• Wielkanocne tradycje i zwyczaje

     • Przed świętami Wielkiej Nocy (12 kwietnia) uczniowie z klasy V pod opieką p. A. Tomaszek, wypiekali drożdżowe zajączki,  wprowadzając zapachem w miły, świąteczny nastój. 

      Wiadomo, że ta tradycja przywędrowała do Polski z Niemiec. Szczególnie celebrowana jest w Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu. Według niej  przygotowuje się gniazdka, w których to w Wielkanoc zając pozostawia słodycze. W innych rejonach Polski zajączek pojawia się jedynie na kartkach z życzeniami, czy też w postaci czekoladowych  lub drożdzowych figurek, które nawet niektórzy wkładają do koszyczka ze święconką, ale nie przynosi on prezentów. 

      W tym dniu odbył się także apel, na którym ogłoszone zostały wyniki dwóch konkursów:

      • „Konkurs grafiki komputerowej- kartka wielkanocna”

      I kategoria:

      • I miejsce –   Karina Marszałek- kl. II
      • II miejsce –  Igor Cienki kl. IV
      • III miejsce –Oliwia Kuca kl. V

      II kategoria

      • I  miejsce – Sławomir Modrak- kl. VI
      • II miejsce – nie przyznano
      • III miejsce – nie przyznano
      • IV Gminny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną II miejsce: Natalia Pryjda, wyróżnienie: Maja Biały

      Nagrodzonym gratulujemy

      Wiecej zdjęć w albumie "Przed świętami"

     • "Zdrowie jest najpierwszym darem, uroda drugim, a bogactwo trzecim"

     • Platon

      8 kwietnia cała społeczność szkolna uczestniczała w apelu z okazji Światowego Dnia Zdrowia,  World Health Day. Tematem przewodnim tegorocznego była powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu albo muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.

      Po występie najmłodszych uczniów naszej szkoły, obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą „10 największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 r.”. Dalsze świętowania Dnia Zdrowia odbyło się już na sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy podziwiać uczennice klasy 8 (Marlenę, Agnieszkę i Justynę) w tańcu ze wstążką. Na sam koniec każdy mógł delektować się zdrowym poczęstunkiem.  

      Na stole ze zdrową, samodzielnie przygotowaną żywnością można było zajadać się: ciastem marchewkowym, tartą z jabłkami, rogalikami z owocami, kulkami z ciecierzycy (pralinkami) czy proziakami- tradycyjnymi plackami mącznymi naszego regionu. Uczniowie mogli też zasmakować suszonych jabłek oraz napić się świeżo wyciśniętego soku marchwiowo- jabłkowego. Sala gimnastyczna udekorowana była pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów klasy II, V i VII. Chętni uczniowie mogli zapoznać się z dostępnymi na stole ulotkami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej. Więcej zdjęć w albumie.

      Organizatorzy: A. Tomaszek, W. Borowik, I. Werle, D. Pryjda. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji święta kierujemy do pań: M. Kucy i M. Sokół oraz uczennic: N. Sokół, A. Sokół, N. Rokosz, O. Winiarz, K. Habel.

     • Powertex

     • 26 marca uczennice klasy V spotkały się na kolejnych warsztatach plastycznych w naszej szkole. Tym razem tematem była płaskorzeźba, ale nietypowa bo z tkanin. Zastosowały nową technikę, używając utwardzacza na bazie wody i przy jego pomocy stworzyły „unikalne dzieło sztuki”. Na samym końcu za pomocą pyłków i  elementów dekoracyjnych uczestniczki zajęć wystylizowały swoje prace. Prowadząca: Angelika Tomaszek

       Zdjęcia w albumie.

     • Przygody Kropelki Wody

     • W piątek 22.03.2019 roku z okazji Dnia Wody w  Szkole Podstawowej w Piwodzie w filii w Cetuli został zorganizowany I Gminny Konkurs Przyrodniczy dla klas I-III „Przygody Kropelki wody”. W konkursie reprezentowali naszą szkołę uczniowie klasy III : Julia Krzemień, Aleksandra Krzemień i Mateusz Frań pod opieką wychowawcy pani Izabeli Werle. Uczniowie otrzymali piękne dyplomy za udział oraz  nagrody.

     • Dni otwarte

     • Uczniowie klasy ósmej w ramach „Dni otwartych” w dniu 21 marca odwiedzili  jarosławskie szkoły: licea, technika, szkoły branżowe. Jak co roku można było zapoznać się z ofertą danej szkoły, zobaczyć jak wygląda na co dzień ich wymarzona placówka. Była to też okazja do rozmów, a także do udziału w aktywnościach przygotowanych przez szkoły. Wychowawca: Angelika Tomaszek

     • Kiermasz charytatywny

     • 8 marca Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Mołodyczu zorganizował charytatywny kiermasz zabawek i słodyczy na rzecz chłopca chorego na białaczkę Kacpra Błotniaka. We współpracy z Komitetem Społecznym „Pomóżmy Kacperkowi” działającym przy świetlicy Wiejskiej w Szówsku, z Panią Małgorzatą Machnicką oraz Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy przeprowadzono zbiórkę zabawek na kiermasz. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tym przedsięwzięciu rozumiejąc potrzebę pomocy potrzebującemu koledze, z radością wybierając dla siebie zabawki i pyszne wypieki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu, za współpracę i pomoc.

     • Ogólnopolski konkurs plastyczny

     • Muzeum Złotej Rybki oraz Szkoła Podstawowa w Dydni zapraszają do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym: „Moja wymarzona złota rybka”.

      Honorowy Patronat nad konkursem sprawuje Wójt Gminy Dydnia Pani Alicja Pocałuń.

      Konkurs adresowany jest do dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych w wieku od 3 do 15 lat.

      Każdy uczestnik wykonuje tylko jedną pracę w dowolnej technice płaskiej: rysowanie, malowanie, wyklejanie (z wyjątkiem technik nietrwałych oraz komputerowych 
      i przestrzennych) w formacie A4 – szczegóły i wymogi formalne w Regulaminie konkursu.
      Szkoła lub placówka może przysłać nieograniczoną liczbę prac.

      Gratyfikacje:
      Każdy uczestnik konkursu za wykonaną pracę otrzyma Dyplom oraz bezpłatny bilet wstępu do muzeum:)

      Ponadto w trzech kategoriach wiekowych zostanie przyznana Nagroda Główna, tj: 
      Bezpłatny wstęp całej grupy/klasy Laureata konkursu do Muzeum Złotej Rybki + jednodniowy pobyt (z możliwością noclegu) oraz wyżywieniem 
      w ośrodku wypoczynkowym „u Schabińskiej Krzemienna nad Sanem”.

      Termin nadsyłania prac: 30.04.2019r

      Regulamin konkursu w załączeniu:

      Regulamin_Konkursu_Moja_wymarzona_zlota_rybka.pdf


      https://pl-pl.facebook.com/uschabinskiejnadsanem/


     • Pojazdy przyszłości

     • Trójwymiarowy Świat Matematyki

      Uczniowie Lena Kiełbasa (kl. III), Igor Cienki (kl. IV), Natalia Sokół (kl. IV), Oliwia Winiarz (kl.VI), Krzysztof Sokół (kl. VIII) wykonali prace do konkursu organizowanego przez ZSTiO im. Stefana Banacha. Jest to konkurs matematyczno-plastyczny pt. „Trójwymiarowy Świat Matematyki – Pojazdy przyszłości”. Uczniowie wykonali ciekawe i starannie wykonane prace, pojazdy przyszłości. Czekamy na ogłoszenie wyników 28.03.2019 r.

      Nauczyciele opiekunowie: Izabela Werle, Barbara Dec-Kozdroń

     • Na kręgielni

     • 07 marca 2019 r klasa V wraz z wychowawcą p. R. Bałandą świętowała wspólnie w kręgielni w Wiązownicy Dzień Kobiet. Zabawa była wspaniała, a najbardziej cieszyliśmy się z "kąpieli" w basenie z kulkami. Zdjęcia w albumie

     • Wizyta zawodoznawcza

     • 7 marca zostały zorganizowane dla uczniów klasy VII i VIII zajęcia w ramach doradztwa zawodowego. Tym razem gościem był pan Tomasz Sęk- aplikant adwokacki trzeciego roku z kancelarii mecenasa Mirosława Włocha, który przybliżył im wykonywany przez siebie zawód. Pan Tomasz w niezwykle przystępny sposób przedstawił specyfikę zawodów prawniczych między innymi: adwokata, sędziego, notariusza czy komornika. Uczniowie dowiedzieli się, co należy do podstawowych zadań adwokata: udzielanie klientom porad i pomocy prawnej w ramach swojej specjalizacji, sporządzanie opinii i dokumentów prawnych, reprezentowanie stron przed sądem oraz obrona oskarżonych w sprawach karnych.

      Usłyszeli jaką długą drogę trzeba przejść, by w końcu móc powiedzieć „jestem adwokatem”. Chodzi tu przede wszystkim o lata ciągłej nauki od szkoły średniej, a skończywszy na tzw. aplikacji. Na koniec słuchacze dowiedzieli się, że praca adwokata wiąże się z dużym zdyscyplinowaniem, dyspozycyjnością i zaangażowaniem. Adwokat powinien być osobą komunikatywną, posiadać umiejętności retoryczne, cechować się łatwością formułowania wypowiedzi. Dziękujemy za przeprowadzenie zajęć. Lekcja była na pewno ciekawym doświadczeniem. Organizator: Izabela Werle, Angelika Tomaszek.

     • "Pączki-pączki, chrusty- chrusty,

     • niech nam żyje czwartek tłusty!"

      Trwając jeszcze w tłustoczwartkowym klimacie uczniowie klasy piątej  wypiekali pączki z dziurką tzw. donaty. Poniżej zamieszczamy przepis i zachęcamy do jego wypróbowania. Opiekun:  A. Tomaszek

       

      Pierwsze pączki były kulkami z chlebowego ciasta, nadziewane słoniną, boczkiem lub mięsem i smażone były na smalcu. Często podawano je z mięsiwem. Były to solidne pączki, twarde i wielkości dwóch złożonych pięści. Im bardziej były tłuste, tym chętniej je spożywano, tłuszcz bowiem w tamtych czasach był miarą dobrobytu.

      Pierwsze słodkie pączki przypominały racuchy czy pampuchy, a pojawiły się w Polsce w XVI wieku. Nadziewane były często migdałem lub orzechem. Nazywano je nie tylko pączkami, ale i babałuchami  czy kreplami. To o tych ostatnich pisał Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”:

       

      Przepis:

      z podanych proporcji wychodzi  20 pączków

      550 g mąki pszennej

      230 ml mleka ciepłego

      80 g cukru

      120 g masła lub margaryny o temperaturze pokojowej

      1 jajko całe

      1 żółtko

      20 g drożdży świeżych

      2 łyżeczki cukru waniliowego

      1 łyżeczka soli.  

      Po zagnieceniu ciasta należy pozostawić je do wyrośnięcia na 1 godz.

      na lukier :

      150 g cukru pudru

      20 g masła

      około 30 ml gorącej wody

      barwnik spożywczy

      cukier do dosypania jeżeli lukier będzie za luźny

      na polewę czekoladową:

      50 g masła

      50 g cukru pudru

      2 czubate łyżki kakao

      2 łyżki mleka

       

      kolorowa posypka, dwie foremki okrągłe mniejsza i większa o średnicy 9 cm i 4 cm

      Pączki pieczemy przez około 10-15 min w temp. 180 C (mają się zarumienić).

       

     • Spotkanie z programistą

     • Bohumirem Soukupem

      28 lutego 2019 r. uczeń naszej szkoły Karol Piekuś wraz z panią Angeliką Tomaszek uczestniczył w seminarium z programowania w Przemyślu dla uczniów i ich nauczycieli. Prowadzącym zajęcia był czeski programista Bohumir Soukup, twórca i autor narzędzi do nauki programowania SGP Pascal, SGP Baltazar, SGP Baltie, SGP C# Studio. Podczas spotkania pan Bohumir opowiedział o swoim pierwszym komputerze i o programie, jaki stworzył. Wyjaśnił, że programowanie nie dotyczy wyłącznie komputerów, ale także całego życia. Mówił, że warto od najwcześniejszych lat szkolnych uczyć dzieci jak programować w sposób efektywny i uporządkowany. Zaprezentował program Baltie, a uczniowie pod jego okiem mogli poznać narzędzia służące do programowania. Mamy nadzieję, że owocem tego spotkania będzie udział, a może nawet zwycięstwo dzieci w międzynarodowych konkursach, które są przez niego organizowane. Zapamiętamy pana Bohumira jako człowieka niezwykle pogodnego i uśmiechniętego. Swoją osobowością i pasją zachęcił uczestników do twórczej zabawy w programowanie. Gazeta Business World  uznała go za jednego z najlepszych informatyków na świecie. W roku 1978 założył firmę SGP Systems. Zajęcia odbywały się w pracowni komputerowej PCEN oddział w Przemyślu.

     • Sprawozdanie z zawodów

     • 18 grudnia 2018 r chłopcy z klas IV-VI uczestniczyli w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej zajmując V miejsce.

      16 stycznia 2019 r. w SP w Wiązownicy odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołoweg, w którym brali udział uczniwoie klasy V. Drużyna dziewcząt w składzie: J. Niemiec, J. Strent zajęła III miejsce. Drużyna chłopców - P. Chamik i I. Kubaszek zajęła I miejsce.

      28 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego w Rokietnicy zajmując IV miejsce. Opiekun: R. Bałanda

       Zdjecia w albumie Sport

     • Dzień pizzy- luty

     • Światowy Dzień Pizzy przypada na dzień 9 lutego, ale ze względu na ferie zimowe, klasa szósta celebrowała to święto z opóźnieniem. Uczniowie na zajęciach technicznych, w ramach zajęć kulinarnych związanych z tematyką godzin lekcyjnych, samodzielnie zagniatali ciasto i je wypiekali na kamieniu z różnymi dodatkami.

      Pizza należy do potraw kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie później zaczęto także używać ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Przypuszcza się, że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować sos pomidorowy. Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.

       Opiekun: A. Tomaszek

      Przepis na ciasto: - 1/2 kg mąki tortowej - 50 g świeżych drożdży - 200 ml (szklanka) dobrze letniej wody! - łyżeczka cukru - łyżeczka soli - 2 łyżki oleju lub oliwy .

      DODATKI (wg uznania): Sery: Liliput (mleczny), Mozarella miękka lub/i twarda, dojrzewające inne Wędliny: Szynka zwykła, Szynka parmeńska (Prosciutto), Szynka szwarcwaldzka, Salami inne Warzywa: Cebula, Pieczarki, Papryka Jalapenio lub słodka, Oliwki, Kukurydza, Groszek konser. Inne: np. Ananas, Owoce morza, Ryby itd... Pizze na kamieniu wypieka się w temp 230- 245 stopniach przez 5  min. Z tej porcji ciasta wychodzi 4 pizze.

    • „Owocowy Dzień”
     • „Owocowy Dzień”

     • Dnia 8.02.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mołodyczu obchodzili „Owocowy Dzień”. W trakcie zajęć świetlicowych pod opieką pań Walerii Borowik oraz Izabeli Werle dzieci poznawały smak witamin pod postacią pysznych, samodzielnie obranych owoców i warzyw, następnie wyciśniętych soków z jabłek i marchewki. Dzieci wykonały samodzielnie również sałatki owocowe. Zajęcia sprawiły uczniom dużo radości i zabawy, a dodatkowo promowały zdrowe odżywianie wśród uczniów. Zdjęcia w albumie.

     • Seniorzy w szkole

     • 24 stycznia, po uroczystej Mszy świętej, specjalnie dla Babć i Dziadków odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Na wstępie ciepłymi słowami Seniorów powitał Wójt Marian Jerzy Ryznar oraz Dyrektor szkoły Jan Kuca,  składając z okazji ich święta życzenia, jednocześnie dziękując za trud włożony w wychowanie wnuków. W części artystycznej, zaproszeni goście mogli podziwiać uczniów prezentujących piosenki, wiersze, grę na instrumentach, inscenizacje „Śpiącej królewny” czy jasełek. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Po występach goście zostali zaproszeni na przygotowany poczęstunek, a uczniowie mogli bawić się przy akompaniamencie zespołu z Gminnego Centrum Kultury w Wiazownicy.

      Uczniów do akademii przygotowały panie: D. Pryjda, I. Szwajczak, W. Borowik, M. Piskorz, I. Werle, S. Kuta, A. Tomaszek-Wysocka. 

       Zdjęcia w Albumie

     • Cognita

     • Od stycznia 2019 r. działa w szkole Szkolne Koło Naukowe „Cognita” (łac. nauka). Zajęcia dla klas I-III odbywają się w każdy piątek w ramach świetlicy szkolnej w godzinach 11.30-13.00. Koło oparte  jest przede wszystkim na eksperymentach, które uczniowie mogą samodzielnie wykonywać lub obserwować doświadczenia nauczyciela. Na zajęciach prowadzonych przez panią Izabelę Werle w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy. Zostań bohaterem nauki” stworzonego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz objętym honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej dzieci poznają sylwetki polskich naukowców i ich wynalazki. Celem programu jest:

      a) popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych,

      b) rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego,

      c) popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań,

      d) popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej,

      e) kształtowanie postaw patriotycznych,

      f) promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.

      Szkoła uczestniczy w Konkursie o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego III edycji programu „Być jak Ignacy”.

     • XIII Gminny Przegląd Teatrzyków Jasełkowych

     • W dniu 17.01.2019 r w GCK w Wiązownicy odbył się już po raz trzynasty Gminny Przegląd Teatrzyków Jasełkowych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiązownica. W konkursie brało udział 6 grup teatralych. Naszą szkołę reprezentowała grupa "Leśne skrzaty"- uczniowie z klas IV-VIII. Wszystkie grupy były bardzo dobrze przygotowane. "Aktorzy" perfekcyjnie opanowali swoje role. Zarówno rekwizyty jak i stroje były również doskonale wykonane. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałe wrażenia. Zdjęcia w albumie.

      Uczniów przygotowały panie: S. Kuta, A. Tomaszek-Wysocka.

     • Zabawa i nauka

     • 03 - go stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach dotyczących zjawisk fizycznych i optycznych. Mieli możliwość samodzielnego doświadczania i eksperymentowania świetnie się przy tym bawiąc.  Warsztaty te przeprowadzone zostały przez „Centrum-Technika-Zabawa-Edukacja.” Oprócz tego mogli obserwować iluzję ruchu, włożyć okulary odwracające obraz, zbadać siłę pola magnetycznego, powietrza oraz fal mechanicznych. Ponadto badali działanie termowizji sprawdzając ciepłotę własną i pomieszczenia.