• Spotkanie z historią, książką

     • oraz ludźmi z pasją… 

      Miejcie nadzieję! (…) tę niezłomną, która tkwi jak ziarno.

       Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.

                                                                                   Adam Asnyk

      Niedzielne popołudnie 4 grudnia 2022 roku na długo zapadnie w naszej pamięci. Do szkoły przybyli: pani  Anna Huk – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pani Małgorzata Pałeczka - Inspektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, pan Krzysztof Strent – Wójt Gminy Wiązownica, pan Roman Frodyma - przewodnik beskidzki, znawca cmentarzy z okresu I wojny, dr Jacek Hołub – przewodnik, ratownik górski, historyk, regionalista, pan Damian Rębacz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław, pan Janusz Starzak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa, druh Mirosław Froń - Członek Głównej Kwatery ZHP, druhna Daria Froń - Komendantka Podkarpackiej Chorągwi ZHP, druhna Małgorzata Jaworowska – Komendantka Hufca  ZHP w Jarosławiu, pani Teresa Krasnowska - Rejonowy Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie wraz z Panią Anną Sawicką, pan Artur Hejnar wiceprezes Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historycznego „Galicja”, Ks. Andrzej Kuzio Proboszcz Parafii w Mołodyczu, pani Lucyna Poliszak i pan Bogdan Drozdowski – reprezentanci Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy. Przedstawiciele władz wsi: radny Piotr Winiarz, sołtys Wiesław Arian, strażacy OSP w Mołodyczu na czele z prezesem Czesławem Purchą i wiceprezesem Mariuszem Markiem. Nauczyciele Szkoły w Mołodyczu i Gminy Wiązownica na czele z Panią dyrektor SP w Wiązownicy Agnieszką Kukułką i Panią Zofią Tabin oraz rodzice, harcerze i uczniowie.

                  Goście wzięli udział w uroczystościach patriotycznych poświęconych Bohaterom Ojczyzny oraz w spotkaniu z książką „Harcerze, odkrywcy i leśnicy jarosławskiego Zasania”, łączącą pasje wielu ludzi i pokoleń.

      W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się Gminne Centrum Kultury W Wiązownicy, Stowarzyszenie Eksploracyjno Historyczne Rejonu Jarosław pod kierunkiem pana Tomasza Pieszko i Społeczność Szkoły Podstawowej w Mołodyczu. Honorowy patronat nad imprezą kulturalno - patriotyczną sprawował pan Krzysztof Strent – Wójt Gminy Wiązownica.

       

      Na początku poświęcono nagrobki POLSKICH BOHATERÓW:

      1. Pomnik Powstańca Styczniowego zaprojektowany przez  prof. Stanisława Lenara.

      2. Nagrobek dwóch polskich żołnierzy poległych w Mołodyczu 13.09.1939 r. - projekt zatwierdzony przez IPN.

      Następnie w budynku szkoły miała miejsce projekcja filmu z dziejów harcerstwa w Mołodyczu, współpracy harcerzy, eksploratorów ze Stowarzyszenia „Galicja” i Leśników Nadleśnictwa Sieniawa.

       Po czym uczniowie przypomnieli o wojnie, okupacji, wywózkach w programie artystycznym przeplatanym tańcami i śpiewem z epoki.

      Na korytarzu szkolnym eksponowano ciekawe artefakty odnalezione przez członków Stowarzyszenia „Galicja”, a także można było podziwiać prezentacje grup rekonstrukcyjnych z Sosnowca, Krakowa i Przemyśla

      Uczestnicy spotkania wysłuchali pieśni wojennych opartych na motywach ludowych w wykonaniu członków zespołu C.K. „Kapela”.

      Oczywiście nie zabrakło wspomnień, recenzji i prezentacji książki „Harcerze, odkrywcy i leśnicy jarosławskiego Zasania, które rozpoczęła pani Zofia Tabin – autorka wstępu do książki, pierwsza jej czytelniczka i korektorka. Pani Zofia, prezentując książkę, zwróciła uwagę na współpracę harcerzy, odkrywców i leśników w ocalaniu od zapomnienia historii.

      Miłym akcentem stały się słowa uznania pani Anny Huk - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego dla naszej społeczności za przygotowanie uroczystości i pracę z młodzieżą.

      Rezultaty współpracy leśników i odkrywców, czego efektem jest Izba Historyczna przy Nadleśnictwie Sieniawa, podkreślił pan Janusz Starzak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa.

      Do osobistych przeżyć harcerskich nawiązał w swoim wystąpieniu pan Krzysztof Strent – Wójt Gminy Wiązownica.

      Następnie druh Mirosław Froń zaakcentował, jak ważną rolę w wychowaniu młodego człowieka odgrywa metoda harcerska.

      Zapewne w serca każdego z obecnych zapadnie krótka relacja pana Romana Frodymy o trudzie polskich patriotów walczących o wolność Ojczyzny i historii powstawania wojennych cmentarzy.

      W nieco innym klimacie przebiegała gawęda harcerska w blasku świec i dźwięku gitar.

      Spotkanie napełniło nasze serca radością i emocjami, było wzruszające, a niektórych uczestników przeniosło w czasy ich harcerskiej przygody.

       

      Zapraszamy do albumu.

     • Mali poeci

     • W dniu 07.12.2022r. w Szkole Podstawowej w Szówsku odbyła się XI Edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „ Polscy pisarze i poeci”- Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz pod Patronatem Wójta Gminy Wiązownica. Naszą szkołę mieli zaszczyt reprezentować najmłodsi uczniowie:

      Klasa I : Alicja Haczek, Milana Tabachok

      Klasa II: Emilia Zaborska

      Jury oceniało opanowanie pamięciowe utworu, dykcję, poprawne akcentowanie, interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Nasze uczestniczki bardzo ciekawie recytowały wiersze z kanonu poezji dziecięcej. Wyróżnienie otrzymała Alicja Haczek.

      Gratulujemy. Dla nas wszystkich jesteście najlepsze!

      Wielkie podziękowania dla Pani Marty Haczek za dowóz dzieci do szkół oraz za poświęcony czas.

       

      Opiekunowie:

      p. Gabriela Styś, p. Marta Haczek

      Uczniów do konkursu przygotowały: p. Monika Romaniec, p.Gabriela Styś

     • Mikołajkowe rozgrywki

     • 7 grudnia 2022r. w Szkole Podstawowej w Wiązownicy odbył się Mikołajkowy Gminny Turniej Piłki Nożnej dla klas I - III. W turnieju brało udział 7 szkół z terenu naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali:

      • Igor Sokół, Filip Winiarz, Antoni Zagrobelny z klasy III,
      • Igor Wyleciał, Jan Kiełbasa z klasy II
      • i Błażej Cienki z klasy I.

      Nasza drużyna wygrała ze SP z Cetuli i SP z Wiązownicy i doszła do finału. W finale zagrała z SP Szówsko i zremisowała 2:2. Po emocjonującej dogrywce i rzutach karnych ostatecznie zajęła II miejsce. Gratulujemy!

       

      Opiekun: Małgorzata Piskorz

      autor artykułu: p. M. Piskorz

     • Dzień prezentów

     • Wizyta Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Uczą się wierszyków i piosenek. 6 grudnia wszystkie dzieci z wielką niecierpliwością spoglądały na korytarz, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Wyczekiwany Gość nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać. Rozmawiał z uczniami, wręczając prezenty. 

      W tym wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszył także WÓJT GMINY WIĄZOWNICA p. Krzysztof Strent, który przywiózł uczniom worek  prezentów.  Dla niego też były wierszyki, piosenki i taniec.

      Dziękujemy za wizytę, prezenty, życzenia.

      Zdjęcia w albumie.

     • Człowiek z pasją...

     • 3 grudnia 2022 roku miało miejsce spotkanie z panem Romanem Frodymą - przewodnikiem beskidzkim. Przybyli goście wysłuchali barwnej opowieści o cmentarzach wojennych. Przewodnik zabrał obecnych na wirtualny spacer w głąb historii z I wojny światowej, ukazał sposób i strategię powstawania miejsc wiecznego spoczynku żołnierzy. Ta nietypowa lekcja historii przybliżyła młodym harcerzom skrawek dziejów Europy.

     • Misie, miśki i misiaczki…

     • Każdy z nas ma lub miał swojego ulubionego misia. Pluszowy miś, a zwłaszcza ten nasz jeden jedyny, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą zabawką. Jest misiem po to żeby było kogo tulić, targać za duże uszy i kochać.  Warto zwrócić uwagę na to, że moda na zabawki tak samo szybko mija jak na ciuchy, ale pluszowy miś nigdy nie wychodzi z użycia.

      Świętując Dzień Pluszowego Misia uczniowie klas 0-3 poznali jego historię, która sięga 1902 roku. Wtedy to prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodore Roosveltwybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka, którego prezydent nakazał uwolnić. Całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirowany tym wydarzeniem stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

      Po zapoznaniu się z historią pluszowego misia dzieci wzięły udział w różnych grach i zabawach:

      • odgadywały co zjadł miś,
      • doprowadzały misia przez labirynt do miodu,
      • wcielały się w rolę misia poszukując miodku ukrytego w klasie. Sprawiło im to wielką radość a każdy znalazca ucieszył się znalezionym małym „co nieco”.

      Najmłodszym uczniom przeczytano fragment książki "Dziadek i Niedźwiadek" autorstwa Łukasza Wierzbickiego oraz zaprezentowano bajki "Miś Uszatek", "Masza i Niedźwiedź" i "Miś Yogi". Całą zabawę zakończono kolorowanką z misiem.

      Trudno nie zgodzić się ze słowami polskiej autorki książek dziecięcych Heleny Bechlerowej  

      “Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”

       

      Zdjęcia w albumie.

      Organizatorzy: p. Maria Dudek, p. A. Gloc, p. A. Tomaszek

     • Piegowata radość

     • czyli ciasteczka i mleko dla Świętego Mikołaja

      Z roku na rok te mikołajkowe ciasteczka cieszą się coraz większą popularnością. To jedna z tradycji, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. To właśnie tam 6 grudnia rodzice wraz z dziećmi oczekują wizyty Świętego Mikołaja, który przynosi do domu drobne upominki.

      Z tej okazji przygotowują dla niego kruche ciastka i pozostawiają często wraz ze szklanką mleka. 

      Uczniowie klasy 4 w ramach innowacji pedagogicznej "Plastyczna kuchnia" ​​​piekli kruche słodkości na wzór tych amerykańskich z dodatkiem drażetek M&M’s. 

      Innowacyjne zajęcia pokazały jak ważna jest matematyka, jak można wykorzystać umiejętności plastyczne w życiu codziennym i jak można się nimi "bawić". Uczniowie poznali przepis, przeliczali potrzebne składniki stosując przy tym jednostki masy, objętości czy wiadomości o ułamkach. 

      Dla młodego człowieka poznawanie różnych kultur i spojrzeń na świat jest nieodzownym elementem rozwoju i budowania otwartości na innych. To "cukiernicze spotkanie" traktowaliśmy przede wszystkim jako dobrą zabawę, a ciasteczka okazały się idealnym sposobem na szybki deser. 

       

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

     • "Jakże wielka i niepojęta jest dobroć..."

     • szkolna akcja na adwent

      Przez dwa tygodnie w naszej szkole trwała akcja polegająca na przygotowaniu niekomercyjnych kalendarzy adwentowych. Ideą był powrót do pierwotnej jego formy, zdecydowanie oddzielając go od słodyczy i przedmiotów materialnych.

      Uczniowie "wypełniali" go dobrymi ucznynkami, myślami i cytatami, które nie tylko mają wspierać rozwój manualny czy więź z klasą, ale także rozwój duchowy.  

      Po prezentacji Klasowych Kalendarzy Adwentowych w dniu 28 listopada 2022 r. rozpoczęliśmy "Adwent dobroci"

      Codzienne odkrywanie "okienek" kalendarza ma nam przypominać o zbliżających się świętach oraz o doniosłości narodzin Jezusa, na łączeniu wiary z codziennym życiem.

       

       

      Organizatorzy: p. Angelika Tomaszek, p. Dorota Maciurzyńska

       

      Podziękowania składamy nauczycielom/wychowawcom, którzy włączyli się do pracy nad kalendarzem:

      p. Irenie Szwajaczak, p. Dorocie Pryda, p. Monice Romaniec,

      p. Gabrieli Styś, p. Małgorzacie Piskorz, p. Agnieszce Gloc oraz organizatorkom :)

       

       

      Zapraszamy do albumu

      Pierwszy kalendarz adwentowy powstał w 1839 roku. Tuż przed rozpoczęciem adwentu pastor ks. Johann Hinrich Wichern, który prowadził przytułek dla sierot w Hamburgu, postanowił umilić swoim podopiecznym oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Na drewnianym kole o średnicy 2 metrów umieścił świece. Od tej pory co wieczór spotykali się i zapalali jedną z nich, spędzając czas na wspólnej modlitwie i śpiewie.

      ,

     • Zainspiruj się i daj drugie życie odpadom!

     • czyli recyklingowe DIY​​​​​

      Większość z nas uważa, że cykl życia kalosza kończy się, gdy z niego po prostu „wyrośniemy”. Pojawia się wtedy pytanie, co z nim dalej zrobić? Sprawa jest o tyle problematyczna, bo gumowce potrzebują kilkadziesiąt lat do "pełnego  rozkładu". Dobrym rozwiązaniem wydaje się recykling

      Aby uwrażliwić uczniów na aktualne problemy środowiska oraz kształtować postawy proekologiczne, w naszej szkole 25 listopada 2022 r. zostały przeprowadzone warsztaty "Drugie życie gumy"

      Poprzez wykład i zajęcia o charakterze rękodzielniczym zachęcano uczniów do:

      • poszanowania zasobów środowiska,
      • racjonalnego gospodarowania odpadami,
      • oraz świadomego recyklingu.

      Warsztaty były niezwykle ciekawe, a efekty przewyższyły nasze oczekiwania. W albumie przedstawiamy wykonane "dzieła". Stanowić będą dekorację podczas planowanego na grudzień "Szkolnego Maratonu Filmowego".

      Część z nich jest przeznaczona na sprzedaż podczas kiermaszu z okazji Mikołajek 04  i 05 grudnia 2022 r.

       

      Prowadząca zajęcia: p. Angelika Tomaszek

      Za pomoc w trakcie warsztatów dziękuję p. Marii Dudek

       

     • Gość specjalny podczas czytania ballad Adama Mickiewicza

     • 25 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyło się kolejne Narodowe Czytanie. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć samego twórcę ballad – Adama Mickiewicza. Hubert Sokół w tej roli odtworzył biografię naszego wieszcza.  Pomogła mu w tym dziennikarka Klaudia Arian, prowadząc z nim wywiad.

      W uroczystości brali  udział starsi uczniowie z klasy siódmej i ósmej, prezentując „Lilie” i „Świteziankę”, a także młodsi z klasy drugiej przedstawiając „Powrót taty”.

       Wybór ballad do interpretacji głosowej dostosowany był do wieku. Czytanie przeplatano muzyką oraz inscenizacjami ballad.

      Do czytania utworów Adama Mickiewicza włączyli się również nauczyciele i dyrektor. Pani Gabriela Styś wcieliła się w rolę narratora do ballady „Powrót taty’, a jej podopieczni odegrali role „dziatków” i zbójców. Pani Angelika Tomaszek przypomniała manifest Romantyków – „Romantyczność”, Pani Beata Walerianowicz – Hemperek przeniosła nas w czasy średniowieczne, odtwarzając „Rękawiczkę”, zaś pan dyrektor Jan Kuca ukazał historię słynnego krakowskiego alchemika, prezentując balladę „Pani Twardowska”.

      Te wystąpienia przyniosły nam nie tylko wiele emocji, ale także pomogły utrwalić treść ballady „Świtezianka” do egzaminu ósmoklasisty.

      Imprezę literacką urozmaiciły stroje z minionej epoki i tym samym wzbudziły szczególne zainteresowanie najmłodszych uczniów naszej szkoły.

       

      Autorki artykułu: Ewelina Zbożeń, Klaudia Winiarz

      Organizatorzy: p. Beata Walerianowicz – Hemperek, p. Gabriela Styś, p. Angelika Tomaszek

       

      Podziękowania za pomoc w przygotowaniu czytania w szkole dla: p. Jana Kucy, p. Marii Dudek, p. Renaty Bałandy, p. Renaty Bajdak

       

     • Lekcje z native speakerem

     • Dziś, tj. 24.11.2022r. wszystkie lekcje angielskiego były prowadzone przy współudziale pana Toma, który pochodzi ze Szkocji. Uczniowie mieli wspaniałą okazję, aby sprawdzić swój angielski i porozmawiać z rodzimym użytkownikiem języka. Wszyscy raczej chętnie nawiązywali rozmowę z gościem. Bardziej nieśmiałe osoby z czasem, widząc jak fajnie bawią się ich koledzy, również przełamywały barierę.

      Pan Tom prowadził lekcje we wszystkich klasach, począwszy od najmłodszych, gdzie czytał bajkę o „Little Red Ridding Hood”, czyli o „Czerwonym Kapturku”. Pierwszo i drugoklasiści przerabiali temat „Body parts”, czyli części ciała. Wspólnie z panem Tomem dzieci najpierw powtarzały nowo poznane słówka, a następnie namalowały śmieszne potworki. Klasa trzecia oraz czwarta miała już poważniejszy temat, gdyż pan Tom tłumaczył im, jakie państwa wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa. Uczniowie z klasy piątej i szóstej opisywali swój typowy dzień. Wypracowania, które powstały, poprawiał nasz native speaker. Klasy najstarsze rozmawiały o typowych potrawach angielskich i polskich. Nasi uczniowie opisywali gościowi najpopularniejsze potrawy z Polski, mówili o swoich ulubionych daniach. Pan Tom, na podstawie wcześniej przeczytanego tekstu źródłowego, opisywał, co głównie jedzą Anglicy i Szkoci.

      Pan Tom został zaproszony na kolejną wizytę w styczniu. Znowu będziemy ćwiczyć mówienie i praktyczne użycie języka. Takie lekcje to prawdziwa frajda.

       

      Organizator: Agnieszka Mierzwa

     • Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki

     • Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. To wieczór zabaw, odkrywania tajemnic i poznawania swojego przyszłego losu. Wróżby były nieodłączną częścią życia naszych przodków. Czas kiedy można było poznać  tajemnicę jaką  niesie przyszłość. Obecnie jest to zabawa z przymrużeniem oka, w której nasi uczniowie chętnie wzięli udział. 

      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji 23 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana dla uczniów klas 0-VIII. O dobrą muzykę zadbali  DJ Mateusz i  DJ Kamil. Przy dźwiękach ulubionych melodii wszyscy doskonale się bawili, śpiewając znane teksty piosenek od maluchów po najstarsze klasy.

      W ramach szkolnych obchodów tego święta Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na "Najciekawsze przebranie andrzejkowe- postać z bajki". Jak zawsze pomysłowość uczniów nie znała granic. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Ostatecznie nagrody otrzymali: 

      klasy 0-III

      1 miejsce  Julia Kopańska

      2 miejsce Lena Grześ

      3 miejsce Maja Arian

      wyróżnienie Liliana Woźny

      klasy IV-VIII

      1 miejsce Gabriela Mac

      2 miejsce Kamila Pietryna

      3 miejsce Marcel Woźny

      wyróżnienie Antoni Cienki

       

      Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za które bardzo dziękujemy.

      W trakcie zabawy wybrana została królowa i król balu - Klaudia Arian i Kacper Marek. Radości i uśmiechu było wiele. Zadowoleni uczniowie wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru :)

      Organizatorzy: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, Rada Rodziców

      Opiekunowie: wychowawcy  klas

       

      Zdjęcia w albumie fotograficznym.

     • Reedukacja dietetyczna

     • 22 listopada gościliśmy w naszej szkole specjalistkę w dziedzinie żywienia, dietetyk kliniczną  panią Agatę Kuras.  Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia, dietę oraz zapobieganie uzależnieniom od słodyczy i niezdrowych napojów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie aby dostarczało niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

      Pani dietetyk interesująco i przystępnie przekazała informacje, w jaki sposób zamieniać „złe" produkty na lepsze - zdrowe zamienniki, jak układać pełnowartościowy jadłospis na cały dzień. W ramach preorientacji zawodowej uczniowie mieli okazję dokładniej poznać zawód dietetyka klinicznego.

      Składamy serdeczne podziękowania pani dietetyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.

      Organizatorzy: szkolny koordynator promocji zdrowia p. Gabriela Styś,

      pedagog szkolny p . Angelika Tomaszek

      autor artykułu: p. A. Tomaszek

     • Spotkanie z lektorem ze Szkocji

     • Już w najbliższy czwartek 24 listopada wszystkie lekcje języka angielskiego w naszej szkole będą prowadzone przez rodzimego użytkownika języka- native speakera ze Szkocji. Pan Tom pochodzi ze Szkocji i na co dzień płynnie posługuje się językiem angielskim.

      NATIVE SPEAKER- DLACZEGO WARTO?

      Dużo łatwiej nauczyć się języka angielskiego (czy jakiegokolwiek innego języka obcego) jeśli na przykład zakochamy się w kimś z tego kraju, zafascynujemy ich kulturą i stylem życia. Tak zwana integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego jest dużo skuteczniejsza od jedynie instrumentalnej motywacji, gdy zależy nam jedynie na zdaniu  egzaminu.

      Na lekcji z native speakerem zawsze możemy porozmawiać o tym „jak to jest u was, a jak u nas”, jak wygląda ich kultura i zwyczaje, co robią w wolnym czasie, jak myślą i rozumieją świat. To bardzo poszerza horyzonty poznawcze i otwiera umysł poza ramki, które wydawało się nam, że są „obowiązkowe”.

      Na lekcji z native speakerem oswajasz lęk przed rozmawianiem z „obcym”

      Wielu ludzi „spina się”, gdy spotykają obcokrajowca, a szczególnie native speakera. To przecież nie jest żadne osiągnięcie, że ktoś potrafi dobrze mówić swoim własnym językiem! Absolutnie nie ma więc powodu, by czuć się „gorszym” czy – o zgrozo – głupszym. To nam należą się laury, ponieważ próbujemy uczyć się drugiego, czy czasami nawet trzeciego języka obcego!

      Na lekcji z native speakerem osłuchujesz się z innym akcentem

       Jest to największa zaleta lekcji z native speakerem. Ucząc się danego języka ojczystego kształtujemy specyficzny aparat mowy, przez co ludzie z różnych krajów będą mówić po angielsku ze swoistym akcentem.

      Na lekcji z native speakerem poznajesz slang i potoczne sformułowania

      Slang i potoczne sformułowania to zmora uczniów, którzy zaczynają już jako tako radzić sobie z językiem angielskim.  O ile lista idiomów jest długa, to da się jej wyuczyć. Natomiast slang i potoczne sformułowania żyją własnym życiem, cały czas ewoluują. Co gorsza, pewne określenia występują jedynie regionalnie, inne wyszły już z użytku. Jest jednak szansa, że native speaker będzie „czuł” dane sformułowania i wyjaśni cały kontekst z nim związany.

      Koordynator: p. Agnieszka Mierzwa

     • Już bliżej niż dalej...

     • W ramach działań szkoły z zakresu doradztwa zawodowego, w dniu 17 listopada 2022 roku  został zorganizowany wyjazd do Zespołu Szkół  Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie - Skłodowskiej, podczas którego uczniowie zostali zapoznani przez panią Małgorzatę Jakielaszek z bogatą ofertą edukacyjną szkoły oraz bazą lokalową.

      Zwiedzili także nowoczesne pracownie:

      • gastronomiczną,
      • fryzjerską,
      • cukierniczą,
      • chemiczną.

      W tej ostatniej mieli okazję zobaczyć zajęcia prowadzone przez panią Stanisławę Makarowską z metod badań zafałszowań żywności.   ​​

      Dla naszych uczniów zostały przeprowadzone warsztaty gastronomiczne, którymi kierowała pani Wioletta Stoch. Wykonywane podczas nich zadania były namiastką umiejętności, które można nabyć, wybierając kierunki: cukiernik czy kucharz.

      Wizytę przeplatano ciekawymi konkursami sensorycznymi na daltonizm smakowy czy zapachowy. Bezkonkurencyjni okazali się: Aleksandra Krzemień, Hubert Sokół i Joanna Machnicka.

       

      Organizatorzy wyjazdu:

      pedagodzy szkolni: p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc

      Więcej zdjęć w albumie.

     • XV Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

     • Zapraszamy do udziału w XV Gminnym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych, który jest organizowany przez Szkołę Podstawową im. Księdza Stanisława Sudoła w Wiązownicy oraz Gminne Centrum Kultury w Wiązownicy  pod patronatem Wójta Gminy Wiązownica.

      Prace należy składać w Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy  do dnia 09 grudnia  2022 r. do godziny 15.00.

       

      Regulamin do pobrania:

      regulamin-XV_gminnego-konkursu-szopek_2022.pdf

       

     • Harcerze z 39 DH „Komandosi” dołączyli do gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości

     • 11 listopada 2022 roku w Wiązownicy odbyły się uroczyste obchody 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, na które zostaliśmy zaproszeni. Chętni harcerze stawili się do szkoły, aby udać się do Wiązownicy.

      Niektórzy z nas byli ubrani w mundury harcerskie, natomiast pozostali przypomnieli swoimi ubiorami sylwetki członków ruchu oporu z czasów II wojny światowej – sanitariuszek albo partyzantów. Po odprawie zwarci i gotowi udaliśmy się na miejsce. Pierwszym punktem obchodów była Msza św. w kościele w Wiązownicy.

      Po zakończonym nabożeństwie wraz z innym wyruszyliśmy do Gminnego Centrum Kultury, aby wspólnie odśpiewać hymn Polski. Następnie wysłuchaliśmy patriotycznych pieśni oraz poznaliśmy wyniki XV Przeglądu Pieśni Patriotycznych.

      Cieszymy się, że wzbudziliśmy zainteresowanie zebranych naszymi ubiorami oraz niektórymi rekwizytami z naszego szkolnego muzeum.

                                                           „Sanitariuszka” Natalia Pryjda

     • Przy dźwiękach El Mariachi

     • Ostre jedzenie, kosmate pająki, kaktusy, sombrero i poncho. Tak można scharakteryzować kraj, do którego "udali się" uczniowie klasy trzeciej na zajęciach pozalekcyjnych w ramach „Kulinarnych podróży” - mowa o państwie Ameryki Północnej - Meksyku.

      "Podróznicy" nauczyli się kilku prostych zwrotów w języku hiszpańskim, poznali flagę oraz ciekawostki. Mieli okazję założyć strój ludowy. Należy dodać, że ze względu na rozległość kraju istnieje ogromna różnorodność kostiumów. 

      Te wykorzystane na warsztatach zostały uszyte przez prowadzącą (spódnica i ponczo).

      Stałym punktem spotkań jest przygotowywanie i smakowanie tradycyjnych potraw. Tym razem w roli głównej wystąpiły: tortilla, papryka i kolendra. 

      Trzecioklasiści  przygotowali dwie potrawy:  

      • quesadillę, którą serwowali z sosem jogurtowym i salsą guacamole
      • oraz nachosy.

      Wszystko odbywało się przy dźwiękach orkiestry mariachi w skład, której wchodzą skrzypce, gitara, mandolina i trąbka.

      WIELKĄ niespodzianką i jak się okazało atrakcją było rozbijanie piniaty (wałkiem do ciasta), którą wykonała prowadząca zajęcia.  Następnie zadaniem uczniów było zebranie rozsypanych cukierków. 

      Rozbijanie piniaty dla mieszkańców Meksyku  ma również znaczenie symboliczne i ściśle religijne. Uderzanie w nią kijem symbolizuje walkę człowieka, by oprzeć się pokusom, oraz jego wolę zniszczenia zła.

      Dopełnieniem zajęć była foto ścianka. Więcej zdjęć w zakładce "Album fotograficzny".

      Uczniowie z niecierpliwością czekają na następną podróż. 

       

      Przyprawy takie jak sól i papryczka chili były stosowane w przepisach w bardzo małych ilościach.

       

      Prowadząca innowację pedagogiczną p. Angelika Tomaszek

     • "Wyraź to w Pixel-ach!

     • zdjęcia prac w albumie

      Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja do krzewienia wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń.

      Z tej okazji w listopadzie przeprowadzono konkurs grafiki komputerowej "Wyraź to w pixel- ach", który polegał na wykonaniu pracy konkursowej w postaci bitmapy lub grafiki wektorowej. Praca miała składać się z elementów graficznych gotowych oraz samodzielnie wykonanych w programach: MS Paint, GIMP, innych typu freeware, shareware.

      Celem konkursu było:

      • promowanie idei wolności oraz suwerenności narodów i państw,
      • uczenie szacunku dla podstawowych praw człowieka i wolności,
      • uczenie szacunku dla polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego,
      • promocja edukacji historycznej dzieci i młodzieży,
      • ukazywanie młodzieży wielkich bohaterów narodowych jako pozytywnych wzorców do naśladowania,
      • podnoszenie kompetetencji informatycznych.

      Poniżej prezentujemy wyniki i prace naszych uczniów:

      Kategoria klasy 1-3

      1 miejsce: Filip Kopański

      2 miejsce: Dominik Hemperek

      3 miejsce: Kacper Pryjda

      Kategoria klasy 4-8

      1 miejsce: Weronika Winiarz

      2 miejsce: Marcel Woźny

      3 miejsce: Mateusz Frań

      wyróżnienie: Karina Marszałek, Kacper Marek

      Uczestnikom gratulujemy!

       

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

       

     • Osobowości października

     • 10 listopada, po uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości zostały rozdane kolejne odznaki dla „Osobowości października”. Gratulujemy zwycięzcom w kategoriach:

      • Sportowiec miesiąca: Igor Cienki oraz Filip Kopański.
      • Profesorek:  Karina Marszałek i Antoni Cienki (same piątki i szóstki w dzienniku).
      • Wzorowy dyżurny: Joanna Mac i Kamil Cienki.
      • Smakosz: Leon Cholewa, Oskar Cholewa i Jagoda Zagrobelny.
      • Służbista: Hubert Pietryna oraz Szymon Winiarz. Dla nich „ paluszek i główka” to żadna wymówka.
      • Koleżka: Yelyzaveta Panasiuk i Natalia Pryjda. Szczególnie mniejsze dzieci tym tytułem pragną podziękować Natalce za cierpliwość podczas obsługiwania marudnych klientów w sklepiku szkolnym.
      • Kulturysta: nowy tytuł, osoba która zna i często używa zwrotów grzecznościowych, a przede wszystkim najpierw myśli, później mówi, czyli Milana Tabachok.
      • Pożeracz książek: w końcu udało się wyłonić miłośnika czytania, a został nim Dominik Hemperek.

       

      Gratulujemy wszystkim odznaczonym i przypominamy, ze zabawa nadal trwa. I ty możesz zostać koleją osobowością!

       

      Koordynator: Agnieszka Mierzwa