(z języka francuskiego dorożka/bryczka)
Dzień Chłopaka to święto, które jest najbardziej rozpowszechnione w szkołach. Tego dnia dziewczęta planują niespodzianki dla swoich kolegów. Tak stało się i u nas...
Uczniowie klasy IV, w piątkowe popołudnie (04.10.2024 r.) wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego. Główną atrakcję stanowiła przejażdzka bryczką- leśna trasa pozwoliła nam podziwiać piękne zakątki Radawy.
Nasz zaprzęg składał się z koni o imionach Dewiza i Królik, które - jak się dowiedzieliśmy- wcześniej woziły turystów po krakowskim rynku.
Przejażdżka była wyjątkową przygodą, która pozwoliła nam oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić czas w swoim gronie.
Nie mniejszą radość czwartoklasistom sprawiła pizza ufundowana przez p. Bernadetę Golba. Za tak pyszny poczęstunek w karczmie bardzo dziękujemy.
Tradycja
Przez stulecia koń kroczący przed pojazdem stanowił nie tylko siłę roboczą we wszystkich dziedzinach życia: rolnictwie, handlu, wojsku, transporcie osobowym i przemyśle, lecz był środkiem do zaprezentowania statusu społecznego swojego właściciela.
Legendarne są do dzisiaj korsa, czyli niedzielne przedpołudniowe przejażdżki arystokracji alejami dużych miast, podczas, których można było zaprezentować się w najlepszych strojach i ekwipażach, zerknąć na „konkurencję”, a gawiedź miała okazję do podziwiania szlachetnie urodzonych i ...plotkowania.
źródło: https://www.muzeumgalowice.pl/tradycja-powozenia
Wielkie podziękowania kieruję do Rodziców
za zorganizowanie nietypowego Dnia Chłopaka w klasie IV
oraz Panu Piotrowi Frań
za dostarczenie niezapomnianych wrażeń podczas przejażdzki!
Opiekunowie: Angelika Tomaszek, Beata Walerianowcz-Hemperek
autor artykułu: A. Tomaszek
Zdjęcia w albumie.