• Zapal znicz legioniście

     • Akcja szkolna z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości

      Każdy z nas może uczcić pamięć żołnierzy walczących w latach 1914-1918 o niepodległość Polski, o jej powrót na mapę Europy i świata, a także o przyszłość narodów, które żyły w granicach odrodzonej i wolnej Rzeczpospolitej.

      Jak to zrobić? 

      Po pierwsze:

      Wejdź na Portal „Żołnierze Niepodległości” i udaj się do zakładki BIOGRAMY. Wyszukaj nazwisko żołnierza lub wybierz spośród przedstawionych ponad siedemdziesięciu siedmiu tysięcy biogram żołnierza, którego pamięć chcesz uczcić, następnie kliknij przycisk „zapalam znicz” by pojawił się tam symbol pamięci o żołnierzach.

      Jeśli żołnierzowi zapalono już znicz, na liście biogramów pojawi się jego mała ikonka.

      Wirtualne znicze palić się będą do północy 11 listopada tego roku, symbolicznej rocznicy odzyskania niepodległości.

      Po drugie:

      Pobierz i wydrukuj lub prześlij do pedagoga, wybrany przez siebie biogram (lub link do niego) w celu przypięcia go na przygotowanej tablicy pamiątkowej. 

      Organizator akcji w szkole: pedagog A. Tomaszek

      źródło: https://zolnierze-niepodleglosci.pl/start/

     • Stolarz...? Kowal...? A może mechanik samochodowy...?

     • wizyta w CKZiU

           Wybór dalszej drogi życia to trudny etap dla młodzieży. Kończąc szkołę podstawową uczniowie mogą dokonywać wyboru spośród szerokiej oferty różnych szkół branżowych, technicznych i ogólnokształcących. Aby ułatwić im to zadanie na zajęciach z doradztwa zawodowego szukają swoich mocnych stron, poznają siebie, swoje zainteresowania, pasje, talenty i nabyte już umiejętności, które z całą pewnością przydadzą się w życiu zawodowym. Jest to rzecz najważniejsza, która powinna decydować o wyborze zawodu. Tylko wtedy praca będzie przyjemnością, a nie męczącą koniecznością.

            Kolejnymi elementami istotnymi w dokonaniu wyboru jest po prostu znajomość różnych zawodów (bo nie możemy wybrać zawodu, jeśli nie wiemy, że taki istnieje i jak wygląda praca w nim) oraz wiedza, gdzie można zdobyć odpowiednie wykształcenie w wybranym zawodzie.

           Taką wiedzę mogliśmy zdobyć na wycieczce 3 listopada 2021r. do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu. Uczniowie klas 7 i 8  zwiedzili warsztaty i pracownie szkoleniowe, poznali takie zawody jak: ślusarz, stolarz, kowal, spawacz, blacharz, mechanik samochodowy, mechanik motocyklowy, elektryk, operator obrabiarek skrawających oraz zawody związane z budownictwem i energią odnawialną. Mogli również własnoręcznie spróbować swoich sił w obróbce drewna i mechanice.

          Dzięki uprzejmości pana dyrektora Łukasza Kiełbasy oraz wszystkich pracowników, którzy ciekawie opowiadali i prezentowali poszczególne zawody nabyliśmy cennego doświadczenia i zdobyliśmy wiedzę, która z całą pewnością przyda się w wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

      Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas!

      Organizator: szkolny doradca zawodowy Izabela Werle

      Opiekunowie: Renata Bałanda, Agnieszka Gloc

     • Nowy numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

     •        Na zdjęciu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Paweł Pawlak

       

      Od 1 listopada 2021 roku ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer telefonu, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to:

      Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych.

      Chat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

      pedagog szkolny

     • Wielka moc

     •         Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu "Wielka moc", który ma na celu zwrócenie uwagi na budowanie bezpiecznej więzi rodzic-dziecko. Więź z rodzicem to relacja dwustronna, która ma wpływ na zachowanie dziecka w ciągu całego życia. Wczesne bezpieczne doświadczenia więzi mają wpływ na późniejszy społeczny i emocjonalny rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na: rozwój mózgu; sposób reagowania na doświadczane emocje; oczekiwania i sposób reagowania w bliskich relacjach.

               Autorzy kampanii zdecydowali się na atrakcyjną formę przekazu, dlatego innowacyjnym elementem akcji jest film „Wielka Moc” – pierwsza w Polsce animowana produkcja opowiadająca o roli więzi w wychowaniu dzieci.             

              Jako widzowie tego kilkuminutowego filmu odkrywamy trzy alternatywne wersje historii małego chłopca, który doświadcza w trudnej sytuacji różnych reakcji ze strony opiekunów. Poznajemy Roberta, jego rodziców oraz tajemnicze drzewo, które intryguje chłopca równie mocno, co przeraża. O tym, co z tego wyniknie i jakie przyniesie konsekwencje dla dalszego rozwoju Roberta, dowiemy się oglądając kolejne sceny animacji.

      źródło: Fundacja Moc Wsparcia

       

      Pedagog szkolny

     • Światowy Dzień Kanapki

     •        Z okazji Światowego Dnia Kanapki, który przypada w tym roku 3 listopada, uczniowie kl. 7 kilka dni wcześniej, bo 26 października nawiązując do tego święta na godz. wychowawczej przygotowywali śniadanie - zdrowe kanapki.

               Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, zwłaszcza o tej porze roku, gdy nastają chłodniejsze dni musimy pamiętać o naszym zdrowym odżywianiu. Praca nad przygotowaniem posiłku, była świetną okazją do tego, aby porozmawiać wspólnie o zdrowych posiłkach, upodobaniach kulinarnych i w miłej atmosferze skonsumować własnoręcznie przygotowane przekąski. Nie zabrakło domowego pieczywa, wędlin , białego sera… Uczniowie mogli wykazać się niezwykłą kreatywnością, pomysłowością, doborem dodatków (dla niektórych zaskakujących J) a także wykazać się wysoką dbałością o higienę podczas sporządzania posiłków.

      Czy wiecie  skąd wzięła się ta pożywna przekąska ?

              Podobno już w I wieku p.n.e. w Izraelu, pewien rabin przygotował pierwszą na świecie kanapkę. W tym celu wymieszał orzechy, wino, zioła i umieścił to wszystko pomiędzy dwoma kawałkami macy.

             Prawdziwa kanapka pojawiła się jednak dopiero wtedy, kiedy na dobre w naszych domach zagościł chleb. Swoją nazwę, kanapka zawdzięcza wyglądowi i pochodzi od słowa canapé - ponieważ przekrojona bułka z wędliną w środku wygląda jak poduszki ułożone na kanapie.

              W XVI wieku pojawił się (a jakże) polski akcent, kiedy to w czasie wojny polsko-krzyżackiej - około roku 1516 - powstał pierwowzór kanapki.

            Za sprawą naszego astronoma Mikołaja Kopernika, po raz pierwszy chleb został posmarowany masłem, dzięki czemu łatwo było zauważyć ewentualne zabrudzenia, kiedy chleb upadł na ziemię, a w razie potrzeby brud wraz z ochronną warstwą usunąć z kromki.

              Najpopularniejszą postacią przekąski, znaną zresztą do dzisiaj, jest ta, wymyślona w XVIII wieku. Jej twórcą był angieski służący Johna Montague, czwartego lorda Sandwicha. Człowiek ten uwielbiał grać w karty - i to po kilkanaście godzin. Nie chciało mu się przerywać gry, ale głód dawał o sobie znać. Około roku 1762 polecił więc służącemu przygotowanie posiłku, ale takiego, który można było jeść, nie wypuszczając kart z rąk, i jednocześnie nie można było tych rąk zatłuścić jedzeniem. Pomysłowy sługa włożył między dwa kawałki chleba kawał smażonej wołowiny - wynalazek tak przypadł do gustu gospodarzowi i jego równie pochłoniętym grą gościom, że od tego momentu bardzo często pojawiał się na stoliku, przy którym oddawali się rozrywce.
      Nazwy dla kulinarnej przekąski użyczył sam Lord, pomysłodawca przekąski - od tej pory świat zna ją jako sandwich

       

      Ciekawostki:

       W 2011 roku w Kalifornii w USA wykonano chyba największą kanapkę świata, która ważyła 352 kilogramy.

       Najdroższą kanapką na świecie jest kanapka stworzona przez brytyjskiego szefa kuchni Martina Blunosa, która kosztuje (bagatela) 110,59 funtów. W jej skład wchodzi między innymi ser z białymi truflami, oraz płatki złota.

       Pracownicy amerykańskiej sieci barów Which Wich Superior Sandwiches trafili do "Księgi rekordów Guinnessa" za najwięcej kanapek zrobionych w czasie jednej godziny. Z 2210 bochenków chleba, 1156 kilogramów masła orzechowego i 936 kilogramów dżemu zrobili 26 710 sztuk!

      źródło:

      https://www.google.com/search?q=kanapka+kto+wymy%C5%9Bli%C5%82&oq=kanapka+kto+&aqs=chrome.1.69i57j0i22i30l4.9196j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8#


      Opiekunowie: A.Gloc, B. Kozdroń-Dec

     • Jesienne konkursy szkolne

     •          Za oknem pojawiła się jesień, która przywitała  nas kolorowymi liśćmi i ciepłymi promieniami słońca. Właśnie taka pogoda nastraja do tego, aby wziąć udział w organizowanych w szkole konkursach:

      - recytatorskim „Strofy o jesieni” oraz

      - plastycznym  „Jesień w oczach dziecka”. 

                    Serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkie dzieci klas 0 - 3 do wzięcia udziału w konkursie.

      Regulaminy:

      k.plastyczny.pdf

      k.recytatorski.pdf

      Organizatorzy: p. W. Borowik, p. I. Szwajczak,

      wychowawcy klas 0-3

     • II Maraton Filmowy

     •       29 października w naszej szkole odbył się już po raz drugi maraton filmowy.  Uczestnicy obejrzeli filmy wybrane spośród kilku propozycji.  Kiedy już wszyscy zajęli miejsca na materacach i otulili się kocami, rozpoczął się ten wyjątkowy wieczór. Przez  cztery godziny czuli się jak w prawdziwym kinie – był film, pyszny popcorn, a nawet pizza. Spotkanie należało do bardzo udanych, za co podziękowania kierujemy do organizatorów czyli do Samorządu Uczniowskiego i jego opieknów, a także Rodziców za sprawowaną nad uczniami opiekę.

          Uczniowie mieli możliwość poznania -innych niż na co dzień - form spędzania wolnego czasu i być współorganizatorami naprawdę dobrej zabawy, uczyć się samodzielności, odpowiedzialności i szacunku do innych. Wszyscy wracali do domu uśmiechnięci i zadowoleni.

       

      Już teraz z niecierpliwością czekamy na następne takie spotkanie.

      Opiekunowie: A. Tomaszek, A. Mierzwa, W. Borowik, K. Zygmunt-Dec, Ł. Kiełbasa, P. Potasz

      Wyniki konkursu na "Najpiękniejszy lampion z dyni"

      I miejsce Dawid Krupka

      II miejsce Igor Sokół

      III miejsce Ewelina Zbożeń

      wyróżnienia: Alicja Haczek, Kacper Pryjda, Klaudia Winiarz

       

      Lampiony posłużyły jako dekoracja korytarza szkolnego podczas maratonu filmowego. Podkreślały nastrój imprezy. 

      Gratulujemy i dziekujemy wszystkim za udział.

      Oranizatorzy: p. W. Borowik, p. A. Tomaszek 

      Przygotowania do maratonu

              Uczniowie z poszczególnych klas zaangażowali się w przygotowanie tej imprezy. Klasa VIII  na zajęciach z informatyki tworzyła plakaty. "Zwycieżyły" projekty: J. Strent, J. Winiarz, O. Kuca i A. Winiarz.

                 Uczniowie klasy V, VI i VII w ramach zajęć z plastyki wykonali pudełeczka na popcorn i lampiony. Natomiast klasa IV zadbała o przygotowanie menu (pizza).

     • Nieszczerość – obłuda, zakłamanie i własne ego

     • „Moralność Pani Dulskiej” w interpretacji uczniów naszej szkoły

            Od 2012 roku organizuje się corocznie Narodowe Czytanie – akcję społeczną propagującą znajomość literatury narodowej, w której obszerne  fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Postanowiliśmy się do tej inicjatywy kolejny raz przyłączyć i odczytać trudny w odbiorze dla dzieci i młodzieży z podstawówki utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” 

       Kim była Gabriela Zapolska? 

              Żyła w latach  (1857–1912) wychowywała się w konserwatywnym środowisku. Rodzina przygotowywała ją do roli żony i matki, nie dbając zanadto o wykształcenie przyszłej pisarki. Mimo to Zapolska marzyła o karierze w teatrze. Po nieudanym pierwszym małżeństwie z porucznikiem carskiej gwardii Konstantym Śnieżko-Błockim zerwała kontakty z rodziną i rozpoczęła samotną, artystyczną drogę. Rozwijała z różnym powodzeniem swą karierę teatralną równolegle z działalnością pisarską.

             Nie znajdując uznania w kraju, Zapolska udała się do Francji, gdzie próbowała swoich sił jako aktorka. Pisarka swoją twórczość zaczęła traktować jako wyraz niezgody na fałszywą moralność, solidaryzując się z biednymi oraz pokrzywdzonymi. Stąd pomysł na napisanie „Moralności pani Dulskiej” w 1906 roku.

      Co piętnuje autorka w swoim dziele?

                Utwór  opowiada o stosunkach panujących w typowej mieszczańskiej rodzinie, można go odczytywać jako studium zakłamania i strachu przed  społecznym niepowodzeniem.

              Postępowanie tytułowej bohaterki odsłania panującą w miejskim środowisku dwulicowość, a także skąpstwo, kołtuństwo i demoralizację dzieci.  Autorka piętnuje również wygodnictwo – przedstawia syna Dulskiej, Zbyszka, jako osobę, która dostrzega moralną nędzę swojej rodziny, lecz w krytyce ogranicza się tylko do słów.

                Dramat -  to intryga sztuki, skupiona wokół  związku  Zbyszka ze służącą Hanką, ujawnia nieszczerość bohatera: mimo głośnych deklaracji Zbyszko unika odpowiedzialności i ma na uwadze jedynie własny komfort.

      Czytanie w szkole…

              Uczniowie klasy VI i VII w dniu 29 października 2021 roku odczytali wybrane fragmenty utworu Zapolskiej, starali się także wprowadzić w klimat i atmosferę epoki, w której rozgrywają się wydarzenia związane z rodziną mieszczańską -  chcącą żyć w luksusach, poprzez dobór strojów oraz odpowiednią oprawę muzyczną, a także objaśnienia prezentowanych scen dramatu.

       

                Nad przygotowaniem uroczystości czuwały: p. Beata Walerianowicz-Hemperek i p. Angelika Tomaszek, bardzo cenne i trafne w przygotowaniu czytania były także sugestie p. Agnieszki Gloc.

       

      Zdjęcia w albumie.

      W artykule wykorzystano materiały zamieszczone na  stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej - https://zpe.gov.pl/

      1. Świat wartości na opak w „Moralności pani Dulskiej”,
      2. Rola stereotypów w kreowaniu komizmu „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
     • Czas zadumy

     • Jak co roku w tygodniu poprzedzającym święto Wszystkich Świętych społeczność uczniowska naszej szkoły wraz z nauczycielami, wychowawcami zaangażowała się w prace porządkowe oraz odwiedzała groby poległych żołnierzy, aby zmówić modlitwę i zapalić znicz. Uczniowie co roku chętnie odwiedzają i zajmują się mogiłami na pobliskich cmentarzach by oddać hołd i pamięć poległym za naszą wolność.

     • ZHP w akcji

     •         Zachęcamy do zapoznania się z informacją o organizowanych, w nadchodzącym miesiącu akcjach:

      - wymianie książek,

      - wyprzedaży garażowej czyli kramie rozmaitości.

               Wymiana jest comiesięczną akcją organizowaną przez seniorów ZHP już od 2 lat, a wyprzedaż jest owocem kwestowania na dwóch jarmarkach i również przybiera formę cykliczną.

              Jeżeli, ktoś chciałby przekazać jakieś przedmioty na wyprzedaż to prosimy o kontakt z hufcem:

      ul. Sienkiewicza 11, 37-500 Jarosław

      Telefon: 664 040 305

      Godziny otwarcia hufca: 

      poniedziałek 16:00–18:00, wtorek16:00–18:00, środa16:00–18:00, czwartek16:00–18:00, piątek13:00–18:00

      sobota10:00–12:00, niedziela zamknięte

     • Zbiórka makulatury

     • Zebraliśmy 1610 kg makulatury !

      Uratowaliśmy dzięki temu 26 drzew,
      bowiem  każde zebrane 60 kg makulatury
      to uratowane 1 drzewo.

      Nasza szkoła aktywnie dba o środowisko naturalne, czego dowodem była niedawna akcja sprzątania śmieci w okolicy szkoły przez uczniów.

      Od września zbierana była także makulatura czyli stare książki, zeszyty, gazety, ulotki, kartony (dużo makulatury było także już zgromadzone z poprzednich lat).   

      Celem tej akcji był zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Ponadto zbiórka ta zaangażowała uczniów do wspólnego działania. Niektórzy uczniowie pytali w sklepach o niepotrzebne kartony, odwiedzali sąsiadów i znajomych w poszukiwaniu starych gazet. Takie działanie jest kolebką przedsiębiorczości, pomysłowości i samodzielności.

      Zgromadzona makulatura została odebrana 6 października przez firmę pana Macieja Ziółkowskiego Eko-Zet z Muniny. Zakład ten zajmuje się skupem materiałów, które nadają się do recyklingu.

      Od pracownika firmy uczniowie mogli dowiedzieć się, że każdy rodzaj makulatury jest wykorzystywany w inny sposób. Przykładowo, z zebranej tektury wytwarza się nową tekturę, lub rolki na papier i ręczniki papierowe. Natomiast czasopisma dostają drugie życie jako gazety, czy tekturowe opakowania. Ze starych książek, podręczników powstaną nowe książki i podręczniki.

      Serdecznie dziękujemy firmie Eko-Zet za odbiór i przekazanie wiedzy na temat surowców wtórnych.

      Dziękujemy także uczniom, (a zwłaszcza kl.7, która w tym dniu z takim zapałem zajęła się przenoszeniem makulatury z magazynu do samochodu), rodzicom uczniów naszej szkoły a także wszystkim nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w zbiórkę.

      Pozyskane środki zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły.

      Przypomnijmy, co to jest recykling, ale …na początek trochę historii

      Recykling jest z nami od wieków, był praktykowany już starożytnej Grecji w czasach Platona, a więc w IV wieku p.n.e. Z badań archeologicznych wynika, że w okresie, gdy surowce były ograniczone i trudne do zdobycia odpady były poddawane recyklingowi.

      Również przed rewolucją przemysłową tego typu działania miały miejsce. W Japonii w 1031 r. japońskie sklepy sprzedawały papier z recyklingu. W Europie zbierano złom by, po przetopieniu zebranego metalu wykorzystać go ponownie do produkcji. Nie jest to więc wymysł obecnych czasów.

      Jednak, dopiero po drugiej wojnie światowej recykling nabrał rozpędu, a to ze względu na rosnące koszty energii.

      Na czym polega recykling?

      Recykling, to proces przekształcania odpadów w nowe, użyteczne materiały i produkty. Dzięki recyklingowi, śmieci, które trafiłyby na wysypisko, lub do środowiska mogą być ponownie  wykorzystane. 

      Zużyty i niepotrzebny papier może być wielokrotnie przetwarzany, dzięki czemu pozostanie w obiegu dając życie nowym, papierowym wyrobom. Ale co dokładnie może powstać z makulatury? To m.in. książki, czasopisma, papier do drukarek, opakowania na jajka, papierowe talerze i kubki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, chusteczki, tektura, torby papierowe, koperty.

      Korzyści płynące z recyklingu makulatury:

      • zmniejszenie wycinki drzew – tona papieru wyprodukowanego z makulatury ratuje 17

      drzew przed wycinką;

      • oszczędność wody – recykling tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 26 tysięcy litrów wody;

      • oszczędność prądu – tona papieru z recyklingu równa się 4200 kWh zaoszczędzonej energii;

      • ograniczenie wielkości wysypisk – zmniejszenie papierowych odpadów pozwala ograniczyć szkodliwość wysypisk;

      • oszczędność pieniędzy – produkcja papieru z makulatury jest kilkakrotnie tańsza niż produkcja z drewna.

      Źródło:http://pak-system.pl/recykling-papieru-co-powstaje-z-makulatury/

      Organizatorzy: p. B. Dec-Kozdroń, p. A.Gloc

     • Jak klasa 3 uczciła Dzień Nauczyciela....

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w klasie III został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejszy portret wychowawcy”. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali słodkie upominki i nagrody ufundowane przez wychowawcę Izabelę Werle.

      W gronie zwycięzców znaleźli się:

      I miejsce Antoni Cienki

      II miejsce Jan Mil

      III miejsce Anastazja Wojdyła

      Organizator: p. Izabela Werle

     • Fotograf w szkole

     • Szanowni Państwo,

                 aktualna sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie wymusiła istotne zmiany zasad funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. W związku z tym MAWI FOTO dokonała szeregu zmian organizacyjnych, aby sprostać nowym wymaganiom. To sprawia, że możemy kontynuować fotografię szkolną, która niezmiennie pozostaje naszą wielką pasją.

               Wraz z rokiem szkolnym 2021/2022 wkraczamy w nowy system pracy podczas sesji zdjęciowych.
      Po licznych konsultacjach ze środowiskiem oświatowym, bazując na zebranych opiniach oraz naszym kilkudziesięcioletnim doświadczeniu, przeanalizowaliśmy wiele opcji procesu fotografowania. Dzięki temu powstały dodatkowe jasne procedury, adekwatne do obowiązujących obostrzeń. Fotografowie przeszli dodatkowe szkolenia w zakresie zasad bezpiecznego przeprowadzania sesji zdjęciowych, a czynności z tym związane będą ograniczone do minimum, tak aby odbywało się szybko i sprawnie.

            Dla nas wszystkich najważniejsze jest zdrowie i poczucie bezpieczeństwa Państwa oraz dzieci.

           Dlatego też fotograf w Waszej placówce pojawi się w środę w dniu 27 października. Zachęcamy do wyboru naszej oferty.

      Zarząd Mawi Foto

     • Dzień Krajobrazu

     •           20 pażdziernika został ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony  Środowiska "Dniem Krajobrazu".
      W tym roku tematem były ,,Otwarte krajobrazy’’ i szczególne zwrócenie uwagi na wartość dostępnych na co dzień przestrzeni przyrodniczych. Te otwarte krajobrazy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Spełniają też ważne funkcje środowiskowe. Niestety przez nieodpowiedzialne działania otwarte krajobrazy zanikają lub są degradowane. Coraz częściej też izolujemy się od siebie, wznosząc bariery w postaci ogrodzeń – nierzadko mało estetycznych – lub wysokich żywopłotów ukształtowanych z roślin o nikłej wartości przyrodniczej. Dzielimy w ten sposób krajobraz na niepowiązane ze sobą fragmenty i niszczymy jego specyficzny charakter.

       

            Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta organizując tzw. ,, spacer krajobrazowy’’. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat danego krajobrazu, procesów , które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.

      Uczniowie wszystkich klas  wraz z nauczycielami  spacerowali w okolicy szkoły i pobliskiego lasu, który  mienił się wszystkimi barwami przepięknej polskiej jesieni. Młodsze dzieci chętnie włączały się do wspólnej rozmowy na temat lasu, rozpoznawały gatunki drzew liściastych i iglastych, poznawały piętra lasu oraz poznawały zasady zachowania się w lesie.   Po przyjemnym  bardzo spacerze  i zabawie na pięknych ,jesiennych liściach wrócili na zajęcia w dobrych humorach. Był to również czas na chwilę relaksu pomiędzy lekcjami.

       

      Krajobraz to nie tylko panorama, lecz także miejsce, z którym się identyfikujemy, do którego chcemy wracać, którego doświadczamy wszystkimi zmysłami. Często o wartości krajobrazu decyduje jego trwałość, o którą trzeba dbać.

       

                      Dzień Krajobrazu wprawił uczniów klasy ósmej w zadumę i  melancholię. Stąd podopieczni z tej klasy, wpatrując się w jesienny klimat wokół szkoły, zredagowali w grupach wiersze. Oto one:

       

      Krajobrazowe zmiany

       

      Złociste liście z drzew spadają.

      Zwierzęta się pod glebę chowają.

       

      Wszystko dookoła się zmienia.

      A wiatr na polu powiewa.

       

      Wiewiórki orzeszki zbierają.

      I do dziupli chowają.

       

      Pogoda gwałtownie się zmienia.

      Wiatr liście do góry powiewa.

       

      Autorki: Karolina Zagrobelny, Julia Niemiec, Amelia Winiarz, Julia Winiarz.

       

      Ponury krajobraz

       

      Jesień zdejmuje liście z drzew

      Idę w głąb siebie…

      Mam jej dość.

       

      Chcę mieć  wakacje,

      złocistego  słońca racje.

      Leżeć na plaży

      I czuć wiatr na twarzy.

       

      Świat jesienią ponury.

      Wracam po szkole do domu.

      I nie zdradzam nikomu,

      że trudno mi podnieść głowę do góry.

       

      Autorki: Julia Strent, Oliwia Kuca, Kamila Frań.

      Organizator: p. Wiesława Stanisławczyk

      Opiekunowie: wychowawcy klas

     • Dzień pełen werwy

     •         Objaśnianie pojęcia „aktywny wypoczynek” na pewno nie będzie konieczne po dzisiejszym  (22.10.2021) wyjeździe do Rzeszowa. Zarówno młodsza i starsza grupa uczniów doświadczyła takiej formy relaksu (połączenia odpoczynku z ruchem).  Planując wspólny wyjazd, zależało nam także na integracji grup, rozwijanie motoryki dużej i małej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. 

             W centrum rozrywki "Kolorowy świat",  najmłodsi mogli skorzystać z licznych atrakcji, m.in.: tuneli, zjeżdżalni, basenu z kulkami, trampolin. Po aktywnej godzinie, "łapali" oddech w kinie "Helios", na oficjalnej premierze bajki „Ron Usterka”. Ostatnim punktem programu było doładowanie energii w McDonaldzie.  Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do domów z nadzieją, że jeszcze tam powrócą.

               Starsza grupa naszych podopieczych też nie mogła narzekać na nudę czy brak atrakcji. Rozgrywki na kortach "Akademii squasha" dały graczom możliwość zaangażowania do pracy wszystkich partii mięsniowych. Podczas gry pracowały nogi, ramiona, brzuch oraz cały tułów. Regularna gra w squasha przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej oraz zwiększa wydolność i poprawia kondycję. 

                 Squash powstał w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku.Jedna z historii podaje, że uczniowie elitarnych szkół, zamiast odbijać tradycyjnie piłkę tenisową, zaczęli grać piłką przekłutą, która ulegała lekkiemu zgnieceniu (stąd nazwa squash, czyli rozgniatać). 

                 Jednak clou okazał się pobyt w "Laserowej twierdzy", który dostaczył im wysokiego poziomu adrenaliny- bez brudu i kurzu.  

      Zapraszamy do albumu.

      Organizator: A. Tomaszek, W. Borowik

      Opiekunowie: I. Szwajczak, M. Piskorz, A. Gloc, A. Kopańska,

      L. Władek, A. Mierzwa, B. Dec- Kozdroń, R. Bałanda, B. Walerianowcz-Hemperek

     • Wspomnienie lata...motyle

     • Chyba każdy z nas lubi lato a zwłaszcza wakacje :)

      Lato to pora kwiatów, które swoimi barwami cieszą nasze oczy i zwabiają różne owady a zwłaszcza motyle, które nazywane latającymi kwiatami, zdobią ogród niemal na równi z nimi.

      Lepidoptera (łacińska nazwa motyli) oznacza łuskoskrzydłe. Pochodzi ona od małych, dachówkowato ułożonych łusek pokrywających skrzydła motyli, których na jednym milimetrze kwadratowym może być nawet 600! Łuski układają się zwykle w piękne wzory, pełniące niekiedy określone funkcje. Przykładem może być pospolita rusałka pawik - kolory na jej skrzydłach układają się na kształt oczu, które mają odstraszać potencjalnych wrogów.

      Podziwiając motyle na łąkach lub w ogrodach pamiętajmy, żeby ich nie łapać, bo te delikatne owady są ciągle zagrożone wyginięciem, wiele popularnych kiedyś gatunków, jest coraz rzadszych.

      Uczniowie (wtedy jeszcze klasy VI) obecnie VII, postanowili zaprosić do naszego szkolnego ogrodu te niezwykłe owady sadząc kwiaty, które wyjątkowo lubią motyle.

      Jeszcze w marcu 2021r. Asia Machnicka posiała małe nasiona krzewu o ciekawej nazwie Budleja Davida (Buddleja davidii). Nasionka były tak małe i lekkie, że aby je podlać należało delikatnie spryskiwać je wodą w nawilżaczu. Roślinki wykiełkowały, rosły a potem zostały przesadzone do większych doniczek.

      W czerwcu uczniowie posadzili już spore rośliny do gruntu, za szkołą, obok sceny. Aż trudno uwierzyć, że z takich małych nasion urosły tak duże i piękne krzewy.

       

      We wrześniu uczniowie dosadzili następne rośliny, wabiące motyle m.in. jeżówki i rozchodnik okazały.

       

      W październiku zaś, przy pięknej pogodzie uczennice z kl. VII  posadziły do klombu ze skalniakami: wrzosy, wrzoście, dabecje, trzmieliny, kostrzewę siną i lawendę. Nasadzenia te dokonały według własnego wspólnego pomysłu, sami oceńcie czy wasze koleżanki nie mają talentu projektanta zieleni !

       

      W ogrodzie, aby zobaczyć efekty naszej pracy potrzeba niejednokrotnie czasu, cierpliwości i wytrwałości a efekty mogą nas samych zaskoczyć.

      Opracowanie i opieka nad uczniami: p. Agnieszka Gloc

       

      Czy wiecie,że:

      1. Na początku XXI stulecia odkryto ogromną zaletę ogrodnictwa. Stwierdzono mianowicie, że beztlenowe bakterie glebowe mogą stymulować pracę ludzkiego mózgu. Między innymi to dzięki nim prace ogrodowe tak dobrze wpływają na zdrowie psychiczne. Naukowcy uważają, że bakterie glebowe z gatunku Mycobacterium vaccae (wszechobecne w glebie) mogą też zwiększać zdolności poznawcze, ułatwiać naukę i wzmacniać pamięć.

      2. Pielęgnując ogrodu poprawiamy nastrój pomimo ciągłej gimnastyki podczas pielenia chwastów. To kwestia nie tylko aktywności fizycznej, która skutkuje wydzielaniem hormonów szczęścia (endorfin), ale również samego obcowania z przyrodą, możliwość przebywania w naturalnym, zdrowym otoczeniu i satysfakcja z wykonanej pracy. Wszystkie te czynniki niezwykle pozytywnie wpływają na nas i działają silnie antydepresyjnie. Nie bez powodu ogrodnictwo zaleca się w ramach fizjo- i psychoterapii. 

       

      Źródło:https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:JW0XOYuMU6YJ:https://ogrodolandia.pl/korzysci-zdrowotne-z-uprawiania-grodu+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

       

      Poczytaj więcej:

      Motyle są synonimem delikatności i beztroski a jednocześnie najbardziej zaawansowanymi ewolucyjnie owadami na Ziemi.

      W Polsce występuje ponad 3 000 gatunków motyli (!), z czego tylko ponad 160 to motyle dzienne. Pozostałe to motyle nocne, zwane ćmami.

      Do najpiękniejszych motyli, które możemy często spotkać, należą te z rodziny rusałkowatych (np. rusałka admirał, osetnik, ceik, pokrzywnik, czy rusałka pawik, zwana „pawim oczkiem”). Warto wiedzieć, że niektóre z nich wędrują między południem Europy i Polską.

      Piękne są także motyle z rodziny paziowatych, jak paź królowej lub paź żeglarz.
      Ale i wśród innych gatunków oraz rodzin są prawdziwe piękności i ciekawostki, jak  fruczak gołąbek (film), zwany polskim kolibrem. Corocznie wędruje z południa na północ, docierając przy tym aż do koła podbiegunowego. Ssąc nektar „stoi” w powietrzu przed kwiatem, szybko machając skrzydłami. Motyle ta są aktywne w dzień, jak i w nocy. Latają nawet przy bardzo wysokich temperaturach, wynoszących 40ºC.

       

      Motyle przechodzą skomplikowany cykl rozwojowy od jaja poprzez larwę czyli gąsienicę, nieruchomą poczwarkę po owada dorosłego czyli imago. W stadium poczwarki zachodzi niesamowita przemiana – ciało gąsienicy ulega rozpadowi a ze skupisk komórek wykształcają się poszczególne narządy motyla. Przez niektórych proces ten uważany jest za jeden z przyrodniczych cudów.

      źródło: dz02ODkmaD05NTA=_src_79901-25685-_JPS_-_Fotolia.com.jpg (689×950) (zielonyogrodek.pl)

       

      Jako zwierzęta zmiennocieplne muszą ogrzewać swoje ciało a ich rozłożone skrzydła działają niczym panele słoneczne, dlatego najczęściej spotykamy je w pogodne, letnie dni.

      Czy motyle widzą tak samo jak człowiek? Otóż okazuje się, że tak nie jest. Gorzej widzą ciemne czerwienie, natomiast lepiej błękity. W przeciwieństwie do ludzi ich widzenie obejmuje również ultrafiolet. Podobnie jak inne owady, motyle posiadają oczy złożone, składające się nawet z kilkunastu tysięcy oczu prostych. Pozwala im to zarejestrować ok. 200 obrazów na sekundę, podczas gdy człowiek potrafi zaobserwować ok. 30.

      Niektóre z naszych motyli podejmują wędrówki na zimowiska. Jako przykład niech posłuży pospolita u nas rusałka admirał (Vanessa atalanta), która odlatuje na zimę
      w rejon Morza Śródziemnego. Jej kuzynka rusałka osetnik (Vanessa cardui) migruje gromadnie do Afryki Północnej a cykl jej wędrówki może trwać nawet 6 lat.

      Motyle są bardzo wrażliwe na nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin. Stosując te preparaty w nadmiarze niszczymy dorosłe motyle i ich gąsienice. Nie da się całkowicie zrezygnować z chemii w ogrodzie, należy ją ograniczyć i stosować racjonalnie. Chemiczne środki ochrony roślin należy stosować ściśle według zaleceń producenta - podanych na etykiecie, instrukcji stosowania. Nawozy chemiczne można zastąpić nawozami organicznymi, obornikiem lub kompostem.

       

      Rośliny ogrodowe wabiące motyle:

      Wiosenne kwiaty wabiące motyle: fiołek wonny, smagliczka, żagwin, lak, lewkonia, pierwiosnek, śliwa, tarnina, cebulica syberyjska, sasanka alpejska, janowiec włosisty, forsycja, lilak

      Letnie kwiaty wabiące motyle: gęsiówka, zawciąg, ubiorek, miesiącznica, niezapominajka, driakiew, nasturcja większa, lebiodka pospolita, budleja Dawida, hyzop, lawenda, suchodrzew, wiciokrzew, mięta, kocimiętka, werbena, rudbekia, krwawnica pospolita, tulipanowiec amerykański, pęcherznica kalinolistna, sadziec konopiasty, jeżówka purpurowa, floks, płomyk.

      Jesienne kwiaty wabiące motyle: aster nowoangielski, rozchodnik okazały, tojeść, wrzos pospolity

       

       

      Źródło:https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:OQkkQYde6JwJ:https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zwierzeta-w-ogrodzie/989-motyle-w-ogrodzie-gatunki-motyli-i-rosliny-wabiace+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl,

      https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:mpwC-EFegLEJ:https://regiodom.pl/te-kwiaty-zwabia-piekne-motyle-i-ozdobia-ogrod-polecamy-rosliny-kwitnace-od-wiosny-do-jesieni/ar/c9-15133452+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

      JacekTwardowski Kamila Twardowska „Atlas Motyli”,

      Wilfried Stichmann Erich Kretzschmar „Spotkanie z przyrodą. Zwierzęta”

     • Lubisz czasem coś pochrupać?

     • To świetnie!

            Zamiast tłustych i słonych chipsów ziemniaczanych uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy, w dniu 19 października, przygotowywali w szkole chipsy owocowe- czyli zdrową przekąskę. Najpierw owoce dokładnie umyli, pokroili na cienkie kawałaki, a następnie układali i suszyli w specjalnej suszarce, aby zachowały nie tylko kolor, ale przede wszystkim smak i cenne składniki odżywcze. Dodatkowo wzbogacili je cynamonem, którego zapach rozprzestrzeniał się na całym pierwszym  piętrze. 

           Po skończonej pracy uczniowie, na zajęciach świetlicowych, udali się wraz z klasą II na chair fitness- prowadzony w ramach godzin pedagoga. Bawili się i aktywnie słuchali utworów: Mozarta "Marsz turecki" i Bizeta z opery "Carmen"

      Organizatorzy: p. W. Borowik, p. A. Tomaszek

     • Sprawdź się jako lepidopterolog

     • Szkolny konkurs rozstrzygnięty

            Latem do naszego szkolnego ogrodu zawitały różne owady m.in. motyle. Te niezwykłe owady kojarzą się z pięknem, kolorami, delikatnością i kruchością.

           Konkurs polega na rozpoznaniu czterech gatunków motyli, które gościły w naszym ogrodzie.   

      Oto one:

      1. 

      2. 

      3. 

      4.

      Odpowiedzi należy przesyłać do pani Agnieszki Gloc na MS Teams do 25 października 2021 r.

       

      Wyniki konkursu "Sprawdź się jako lepidopterolog"

      kategoria klasy I-IV:  1 miejsce Antoni Cienki

                                          2 miejsce Natalia Cienki

       

      kategoria klasy V-VIII:  1 miejsce Joanna Machnicka

                                             2 miejsce Natalia Pryjda

                                             3 miejsce ex aequo   Klaudia Winiarz, Lena Kiełbasa

                                       

       

      Organizator, autor zdjęć konkursowych: p. Agnieszka Gloc