smak tradycji
Wielkanoc to wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. W szkole staramy się je kultywować pamiętając, że ich twórcami są nasi przodkowie.
Na zajęciach dodatkowych w dniu 27 marca 2023 roku uczennice klasy 7 przygotowały najpopularniejsze ciasto wielkanocne, symbol zakończenia Wielkiego Postu. Mowa o mazurku, który dawniej był nagrodą dla tych, którzy wytrzymali czterdzieści dni bez spożywania potraw mięsnych i deserów.
Nazwa pochodzi od słowa ''Mazur'', które dawniej dotyczyło mieszkańców Mazowsza. Wcześniej mówiono na mazurki "dziady", bo są niskie i cienkie :)
To specyficzne ciasto było już znane w kuchni staropolskiej, ale nie jest rodzime. Najpewniej jego ojczyzną była Francja, do nas trafiło z Turcji.
Od osoby, która je wykonuje wymagany jest zmysł artystyczny - chodzi o piękne udekorowanie jego powierzchni. Ogromną zaletą mazurka jest niepowtarzalność. Można go przygotować na każdym spodzie, z dodatkiem licznych mas, orzechów, kandyzowanych owoców. Nasz jest galaktycznie przepyszny, bo za sprawą batoników „Milky Way” (tłumaczenie: galaktyka, Mleczna Droga).
Zobaczcie jak tradycji stało się zadość w wykonaniu siódmoklasistek. Zapraszamy do albumu.
Prowadząca zajęcia: p. Angelika Tomaszek
autor artykułu: A. Tomaszek