• Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy.....Gdzie te chłopy!?

     • fragment tekstu piosenki z 1975 r w wykonaniu p. Danuty Rinn

      Okazja do wysłuchania tej  piosenki nadarzyła się 30 września, ponieważ w tym dniu obchodzony jest Dzień Chłopaka. Na apelu Samorząd Uczniowski złożył wszystkim panom uczącym się i pracującym w naszej szkole - tym młodszym i tym starszym - najserdeczniejsze życzenia.

      ,,Zacne chłopaki, mili koledzy.

      W dniu Waszego święta, najlepsze życzenia składają dziewczęta”.

      Niechaj Wam radośnie płyną szkolne dni.

      Niech się Wam spełniają przygodowe sny.

      Uczcie się jak mówią w „dechę”, by z Was każdy miał pociechę!

       

      Z okazji tego święta zarząd SU przeprowadził zabawy i  konkursy m.in.

      • "Zaplatanie warkoczy"- bezkonkurencyjny okazał się Kacper Marek z kl. 8
      • "Wyławianie jabłka" - tutaj prym wiódł Hubert Sokół z kl. 8

      Na początku tygodnia zostało też przeprowadzone głosowanie na „Najsympatyczniejszego Chłopaka” w szkole. Po komisyjnym przeliczeniu głosów ustalono następujące wyniki:

      - w klasach 1- 3 tytuł najsympatyczniejszego otrzymał Szymon Machalski,

      - a w klasach 4-8 zaszczytu tego dostąpił Kacper Marek.

      Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Honorowy tytuł otrzymał także pan dyrektor :)

      Dziękujemy za wspólną zabawę chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

      Więcej zdjęć w albumie.

      Organizator: Samorząd Uczniowski

      wraz z opiekunami: p. Angeliką Tomaszek i p. Gabrielą Styś

      oraz wychowawcy klas

       

      Klasa IV (opiekun p. Renata Bałanda) oraz klasa VI (opiekun p. Agnieszka Mierzwa)  "Dzień Chłopaka" uczciły wyjazdem na kręgielnię do Wiązownicy. Fotorelacja poniżej.  

     • Rozczytana szkoła…

     • Czytali młodsi i starsi uczniowie, dyrektor, nauczyciele oraz wychowawcy. W ciągu jednego dnia, jedną, wybraną książkę przez klasę albo wychowawcę. Czytali na głos, w klasie i przy klasie. Na każdej lekcji, po parę minut.

      W ten sposób propagowali czytanie. Dlaczego?

      Bo czytanie:

      - wzbogaca słownictwo,

      - poprawia pamięć i koncentrację,

      -pobudza wyobraźnię,

      -uczy myślenia,

      - poszerza wiedzę,

      - ułatwia naukę,

      - pomaga odnieść sukces w szkole;

      - poprawia sen,

      - uspokaja.

      Tak 29 września 2022 r wychowankowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

      Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.

       

      Nauczyciele bibliotekarze:

      p. L. Władek i p. Beata Walerianowicz-Hemperek

     • JESIENIĄ, JESIENIĄ SADY SIĘ RUMIENIĄ…..

     • Jesienią, jesienią
      sady się rumienią.
      Czerwone jabłuszka
      pomiędzy zielenią.

      Czerwone jabłuszka,
      złociste gruszeczki,
      świecą się jak gwiazdy
      pomiędzy listeczki.

      — Pójdę ja się, pójdę
      pokłonić jabłoni,
      może mi jabłuszko
      w czapeczkę uroni!

      — Pójdę ja do gruszy,
      nastawię fartuszka,
      może w niego spadnie
      jaka śliczna gruszka!

                                                                                    - Maria Konopnicka

      W dniu 28 września obchodzimy Dzień Jabłka. Z tej okazji uczniowie klas 0,I,II,III, VII pojechali uczcić to święto do Gospodarstwa Sadowniczego T. Szeligi w Żurawicy.

      Uczniowie podczas krótkiego spaceru po obfitującym w dojrzewające gruszki i jabłka sadzie mogli obejrzeć ich różne odmiany. Największą przyjemnością było zerwanie przepysznych gruszek z drzewa i ich zjedzenie.

      Ponadto zobaczyli ogromne chłodnie, z automatycznie regulowaną temperaturą i odpowiednią wilgotnością powietrza, dzięki czemu owoce mogą w dobrym stanie przetrwać kilka kolejnych miesięcy, zanim dostarczone zostaną do konsumentów. Mieliśmy okazję zobaczyć również kombajn do jabłek, który pomaga pracownikom przy zbiorach. 

      Na miejscu znajdował się lokalny sklepik, który wyglądem przypominał spiżarnię u babci, pełną zimowych zapasów, gdzie dzieci mogły zaopatrzyć się w naturalne soki owocowe oraz przetwory.

      Czy jest cos zdrowszego jak zjedzenie jabłka, gruszki zerwane prosto z drzewa???- Chyba nie.

      Cieszymy się że pogoda nam dopisała i mogliśmy w otoczeniu przyrody łapać ostatnie promienie słoneczne i zajadać się soczystymi owocami.

      Zdjęcia w albumie fotograficznym.

      Kierownik wycieczki: p. Gabriela Styś

      Opiekunowie: p. A. Tomaszek, p. M. Piskorz, p. I, Szwajczak, p. M. Romaniec

     • Spotkanie z policjantem

     • W środę 28.09.2022r. w naszej szkole gościliśmy panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Wykład skierowany był do klas starszych od 4-8, a poświęcony był przede wszystkim cyberprzemocy oraz zagrożeniom w sieci. Młodzież dowiedziała się, między innymi, że w dzisiejszych czasach nikt w sieci nie pozostaje anonimowy, a na pozór niewinne działanie w sieci może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc w sieci jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, a w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.

      Pani policjant radziła co robić żeby nie zostać ofiarą takiej przemocy, gdzie szukać pomocy gdy staniemy się ofiarą agresji, ale także przestrzegała uczniów przed konsekwencjami prawnymi, które czekają na sprawców przestępstw, wykroczeń i czynów karalnych. Druga część spotkania dotyczyła właśnie odpowiedzialności karnej za popełnione czyny osób nieletnich. Pani policjant przypomniała młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletnich również podlegają postępowaniu przed sądem. Uświadomiła zebranym, że błędy popełnione w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

      Nauczyciel odpowiedzialny: p. Agnieszka Mierzwa

     • Lotów nie muszę się bać

     • czyli "babski dzień" klasy 7

            Zdajecie sobie sprawę z tego, że żyjemy niesamowicie szybko, a aktywny wypoczynek świetnie kompensuje stres z całego dnia lub tygodnia. Pokonywanie własnych barier, nauka czegoś nowego to świetne sposoby spędzania wolnego czasu!

            Dlatego też 24 września- w sobotni dzień - uczennice klasy 7 wybrały się do FlyWall, by spróbować swoich sił w tym niesamowitym miejscu- centrum spinaczkowym. To największy obiekt ze ścianą do wspinania z liną 530 m2 i stanowiskami z automatyczną asekuracją. Ścianę zaprojektowano według najnowszych standardów we współpracy z najlepszymi routesetterami. Zobaczcie w albumie nasze "loty" :)

          Nie małą atrakcją był też bouldering czyli wspinaczka na niewielkich wysokościach, bo do 5 metrów, gdzie  jedyną formą asekuracji jest wytrzymały materac. 

          To nie była jedyna rozrywka w tym dniu. Już tradycyjnie klasa VII skierowała swe kroki do Galerii Rzeszów na sportową rywalizację zawodników z całej Polski w Kettlebell czyli zawodach sportowych osób trenujących z odważnikami kulowymi. 

      Zapraszamy do albumu fotograficznego.

      Organizator wyjazdu: wychowawca klasy VII p. Angelika Tomaszek

     • Gala, Idared, Red Chief Camspur....

     • „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

      Pod takim hasłem  klasa 3  obchodziła w piątek Światowy Dzień Jabłka (przypadający na dzień 28 października).  Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Uczniowie dowiedzieli się, że ten polularny w Polsce owoc  to bogactwo witamin i minerałów. Jest to dobre źródło witaminy C i potasu, a także fosforu, sodu, wapnia, żelaza i magnezu, a różnorodność odmian i ich walory smakowe sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

      Na zajęciach wszystko miało związek z jabłkiem- zabawy, konkurencje a nawet zabawne doświadczenie "Wulkan jabłko".

      Zdjęcia w albumie.

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

     • Mistrzostwa

     • Zapraszamy do fotorelacji z Powiatowych Mistrzostw Lekkoatletycznych Młodzieży Szkolnej  oraz do Powiatowych Indywidualnych Mistrzostw Lekkoatletycznych Dzieci.

      Więcej zdjęć w albumie.

      Opiekun: p. R. Bałanda

     • Rowerem w cieniu drzew

     •          Nie od dziś wiadomo, że rower to znakomity środek lokomocji. Dlatego tym razem postanowiliśmy promować ten rodzaj rekreacji. W sobotę 17 września uczniowie klas V-VIII wybrali się na wycieczkę z Mołodycza do Witoldówki. 

                Okolica zachwyciła historią- nierzadko tajemniczą i zapomnianą. Opowiedział nam o niej pan dyrektor, który wcielił się w rolę przewodnika. Uczestnicy wyprawy mieli okazję pogłębić również wiedzę przyrodniczą poprzez konfrontację własnych obserwacji z wiadomościami teoretycznymi zdobytymi podczas lekcji w szkole. Wskazywali wybrane gatunki drzew, krzewów. Dowiedzieli się jak zmierzyć wysokość wzniesienia, nie wchodząc na nie…Były też chwilowe przystanki, podczas których mogliśmy zregenerować siły.

              Wrażenie zrobiło na nas spotkanie z jeleniem, a jego majestatyczny wygląd dodatkowo podkreślało poroże, przypominające koronę. W pięknym leśnym otoczeniu mogliśmy odpocząć i posilić się przy ognisku.  

                 Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia wycieczka rowerowa, ponieważ w okolicy jest jeszcze wiele ciekawych miejsc.

                  Cieszymy się, że nie musimy jechać daleko aby miło spędzić czas. Wyjazd rowerami uświadomił nam, jak niezwykła jest nasza mała ojczyzna. Piękna pogoda pozwoliła nam zrealizować wyznaczone cele.

       

      Zdjęcia w albumie.

      Przewodnik: p. J. Kuca

      Kierownik wycieczki: p. A. Tomaszek

      Opiekunowie:p. R. Bajdak- Buła, p. G. Styś, p. M. Warcaba

     • "Przypalony krem"

     • - narodowa duma Francji

      Spokojnie! Wszystko się udało :)

                 Tytuł tego artykułu nawiązuje do nazwy słynnego francuskiego deseru crème brûlée (wymowa), który powstał zupełnie przypadkowo, a dziś jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych smakołyków we Francji.

               Taki właśnie deser przygotowali uczniowie klasy trzeciej. A wszystko za sprawą zorganizowanych pozalekcyjnych warsztatów "Kulinarne podróże”. Zostały one opracowane po to, aby rozwijać u naszych uczniów postawę otwartości i tolerancji wobec innych kultur Dzięki tym zajęciom uczniowie mogą także poznawać tajemnice kuchni "odwiedzanych krajów", dotykać, wąchać i smakować.

                 Aby nie było nam za słodko, drugą ciekawą propozycją było serowe fondue z takimi przyprawami jak: gałka muszkatołowa czy biały pieprz. Dodatkiem były pyszne bagietki- kolejny kulinarny symbol Francji. Po ilości zjedzonego sera można śmiało stwierdzić, że uczniom to danie bardzo smakowało.

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

      Dziękujemy za pomoc p. Marzenie Warcaba

       

      Krótka historia crème brûlée

      Podobno pewnego razu książę Filip Oreański oskarżył swojego kucharza Massialot o to, że ten podał mu zimny deser. Sprytny szef kuchni znalazł rozwiązanie - położył talerz na rozgrzanym żelazie, co spowodowało, że cukier w deserze skarmelizował się i przypalił, a sam krem nie zmienił temperatury. W ten sposób powstał bardzo ciekawy i oryginalny deser, który zasmakował nie tylko księciu, ale wszystkim.

       

     • Powrót do przeszłości…

     • 15 września uczniowie ze szkoły w Mołodyczu wybrali się na wycieczkę do wioski tematycznej „Kresowa Osada”, która odwołuje się do wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

      Na początek na gości zainteresowanych rękodziełem czekały warsztaty cukiernicze (wyrób pralinek i cukierków) oraz warsztaty tematyczne „las w szkle”, podczas których dzieci przygotowywały własne kompozycje roślinne w słoju.

      Następnie miłośnicy historii mieli swoje 5 minut, gdyż wszyscy zostali zaproszeni do Galerii Lokalnej Historii, gdzie mogli obejrzeć ekspozycję dotyczącą wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie. W Galerii można było również obejrzeć fragment zbroi husarskiej, jak i tatarskiej. Tu także znajdują się ciekawostki i eksponaty z dziejów nie istniejącej już huty szkła kryształowego, zlokalizowanej w pobliskiej miejscowości o tej samej nazwie Huta Kryształowa, jak kielichy, czy przepiękne żyrandole. Największą frajdę sprawiła dzieciom natomiast wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki. Wszyscy chcieli zobaczyć się w uszytym z przepychem stroju Sobieskiego.

      Na koniec, w ramach odpoczynku zjedliśmy wspólnie pyszny posiłek, czyli naleśnik z serem, dżemem i owocami. Niestety deszczowa aura nie pozwoliła zrealizować ostatniego punktu programu, a mianowicie  zabawy w dmuchanym parku rozrywki. Niemniej jednak dzieci wracały zadowolone, obładowane pamiątkami i własnymi, małymi dziełami sztuki.

      Więcej zdjęć w albumie

      Kierownik wycieczki: p. Agnieszka Mierzwa

      Opiekunowie: p. M. Piskorz, p M. Romaniec, p. R. Bałanda, p. L. Władek

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • 15 września  przedszkolaki z oddziału przedszkolnego ,,0B’’ obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego nietypowego święta jest wzbudzenie kreatywności i pomysłowości u dzieci, a także zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Dzień Kropki to dzień odwagi, zabawy, odkrywania talentów a przede wszystkim wiary we własne siły.

              Od samego rana w naszym przedszkolu świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień .W tym dniu nasza sala wypełniona była kolorowymi kropkami. Przedszkolaki poznały historię małej Vasthi, obejrzały krótki filmik o tytułowej ,,Kropce’’. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty. Dziś dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Przybijaliśmy ,,kropkowe piątki’’ , szukaliśmy ukrytych kropek, malowaliśmy kropki na koszulkach...

      To był wspaniały kolorowy dzień!

      Zdjęcia w albumie.

      Opiekun: p. Dorota Pryjda

     • Przy ognisku

     • Tradycyjnie we wrześniu nasi wychowankowie świętowali „Dzień pieczonego ziemniaka”. Wspólnie przy ognisku spotkały się najpierw młodsze klasy, później klasy starsze. Tradycyjnie, jak co roku dzieci i młodzież wspólnie bawili się i grali w gry. Tradycyjnie piekliśmy kiełbaski, chleb i ziemniaczki. Był to ciepły i mile spędzony dzień…

      Organizatorzy: wychowawcy klas, koordynator promocji zdrowia w szkole

     • Ognisko klasowe

     • Dnia 07.09.2022 r. odbyło się ognisko integracyjne klasy czwartej. Podczas wspólnego pieczenia kiełbasek i ziemniaków rozmawialiśmy o naszych problemach i obawach związanych z rozpoczętym rokiem szkolnym oraz bawiliśmy się. To był przyjemnie spędzony czas.

      Opiekun: p. Renata Bałanda

     • XI Jarmark Benedyktyński z udziałem wolontariuszek z naszej szkoły

     • W dniach 10 i 11 września 2022 r. dziewczyny z klasy VIII wstawiły się  w Jarosławskim Opactwie. Udały się tam, aby pomóc w organizacji Jarmarku. Do ich obowiązków należało: rozdawanie ulotek, oprowadzanie po wystawach i Basztach, przygotowywanie sali do występów, napełnianie słoiczków solą i oliwą z oliwek, uzupełnianie papierów, przekazywanie informacji o Jarmarku lub po prostu rozweselanie ludzi.

      Po skończonej pracy dziewczyny zwiedzały opactwo, odpoczywały, ale przede wszystkim rozmawiały z odwiedzającymi Jarmark, znalazły też czas,  aby zakupić pamiątki.

       Bardzo spodobało im się rozdawanie ulotek, za ich przyczyną aż 1500 bibuł (w ciągu dwóch dni) trafiło do ludzi.  Miały one również kontakt chorymi, niepełnosprawnymi, wówczas wykazywały takt, zrozumienie i delikatność w podejmowaniu rozmów. Mimo deszczowej pogody, ósmoklasistki  pracowały nie tylko w pomieszczeniu, ale także na dworze.  Zaprzyjaźniły się z organizatorami  Jarmarku.

      Po czterech godzinach pracy przysługiwał im bon na jedzenie, gorącą herbatę, którą mogły pić do woli.

      Zadowolone wolontariuszki chętnie w przyszłości podejmą podobne wyzwania.

                                           Autorzy artykułu: Klaudia Arian i Klaudia Winiarz

       

      Jeszcze kilka słów

      Chciałabym gorąco podziękować dziewczynom za tak ofiarną pracę, gdy pomimo zimna i deszczu (przez 2 dni) podejmowały kolejne wyznaczane im przez Organizatora prace. Wywiązywały się z nich wzorowo. Wszędzie gdzie się pojawiły,  pomagając wystawcą, informując odwiedzających czy też uczestników Jarmarku budziły sympatię i życzliwość. „Zarażały” uśmiechem i otwartością, poznały przy tym wiele sympatycznych osób m.in. panie sprzedające najlepsze pierogi a także panią z naturalnymi zapachowymi mydełkami czy wystawcę z Węgier, któremu także pomogły udzielając pomocy
      w reklamie firmy.

      Wolontariat to pomoc innym, ale to przede wszystkim dzielenie się czasem i sercem. Uczennice z klasy 8 pokazały, że mają wyjątkową wrażliwość,  sumienność, ale także, że nie boją się nowych wyzwań.

      Byłam i cały czas jestem z Was bardzo dumna. Brawo!

      Opiekun p. A.Gloc

       

     • Tydzień profilaktyki

     • Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych? Co robić by zapobiegać chorobom zakaźnym? Na te pytania, odpowiedzi będą szukać uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”, który w naszej szkole ruszył 12 września. Jest to  akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz organizacji pozarządowych, która ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności na temat chorób zakaźnych, w tym szczepień czy higieny osobistej.

      Dzisiaj 14 września mieliśmy zaszczyt gościć Panią Renatę Majkut- Lotycz z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarosławiu, która swoimi prelekcjami dla klas 0-VIII dokładnie wyjaśniła uczniom na czym polega profilaktyka chorób zakaźnych oraz jak zdrowo prowadzić swój tryb życia.

      Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu oraz chętnie zadawali pytania, na które Pani Renata miała okazję odpowiedzieć. Mamy nadzieje ze chociaż połowę przekazanych wiadomości uczniowie wdrożą w swoje życie. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla przedstawiciela PSSE i na pewno do zobaczenia.

      Koordynatorzy akcji: p. Gabriela Styś, p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc

       

     • Kukły 2022

     • Zapraszamy do wzięcia udziału w  XIV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Teatralnym

      Kategorie wiekowe:

      - szkoła podstawowa (klasy I-III)

      - szkoła podstawowa (klasy IV-VI)

      - szkoła podstawowa (kl. VII -VIII) 

      Zgłoszenia do konkursu należy dokonać do 30 września 2022 r., na adres organizatora wysyłajac indywidulanie pracę:

      Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem

      36-007 Krasne 743

      tel. 17 23 00 347, mail: konkurskukly@gmail.com, sekretariat@gokkrasne.pl

      Szczegóły:

      kukly-2022-regulamin.pdf

     • Funkcjonowanie stołówki

     • informacja dla rodziców

      ZASADY FUNKCJONOWANIA STOŁÓWKI PRZY SP MOŁODYCZ

       

      Uczeń zobowiązany jest złożyć deklarację korzystania ze stołówki (dostępną na stronie) do 15go września bieżącego roku szkolnego.

      Dzienna stawka na rok szkolny 2022/2023 wynosi 2,30 zł.

      Rezygnację z obiadów należy zgłosić przed rozpoczęciem nowego miesiąca.

      W przypadku nieprzerwanej nieobecności ucznia dłuższej niż 3 dni zwrot wpłaconych pieniędzy będzie odbywał się na zasadzie pomniejszenia wpłaty w kolejnym miesiącu. Np. uczeń nieobecny 5 dni we wrześniu (15.09.2022 r. - 21.09.2022 r.) pomniejszamy wpłatę w październiku o kwotę 11,50 zł (5 x 2,30 zł = 11,50 zł).

      Wpłaty za obiady należy dokonywać w danym miesiącu do 20go na rachunek świetlicy przy Szkole Podstawowej w Mołodyczu. Bank Spółdzielczy Jarosław/ oddział Wiązownica:

      38 9096 1014 2002 1401 6480 0002

       

      Obliczenie wysokości wpłaty – przykład

      Wrzesień 2022 – 21 dni

      Stawka dzienna 2,30 zł

      21  * 2,30 zł = 48,30 zł

      Deklaracja_korzystania_z_obiadow_w_stolowce_szkolnej.docx