Podczas uroczystej akademii, która odbyła się 26 kwietnia 2023r. w naszej szkole obejrzeliśmy dwa przedstawienia związane ze Świętem Ziemi. Pierwsze w wykonaniu najmłodszych, czyli „zerówki”. Dzieci, aby mówić o ekologii, wcieliły się w role leśnych duszków, krasnali, a także słoneczka. Klasa 6 i 7 natomiast pokazała, jak na początku Ziemia była piękna, a jak wygląda teraz, zniszczona przez człowieka.
Dzień Ziemi jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej Planety. Od dawien dawna naukowcy poszukują śladów życia w kosmosie. Jak dotąd nie znaleźli ich nigdzie poza naszą planetą. Obserwując jednak zachowanie ludzi powstaje pytanie: jak długo będzie ono istniało? Ile jeszcze Ziemia potrafi wytrzymać? Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory wszedł on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. W Polsce obchodzimy to święto od 1990 roku. W tym roku Dzień Ziemi jest obchodzony pod hasłem „Ziemia na krawędzi”. Ziemia woła do nas wszystkich: „ Ludzie zmieńcie się. Ja Wam daję życie, a wy mnie zniszczenie i śmierć. Dźwigam umarłe drzewa, rzeki, które nie chcą płynąć, kwiaty, które straciły sens życia, wyschłe trawy, martwe zwierzęta. Dźwigam całą chorą przyrodę. Ludzie pomóżcie mi, pomóżcie sobie”.
Obejrzane inscenizacje, przygotowane scenariusze i zawarte w nich myśli miały na celu skłonienie wszystkich do refleksji oraz podjęcia konkretnych, ekologicznych działań. Wszak „Ziemia jest na krawędzi”.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
Scenariusze i reżyseria: Irena Szwajczak, Renata Bałanda, Barbara Dec- Kozdroń
Dekoracje: uczniowie klas 0, 6, 7 wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi
autor artykułu: B. Dec- Kozdroń