- ceramika (z greckiego keramos – ziemia, glina)
Dlaczego?
Ponieważ początków ceramiki należy upatrywać już w epoce paleolitu. Dzięki rozwojowi technik formowania i wypalania gliny, przetrwała wieki i stała się nieodłączną częścią ludzkiej kultury. Można śmiało powiedzieć, że ceramika pełni rolę "archeologicznego zegara".
W sobotę uczniowie klas IV, V i VIII wybrali się pociągiem do Rzeszowa na warsztaty ceramiczne. Tam zostali zapoznani z właściwościami gliny, technikami szkliwienia oraz wypalania. Mogli także dokładnie obejrzeć pracownie:
- krawiecko- dziewiarską,
- introligatorską,
- metaloplastyczną,
- plastyczną,
- kulinarną, w których to podopieczni WTZ tworzą niepowtarzalne prace.
Na zajęciach praktycznych dominowała tematyka świąteczna 🎄🎅. Ugniatając, lepiąc i formując glinę, uczestnicy poznawali klasyczny proces produkcji wyrobów ceramicznych. Powstałe prace zostaną wysuszone, poszkliwione, a następnie wypalone w temp. około 1080 stopni w specjalnym piecu.
Kolejnym punktem programu był pokaz odlewania formy użytkowej z masy lejnej.
Ogromne zainteresowanie wzbudził wykonany na miejscu gipsowy odlew, który uchwycił piękno twarzy naszej modelki/ochotniczki Weroniki Winiarz. W nagrodę za odwagę, Weronika otrzyma w prezencie poszkliwiony odlew :).
Instruktor terapii zajęciowej starał się zrównoważyć informacje teoretyczne z praktycznymi wskazówkami, dzięki czemu uczniowie podczas warsztatów kształtowali swoją wyobraźnię, wrażliwość artystyczną, zdolności manualne, ale przede wszystkim dobrze się bawili.
Z niecierpliwością czekamy na efekt finalny!
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Lucyny Basta
- Dyrektor Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzeszowie,
za możliwość udziału w bardzo ciekawych i całkowicie darmowych warsztatach ceramicznych.
Więcej zdjęć w albumie.
Organizator : p. Angelika Tomaszek
Opiekunowie: p. Beata Walerianowcz- Hemperek, p. Maria Dudek, p. Monika Piliszko
Instruktor terapii zajęciowej: p. Paweł Meder
Autor artykułu: A. Tomaszek