskorz, Irena Szwajczak, Sabina Kuta

     • Niedzielne świętowanie w Mołodyczu

     •           Dnia 5 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Mołodyczu odbyło się potrójne święto:  Szkoły, Rodziny i Mołodycza. Uroczystość rozpoczęła się od „Michałówki” – nabożeństwa ku czci Honorowego Patrona Szkoły Błogosławionego Michała Czartoryskiego u stóp Jego Figury.

                  Następnie wszyscy goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie część artystyczną rozpoczęli najmłodsi uczniowie, prezentując montaż słowono – muzyczny ,,Jesteś mamo skarbem mym”.

      Następnie przedszkolaki wykazały się swoimi umiejętnościami podczas występu pt.: „Kwiaty dla Mamy i Taty”.

      Klasa pierwsza i trzecia w  teatrzyku pt.: ,,Czarodziejski kwiat” poruszyła problem wartości w życiu. 

      W piosence „Tango dla mamy i taty” zaprezentowali się uczniowie klasy drugiej, a później uczennica klasy piątej - Joanna Kuta w utworze „Ale jazz”.

                  Taniec w naszej szkole zagościł na dobre i stał się ważnym elementem edukacji międzykulturowej. Stąd uczniowie klasy drugiej wystąpili w choreografii pt. „Taniec kwiatów”. Motywem przewodnim ekspresji był walc Waldemara Kazaneckiego.

      W układzie tanecznym z parasolkami zaprezentowały się uczennice klasy piątej i szóstej.

      Podczas występów nie zabrakło też gry na instrumentach i śpiewu w wykonaniu uczniów: Damiana Haczka, Julii Rokosz i Klaudii Winiarz, zaś  siódmoklasiści przypomnieli nam fragmenty znanej sztuki Juliusza Słowackiego „Balladyny” w wersji współczesnej.

      Na zakończenie części artystycznej uczniowie klasy piątej zainspirowani znaną, baśnią przedstawili „Kopciuszka” według własnej interpretacji.

      Tuż po przedstawieniach odbyła się prezentacja absolwentów naszej szkoły z roczników 1977, 1978 i 1979. Nie obyło się także bez pamiątkowego zdjęcia przed budynkiem.

      Oprócz powyższych aktywności tego dnia odbyły się również pokazy i konkursy sprawnościowe oraz turniej siatkówki.

      Strzałem w dziesiątkę okazał się "Rzut gumiakiem na odległość". Udział brali w nim zarówno rodzice jak i dzieci. Każdy świetnie się przy tym bawił, a rywalizacja uczestników była naprawdę intensywna. W kategorii osób młodszych najlepszy okazał się Dominik Kolasa, rzucając gumiakiem, osiągnął wynik aż 10 m. Drugie miejsce zajęła równie dobra Gabriela Mac (8,5m), natomiast trzecie Kacper Pryjda (7,7m).

      Dobrymi wynikami wykazali się także dorośli, zwycięzcą tej konkurencji został Grzegorz Mil, rzuciwszy gumiakiem 21,2m. Ten widok wzbudził we wszystkich podziw. Wojciech Kolasa także miał okazję pochwalić się swoim wynikiem, gdyż osiągnął rezultat 20,2m. Trzecie miejsce zajął natomiast Mariusz Martula, który był niewiele gorszy od swojego poprzednika, rzucając gumiakiem 20,1m. Wyróżnienie otrzymała Pani Anna Wysocka, bo mając 75 lat, potrafiła osiągnąć wynik 9,4m! To naprawdę było zadziwiające.

      Podczas świętowania zainteresowanie wzbudziła "Runda honorowa Klubu Motocyklistów".  Cykliści wywarli ogromne wrażenie u każdego z gości, a dodatkowo widok motorów rozwinął nowe zainteresowania u młodszych chłopców.

      Wielkie emocje wzbudził także mecz siatkówki rodzice kontra uczniowie. Puchar ufundowany przez pana Radnego zdobyli młodsi uczestnicy turnieju. Zwycięzcom gratulujemy! Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa - niespodzianka przygotowana przez Stowarzyszenie "Galicja". Ochotnicy mogli pobawić się w poszukiwaczy i odnaleźć zakopane „fanty” na podwórku szkolnym, wykorzystując wykrywacz metali. Najważniejsze, że cenny skarb został odnaleziony, a Odkrywcy mocno ogołoceni przez naszych uczniów.

      Świętowanie uwieńczyła zabawa pod gwiazdami – „Tańczyć każdy może…”, która miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Mołodyczu. Każdy świetnie się bawił, a tańcom nie było końca. 

      W tym dniu odbyła się także premiera teledysku uczennic z klasy VII, zrealizowanego w ramach projektu edukacyjnego z plastyki "Nowe media w sztuce- projekt Waca" pod kierunkiem p. Angeliki Tomaszek.

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.

      Samorząd Uczniowski

      Uczniów do występów przygotowały: p.  Dorota Pryjda, p. I. Szwajczak, p. Waleria Borowik, p. M. Piskorz,

      p. G. Styś, p. A. Mierzwa, p. A. Tomaszek, p. B. Walerianowicz - Hemperek, p. S. Kuta 

     • Przytul się do drzewa

     • ogólnopolska kampania

      Uczniowie naszej szkoły w maju włączyli się w ogólnopolską kampanię PRZYTUL się do DRZEWA. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczulać na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. 

      Dzięki tej akcji drzewa będą "czuły się bezpieczne". Sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!  Dzięki  PRZYTULENIU się do DRZEWA  pokażemy mądrą postawę leśną.

      Szkolny koordynator akcji: p. Angelika Tomaszek

      Więcej zdjęć w albumie.

     • Słodkie warsztaty

     • 03 czerwca 2022 roku do naszej szkoły zawitał czekoladowy autobus. Takie warsztaty to coś przyjemnego dla wszystkich łasuchów. Uczestnicy mogli poznać historię czekolady, wziąć do ręki owoc kakaowca oraz degustować czekoladę z ziaren najwyższej jakości.

      Zadaniem konkursowym było odróżnienie zdrowej czekolady od wyrobu czekoladopodobnego. Wbrew pozorom nie wszystkim jednak się to udało. 

      Na koniec każdy dostał pudełeczko, do którego spakował swoje wyroby czekoladowe. Oczywiście nie zabrakło dyplomów „Mistrza czekolady”. Niestety, czujemy niedosyt...czekolady  nigdy za wiele :)

      Fotorelacja w albumie. 

      Organizator: D. Pryjda

      Opiekunowie:  p. A. Tomaszek, p. A. Gloc, p. M. Haczek, p. K. Brudniak 

       

     • III GMINNY KONKURS BIOLOGICZNY

     • „ Z BIOLOGIĄ NA TY”  POD PATRONATEM WÓJTA GMINY WIĄZOWNICA

      30 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Wiązownicy odbył się III Gminny Konkurs Biologiczny. Tegoroczny konkurs poświęcony był botanice.

      Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Niemiec, Amelia Winiarz i Karolina Zagrobelny, które zdobyły wyróżnienieKonkurs składał się głównie z części praktycznej, która obejmowała m.in. rozpoznawanie wybranych tkanek roślinnych pod mikroskopem. Ponadto należało rozpoznać wylosowane (spośród 25) pospolite rośliny zielne, drzewa iglaste i liściaste, a także nasiona tych roślin.  

      Nasze uczennice miały również obowiązek samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy ze skrobii ziemniaka. Zadaniem do wykonania było także przedstawienie na czym polega metoda naukowa.

      Gratulujemy dziewczętom, które wykazały się dużą znajomością wiedzy biologicznej zarówno teoretycznej  jak i praktycznej.

      Uczennice do konkursu przygotowała p. Wiesława Stanisławczyk

     • Sportowa rywalizacja

     • 13 maja uczestniczyliśmy w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej w Wiązownicy. Drużynę naszej szkoły reprezentowali uczniowie: Kiełbasa Lena, Mateusz Frań, Kacper Marek, Krystian Biały, Szymon Pawlik, Sebastian Sokół, Kamil Cienki, Damian Haczek.

      Drużyna zajęła III miejsce.

       

      20 maja w naszej szkole odbyły się Gminne Mistrzostwa w Trójboju Lekkoatletycznym.

      Drużynę dziewcząt reprezentowały uczennice: Julia Rokosz, Aleksandra Brudniak, Anastazja Wojdyła, Emilia Golba, Sofija Buriy, Emilia Mil. Drużyna dziewcząt zajęła II miejsce.

      Sofija Buriy zajęła – II miejsce w biegu na 60 m.

                                          II miejsce w skoku w dal

      Julia Rokosz zajęła – III miejsce w rzucie piłeczka palantową

       

      Drużynę chłopców reprezentowali: Damian Haczek, Marcel Woźny, Antoni Cienki, Szymon Winiarz, Dominik Kolasa. Drużyna zajęła III miejsce.

      Szymon Winiarz zajął- II miejsce w skoku w dal

                                              III miejsce w rzucie piłeczką palantową

                                              III miejsce w biegu na 60 m.

       

      23 maja szkoła nasza była organizatorem Gminnych Mistrzostw w Czwórboju Lekkoatletycznym.

      Drużyna dziewcząt w składzie: Klaudia Winiarz, Natalia Pryjda, Julia Krzemień, Aleksandra Krzemień, Kamila Pietryna, Weronika Winiarz zajęła II miejsce.

      Drużyna chłopców w składzie: Kacper Marek, Szymon Pawlik, Krystian Biały, Mateusz Frań, Sebastian Sokół, Kamil Cienki zajęła V miejsce.

      Kacper Marek zdobył I miejsce w biegu na 60 m.

       

      Uczniów do zawodów przygotowała p. Renata Bałanda

      Zdjęcia w albumie

     • Konkurs plastyczno - literacki

     • Zapraszamy do wzięcia udziału w I GMINNYM KONKURSIE
      PLASTYCZNO - LITERACKIM

      pt.: Moja rodzina, to największa wartość!

      Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiązownica

      Organizatorem Gminnego Konkursu plastyczno - literackiego, pt. „Moja rodzina to największa wartość!” jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie.

      Prace plastyczne i literackie prosimy przesłać na adres:

      Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie

      Zapałów 159

      37-544 Zapałów

      lub dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zapałowie do dnia 15.06.2022r. w godzinach 7.30 – 15.00.
       

      Prosimy o zapoznanie się z regulaminem :

      konkurs_o_rodzinie_SP_Zapalow_(1).pdf

     • Kampania "Przytul się do drzewa"

     • Włącz się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA

       

      Wystarczy z wychowawcą wyjść na dwór i przytulić się do drzewa. Otoczcie je swoją miłością! Zróbcie przy tej akcji zdjęcia i oznaczcie #straznicylasow. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

      Faktem jest, że drzewoterapia inaczej  sylwoterapia ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokażemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie.

      Zdjęcia przysyłamy do p. Angeliki Tomaszek na maila lub na Teamsa (w terminie do 08.06.2022)

      Czy wiesz, że rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów? A czy wiesz, że praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny!

       

       

      źródło: https://straznicylasow.pl/tak-dzialamy/tydzien-dobrych-uczynkow-dla-lasow/

      https://cafesenior.pl/artykuly/przytul-drzewo-i-poczuj-sie-lepiej,70961.html

       

     • Podziękowania za słodkości

     •        Słodycze zbierane u nas w szkole przez ostatni tydzień trafiły dziś do dzieci i rodzin z Ukrainy przebywających w hoteliku na Złotej Górze w Radymnie. Obecnie przebywa tam 240 osób. Dziękujemy również za maskotki i zabaweczki przyniesione do szkoły.

      Koordynatorzy zbiórki:

      Sabina Kuta

      Agnieszka Mierzwa

     • Kolorowy tydzień

     • Ostatni tydzień w naszej szkole stał pod znakiem kolorów. Cała szkoła realizowała wspólnie akcję, która miała na celu sprawdzenie, na ile każda klasa jest zgrana.

      Akcja polegała na tym, że każdy dzień miał przypisany do siebie kolor i w tym dniu uczniowie oraz nauczyciele mieli być ubrani właśnie w tym kolorze. I tak poniedziałek minął w kolorze zielonym, wtorek w barwie czerwonej, środa w neonowej. Czwartek pierwotnie miał być kolorem niebieskim, ale ze względu na pogrzeb kolegi Mateusza, ucznia naszej szkoły, który tragicznie zginął w wypadku, zmienił się w dzień na czarno. Niebieskim dniem za to stał się piątek.

      Codziennie klasy zbierały punkty dodatnie z zachowania. 100% liczba osób ubranych na określony kolor gwarantowała klasie 10pkt, natomiast 50% grupy przebranej- 5pkt.

      Podsumowując klasy otrzymały łącznie:

      Zerówka- 35 pkt

      Klasa 1- 40pkt

      Klasa 2- 40 pkt

      Klasa 3- 40pkt

      Klasa 4- 50pkt

      Klasa 5- 45 pkt

      Klasa 6- 40 pkt

      Klasa 7- 35 pkt

      Klasa 8- 40 pkt

       

      Punkty zostaną podzielone na liczbę uczniów i dopisane do zachowania. Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za udział w zabawie.

       

                                                                                         Samorząd Uczniowski

     • „You can sing”

     • W dni 12.05.2022r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownicy odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu piosenki anglojęzycznej „You can sing”. Co roku konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Ryszkowej Woli, pod patronatem Wójta Gminy Wiązownica. W tym roku nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Lena Kiełbasa, która zaśpiewała piosenkę „What a time” z repertuaru Julii Michaels.

      Jury oceniało miedzy innymi: pamięciowe opanowanie tekstu, walory głosowe i muzykalność, poprawność językową, czy choreografię. Nasza koleżanka otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową  za udział. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na szczeblu gminnym.

                                                                                                          

      Opiekun: Agnieszka Mierzwa

     • "Nasza planeta, nasze zdrowie"

     •    To hasło XX Przeglądu Piosenki Promującej Zdrowie, pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Jarosławiu. W przeglądzie wzięło udział 20 szkół i przedszkoli z powiatu jarosławskiego.

         Uczestnicy zaprezentowali piosenki o tematyce zdrowotnej z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, zanieczyszczenia powietrza, zmian klimatu, profilaktyki palenia tytoniu, ekologii. Treści piosenek uświadomiły uczniom możliwość uniknięcia zagrożeń poprzez świadomy wybór zachowań sprzyjających zdrowiu.

           Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej piosenką "O zdrowiu", za wykonanie której otrzymali gromkie brawa. Był to ich pierwszy występ na tak prestiżowej imprezie.

           Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film "XX lat Piosenki Promującej Zdrowie", na którym mogli podziwiać występy starszych kolegów, którzy reprezentowali naszą szkołę we wcześniejszych latach.

           Wszystkie placówki otrzymały dyplomy i statuetki XX przeglądu ufundowane przez  Starostę Jarosławia.

      Na zakończenie wszyscy uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia. 

      Uczniów do występu przygotowała p. Waleria Borowik 

     • Lekcja empatii, tolerancji, wrażliwości …

     • W dniu 11.05.2022r. uczniowie klas VI i VII wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę do Jarosławia.

      Pierwszym miejscem do którego się skierowali był Zakład Aktywności Zawodowej mieszczący się przy ul. Podzamcze 35, gdzie zapoznali się z wyrobami wykonywanymi przez osoby
      z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób wykonuje się m.in.:

      1. K-Lumet – ekologiczne podpałki, wytwarzane z materiałów recyklingowych tj. resztek drewna żywicznego, rolek po papierze toaletowym oraz  wosku uzyskanego z resztek świec.

      Podpałka K-Lumet wykonywana jest na szwajcarskiej licencji. Jest ona laureatem licznych konkursów, w tym m.in. Konkursu „Pamiątka z podkarpackiego” organizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, gdzie K-Lumet zajął I miejsce

      2.  Domki dla pszczół – wykonane z trzciny i drewna, stanowią miejsce bytowania i rozmnażanie pszczół murarek.

      Murarka ogrodowa, inaczej murarka ruda (Osmia rufa) to dzika pszczoła samotnica, bliska kuzynka pszczoły miodnej. Występuje na terenie całej Polski. Nazwa „murarka” pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, gdyż pszczoła ta do ich budowy używa gliny lub piasku zmieszanego ze śliną.

      Pszczoły murarki pozbawione są żądła i nie są agresywne, dlatego nie należy obawiać się ich gniazd
      w ogrodzie.

      Murarka zakłada gniazdo m.in. w spróchniałych drzewach, pęknięciach drewnianych ścian, w belkach, pustych łodygach roślin takich jak trzcina, ostrożeń.  W zasiedlonym gnieździe znajduje się od kilku do kilkunastu komórek, ułożonych jedna za drugą i oddzielonych przegrodami. Każdą z nich samica wyposaża w porcję pokarmu, a następnie składa jajo i ją zasklepia. Otwór wejściowy do gniazda samica „zamurowuje”.

         Aby wyposażyć jedną komorę lęgową w pokarm, samica musi wykonać około 40 lotów, odwiedzając 1200 kwiatów. Jedna samica, nawet w trudnych warunkach pogodowych, zakłada przeciętnie 5 komór lęgowych, zapylając przez to około 6000 kwiatów.

      Murarki nie produkują miodu – jedyną korzyścią, jaką z nich mamy, jest zapylanie kwiatów, zwłaszcza drzew i krzewów owocowych. Pod wieloma względami murarka ogrodowa jest zdecydowanie lepszym zapylaczem od pszczoły miodnej. Kolejnymi jej zaletami są: łagodność, zdolność do zapylania w szklarniach i odwiedzanie kwiatów produkujących nawet niewielkie ilości nektaru.

      Zakład oferuje także usługi krawieckie m.in. szycie na miarę odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej a także realizuje zamówienia na odzież roboczą, alby komunijne, torby na zakupy a nawet specjalne pokrowce chroniące rośliny ozdobne przed mrozem.

      Wizyta w ZAZ uświadomiła nam wszystkim, że obok nas żyją także osoby z niepełnosprawnościami. Są inne, może inaczej się zachowują, ale to nie oznacza, że są gorsi. Było to dla nas trudne doświadczenie, ale uczniowie wykazali się dojrzałością i odpowiedzialnym zachowaniem. Wszyscy chyba byliśmy pod wrażeniem, jak pracujące tam osoby sumiennie i precyzyjnie wykonują swoja pracę. Czy my potrafilibyśmy wykazać się taką cierpliwością 

      Następnym punktem naszej wycieczki był park miejski  im. Bohaterów Monte Cassino.

      Park ten powstał w 1902 roku w dzielnicy Olszanówka. Był własnością Dra Henryka Maksa i Wilhelma Siemińskiego-Lewickiego. W parku znajdował się drewniany budynek i basen.

      W 1945 roku park otrzymał imię Bohaterów Monte Cassino. Park po zakończonej w 2018r. rewitalizacji zyskał wiele dodatkowych atrakcji z których skorzystali nasi uczniowie. Największa popularnością cieszyła się ogromna pajęczyna po której wspinaczka tylko z pozoru wydawała się prosta. Uczniowie „przetestowali” także poszczególne urządzenia do ćwiczeń w siłowni „pod chmurką”.

      Niedaleko tych atrakcji znajduje się huśtawka integracyjna z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Huśtawka ta jest urządzeniem uniwersalnym umożliwiającym wspólną zabawę osoby niepełnosprawnej z osobą zdrową. Huśtać może się także osoba na wózku wraz z opiekunem. Integracja osób niepełnosprawnych i zdrowych to wspaniała lekcja tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, a dla osoby niepełnosprawnej to również rehabilitacja społeczna. Urządzenie ma zastosowanie terapeutyczne. W trakcie zabawy wzmacniane są ręce.

      Najazd na podjazd należy wykonać tyłem. Po dojechaniu do oparcia należy zamontować pas zabezpieczający i wyhamować wózek. Zwolnienie huśtawki następuje po podniesieniu pojazdu za pomocą dźwign. Zabawa odbywa się poprzez odpychanie od relingów umieszczonych po obu stronach platformy.

      To bardzo ważne, że właśnie taka huśtawka znalazła się w parku. Bowiem dzieci niepełnosprawne często poprzez napotykanie różnych barier architektonicznych, brak podjazdów pod urządzenia zabawowe nie mogą korzystać z placów zabaw a przecież tak samo, jak dzieci zdrowe kochają zabawę.  Wiemy, ile radości sprawia nam huśtanie się jak najwyżej na huśtawce. Jakie to jest przyjemne!

      Pamiętajmy, aby z tego typu urządzeń nie korzystać, gdyż są one zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych, informują dodatkowo o tym specjalne tabliczki.

      Więcej zdjęć w albumie

      Źródła:

      zaz-jaroslaw.pl

      Pszczoła – murarka ogrodowa, Joanna Klepacz-Baniak

      https://123budujemy.pl/hustawki-dla-niepelnosprawnych-dzieci/

       

      Organizator: p. Agnieszka Gloc, opieka: p. A. Tomaszek

     • Akcja z okazji zbliżającego się Dnia Rodziny w Mołodyczu

     • Zachęcam do wzięcia udziału w "Zabawnej rekonstrukcji". Polega ona na  odtworzeniu zdjęcia z dzieciństwa (najlepiej zabawnego).

      Nie trzeba obrabiać go w żadnym programie komputerowym. Wystarczy zrobić pstryk .....i gotowe:)

      Zdjęcia zostaną zademonstrowane w galerii na korytarzu szkolnym w Dniu Rodziny tzn 05 czerwca 2022 r. 

      Przesyłacie do mnie:

      - oryginał zdjęcia wykonany parę  lat wcześniej i .....

      - jego rekonstrukcję :)

      Termin nadsyłania zdjęć: 25 maj

      Organizator: p. A. Tomaszek

      Na plakacie przykładowe zdjęcie-: źródło: https://justsomething.co/15-people-who-recreated-their-family-photos-from-the-past-in-the-most-creative-way-ever/

     • Nasze zabawki cieszą dzieci!

     • W środę 4 maja zabawki, misie i przytulanki, które zbieraliśmy w naszej szkole trafiły do ukraińskich dzieci mieszkających wraz z rodzinami w hoteliku w Radymnie. Dzieci od najmłodszych do najstarszych z ogromnym entuzjazmem przyjęły zabawki. Najbardziej cieszyły się z ciasteczek, które zawieruszyły się w gąszczu podarunków. I w tym miejscu nasz kolejny apel. Zaczynamy zbiórkę ciasteczek i słodyczy, aby buzie tych dzieci jeszcze raz, choć na chwilę się rozświetliły. Coś, co dla nas jest czymś powszednim (wszak zawsze w domu trzymamy „coś słodkiego”) dla tych dzieci jest rarytasem.

      Pomóżmy raz jeszcze, przecież to tak niewiele kosztuje!

       

      Koordynatorzy zbiórki:

      Sabina Kuta, Agnieszka Mierzwa

     • Pociągnij mnie ku górze

     • 06 maja 2022 r. nasze uczennice po raz kolejny spotkały się na specjalnie organizowanych zajęciach w ramach terapii zajęciowej (Warsztaty ART). Stosując metodę terapii przez pracę, wykonały pyszny włoski deser tiramisu co w tłumaczeniu oznacza:

      pociągnij mnie ku górze.

      Temat warsztatów nie jest przypadkowy. Mam nadzieję, że są one miejscem gdzie odkrywa się talenty i zainteresowania, wspiera się każdego w rozwoju, w dążeniu do poznania świata, że jest to 

      wehikuł na drodze ku samodzielności.

      Tutaj nie tylko uczymy się prostych technik kulinarnych, niemarnowania żywności czy dokonywania zdrowszych wyborów, ale dajemy dzieciom poczucie sukcesu i usamodzielnienia.

      To nauka przez działanie, a w takich warunkach łatwiej zapamiętujemy i rozbudzamy ciekawość.

      Nasze tiramisu udekorowane było bitą śmietaną, rurkami waflowymi z kremem orzechowym i liofilizowaną truskawką.

      Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

     • Konkurs wiedzy o lesie i jego mieszkańcach

     • Konkurs ten był druga częścią Dnia Krajobrazu organizowanego w jesieni 2021.

      Przeprowadzony został dla uczniów klas IV-VI i uczestniczyło w nim 11uczniów.

      Pytania w konkursie to między innymi :

      - budowa warstwowa lasu, skład gatunkowy podszytu,

      - rośliny i zwierzęta chronione w polskich lasach,

      - łańcuch pokarmowy w ekosystemie leśnym,

      - patron ekologów,  logo LOP,

      - znaczenie i funkcje lasu, rozpoznawanie liści drzew.

      Wyniki konkursu:

      1 miejsce  Kamil Cienki             kl.V

      2 miejsce  Weronika Winiarz  kl.V

      3 miejsce  Karina Marszałek    kl.V

                         Marcel Woźny        kl.IV

                                                         Organizatorzy: p.Barbara Dec-Kozdroń,

                                                                                        p.Agnieszka Mierzwa

     • Zabawy językowe i ruchowe

     • W naszej szkole zagościło kilkunastu uczniów z Ukrainy. W wieku od najmłodszych do najstarszych.

      Dzisiaj zostały przeprowadzone zajęcia tylko i wyłącznie dla dzieci z Ukrainy. Udział brały dzieci w wieku przedszkolnym jak i dziewczyny z klasy V i VI.

      Uczniowie mogli w swoim gronie spędzić czas, porozmawiać w swoim języku oraz pośpiewać i potańczyć. Pogoda nam dopisała więc wspólny czas spędziliśmy na świeżym powietrzu. Zaczęliśmy od przywitania się i poznaniu się nawzajem. Potem zaczęliśmy wspólna zabawę. Zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenki polskie,  które zostały przetłumaczone na język ukraiński.

      Towarzyszyły nam również gry i zabawy z balonami. Uczniowie z Ukrainy również byli chętni pokazać swoje zainteresowania takie jak śpiew i taniec. Opowiadali o swoich osiągnięciach na Ukrainie. Bardzo miło się patrzyło na ich występy oraz na ich radosne twarze.

      W naszej szkole mamy bardzo utalentowane dzieci z Ukrainy. Na koniec zajęć dzieci poprosiły mnie o włączenie im piosenki „ Czerwona Kalyna”, którą wspólnie odśpiewali. Mimo złych wydarzeń w ich kraju, uśmiech towarzyszył im cały czas. Mam nadzieje ze chociaż na chwile zapomnieli o traumatycznych dla nich chwil i poczuli się jak u siebie czyli jak na Ukrainie.

      Dziękuję naszym uczniom za wspaniały spędzony czas i do zobaczenia na następnych zajęciach. 

      Prowadząca: p. Gabriela Styś