#CodeWeek
W ramach inicjatywy Europejski Tydzień Kodowania nasi uczniowie wzięli udział w licznych akcjach rejestrując to wydarzenie na oficjalnej stronie pod nazwą "Leśne kodowanie". Celem tygodnia jest popularyzacja i promocja nauki programowania.
W trakcie zajęć uczniowie nabywali kompetencje związane z kodowaniem, rozwijali kreatywność, logiczne myślenie i ciekawość. Korzystali z gier edukacyjnych oraz programów. Chętnie podejmowali się zdań z kodowania oraz tworzyli własne szyfry, gry.
Podczas tygodnia zostały zrealizowane następujące działania
(więcej zdjęć w albumie)
Muzyczne kodowanie oraz
"kodowanie na dywanie" (bez komputera) klasa I
Muzyka sama w sobie jest kodem. Kto nie zna zapisu notacji muzycznej, nigdy nie odczyta partytury. Ponieważ uczniowie mają różne zainteresowania - nie koniecznie związane z matematyką czy informatyką - kodowanie można wprowadzić na innych przedmiotach. Zobaczcie jak bawili się nasi uczniowie kodując i myśląc komputacyjnie podczas lekcji muzyki. Były zaszyfrowane obrazki, zapałkowe ukladanki oraz zabawa "ciało jest perkusją" - czyli zakodowany akompaniament do piosenki, której słuchaliśmy.
Język programowania Hedy - klasa II
Cechą Hedy jest to, że jest to język stopniowany, dlatego wykorzystaliśmy go podczas lekcji informatyki z drugoklasistami. Nie musieli poznawać wszystkich zasad jednocześnie, dzięki czemu swobodnie mogli przyzwyczaić się do programowania. Na każdym poziomie dodawane były nowe zasady, zwiększając liczbę komend, które stosowali.
Majsterkowanie- klasa III, IV
Uczniowie poprzez majsterkowanie rozwijali kluczowe umiejętności, takie jak pracę w grupie, rozwiązywanie problemów i współpracę. Dodatkowo zajęcia sprzyjały rozwojowi kreatywności i pewności siebie, jednocześnie pomagając uczniom w nauce wytrwałości i determinacji w pokonywaniu pojawiających się wyzwań.
Majsterkowanie sprawdza się także jako narzędzie do aktywizowania uczniów ze stwierdzonymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Tworzenie gier edukacyjnych - klasa VI, VII, VIII
Krytyczne myślenie, wytrwałość, rozwiązywanie problemów, myślenie obliczeniowe i kreatywność to wyłącznie niektóre spośród kluczowych umiejętności, których potrzebują uczniowie w dzisiejszej szkole. Najstarsze klasy wykorzystały znajomosć języka programowania Scratch do stworzenia gier edukacyjnych.
Link do przykładowej gry utworzonej przez naszych uczniów:
Gra edukacyjna Igora Cienkiego
"Odgadnij liczbę" gra Sebastiana Sokoła
Nasza szkoła włączając się w inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania popularyzowała i promowała naukę programowania poprzez aktywny udział w zajęciach wykorzystujących programowanie w nauce i zabawie oraz korzystanie z nowych technologii.
Organizator i prowadząca zajęcia z kodowania: p. Angelika Tomaszek