• Europe Code Week

     • #CodeWeek​​​​​​

      W ramach inicjatywy Europejski Tydzień Kodowania nasi uczniowie wzięli udział w licznych akcjach rejestrując to wydarzenie na oficjalnej stronie pod nazwą   "Leśne kodowanie" Celem tygodnia jest popularyzacja i promocja nauki programowania.  

      W trakcie zajęć uczniowie nabywali kompetencje związane z kodowaniem, rozwijali kreatywność, logiczne myślenie i ciekawość. Korzystali z gier edukacyjnych oraz programów. Chętnie podejmowali się zdań z kodowania oraz tworzyli własne szyfry, gry. 

      Podczas tygodnia zostały  zrealizowane następujące działania

      (więcej zdjęć w albumie)

      Muzyczne kodowanie oraz

      "kodowanie na dywanie" (bez komputera) klasa I

      Muzyka sama w sobie jest kodem. Kto nie zna zapisu notacji muzycznej, nigdy nie odczyta partytury. Ponieważ uczniowie mają różne zainteresowania - nie koniecznie związane z matematyką czy informatyką - kodowanie można wprowadzić na innych przedmiotach. Zobaczcie jak bawili się nasi uczniowie kodując i myśląc komputacyjnie podczas lekcji muzyki. Były zaszyfrowane obrazki, zapałkowe ukladanki oraz zabawa "ciało jest  perkusją" - czyli zakodowany akompaniament do piosenki, której słuchaliśmy.​​​​

      ​​Język programowania Hedy - klasa II

      Cechą Hedy jest to, że jest to język stopniowany, dlatego wykorzystaliśmy go podczas lekcji informatyki z drugoklasistami. Nie musieli poznawać wszystkich zasad jednocześnie, dzięki czemu swobodnie mogli przyzwyczaić się do programowania. Na każdym poziomie dodawane były nowe zasady, zwiększając liczbę komend, które stosowali.​​​​

      Majsterkowanie- klasa III, IV

      Uczniowie poprzez majsterkowanie rozwijali kluczowe umiejętności, takie jak pracę w grupie, rozwiązywanie problemów i współpracę. Dodatkowo zajęcia sprzyjały rozwojowi kreatywności i pewności siebie, jednocześnie pomagając uczniom w nauce wytrwałości i determinacji w pokonywaniu pojawiających się wyzwań.

      Majsterkowanie sprawdza się także jako narzędzie do aktywizowania uczniów ze stwierdzonymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.​​​

      Tworzenie gier edukacyjnych - klasa VI, VII, VIII

      Krytyczne myślenie, wytrwałość, rozwiązywanie problemów, myślenie obliczeniowe i kreatywność to wyłącznie niektóre spośród kluczowych umiejętności, których potrzebują uczniowie w dzisiejszej szkole. Najstarsze klasy wykorzystały znajomosć języka programowania Scratch do  stworzenia gier edukacyjnych. 

      Link do przykładowej gry utworzonej przez naszych uczniów:

      Gra edukacyjna Igora Cienkiego

      "Odgadnij liczbę" gra Sebastiana Sokoła

       

      Nasza szkoła włączając się w inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania popularyzowała i promowała naukę programowania poprzez aktywny udział w zajęciach wykorzystujących programowanie w nauce i zabawie oraz korzystanie z nowych technologii.

       

      Organizator i prowadząca zajęcia z kodowania: p. Angelika Tomaszek

     • Uroczyste ślubowanie to na ucznia pasowanie...

     • 10 październik to ważna data dla uczniów klas pierwszych. W tym dniu w obecności pana dyrektora, nauczycieli, rodziców i całej społeczności szkolnej pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie i dołączyły do szkolnej braci. A łatwo nie było. Jednak śpiewem, tańcem, wierszykami i zdanym egzaminem przekonały do siebie wszystkich zgromadzonych na uroczystości.

       Więcej zdjęć w albumie.

      Odpowiedzialni: p. Monika Romaniec, p. Gabriela Styś

     • Dobro wraca

     • Miesiąc temu (10-11 września) uczennice klasy VIII  pracowały jako wolontariuszki na XI Jarmarku Benedyktyńskim w Jarosławiu. Wówczas przez 2 dni było przejmująco zimno, deszczowo a mimo tego dziewczyny nie zniechęciły się i nie przerwały pracy.

      W nagrodę za ten trud i hart ducha uczennice wraz z opiekunem p. Agnieszką Gloc wybrały się w sobote (9 października) na wycieczkę do Przemyśla. Pogoda jak na nagrodę przystało była znakomita - słoneczna, ciepła a nawet gorąca.

      W planie wyjazdy były zakupy na przemyskim bazarze, Galerii Sanowej a także przejazd na Torze Saneczkowym. Ten napięty plan udało się zrealizować w 100%. Na bazarze dokonano pierwszych udanych zakupów. Można było się tu zadziwić ogromem i różnorodnością towarów, zwłaszcza imponująca była oferta damskich beretów (czeskich). Również na Torze Saneczkowym dziewczynom dopisało szczęście, bo mimo pięknej pogody nie było tam kolejki ! Tam pokonując własne lęki i obawy dziewczyny coraz szybciej mknęły na saneczkach. Uczennice zadowolone z siebie (i słusznie) mogły po saneczkowych emocjach, podziwiać niezwykłą panoramę miasta z Tatarskiego Kopca (350,3m n.p.m.).

      Kiedy po powrocie, po dniu pełnym wrażeń, doświadczając pośpiechu i chaosu miasta, wszyscy zgodnie stwierdzili, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” .

      Zdjęcia w albumie

      Opiekun p. Agnieszka Gloc

     • Jesienne inspiracje klasy II, VI i VIII

     • „Spróbuj pokochać jesień
      z niesamowitymi urokami
      Spójrz ile piękna niesie
      obdarzając cię nowymi dniami. (…)”

       

      Dynie można wykorzystać na wiele sposobów – i to nie tylko w kuchni. Oprócz walorów smakowych, które możemy ocenić gotując krem z dyni, piekąc racuchy czy zapiekankę, doskonale sprawdzają się jako dekoracja mieszkania lub ogrodu.

      Dojrzała jesień to czas, gdy kończą się świeże kwiaty i spadają liście, czyniąc nasze otoczenie smutnym i szarym. Ciepły kolor dyni miło kojarzy się z barwami słońca i jesieni, tak więc dekoracje z dyni rozweselają nasze otoczenie o tej porze roku.

      My również postanowiliśmy nieco ocieplić naszą szkołę skromną dekoracją jesienną, przy użyciu m. in. dyni.

      W ramach zajęć świetlicowych oraz rewalidacyjnych klasa VIII oraz dziewczynki z klasy II dołożyły wszelkich starań, aby stworzyć miły jesienny nastrój w naszej szkole. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie.

       

      Organizatorzy: p. Maria Dudek, p. Agnieszka Gloc

      Poproszę o dokładkę...

      Pieczenie to wielka przyjemność. Ćwiczy i relaksuje mózg, stymuluje zmysły. Ma moc zmniejszania stresu i lęku. Dlatego nic dziwnego, że uczniowie naszej szkoły tak bardzo je lubią bez względu na wiek.

      Tym razem klasa VI w ramach zajęć rozwiajających piekła tartę wykorzystując dostępność sezonowych owoców. Były to jabłka, maliny oraz śliwki.

      Uczniowie dowiedzieli się jakie produkty są potrzebne do zrobienia tego rodzaju ciasta oraz jakie są kolejne etapy jego powstawania. Mieli okazję do doskonalenia umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej i dokańczania rozpoczętej pracy (rozwijanie cierpliwości i wytrwałości).

      Kruche tarty owocowe  wzbogacone kruszonką wyszły przepyszne i zniknęły w oka mgnieniu.

       

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

      Więcej zdjęć z jesiennych inspiracji w albumie

     • Na pikniku w Radawie

     • Dnia 07.10.2022 r. uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawcami uczestniczyli w ,,Gminnym Pikniku Wesołego Ziemniaka”, który odbył się nad zalewem w Radawie. Chętnie brali udział w organizowanych zabawach i konkursach zdobywając nagrody:

      Dominik Kolasa – I miejsce w rzucie ziemniakiem do celu

      Jan Mil – III miejsce w rzucie ziemniakiem do celu

      Marcel Woźny – I miejsce w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Zdrowie w mojej rodzinie”

      Antoni Cienki – wyróźnienie za rzeźbę z warzyw i runa leśnego.

      Nasza szkoła została  też wyróżniona za wykonanie pracy grupowej - najładniejszej figury z warzyw i runa leśnego.

      Po obfitym posiłku, zmęczeni ale w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

      Zdjęcia w albumie.

      Opiekunowie: p. Renata Bałanda, p. Lucyna Władek

     • Aktywnie na przerwach…

     • W tym roku szkolnym nasi uczniowie biorą udział w projekcie pt.” W szkole, miłe towarzystwo, ruch i zabawa to podstawa”. Program ten został stworzony po to, by pokazać uczniom jak można aktywnie, wspólnie spędzić w szkole czas wolny. Niestety zauważono, że głównie podczas przerw uczniowie nie mają pomysłu na wspólne zabawy, czy zapominają o ruchu między lekcjami.  Z tego tytułu został zakupiony do szkoły sprzęt sportowy oraz różne gadżety jak: hula hop, skakanki, deskorolki, catchball, rzutki, worki treningowe z rękawicami, gumy do skakania. Każda klasa dostała swój sprzęt, z którego może korzystać  na każdej przerwie, czy podczas luźniejszych godzin świetlicowych. Zachęcamy uczniów, aby przerwa nie był to czas przeznaczony m.in, na odpisywanie zadań, bieganie po korytarzu, lecz czas relaksu i wspólnej zabawy.

      Realizacja projektu sfinansowana przez Urząd Gminy Wiązownica

      Zdjęcia w albumie.

       

      Koordynator projektu: Agnieszka Mierzwa

     • Moda na zdrowe odżywianie

     • W zeszłym tygodniu klasa szósta gościła na swojej godzinie wychowawczej panią pielęgniarkę Danutę Naspińską, która przeprowadziła pogadankę na temat zdrowego odżywiania. Okazało się, że zarówno o zdrowie, jak i swój organizm trzeba zacząć dbać już od najwcześniejszych lat. W tym procesie nie tylko ważny jest ruch, ale zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia. Uczniowie z klasy szóstej bardzo poważnie podeszli do słów eksperta i już w tym tygodniu zaczęli wprowadzać do jadłospisu zdrowe nawyki. Zaczęliśmy od soków owocowo- warzywnych. Do nich nie trzeba nikogo przekonywać, gdyż każdy z chęcią je popija. Na stole dziś królowały przede wszystkim owoce sezonowe, jak jabłka, gruszki, śliwki w połączeniu z marchewką, czy bananem lub kiwi. Okazało się, że jednak pomarańcza ma największa liczbę amatorów.

      Podczas wspólnego przygotowywania soków mieliśmy okazję podzielić się swoimi ulubionymi, sprawdzonymi przepisami na soki. Czas spędzony na krojeniu, blendowaniu, obieraniu był też wspaniałą okazją by poznać się lepiej i zacieśnić więzy klasowe.

      Opiekun: p. Agnieszka Mierzwa

     • Cicho sza...

     • czyli nasza „Strefa Ciszy i Relaksu”

      Czasami wystarczy tak niewiele, aby zrobić tak wiele...

       

      Pomysł na stworzenie w naszej szkole miejsca zwanego „Strefą Ciszy i Relaksu”, zrodził się z obserwacji uczniów podczas przerw śródlekcyjnych i ich potrzeb.

      Część z nich, szczególnie wrażliwych na hałas uskarżała się na złe samopoczucie, bóle głowy i zmęczenie. Teraz mogą skorzystać z tego miejsca, które mam nadzieję umożliwi uczniom higieniczny odpoczynek podczas przerw oraz zachęci i zmotywuje ich do dbania w ten sposób o swoje zdrowie. Strefa umiejscowiona jest na parterze-  w jednym z bocznych korytarzy szkoły. 

      Zobaczcie metamorfozę tego miejsca:) Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.​​​​​​

      Niniejszy projekt miał również na celu edukację uczniów w zakresie:

      - negatywnych skutków zdrowotnych jakie niesie ze sobą przebywanie przez dłuższy czas w hałasie,

      - naturalnego surowca jakim jest drewno, operacji technologicznych wykorzystywanych podczas jego obróbki,

      - zasad bezpiecznej pracy z różnymi narzędziami.

      Zaangażowanie uczniów i osób dorosłych (nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców) podczas realizacji projektu pozwoliło pokazać, że  takie inicjatywy są ważne i mocno integrujące. 

       

      Z tego miejsca chciałabym bardzo podziękować 

      wszystkim darczyńcom, bez których stworzenie tego miejsca byłoby niemożliwe.

      Każdy z Was dołożył cegiełkę do niesamowitego projektu

      jakim była "Strefa Ciszy i Relaksu" w naszej szkole.

       

      Pomysłodawca:  pedagog szkolny Angelika Tomaszek​​​​

      Wsparcia udzielili:

      Osoby prywatne: 

      p. Marek Kurpiel- Prezes firmy "Usługi Stolarsko - Budowlane" 

      Nauczycielie i pracownicy szkoły:

      p. Angelika Tomaszek

      p. Marzena Warcaba

      p. Dorota Pryjda

      p. Gabriela Styś

      p. Maria Dudek

      p. Agnieszka Gloc

      p. Renata Bajdak- Buła

      p. Maria Kuca

      p. Maria Sokół

      p. Beata Walerianowcz- Hemperek

      Podziękowania dla pana dyrektora Jana Kucy za udzielenie zgody na realizację strefy.

      Rodzice:

      p. Paweł Potasz

      p. Krzysztof Pryjda

      p. Wiesław Arian

      p. Marek Winiarz

      p. Adam Sokół

      p. Jerzy Winiarz

      p. Tadeusz Pietryna

      p. Grzegorz Mil

       

      Dziękuję za duże zaangażowanie przy projekcie uczniom naszej szkoły z klas:

      4, 5, 6, 7, 8, a w szczególności:

      Natalii Pryjda

      Joannie Mil

      Klaudii Winiarz

      Hubertowi Sokół

       

      Regulamin Strefy Ciszy i Relaksu znajduje się w Zakładce Samorząd Uczniowski

       

     • Sposoby...

     • W ramach stałej współpracy naszej szkoły z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jarosławiu w dniu 3 października 2022r.  uczniowie klas 6-8 spotkali się z Paniami: 

      • Alicją Gral (psychologiem) oraz
      • Anną Śniegowską (terapeutą).

      Temat spotkania  dotyczył bardzo istotnego problemu z którym spotyka się wielu uczniów - stresu.

      Przeprowadzone warsztaty pt. „Sposoby radzenia sobie ze stresem” nauczyły uczniów jak prawidłowo rozpoznać objawy stresu i przede wszystkim jak skutecznie radzić sobie z jego negatywnymi skutkami, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia.

                     Organizatorzy spotkania: p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc

     • Jabłka pachnące nawłocią

     • Zimno, deszczowo … jesienna plucha, aby się nie poddać takim przygnębiającym nastrojom na zajęciach świetlicowych uczniowie klas I, II i III wraz z opiekunami, przygotowywali zdrowy i sycący jabłkowy deser – pieczone jabłka z miodem, orzechami i cynamonem.

      Ponieważ chętnych było tak wielu, nie zdążyliśmy już wypiec jabłek w piekarniku, ale każdy uczestnik zajęć otrzymał „swoje jabłuszko” z zadaniem domowym – do wypieczenia w domu.

      Dlaczego takie zwykłe jabłko z miodem, orzechami i cynamonem jest takie zdrowe?

      1.Jabłka

      Stanowią  źródło wielu substancji cennych dla naszego zdrowia. Dostarczają wielu witamin oraz składników mineralnych, w tym witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu, pewnych ilości witaminy E, fosforu, wapnia, siarki, magnezu i żelaza. Stanowią również bogate źródło błonnika pokarmowego (szczególnie pektyny), kwercetyny oraz antyoksydantów. Niewielka ilość kilokalorii zawarta w jabłku sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, owoc ten charakteryzuje się również szybkim wywoływaniem uczucia sytości, co czyni go zdrową przekąską.

      Polska jest największym producentem jabłek w Europie !

      2. Miód (użyliśmy miodu  z nawłoci)

      Uczniowie podczas zajęć mogli nawłoć obejrzeć „na żywo”, którą z pewnością już widzieli rosnącą niedaleko, ale z pewnością nie zwracali na nią uwagi.

      Nawłoć pospolita (łac. Solidago virgaurea) osiąga wysokość do około 100 cm, kwitnie na żółto. Nazywana jest złotą rózgą, złotnikiem, głowienką, uraszem i polską mimozą. Z nawłoci pozyskuje się żółty barwnik do farbowania tkanin.

      To właśnie nawłoć nazwana mimozą pojawia się w utworze „Wspomnienie” Juliana Tuwima 
      i skomponowanej do niego piosence
       Czesława Niemena – „Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła…”

      W Polsce nawłoć występuje na terenie całego kraju. Znajdziemy ją również w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Porasta pobocza dróg, suche łąki oraz lasy. Szybko się rozrasta i ciężko ją wypielić, dlatego uważana jest za chwast. Często dodaje się ją do bukietów, ale wygląd to nie jedyna jej zaleta. Już w medycynie ludowej była stosowana jako lek na wiele schorzeń. Wykazuje między innymi działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, ściągające, przeciwzakrzepowe
      i wspomagające trawienie. 

      Jest to roślina miododajna, dla pszczół stanowi cenny pożytek, który może im zapewnić przetrwanie
      w okresie jesienno-zimowym. Miód nawłociowy był nazywany kiedyś nektarem życia. Oprócz niezwykłych walorów smakowych, posiada wiele właściwości leczniczych (zawiera  substancje bakteriobójcze, witaminy i sporą ilość mikroelementów).

      3. Orzechy włoskie

      Często podkreśla się, że orzechy swoim wyglądem przypominają mózg. Jak się okazuje, porównanie to jest bardzo trafne, ponieważ orzechy włoskie dla mózgu stanowią świetny pokarm. Posiadają duże ilości witaminy E a  także te z grupy B, zwłaszcza wspierająca układ nerwowy witamina B6, B9 i kwas foliowy. Odnajdziemy w nich również witaminę A i C. Dzięki temu orzechy włoskie chronią układ krążenia, wzmacniają system nerwowy, usprawniają pracę mózgu oraz poprawiają wygląd cery.

      4. Cynamon

      Jest to wyjątkowo zdrowa przyprawa, która wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe oraz wspomagające trawienie.

      Zdjęcia w albumie fotograficznym

      Opiekunowie: A.Gloc, A. Tomaszek i G.Styś

       

      https://gemini.pl/poradnik/artykul/nawloc-pospolita-jakie-wykazuje-wlasciwosci/

      https://www.swiatmiodow.pl/Najnowsze/21/miod-nawlociowy-wlasciwosci-prozdrowotne

      https://wcinaj-miod.pl/miod-nawlociowy/

      https://www.izielnik.pl/blog/cynamon-cynamonowiec-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze-i-negatywne-jak-go-stosowac-i-czy-posiada-przeciwwskazania

      https://www.izielnik.pl/blog/orzechy-wloskie-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwwskazania

     • Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy.....Gdzie te chłopy!?

     • fragment tekstu piosenki z 1975 r w wykonaniu p. Danuty Rinn

      Okazja do wysłuchania tej  piosenki nadarzyła się 30 września, ponieważ w tym dniu obchodzony jest Dzień Chłopaka. Na apelu Samorząd Uczniowski złożył wszystkim panom uczącym się i pracującym w naszej szkole - tym młodszym i tym starszym - najserdeczniejsze życzenia.

      ,,Zacne chłopaki, mili koledzy.

      W dniu Waszego święta, najlepsze życzenia składają dziewczęta”.

      Niechaj Wam radośnie płyną szkolne dni.

      Niech się Wam spełniają przygodowe sny.

      Uczcie się jak mówią w „dechę”, by z Was każdy miał pociechę!

       

      Z okazji tego święta zarząd SU przeprowadził zabawy i  konkursy m.in.

      • "Zaplatanie warkoczy"- bezkonkurencyjny okazał się Kacper Marek z kl. 8
      • "Wyławianie jabłka" - tutaj prym wiódł Hubert Sokół z kl. 8

      Na początku tygodnia zostało też przeprowadzone głosowanie na „Najsympatyczniejszego Chłopaka” w szkole. Po komisyjnym przeliczeniu głosów ustalono następujące wyniki:

      - w klasach 1- 3 tytuł najsympatyczniejszego otrzymał Szymon Machalski,

      - a w klasach 4-8 zaszczytu tego dostąpił Kacper Marek.

      Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Honorowy tytuł otrzymał także pan dyrektor :)

      Dziękujemy za wspólną zabawę chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

      Więcej zdjęć w albumie.

      Organizator: Samorząd Uczniowski

      wraz z opiekunami: p. Angeliką Tomaszek i p. Gabrielą Styś

      oraz wychowawcy klas

       

      Klasa IV (opiekun p. Renata Bałanda) oraz klasa VI (opiekun p. Agnieszka Mierzwa)  "Dzień Chłopaka" uczciły wyjazdem na kręgielnię do Wiązownicy. Fotorelacja poniżej.  

     • "Zdrowy jak jabłko, rumiany jak jabłko"

     • Jabłka należą do grupy najczęściej spożywanych na świecie owoców. Stanowią źródło wielu cennych dla naszego organizmu składników, m. in. podnoszą odporność organizmu, poprawiają wygląd skóry i wiele, wiele innych.  

      Przy okazji światowego dnia jabłka klasa VIII w ramach zajęć świetlicowych i rewalidacyjnych postawiła na sok jabłkowy, oczywiście w 100 % naturalny.

      Sok z jabłek, podobnie jak surowe owoce, charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Zawiera duże ilości witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, które chronią przed rozwojem licznych schorzeń. Sok jabłkowy stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który usprawnia trawienie.

      Przygotowując sok przypomnieliśmy sobie skład pestek z jabłek, tj. witamina B, czyli amigdalina. Czy wiedzieliście, że amigdalina może przekształcić się w cyjanowodór np. podczas uszkodzenia pestek w czasie jedzenia i wówczas stać się niebezpieczna dla naszego organizmu?! Jedząc uszkodzone pestki jabłek możemy więc dostarczyć do organizmu cyjanowodoru. To, jaka dawka cyjanowodoru jest śmiertelna, zależy przede wszystkim od masy ciała i rodzaju jabłek. Jego duże ilości mogą spowodować też poważne dolegliwości takie jak zatrucia, niewydolność serca i płuc. Ponadto gdy cyjanek trafia do organizmu mogą dokuczać nam bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, a także ból żołądka.

      Pamiętajmy jednak, że połknięcie nawet kilku pestek nie spowoduje zatrucia, czy śmierci. Należy podejść do tego ze spokojem i zdrowym rozsądkiem. A żeby spać spokojnie najlepiej po prostu usunąć gniazda nasienne ;)

       

      Opiekunowie: M. Dudek, A. Gloc

     • Rozczytana szkoła…

     • Czytali młodsi i starsi uczniowie, dyrektor, nauczyciele oraz wychowawcy. W ciągu jednego dnia, jedną, wybraną książkę przez klasę albo wychowawcę. Czytali na głos, w klasie i przy klasie. Na każdej lekcji, po parę minut.

      W ten sposób propagowali czytanie. Dlaczego?

      Bo czytanie:

      - wzbogaca słownictwo,

      - poprawia pamięć i koncentrację,

      -pobudza wyobraźnię,

      -uczy myślenia,

      - poszerza wiedzę,

      - ułatwia naukę,

      - pomaga odnieść sukces w szkole;

      - poprawia sen,

      - uspokaja.

      Tak 29 września 2022 r wychowankowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

      Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.

       

      Nauczyciele bibliotekarze:

      p. L. Władek i p. Beata Walerianowicz-Hemperek

     • JESIENIĄ, JESIENIĄ SADY SIĘ RUMIENIĄ…..

     • Jesienią, jesienią
      sady się rumienią.
      Czerwone jabłuszka
      pomiędzy zielenią.

      Czerwone jabłuszka,
      złociste gruszeczki,
      świecą się jak gwiazdy
      pomiędzy listeczki.

      — Pójdę ja się, pójdę
      pokłonić jabłoni,
      może mi jabłuszko
      w czapeczkę uroni!

      — Pójdę ja do gruszy,
      nastawię fartuszka,
      może w niego spadnie
      jaka śliczna gruszka!

                                                                                    - Maria Konopnicka

      W dniu 28 września obchodzimy Dzień Jabłka. Z tej okazji uczniowie klas 0,I,II,III, VII pojechali uczcić to święto do Gospodarstwa Sadowniczego T. Szeligi w Żurawicy.

      Uczniowie podczas krótkiego spaceru po obfitującym w dojrzewające gruszki i jabłka sadzie mogli obejrzeć ich różne odmiany. Największą przyjemnością było zerwanie przepysznych gruszek z drzewa i ich zjedzenie.

      Ponadto zobaczyli ogromne chłodnie, z automatycznie regulowaną temperaturą i odpowiednią wilgotnością powietrza, dzięki czemu owoce mogą w dobrym stanie przetrwać kilka kolejnych miesięcy, zanim dostarczone zostaną do konsumentów. Mieliśmy okazję zobaczyć również kombajn do jabłek, który pomaga pracownikom przy zbiorach. 

      Na miejscu znajdował się lokalny sklepik, który wyglądem przypominał spiżarnię u babci, pełną zimowych zapasów, gdzie dzieci mogły zaopatrzyć się w naturalne soki owocowe oraz przetwory.

      Czy jest cos zdrowszego jak zjedzenie jabłka, gruszki zerwane prosto z drzewa???- Chyba nie.

      Cieszymy się że pogoda nam dopisała i mogliśmy w otoczeniu przyrody łapać ostatnie promienie słoneczne i zajadać się soczystymi owocami.

      Zdjęcia w albumie fotograficznym.

      Kierownik wycieczki: p. Gabriela Styś

      Opiekunowie: p. A. Tomaszek, p. M. Piskorz, p. I, Szwajczak, p. M. Romaniec

     • Spotkanie z policjantem

     • W środę 28.09.2022r. w naszej szkole gościliśmy panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Wykład skierowany był do klas starszych od 4-8, a poświęcony był przede wszystkim cyberprzemocy oraz zagrożeniom w sieci. Młodzież dowiedziała się, między innymi, że w dzisiejszych czasach nikt w sieci nie pozostaje anonimowy, a na pozór niewinne działanie w sieci może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc w sieci jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, a w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.

      Pani policjant radziła co robić żeby nie zostać ofiarą takiej przemocy, gdzie szukać pomocy gdy staniemy się ofiarą agresji, ale także przestrzegała uczniów przed konsekwencjami prawnymi, które czekają na sprawców przestępstw, wykroczeń i czynów karalnych. Druga część spotkania dotyczyła właśnie odpowiedzialności karnej za popełnione czyny osób nieletnich. Pani policjant przypomniała młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, picie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletnich również podlegają postępowaniu przed sądem. Uświadomiła zebranym, że błędy popełnione w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

      Nauczyciel odpowiedzialny: p. Agnieszka Mierzwa

     • Lotów nie muszę się bać

     • czyli "babski dzień" klasy 7

            Zdajecie sobie sprawę z tego, że żyjemy niesamowicie szybko, a aktywny wypoczynek świetnie kompensuje stres z całego dnia lub tygodnia. Pokonywanie własnych barier, nauka czegoś nowego to świetne sposoby spędzania wolnego czasu!

            Dlatego też 24 września- w sobotni dzień - uczennice klasy 7 wybrały się do FlyWall, by spróbować swoich sił w tym niesamowitym miejscu- centrum spinaczkowym. To największy obiekt ze ścianą do wspinania z liną 530 m2 i stanowiskami z automatyczną asekuracją. Ścianę zaprojektowano według najnowszych standardów we współpracy z najlepszymi routesetterami. Zobaczcie w albumie nasze "loty" :)

          Nie małą atrakcją był też bouldering czyli wspinaczka na niewielkich wysokościach, bo do 5 metrów, gdzie  jedyną formą asekuracji jest wytrzymały materac. 

          To nie była jedyna rozrywka w tym dniu. Już tradycyjnie klasa VII skierowała swe kroki do Galerii Rzeszów na sportową rywalizację zawodników z całej Polski w Kettlebell czyli zawodach sportowych osób trenujących z odważnikami kulowymi. 

      Zapraszamy do albumu fotograficznego.

      Organizator wyjazdu: wychowawca klasy VII p. Angelika Tomaszek

     • Gala, Idared, Red Chief Camspur....

     • „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

      Pod takim hasłem  klasa 3  obchodziła w piątek Światowy Dzień Jabłka (przypadający na dzień 28 października).  Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Uczniowie dowiedzieli się, że ten polularny w Polsce owoc  to bogactwo witamin i minerałów. Jest to dobre źródło witaminy C i potasu, a także fosforu, sodu, wapnia, żelaza i magnezu, a różnorodność odmian i ich walory smakowe sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

      Na zajęciach wszystko miało związek z jabłkiem- zabawy, konkurencje a nawet zabawne doświadczenie "Wulkan jabłko".

      Zdjęcia w albumie.

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

     • Mistrzostwa

     • Zapraszamy do fotorelacji z Powiatowych Mistrzostw Lekkoatletycznych Młodzieży Szkolnej  oraz do Powiatowych Indywidualnych Mistrzostw Lekkoatletycznych Dzieci.

      Więcej zdjęć w albumie.

      Opiekun: p. R. Bałanda

     • Rowerem w cieniu drzew

     •          Nie od dziś wiadomo, że rower to znakomity środek lokomocji. Dlatego tym razem postanowiliśmy promować ten rodzaj rekreacji. W sobotę 17 września uczniowie klas V-VIII wybrali się na wycieczkę z Mołodycza do Witoldówki. 

                Okolica zachwyciła historią- nierzadko tajemniczą i zapomnianą. Opowiedział nam o niej pan dyrektor, który wcielił się w rolę przewodnika. Uczestnicy wyprawy mieli okazję pogłębić również wiedzę przyrodniczą poprzez konfrontację własnych obserwacji z wiadomościami teoretycznymi zdobytymi podczas lekcji w szkole. Wskazywali wybrane gatunki drzew, krzewów. Dowiedzieli się jak zmierzyć wysokość wzniesienia, nie wchodząc na nie…Były też chwilowe przystanki, podczas których mogliśmy zregenerować siły.

              Wrażenie zrobiło na nas spotkanie z jeleniem, a jego majestatyczny wygląd dodatkowo podkreślało poroże, przypominające koronę. W pięknym leśnym otoczeniu mogliśmy odpocząć i posilić się przy ognisku.  

                 Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia wycieczka rowerowa, ponieważ w okolicy jest jeszcze wiele ciekawych miejsc.

                  Cieszymy się, że nie musimy jechać daleko aby miło spędzić czas. Wyjazd rowerami uświadomił nam, jak niezwykła jest nasza mała ojczyzna. Piękna pogoda pozwoliła nam zrealizować wyznaczone cele.

       

      Zdjęcia w albumie.

      Przewodnik: p. J. Kuca

      Kierownik wycieczki: p. A. Tomaszek

      Opiekunowie:p. R. Bajdak- Buła, p. G. Styś, p. M. Warcaba

     • "Przypalony krem"

     • - narodowa duma Francji

      Spokojnie! Wszystko się udało :)

                 Tytuł tego artykułu nawiązuje do nazwy słynnego francuskiego deseru crème brûlée (wymowa), który powstał zupełnie przypadkowo, a dziś jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych smakołyków we Francji.

               Taki właśnie deser przygotowali uczniowie klasy trzeciej. A wszystko za sprawą zorganizowanych pozalekcyjnych warsztatów "Kulinarne podróże”. Zostały one opracowane po to, aby rozwijać u naszych uczniów postawę otwartości i tolerancji wobec innych kultur Dzięki tym zajęciom uczniowie mogą także poznawać tajemnice kuchni "odwiedzanych krajów", dotykać, wąchać i smakować.

                 Aby nie było nam za słodko, drugą ciekawą propozycją było serowe fondue z takimi przyprawami jak: gałka muszkatołowa czy biały pieprz. Dodatkiem były pyszne bagietki- kolejny kulinarny symbol Francji. Po ilości zjedzonego sera można śmiało stwierdzić, że uczniom to danie bardzo smakowało.

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

      Dziękujemy za pomoc p. Marzenie Warcaba

       

      Krótka historia crème brûlée

      Podobno pewnego razu książę Filip Oreański oskarżył swojego kucharza Massialot o to, że ten podał mu zimny deser. Sprytny szef kuchni znalazł rozwiązanie - położył talerz na rozgrzanym żelazie, co spowodowało, że cukier w deserze skarmelizował się i przypalił, a sam krem nie zmienił temperatury. W ten sposób powstał bardzo ciekawy i oryginalny deser, który zasmakował nie tylko księciu, ale wszystkim.