• Hołd tym, którzy polegli za Ojczyznę

     • 10 listopada w  naszej szkole obchodziliśmy sto czwartą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i ciemiężenia przez zaborców, nasz kraj wraca na mapę Europy. Z tej okazji uczniowie szkoły przygotowali akademię. Na początku wystąpili najmłodsi czyli uczniowie klasy „0” przygotowani przez wychowawcę p. Irenę Szwajczak. W krótkiej inscenizacji nie zabrakło ponadczasowego „Katechizmu polskiego dziecka”.

      W atmosferę historycznych wydarzeń wprowadził zebranych taniec ze wstążkami wykonany przez uczennice z klas 4 i 6.

      Następnie klasa 6oraz klasa 4 przygotowana przez p. Agnieszkę Mierzwę wystąpiła w koncercie niepodległościowym. Usłyszeliśmy pieśni takie jak: „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota”, czy „Pałacyk Michla” oraz najważniejszy, odśpiewany przez całą szkołę hymn polski w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Podczas śpiewania hymnu tradycyjnie obecny był poczet sztandarowy szkoły. Koncert to nie tylko pieśni z czasu I wojny światowej, pojawiły się również pieśni z czasów II wojny światowej, a także powstania warszawskiego.

      Hymn w wersji instrumentalnej zagrał uczeń klasy 4 Patryk Adamiec.

      Obchody Narodowego Święta Niepodległości to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. I taki hołd złożyli uczniowie naszej szkoły.

      Nostalgiczny charakter uroczystości podkreśliły ucznnice z klas 6 i 7 podczas tańca z flagami.

      Montaż słowno- muzyczny: p. Agnieszka Mierzwa, p. Irena Szwajczak 

       

      Tańce przygotowane pod opieką p. Angeliki Tomaszek w ramach innowacji pedagogicznej

      "Taniec, radość, pasja"

      Podziękowania dla p. Beaty Walerianowicz- Hemperek za pomoc w przygotowaniu nagłośnienia

       

      Zdjęcia w albumie, następne wkrótce. 

     • Bracia na podium w Ogólnopolskim Konkursie Maszyn Wodnych PGE

     • Dnia 4 Listopada 2022 r odbył się finał turnieju maszyn wodnych PGE, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły Hubert Sokół i Sebastian Sokół. Postanowiliśmy z naszymi konstruktorami przeprowadzić wywiad.

      Natalia Pryjda: Cześć! Czy to prawda, że zajęliście III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych?

      Hubert: Tak! Było to dla nas wielkim doświadczeniem, dlatego chcielibyśmy bardzo podziękować naszemu starszemu bratu Krzysztofowi za drobną pomoc oraz naszym rodzicom za wsparcie.

      Joanna Mil: Jaką maszynę skonstruowaliście? Czy było Wam ją trudno zbudować?

      Hubert: Skonstruowaliśmy turbinę wodną. Oczywiście, że było nam trudno ją zbudować. Bardzo się staraliśmy i się udało.

      Joanna: Finał konkursu miał miejsce w Warszawie na “PGE Narodowy”.

      Sebastian: Tak. Przy okazji zwiedzaliśmy stadion i różne atrakcje, które były na nim.

      Klaudia Arian: Jakie emocje towarzyszyły Wam podczas ogłaszania ostatecznych wyników?

      Hubert: Bardzo się stresowaliśmy. Na początku zajmowaliśmy II miejsce w kategorii “Moc”, ale niestety inna drużyna wyprzedziła nas o 0,40 sekund, więc straciliśmy nasze miejsce i w taki sposób uplasowaliśmy się na trzeciej pozycji, co było dobrym wynikiem.

      Natalia: Z czego składała się wasza turbina?

      Sebastian: Nasza turbina składała się z dyszy, tarczy i bębenka oraz dwóch łożysk. Żeby osiągnąć dobry wynik, musieliśmy podjąć wiele prób skonstruowania tarczy i znaleźć tę jedyną. 

      Joanna: Czy otrzymaliście nagrodę pieniężną i dyplomy?

      Hubert: Nie inaczej, zyskaliśmy nagrodę w wysokości 1500 zł oraz dyplomy.

      Klaudia: Jak minęła Wam prawie ośmiogodzinna podróż?

      Sebastian: Bardzo się denerwowaliśmy, więc podróż nie należała do najłatwiejszych, ale po odebraniu nagrody i opuszczeniu stolicy byliśmy już spokojni.

      Joanna: Gratujemy Wam wygranej!

      Hubert: Serdecznie dziękujemy za wywiad i gratulacje!

       

      Z braćmi Hubertem i Sebastianem rozmawiały: Natalia Pryjda, Joanna Mil i Klaudia Arian.

     • "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

     • akcja ekologiczna

      Informujemy, że Szkoła Podstawowa w Mołodyczu  przystąpiła do udziału w ogólnopolskim projekcie ekologicznym i edukacyjnym   "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", którego celem jest zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych  do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej  na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz prawidłowego gospodarowania odpadami.

       Ta zbiórka to okazja, aby osoby prywatne, szkoły, urzędy, gminy, firmy, przedsiębiorstwa i instytucje mogły pozbyć się  zużytego sprzętu elektrycznego i  elektronicznego otrzymując Kartę Przekazania Odpadu.

          W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych.

      Zachęcamy do wsparcia naszej placówki i przyłączenie się do akcji. Akcja potrwa do wiosny 23r. (zużyty sprzęt  można już gromadzić na terenie szkoły, w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu).

      Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania,

      porządki domowe i chęci!!!

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie.

       Więcej o akcji :

      http://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/

      Rodzaje elektrośmieci podlegające zbiórce:

      https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/rodzaje-elektrosmieci/

       Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

      Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

      Kontakt telefoniczny: 502-171-293 ;  83 341 75 94 wew. 23; 

       

      Koordynator akcji: p. Dorota Pryjda

     • W teatrze narracji

     • 4 listopada br. klasa 1, 2 i 3 celebrowała Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To święto przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a (1901-1966)....

      .... twórcy takich postaci jak Myszka Miki, pies Pluto czy Kaczor Donald. W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.

      Święto ma na celu nie tylko docenienie bajek i ich twórców, ale przede wszystkim wnosić wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

      Spotkanie zorganizowano z wykorzystaniem teatrzyka kamishibai. Ta forma zaprezentowania uczniom tekstu literackiego bardzo się im spodobała.

      Pierwsza historia opowiada o Lwie, ale kryje w sobie również inną opowieść-  opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. 

      W drugiej autor opowiada bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy.  Opowiada również o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi.

      Teatrzyk kamishibai należy do jednych z najlepszych sposobów promowania czytelnictwa, gdyż prezentowaniu ilustracji przy jednoczesnym czytaniu utworu towarzyszy wyjątkowy nastrój, zaś słuchacze z dużą uwagą koncentrują się na słuchanym tekście.

      Aby urozmaicić lekturę przerywnikiem był układ rytmiczny do znanej piosenki z bajki, a następnie quiz "Jaka to melodia z bajki".

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

      Lektorzy: p. Agnieszka Gloc, p. Angelika Tomaszek, Joanna Machnicka z kl. VIII, Igor Sokół z kl. III

      Kamishibai nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. To sztuka czytania pochodząca z Japonii. To bajki, baśnie lub opowiadania składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie.

     • W duchu patriotyzmu

     • 3 listopada dzieci z klas od IV do VIII oraz pedagodzy i pracownicy naszej szkoły wybrali się do kina na seans pt. ”Orzeł. Ostatni Patrol”. Film wojenny, opowiadający o ostatniej misji legendarnego okrętu, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Równocześnie jedna z największych zagadek w polskiej historii, gdyż do dnia dzisiejszego, nie są znane losy tego okrętu i jego sześćdziesięcioosobowej załogi. Film wywarł duże wrażenie na naszych uczniach. Niektórzy podczas seansu odczuwali wielki smutek i żal, z powodu losów wielu polskich żołnierzy, niektórych film napawał strachem i obawą nad losami bohaterów. Film przypominał  jaki los spotkał tych, którzy bohatersko bronili naszego kraju przed wrogiem. Przedstawiał, z jakim poświęceniem walczyli oni za naszą wolność. Zbliża się święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy i oddajmy hołd tym, którzy walczyli i polegli za naszą wolność w I i II wojnie światowej.

      Mimo poważnej tematyki filmu, wyjazd był również świetną okazją do spędzenia wspólnego czasu oraz integracją między klasami, także humory wszystkim dopisywały.

       

       

      Kierownik: Agnieszka Mierzwa

      Opiekun: Barbara Dec-Kozdroń

      Podziękowania dla pana dyrektora Jana Kucy, Marii Kucy, Marii Sokół, Małgorzaty Piskorz,

      Ireny Szwajczak i Marzeny Warcaby

     • Semifreddo

     • Tym razem klasa trzecia - na pozalekcyjnych warsztatach "Kulinarne podróże” - "odwiedziła" Włochy. Warsztaty mają na celu:

      • rozwijać postawę otwartości
      • tolerancji wobec innych kultur, 

      oraz uczyć:

      • pracy w grupie,
      • nawiązywania i podtrzymywania relacji,
      • koncentracji,
      • odpowiedzialności,
      • i niezależności. 

      Na zajęciach uczniowie między innymi dowiedzieli się skąd pochodzi pizza, dlaczego najpopularniejsza została nazwana na cześć królowej Małgorzaty. Usłyszeli też o wulkanie Wezuwiuszu. Posłuchajcie najpopularniejszej muzyki z Neapolu:

      TARANTELLA

      Pierwsze - pizzę z ciastem neapolitańskim- wybrali sami uczniowie. Wcielili się w rolę włoskich kucharzy i wykonali ją ze swoimi ulubionymi składnikami. Pieczenie odbywało się "na kamieniu". Zapach pysznego włoskiego dania unosił się w szkole i nie sposób było mu się oprzeć. 

      Drugie  zaproponowała prowadząca warsztaty- semifreddo* -  obłędny włoski deser bez pieczenia. Pierwszy przepis na semifreddo prawdopodobnie powstał pod koniec XIX wieku.

      Włoskie legendy o powstaniu semifreddo mówią, że pierwowzór deseru narodził się w Neapolu w XVIII wieku. Było to mocno schłodzony mus w różnych smakach o nazwie corviglia. Najpopularniejszymi smakami były orzechowy, kawowy, czekoladowy i owocowy. 

      Nazwa semifreddo pochodzi z języka włoskiego semi' freddo: pół zimne.

      Aby ten dzień był zapamiętany jako szczególny prowadząca zajęcia przygotowała niespodziankę dla wszystkich uczestników- foto ściankę. Chłopcy wcielili się w rolę gondolierów czyli ludzi, którzy są nieodzownym elementem weneckiego krajobrazu. Na "przejażdżkę" pomiędzy kamienicami zabrali swoje koleżanki z klasy :) 

      W ramach TiK uczniowie mieli okazję wypróbować działanie przenośnej drukarki do zdjęć, która obecnie jest jednym z rynkowych hitów. Dzięki niej mogliśmy zatrzymać wspaniałe wspomnienia na zdjęciach.

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

       

      Bardzo dziękuję za pomoc

      p. Wioli Cienkiej oraz p. Marzenie Warcabie, bez których byłoby mi

      "molto difficile" :)

       

      Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądała nasza kulinarna podróz zapraszamy do albumu fotograficznego.

     • Pamiętamy...

     • Cześć i chwała Bohaterom!

      Z końcem października wszyscy wybierają się na groby, aby je uporządkować. Nie zapomnieliśmy o tym i my, uczniowie. Dnia 28 października 2022 uczniowie podczas zajęć na świetlicy, odwiedzili groby żołnierzy poległych w Mołodyczu w celu  ich uporządkowania - szczególnie tych zapomnianych. Z ochotą dzieci pograbiły liście, oczyściły nagrobki oraz zapaliły znicze. Oczywiście, uczniowie nie zapomnieli o grobach swoich bliskich gdzie również zostawili symboliczny znicz oraz modlitwę. Pamięć o żołnierzach poległych za Polskę, to nasz patriotyczny obowiązek!

      Samorząd uczniowski oraz opiekunowie dziękują bardzo rodzicom i uczniom za przyniesione znicze.

      Opiekunowie: p. Gabriela Styś, p. Maria Dudek, p. Małgorzata Piskorz, p. Monika Romaniec

       

      Ocalić od zapomnienia…

      Jak co roku klasa 6 wraz z wychowawcą p. Agnieszką Mierzwą odwiedzała pobliskie mogiły poległych żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. Dzieci paliły znicze i porządkowały groby. Był również czas na chwilę zadumy, refleksji nad okrucieństwem wojny i czas modlitwy za dusze zmarłych, bezimiennych żołnierzy.

     • Marsz Wszystkich Świętych

     • 28 października w naszej szkole odbył się marsz Wszystkich Świętych. Przygotowując się do przeżywania radosnej Uroczystosci Wszystkich Świętych, chętni uczniowie przebrali się za postacie różnych Świętych. Rozpoczęliśmy spotkanie przed budynkiem szkolnym wspólnym śpiewem "Święty uśmiechnięty " i tańcem "Chrześcijan tańczy ". Następnie ze śpiewem na ustach udaliśmy się na pobliski cmentarz na krótką modlitwę. Korowód "Świętych "powrócił do szkoły, gdzie poszczególni "Święci "zaprezentowali się przedstawiając jednocześnie najistotniejsze fakty z życia. Potem komisja wybrala najciekawsze prezentacje i ogłosiła werdykt.

      Chciałoby się nagrodzić wszystkich, ponieważ widac bylo wielkie zaangażowanie zarówno uczniow jak i rodziców. Poza słodkim poczęstunkiem, wielka radość serdeczna atmosfera, która udzielała się wszystkim była największą nagrodą i owocem wspólnych wysiłków. Na zakończenie każdy wylosował sobie karteczkę z myślą  Świętego.

      Więcej zdjęć w albumie

      Organizatorzy: p. Dorota Maciurzyńska, p. Agnieszka Mierzwa

     • Od wielbłąda po…………..królika :)

     • Do naszej szkoły w dniu 26.10.2022r. przyjechał  Pan Grzegorz Gudz właściciel lecznicy US-WET
      w Szówsku. Wykonuje on trudny i odpowiedzialny zawód – jest lekarzem weterynarii.

      Podczas spotkania z uczniami  podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z przeszło 22 letniej praktyki zawodowej. I tak jak tytuł artykułu brzmi, dr Gudz leczy wraz ze swoim zespołem specjalistów różne zwierzęta; konie, krowy, psy , koty, króliki... a wśród nietypowych pacjentów znalazł się m.in. bocian i wielbłąd.

      Przy wykonywaniu zawodu weterynarza trzeba wykazać się dużą cierpliwością, empatią, a także precyzją i odpowiednim podejściem do zwierząt. Nie jest to łatwe, bo kiedy zwierzę się boi, może stać się niebezpieczne, nie powie także co mu dolega…

      Ze spotkania uczniowie mogli się  dowiedzieć, że weterynarz poza pracą w lecznicy dla zwierząt, może pracować w stacji sanitarno-epidemiologicznej, inspektoratach, gdzie dokonuje kontrolowani mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Od trafnie postawionej diagnozy czy dokładnego rozpoznania zależy życie zwierząt, a także - w przypadku pracy np. w stacji sanitarno-epidemiologicznej czy inspektoratach weterynaryjnych - zdrowie ludzi.

      Te wiadomości były ważne dla uczniów starszych klas, którzy mogą rozważać wybór takiego zawodu w przyszłości.

      Pan doktor zwrócił uwagę na bardzo ważną sprawę – aby nasze zwierzęta były zdrowe musimy o nie prawidłowo dbać. Niezwykle groźne dla ludzi i zwierząt są kleszcze. Dlatego warto po spacerze przejrzeć dokładnie naszego psa.  Dla naszych czworonogów najgroźniejszą jest babeszjoza – chorują na nią przede wszystkim psy, rzadziej koty. Babeszjozy nie należy lekceważyć, bez szybkiej pomocy lekarskiej niestety często kończy się ona śmiercią czworonoga. O naszej odpowiedzialności świadczy także szczepienie zwierząt, nie tylko szczepienia obowiązkowe, ale także zalecane, które mogą naszych podopiecznych uchronić od niepotrzebnego cierpienia. Istotne jest także sterylizacja.

      Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, z której to sposobności skorzystali zwłaszcza młodsi uczniowie, ich  ręce stale znajdowały się w górze. Na te niekończące się pytania doktor Gudz odpowiadał z niezwykłą cierpliwością i sumiennością, co tylko świadczy z jak wyjątkowym Gościem mieliśmy okazję się spotkać.

      Na zakończenie spotkania Samorząd Uczniowski przekazał zgromadzoną w czasie zbiórki żywność dla zwierząt z "Przytuliska" w Wiązownicy. W podziękowaniu za zgromadzone zapasy dr Gudz poczęstował wszystkich uczniów przepysznymi cukierkami, za które i za poświęcony czas bardzo dziękujemy !

       

      Organizatorzy: p. Agnieszka Gloc, p. Angelika Tomaszek, p. G. Styś

      Czy wiecie, że:

      Dzięki zaawansowanym technikom diagnostycznym weterynarze nie tylko oszczędzili cierpień i uratowali życie milionom zwierząt na całym świecie, ale także odegrali ważną rolę w ochronie zdrowia ludzkiego. To dzięki ich wkładowi udało się na przykład znaleźć leki na malarię i żółtą febrę czy zrozumieć istotę zatrucia jadem kiełbasianym.

     • "Orbitek" i zaćmienie Słońca

     • Co za dzień :)

      25 października 2022 r. w naszej szkole miał miejsce bardzo ciekawy pokaz w "Mobilnym Planetarium "Orbitek". Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu najnowszych technologii multimedialnych uczniowie z klas I- VIII mogli odkrywać tajemnice kosmosu, zobaczyć wiele niezwykłych, astronomicznych procesów. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło dokładne przeżycie każdego etapu filmu.

      Przedszkolaki z oddziału 0A i 0B również wybrały się w kosmiczną podróż. Wyprawę rozpoczęły od zapoznania się z piłkami-planetami, które pozwoliły nabrać im pewności siebie i odwagi przed wejściem do magicznej kopuły. Na początku  wyprawy dzieci  klaszcząc dodawały sił rakiecie, która po efektownym starcie zabrała wszystkich w podróż po Układzie Słonecznym. Przedszkolaki bliżej poznały wszystkie planety, dowiedziały się wielu ciekawostek na ich temat, wspólnie liczyły planety, .  Poznały  gorące Słońce, księżyc. Na gwiaździstym niebie oglądały piękne kolorowe gwiazdozbiory, a wśród nich ukazały się również Znaki Zodiaku. Na koniec wyprawy czekała na wszystkich niesamowita przejażdżka- kosmiczny  rollercoaster. Po  wyjściu z kopuły zrobiliśmy zdjęcia na tle kosmonauty.

      Podbój Kosmosu za nami!!!

      Wszyscy uczestnicy pokazu byli zadowoleni i na pewno z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwować wieczorami niebo.

      Organizator: p. Dorota Pryjda

      Opiekunowie: p. Irena Szwajczak, p. Gabriela Styś, p. Małgorzata Piskorz, p. Angelika Tomaszek,

      p. Barbara Dec- Kozdroń, p. Agnieszka Mierzwa

      Wtorkowy dzień zafundował nam jeszcze jedną atrakcję. Niezwykłe zjawisko, którego byliśmy świadkami:

      CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA!

      Było ono widoczne od godziny 11.13 (w tym momencie nastąpiło pierwsze zetknęcie tarcz Księżyca i Słońca) do godziny 13.32.

      Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt - między innymi specjalistyczne okulary wykonane z wysokiej jakości mylarowej folii ND 5.0 -(udostępnione przez p. Angelikę Tomaszek) - uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tym spektaklu na niebie. To była kolejna praktyczna lekcja astronomii! 

     • Święty Mikołaj - biskup o miłosiernym sercu

     • konkurs

      OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2022 dla rodzin z dziećmi

      oraz uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych

      Szanowni Państwo,zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Święty Mikołaj - biskup o miłosiernym sercu".

      Nagrody zostaną rozdane w trzech kategoriach wiekowych

      1. rodziny dzieci w wieku przedszkolnym;

      2. uczniowie szkół podstawowych w wieku klasy I-III;3. uczniowie szkół podstawowych w wieku klasy IV-VIII.

      W każdej kategorii:I nagroda - 2000 pln,II nagroda - 1000 pln,III nagroda - 500 pln.

       

      Zdjęcie (dobrej jakości) prezentujące pracę należy nadesłać w terminie do 27 października 2022 r., wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej

      Święty Mikołaj

      Szcegółowe informacje znajdują się na powyższej stronie.

     • Różaniec w kościółku

     • W październiku, w miesiącu poświęconym szczególnie modlitwe różańcowej, dzieci z młodszych klas pod opieką swoich nauczycieli wzięły udział w modlitwie różańcowej. Niosąc duży rozaniec z kasztanów ze śpiewem na ustach udały się do pobliskiego kościółka. Rozważając tajemnice radosne różańca popłynęła wspólna modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bozej. 

      Organizator: p. Dorota Maciurzyńska

     • Smaczna, zdrowa, kolorowa jest sałatka owocowa

     • Sałatka owocowa to najlepszy sposób na zastrzyk witaminy. Nie tylko świetnie smakuje, ale również dodaje energii. Bardzo dobrze wiedzą o tym uczniowie naszej szkoły. Dziś tą wiedzą wykazali się uczniowie klas II, IV oraz VI, którzy  promując zdrowe odżywianie, przygotowali tę niezwykłą bombę witaminową. Uczniowie podzielili się na trzy grupy i każda z nich przygotowała sałatkę według własnego uznania. Tajemnicą smaku sałatek  owocowych  był dobór składników. Uczniowie  uzyskali świetne efekty mieszając owoce kwaśniejsze ze słodszymi.

      Czy wiecie dlaczego warto jeść sałatki owocowe?

      Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście wartość owoców pod względem zawartych w nich cennych substancji odżywczych. Mix różnego rodzaju owoców, bogatych w witaminy, minerały, antyoksydanty i enzymy to prawdziwa eksplozja zdrowia. Sałatka owocowa pozytywnie wpłynie na kondycję skóry, włosów i paznokci, poprawi samopoczucie i dostarczy sił witalnych na cały dzień. Jest ona również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia naszą przemianę materii i zapewni poczucie sytości na dłużej.

      Zachęcamy wszystkich do spożywania tej niezwykłej bomby witaminowej.

       

      Chcesz być zdrowy jedz owoce
      bo owoce dobra rzecz
      jeśli będziesz jadł codziennie
      dobre zdrowie będziesz mieć.
      Jabłko, gruszkę czy banana
      zjadaj sobie co dzień z rana
      do obiadu soczki bierz
      by do nauki siły mieć
      A gdy będziesz trochę chora
      to cytrynkę zjedz z wieczora.
      Jedz owoce więc codziennie
      i pamiętaj by je myć
      żeby długo, zdrowo żyć.

       

      Zdjęcia w albumie.

      Organizator:  szkolny koordynator promocji zdrowia p. Gabriela Styś

      oraz p. Maria Dudek

     • Świat w innym wymiarze

     • NARKOgogle i ALKOgogle

      W ramach profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom w naszej szkole w dniu 19.10.2022 r. zostały przeprowadzone warsztaty w klasach VI- VIII. Głównym celem było uświadomienie młodzieży szkodliwości działania alkoholu i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka.

      W części praktycznej uczniowie wykonywali proste ćwiczenia a potem mieli możliwość ponownego ich wykonania, zakładając specjalne okulary: alkogogle i narkogogle. Okazało się, że wykonanie tych ćwiczeń jest dużo trudniejsze a określenie np: która godzina- jest niemożliwe.

      Zajęcia te pozwolą uczniom w przyszłości dokonywać dobrych i rozważnych wyborów.

      Alkogogle są edukacyjnym narzędziem symulującym wpływ alkoholu na organizm człowieka (np. spowolnienie czasu reakcji, zmiany w ocenie odległości, podwójne widzenie, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi itp.).

      Narkogogle symulują wiele skutków używania narkotyków (np: dezorientacja, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu, obniżenie zdolności motorycznych itp.).

      Uprzejmie dziękujemy Pani Renacie Majkut-Lotycz ze Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarosławiu za wypożyczenie gogli. 

      Zdjecia w albumie.

      ULOTKA.pdf

      Warsztaty prowadziły: p. Agnieszka Gloc i p. Angelika Tomaszek

     • Model naszej szkoły

     • Miesiąc wrzesień był bardzo aktywny dla uczniów klasy II, którzy mocno zaangażowali się w wykonanie "Modelu Naszej Szkoły".

      Zadając im pytanie czy są chętni do wykonania takiego projektu, nie musiałam długo czekać. Na drugi dzień uczniowie przynieśli różne materiały do wykonania makiety oraz w głowie pełno pomysłów. Mimo braku czasu, korzystali z każdej wolnej chwili żeby dokończyć projekt. Uczniowie wykonali makietę od samego początku aż do końca samodzielnie. Uważam, że wyszło im naprawdę świetnie. Jestem bardzo dumna z moich uczniów i z wykonania przez nich pracy bo wiem ile serca w to włożyli.

      Mam nadzieje, że to nie ostatni nasz wspólny projekt.

      Zdjęcia w albumie.

      Pomysłodawca: p. Gabriela Styś

     • Teatr nie musi być nudny, a wręcz przeciwnie, jest fascynujący i wciągający…

     • Siedemnastego października 2022 r wraz z uczniami siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Wiązownicy wybraliśmy się do Rzeszowa na musical  „Mały Książę”. Nastroje w autokarze nam dopisywały. Oczywiście nie obeszło się bez wspólnie śpiewanych piosenek. Gdy dotarliśmy na miejsce około godziny 10:30, udaliśmy się do Ogrodu Różanego, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie.

      Po czym poszliśmy się na ulicę Okrzei 7 do WDK-u, by obejrzeć spektakl ,,Mały książę” na podstawie książki  Antonie’a de Saint-Exupery’ego w  reżyserii Piotra Rutkowskiego. Wszyscy byliśmy zafascynowani musicalem, a naszą uwagę oprócz samych aktorów czy kostiumów  przyciągały występy akrobatyczne połączone z tańcem, śpiewem i muzyką.​​​​​​

      Spektakl ilustrował lekturę obowiązkową i wiernie oddawał jej treść. Na scenie pojawili się: Pilot, Mały Książę, Róża, Lis, Latarnik, Bankier, Geograf, Próżny, czyli influencerka, Pijak, Król i Żmija.

      Podczas występu padły bardzo ważne słowa, a mianowicie ,,Dobrze widzi się tylko sercem, to co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Aktorzy w dokładny sposób przekazali nam to, co dzieje się z człowiekiem żyjącym bez miłości i przyjaciół. Ukazali również wady współczesnych ludzi, przez co wskazali na ponadczasowy wymiar treści zawartych w książce Antoine’a de Saint Exupery’ego. Wyszliśmy zdziwieni, bo nie wiedzieliśmy, że teatr nie musi być nudny, a wręcz przeciwnie, że jest fascynujący i wciągający. Następnie zjedliśmy obiad i przepyszne lody.

      Towarzyszyły nam bardzo dobre nastroje, cały występ dostarczył nam mnóstwo uśmiechu. Ostatnim punktem programu naszego wypadu było Muzeum Motoryzacji i Militariów. Gdzie mieściła się ogromna ilość eksponatów. Wielkim zaskoczeniem, tuż przy wejściu, okazał się stojący na środku placu czołg   obok  samochodów policyjnych oraz samolotu.

      W środku naszym oczom ukazały się mundury strażackie, policyjne, harcerskie, leśników, listonoszy. Wszystkie eksponaty można byłoby wymieniać godzinami. Zobaczyliśmy również motory policyjne, stare komputery, karawan z XVIII wieku oraz przestarzałe sprzęty codziennego użytku. ​​​​​​​

      Choć lekko zmęczeni, to zadowoleni wróciliśmy do naszych szkół, gdzie już czekali na nas rodzice.
      Tę wycieczkę na pewno zapamiętamy na długo, również dzięki głównej organizatorce pani Beacie Walerianowicz-Hemperek, która bardzo dokładnie przepytała nas z niej.  

      Autorzy artykułu:

      Natalia Pryjda, Klaudia Winiarz, Ewelina Zbożeń, Klaudia Arian, Szymon Pawlik.

       

      Organizator wyjazdu: p. Beata Walerianowicz-Hemperek

      Opiekunowie: p. Barbara Dec - Kozdroń, p. Agnieszka Gloc,

      p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Pieniążek

     • Lekcja pod gwiazdami z .... profiterolkami

     • Kosmos od dawna wzbudzał w nas tęsknotę do poznania jego niezliczonych tajemnic i zapraszał do wędrówki. Podsycał wyobraźnię, ale i lęk przed czymś, co czasem niesie ze sobą nieznane. Na szczęście rozwój nauki i wysokich technologii umożliwił wyjaśnienie wielu mrocznych tajemnic kosmosu. I chociaż dzisiaj o kosmosie wiemy bardzo dużo, to wiedza ta jest wciąż jeszcze zaledwie malutką kropelką w ogromnym oceanie, którego brzegów niestety nikt jeszcze nie ujrzał.

      W dzień wolny od obowiązkowych zajęć edukacyjncyh (14.10.2022) została przeprowadzona nietypowa "Lekcja pod gwiazdami". Jej celem było nie tylko zgłębienie wiedzy na temat Układu Słonecznego, ale także obserwowanie i smakowanie.

      Pani Renata Bajdak - Buła w bardzo ciekawy sposób opowiadała o sferze niebieskiej, planetach i o innych zagadnieniach związanych z kosmosem. Obrazowe porównania ułatwiały dzieciom wyobrażenie sobie pewnych kosmicznych zjawisk chociażby :

      • Dlaczego widzimy tylko jedną stronę księżyca?  
      • Czy Galileusz miał rację?  :) 

      Przedstawiła nam budowę teleskopu oraz  jego podstawowe parametry. Prowadzone obserwacje na placu szkolnym przy użyciu tego narzędzia dały nam możliwość eksplorowania powierzchni księżyca oraz śledzenia gwiazd, planet czy mgławic. 

      Bardzo pomocna okazała sie aplikacja zaproponowana przez panią Angelikę Tomaszek, która służy do realistycznej symulacji wyglądu gwiezdnego nieba. 

      To świetnne rozwiązanie dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w astronomii. Program pokazuje w sposób realistyczny atmosferę Ziemi, z której prowadzone są obserwacje. Co ważne można dokładnie określić miejsce z którego je prowadzimy, a także jej czas.

      Podczas zajeć teoretycznych Pani Angelika przedstawiła historię lotów kosmicznych, program  wahadłowców czy budowę skafandrów kosmicznych. Mogliśmy także przenieść się w czasie do roku 1961 i wraz z Neilem Armstrongiem podczas misji Apollo 11  stawiać pierwsze kroki na księżycu - link na końcu artykułu.

      Zagadnienia dotyczące kosmicznej kuchni prezentowane przez Chrisa Hadfield'sa  - kanadyjskiego astronautę zaprowadziły nas do deseru, który przygotowaliśmy na warsztatach. Jego kształt przypominał dysk protoplanetarny a udekorowany został owocami liofilizowanymi (malina i papaja)- takimi jakie spożywają astronomowie w przestrzeni kosmicznej.

      Skonstruowana w mgnieniu oka - ze zwykłego balonika i jeszcze kilku drobnych elementów-  „rakieta” ułatwiła zebranym zrozumienie, w czym tkwi tajemnica startu prawdziwej rakiety kosmicznej.

      Było to dla nas inspirujące i ciekawe spotkanie. Uczestnicy dowiedzieli się także gdzie szukać wartościowych informacji dotyczących poznanych zagadnień: 

      Atlas fotointerpretacyjny

      Apollo 11 w czasie rzeczywistym

      Pięć zmysłów w przestrzeni

      Nasa obraz dnia

       

       Więcej zdjęć w albumie

      Organizator: p. Renata Bajdak-  Buła, p. Angelika Tomaszek

      Podziękowania za opiekę i pomoc - szczególnie w kuchni :) dla: p. Agnieszki Gloc i p. Gabrieli Styś

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • „Niech Wam życie w pomyślności zawsze raźnie płynie

      A co smutne i niemiłe niech w pamięci ginie"

      Dnia 13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      Uczniowie klas 0, IV, V, VI zaprezentowali ciekawy, pełen humoru program artystyczny. Wybrzmiało wiele ciepłych słów, podziękowań i wyrazów wdziecznosci. Do życzeń przyłączyli się: Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.

      Uczennice klas VII, VIII pod kierunkiem p. Angeliki Tomaszek w ramach innowacji pedgogicznej przygotowały muzyczną niespodziankę dla wszystkich pracowników szkoły.

      Samorząd Uczniowski wyjątkowo powitał w tym dniu nauczycieli, pracujących od niedawna w szkole. Dla nich  przygotował próbę by mogli oficjalnie należeć do grona pracowników Szkoły Podstawowej w Mołodyczu.

      Tradycją  w naszej szkole staje się tytuł przyznawany co roku dla „Najlepszego nauczyciela”. Decydują o nim uczniowie podczas tajnych wyborów przeprowadzanych na terenie naszej  placówki.

      W tym roku po raz kolejny ten zaszczytny tytuł otrzymała pani Angelika Tomaszek.

      Część artystyczną przygotowały: p. Irena Szwajczak, p. Lucyna Władek, p. Renata Bałanda

      Program Samorządu Uczniowskiego przygotowały: p. Angelika Tomaszek, p. Gabriela Styś

      Zdjęcia w albumie

     • Wrześniowe osobowości!

     •             W nowym roku szkolnym kontynuujemy znów zabawę w wyłanianie osobowości. W ramach przypomnienia wyłoniona osoba odznacza się trudem i solidnością w wykonywaniu codziennych, szkolnych obowiązków. Osobowości zostają wyłaniane przez nauczycieli i uczniów całej szkoły i tak w tym miesiącu tytuły otrzymali:

      • Sportowiec miesiąca: Hubert Sokół (2 miejsce w skoku w dal w powiatowych zawodach sportowych).
      • Profesorek:  Weronika Winiarz i Alicja Haczek (same piątki i szóstki w dzienniku).
      • Wzorowy dyżurny: Joanna Mil. Dzięki Asi stołówka szkolna po obiedzie lśniła czystością.
      • Smakosz: Igor Wronowski. Jako jeden z nielicznych zjada z talerza również surówki.
      • Służbista: Kamila Pietryna i Klaudia Winiarz (ani jednego dnia nieobecności).
      • Koleżka: Igor Wyleciał (wszystkim się dzieli i wszystkim pomaga) i Dawid Krupka (zawsze wysłucha i nie krytykuje).
      • Kulturysta: nowy tytuł, osoba która zna i często używa zwrotów grzecznościowych, a przede wszystkim najpierw myśli, później mówi, czyli Emilia Mil i Jarosław Butsman.

      Nadal niewyłonione pozostają osobowości dla „Klasy na medal”, czyli najbardziej zgranej klasy i dla „Pożeracza książek”, gdyż w tym miesiącu nasi uczniowie „zmówili się” i każdy wypożyczył solidarnie po 1 książce.

      Nagrodzone osoby oczywiście otrzymują dodatkowo +10 pkt z zachowania. Gratulujemy wszystkim! Dzięki Wam codzienność i rutyna nabiera barw!

      Koordynator: Agnieszka Mierzwa