oraz ludźmi z pasją…
Miejcie nadzieję! (…) tę niezłomną, która tkwi jak ziarno.
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.
Adam Asnyk
Niedzielne popołudnie 4 grudnia 2022 roku na długo zapadnie w naszej pamięci. Do szkoły przybyli: pani Anna Huk – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pani Małgorzata Pałeczka - Inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, pan Krzysztof Strent – Wójt Gminy Wiązownica, pan Roman Frodyma - przewodnik beskidzki, znawca cmentarzy z okresu I wojny, dr Jacek Hołub – przewodnik, ratownik górski, historyk, regionalista, pan Damian Rębacz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław, pan Janusz Starzak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa, druh Mirosław Froń - Członek Głównej Kwatery ZHP, druhna Daria Froń - Komendantka Podkarpackiej Chorągwi ZHP, druhna Małgorzata Jaworowska – Komendantka Hufca ZHP w Jarosławiu, pani Teresa Krasnowska - Rejonowy Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie wraz z Panią Anną Sawicką, pan Artur Hejnar wiceprezes Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historycznego „Galicja”, Ks. Andrzej Kuzio Proboszcz Parafii w Mołodyczu, pani Lucyna Poliszak i pan Bogdan Drozdowski – reprezentanci Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy. Przedstawiciele władz wsi: radny Piotr Winiarz, sołtys Wiesław Arian, strażacy OSP w Mołodyczu na czele z prezesem Czesławem Purchą i wiceprezesem Mariuszem Markiem. Nauczyciele Szkoły w Mołodyczu i Gminy Wiązownica na czele z Panią dyrektor SP w Wiązownicy Agnieszką Kukułką i Panią Zofią Tabin oraz rodzice, harcerze i uczniowie.
Goście wzięli udział w uroczystościach patriotycznych poświęconych Bohaterom Ojczyzny oraz w spotkaniu z książką „Harcerze, odkrywcy i leśnicy jarosławskiego Zasania”, łączącą pasje wielu ludzi i pokoleń.
W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się Gminne Centrum Kultury W Wiązownicy, Stowarzyszenie Eksploracyjno Historyczne Rejonu Jarosław pod kierunkiem pana Tomasza Pieszko i Społeczność Szkoły Podstawowej w Mołodyczu. Honorowy patronat nad imprezą kulturalno - patriotyczną sprawował pan Krzysztof Strent – Wójt Gminy Wiązownica.
Na początku poświęcono nagrobki POLSKICH BOHATERÓW:
- Pomnik Powstańca Styczniowego zaprojektowany przez prof. Stanisława Lenara.
2. Nagrobek dwóch polskich żołnierzy poległych w Mołodyczu 13.09.1939 r. - projekt zatwierdzony przez IPN.
Następnie w budynku szkoły miała miejsce projekcja filmu z dziejów harcerstwa w Mołodyczu, współpracy harcerzy, eksploratorów ze Stowarzyszenia „Galicja” i Leśników Nadleśnictwa Sieniawa.
Po czym uczniowie przypomnieli o wojnie, okupacji, wywózkach w programie artystycznym przeplatanym tańcami i śpiewem z epoki.
Na korytarzu szkolnym eksponowano ciekawe artefakty odnalezione przez członków Stowarzyszenia „Galicja”, a także można było podziwiać prezentacje grup rekonstrukcyjnych z Sosnowca, Krakowa i Przemyśla
Uczestnicy spotkania wysłuchali pieśni wojennych opartych na motywach ludowych w wykonaniu członków zespołu C.K. „Kapela”.
Oczywiście nie zabrakło wspomnień, recenzji i prezentacji książki „Harcerze, odkrywcy i leśnicy jarosławskiego Zasania, które rozpoczęła pani Zofia Tabin – autorka wstępu do książki, pierwsza jej czytelniczka i korektorka. Pani Zofia, prezentując książkę, zwróciła uwagę na współpracę harcerzy, odkrywców i leśników w ocalaniu od zapomnienia historii.
Miłym akcentem stały się słowa uznania pani Anny Huk - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego dla naszej społeczności za przygotowanie uroczystości i pracę z młodzieżą.
Rezultaty współpracy leśników i odkrywców, czego efektem jest Izba Historyczna przy Nadleśnictwie Sieniawa, podkreślił pan Janusz Starzak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa.
Do osobistych przeżyć harcerskich nawiązał w swoim wystąpieniu pan Krzysztof Strent – Wójt Gminy Wiązownica.
Następnie druh Mirosław Froń zaakcentował, jak ważną rolę w wychowaniu młodego człowieka odgrywa metoda harcerska.
Zapewne w serca każdego z obecnych zapadnie krótka relacja pana Romana Frodymy o trudzie polskich patriotów walczących o wolność Ojczyzny i historii powstawania wojennych cmentarzy.
W nieco innym klimacie przebiegała gawęda harcerska w blasku świec i dźwięku gitar.
Spotkanie napełniło nasze serca radością i emocjami, było wzruszające, a niektórych uczestników przeniosło w czasy ich harcerskiej przygody.
Zapraszamy do albumu.