• Ósmoklasisto!

     • Na pewno już wiesz, ale przypominamy!

      Codziennie Centralna Komisja Egzaminacyjna na stronie  https://cke.gov.pl/  (wystarczy kliknąć w link) prezentuje zestawy  zadań powtórkowych ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych.

      Wykorzystaj maksymalnie tę możliwość, którą daje Ci CKE. Na pewno zyskasz!

      Tam znajdziesz materiał powtórkowy do egzaminu oraz zestaw przykładowych zadań egzaminacyjnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

      Kliknij https://cke.gov.pl/ i pracuj!

     • Kwarantanna i izolacja to trudny czas dla dziecka

     • Zapraszam najmłodszych do wysłuchania "Bajki o wirusie". Napisała ją i czyta Dorota Bródka- psycholog,  psychoterapeuta i mediator

      http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/Bajka-O-Krolu-Wirusie-Dorota-Brodka.mp3

      Jak redukować lęk u dziecka?

      1. Nie okłamujmy go! Jeśli czegoś nie wiemy, powiedzmy o tym i zapewnijmy, że będziemy się dowiadywać.

      2. Informacje powinny być dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Młodsze dzieci myślą bardzo konkretnie o tym, co znają, i często odnoszą informacje do siebie.

      3. Dzieci mogą mieć poczucie, że są odpowiedzialne za sytuację, bo np. usłyszały, że przenoszą wirua, dlatego nie wolno im iść do przedszkola lub spotkać się z bliskimi. Wytłumaczmy, jak to naprawdę działa, i pomóżmy uporać się dziecku z takimi myślami.

      4. Nie podkręcajmy atmosfery lęku i unikajmy przeładowania informacyjnego. Wiedza powinna pochodzić z rzetelnych źródeł.

      Jak organizować życie w czasie pandemii

      1. Zapoznajmy się z zalecaniami na stronach renomowanych i wiarygodnych instytucji, takich jak GIS, MZ, WHO. Korzystajmy z umieszczonych tam porad, infografik, filmików.

      2. Z młodszym dzieckiem można przygotować wspólnie rysunek, na którym w zrozumiałej i zabawnej formie przedstawimy mu zalecenia.

      3. Obejrzyjmy materiały w sieci dotyczące np. tego, jak myć ręce czy osłaniać twarz. 

      4. Przećwiczmy, np. wykorzystując piosenkę lub rymowankę, jak długo należy myć ręce.

      5. Ze starszym dzieckiem warto spisać obowiązujące w domu zasady, obejrzeć wspólnie nagrania, wypowiedzi naukowców, porozmawiać na ten temat. Upewnijmy się, że dziecko zna te zasady i rozumie sens ich przestrzegania.

      6. Młodszemu dziecku warto pokazać, jaka odległość jest bezpieczna, i wytłumaczyć, że wirus może przenosić się w powietrzu, dlatego musimy utrzymywać dystans i ograniczyć kontakty.

      7. Ze starszymi rozmawiajmy o tym, do czego służy dobrowolna społeczna izolacja i po co to robimy. Zaakcentujmy odpowiedzialność za siebie i innych. Branie odpowiedzialności to ważna umiejętność nie tylko w czasie pandemii.

      Pamiętajmy: organizacja, stałość i powtarzalność to dla dziecka poczucie bezpieczeństwa.

       

      więcej:https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1947316,1,dzieci-pytaja-dlaczego-zostajemy-w-domu-na-czym-polega-wirus.read

      Bajka ze strony:https://mamadu.pl/146227,bajka-o-zlym-krolu-wirusie-i-dobrej-kwarantannie-przeczytajcie-ja-dzieciom

     • Informacja dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców

     • o kształceniu na odległość w szkole z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci

       

      informacja.pdf​​​​​​​

     • Informacja

     • Szanowni Państwo, 

      naszym wspólnym obowiązkiem w tym nadzwyczajnym czasie jest dołożenie wszelkich starań, by pozostające w domach dzieci i ich rodzice otrzymywali darmowe materiały do nauki w domu. Dlatego też przesyłam przygotowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego - organizatora ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" - film z 10 poradami psychologa dotyczącymi wychowania dzieci.  Wskazówek udziela psycholog mgr Beata Liwowska.  Zwracam się z uprzejmą prośbą o zamieszczenie filmiku wraz z tekstem z załącznika na Państwa stronach internetowych i/lub na profilu na Facebooku. 

      Link do filmiku: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U  

      Korzystając z okazji przypominam, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.

      Link do materiałów:  https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

      Na naszym profilu na Facebooku trwa konkurs, do udziału w którym zachęcam dzieci i ich rodziców. 

      https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3611890882214944/?type=3&theater 

      Przesyłam najserdeczniejsze pozdrowienia, życząc zdrowia i wszelkiej pomyślności.

      Z poważaniem,

      Dawid Wiejata  koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców"

       

     • Zajęcia artystyczne

     • Decoupage to sztuka zdobienia papierem dla każdego. Dzięki niej zmienisz niepotrzebną butelkę, niepasującą doniczkę,  czy drewniany element do zdobienia, w coś niepowtarzalnego. Uczniowie klasy 4, na prowadzonych w szkole zajęciach artystycznych, poznali tajniki tej sztuki, tworząc swoją pierwszą skrzyneczkę.  Prowadząca zajęcia: A. Tomaszek

     • Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Informatyczny”

     • Konkurs odbędzie się w innym, możliwie najszybszym terminie, tak aby każde ze zgłoszonych dzieci mogło wziąć w nim udział.

      Konkurs odbędzie się 24 marca 2020 r. o godzinie ustalonej przez Szkolnego Koordynatora Konkursu. Czas na rozwiązanie testu, składającego się z 21 pytań jednokrotnego wyboru, wynosi 45 minut. Będzie on rozgrywany w odpowiednich kategoriach wiekowych: kl. 2, kl. 3-4, kl. 5-6, kl. 7-8.

      Zapraszam chetnych uczniów do udziału. Mam nadzieję, że rozgrywka dla wszystkich będzie znakomitą intelektualną zabawą oraz okazją do urozmaicenia zajęć dydaktycznych. Szkolny koordynator: A. Tomaszek

     • Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19

     • Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

      https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia-2/

     • Konkursy rozstrzygnięte

     • Z przyjemnością informujemy, że konkursy szkolne z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zostały rozstrzygnięte. Otrzymaliśmy wiele pomysłowych prac plastycznych, graficznych oraz wierszy. Widać w nich było zaangażowanie i przemyślenia na tematy konkursowe. Po długich dyskusjach i naradach komisja zdecydowała nagrodzić następujące prace:

      Konkurs informatyczny "Voki- mówiący avatar":

      1 miejsce – Lena Kiełbasa

      2 miejsce- Natalia Pryjda

      3 miejsce- Oliwia Kuca

      Wyróżnienia: Klaudia Winiarz, Julia Winiarz, Amelia Winiarz

      Konkurs grafiki komputerowej "Wirus" – klasy I-III:

      1 miejsce – Karina Marszałek

      2 miejsce- Anastazja Wojdyła

      3 miejsce- Szymon Winiarz

      Wyróżnienie: Kamila Pietryna, Gabriela Mac

      Konkurs grafiki komputerowej "Wirus"– klasy IV-VIII:

      1 miejsce – Patryk Chamik, Andżelika Sokół

      2 miejsce- Klaudia Arian

      3 miejsce- Julia Niemiec

      Wyróżnienie- Sławomir Modrak, Lena Kiełbasa

      Konkurs profilaktyczny " MEM internetowy"– klasy VII-VIII

      1 miejsce – Adrian Zagrobelny

      2 miejsce- Karol Purcha

      3 miejsce-  nie przyznano

      Konkurs - plakat profilaktyczny "Żyję zdrowo, bo nie ulegam nałogom" -klasy  I-III:

      1 miejsce – Marcel Woźny

      2 miejsce- Antoni Cienki

      3 miejsce- Dominik Kolasa

      Konkurs - plakat profilaktyczny "Żyję zdrowo, bo nie ulegam nałogom"  klasy  IV-VIII:

      1 miejsce – Andzelika Sokół

      2 miejsce- Lena Kiełbasa

      3 miejsce- Oliwia Winiarz

      Orgnizatorzy konursu:

      informatyczne: grafiki i Voki- A. Tomaszek,

      profilaktyczne: plakat, wiersz, MEM:- A. Tomaszek, B. Walerianowicz- Hemperek

       

       

       

       

     • Zabawa walentynkowa

     • W dniu 13 lutego, Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole zabawę z okazji święta zakochanych. Cała impreza była prowadzona przez Nikolę, Oliwię i Natalię. Podczas niej nie zabrakło dobrych, wszystkim znanych przebojów. Były także ciekawe zabawy i konkursy. Na tegorocznym balu wybrano także „Walentynkę i Walentego Roku”. Zostali nimi: Oliwia Winiarz i Karol Purcha. Opiekunowie: A. Tomaszek, P. Malinowski.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu w szkole

     • Działajmy razem!”

      W dniu 12 lutego obchodziliśmy DBI. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w tym miesiącu. Przez tegoroczne hasło organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Uczniowie klasy IV: Lena, Julia, Mateusz, Ola oraz Nikola z klasy VII przedstawili teatrzyk kamishibai pt; "Uzależniona Kasia"klasy V i IV zaśpiewały piosenkę "Neto-cwaniak". Zaprezentowano także filmy edukacyjne dla uczniów dwóch etapów edukacyjnych. Organizator: A. Tomaszek

     • Dzień radości, uśmiechów i wzruszeń

     • Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły. Zaproszeni dziadkowie licznie zjawili się w naszej szkole w dniu 10 lutego, by wziąć udział w obchodach tego święta. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje wnuczęta w różnych formach artystycznych. Dzieci, poprzez inscenizacje, wiersze, piosenki oraz tańce mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dla  seniorów był także przygotowany poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Zdjęcia w albumie. Uczniów do akademii przygotowały panie: D. Pryjda, I. Szwajczak, I. Werle, W. Borowik, M. Piskorz, A. Tomaszek, S. Kuta.

     • Podziękowania dla naszej społeczności szkolnej

     • Wasza szczodrość nie może być nagrodzona słowami, ale szczęśliwe czworonogi długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dzieciom, rodzicom oraz każdemu z osobna za wsparcie podopiecznych z Gminnego Przytuliska w Wiązownicy. Dziękujemy także za pracę włożoną w  przygotowanie kartek dla Duszpasterstwa Osób Niesłyszących- szczególnie klasom VI, VII,VIII. 

      A. T.

     • Bezpiecznych ferii!

     • W dniu 10 stycznia 2020 r. w naszej szkole zorganizowano spotkanie z członkami Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Bezpieczne Życie” w Jarosławiu. Pierwsze spotkanie zostało przeprowadzone dla uczniów klas 0-IV oraz kompetentnych przedszkolaków. Nasi najmłodsi wysłuchali prelekcji na temat: zasad bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej,  konieczności noszenia odblasków oraz bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Na koniec spotkania uczniom rozdano odblaski, które przyczynią się do tego, by byli widoczni na drogach po zmroku. Mamy nadzieję, że zainicjowana przez nas współpraca będzie stała, owocna i przyniesie naszym uczniom wiele korzyści. Organizator: Waleria Borowik-szkolny koordynator ds. promocji zdrowia.

     • Maraton filmowy

     • Samorząd Uczniowski - z własnej inicjatywy- przygotował  w dniu 20 grudnia 2019 r. dla uczniów klas IV-VIII spotkanie, którego celem była integracja oraz ukazanie alternatywy na spędzanie czasu wolnego, a także wzbudzanie entuzjazmu sztuką filmową. Kiedy już wszyscy zajęli miejsca na materacach i otulili się kocami, rozpoczął się nasz szkolny maraton filmowy. Wybór padł na następujące filmy: „Opowieść wigilijna”, „Pada Shrek”- wersja angielska oraz „Kronika świąteczna”. Wiele radości sprawiły uczestnikom maratonu przekąski- pizza, która przybyła na czas, oraz świeżo prażony popcorn. Wieczór należał do bardzo udanych, a podziękowania należą się organizatorom – Samorządowi Uczniowskiemu i opiekunom: p. A. Tomaszek, p. P. Malinowskiemu oraz p. R. Chamik,  Radzie Rodziców za zasponsorowanie popcornu i pizzy oraz Rodzicom, którzy pomimo późnej pory, bo o 19 przywozili i o 23 odbierali dzieci ze szkoły.

     • Wigilie klasowe

     • Jak co roku, w ostatni dzień nauki, przed zimową przerwą świąteczną, w naszej szkole organizowane są przez uczniów i wychowawców wigilie klasowe. Spotykają się wtedy w pięknie przystrojonych klasach, zasiadają do pięknie nakrytego stołu, łamią się opłatkiem i składają sobie  życzenia. W atmosferę świąteczną wprowadziło uczniów wspólne kolędowanie, granie na fletach. Zapraszamy do albumu "Cynamonowy zapach, wigilie". Klasa 4 odwiedziła w gabinecie Pana Dyrektora, składając mu życzenia, częstując słodkościami i grając na flecie kolędy. Więcej zdjęć z wigilii klasy czwartej w zakładce oddziały/ klasa 4/album

      Z okazji nadchodzących Świąt składamy serdeczne życzenia:

      radosnych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia

      oraz szczęścia i sukcesów w Nowym Roku.

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy

      Samorząd Uczniowski

      Szkoły Podstawowej w Mołodyczu

       

     • Betlejemskie światełko

     • Harcerze z 39 Drużyny Harcerskiej "Komandosi" z Mołodycza przekazali dzisiaj (20 grudnia 2019 r.) Betlejemskie Światło Pokoju na ręce zastępcy wójta Krzysztofa Strenta. Tym samym gmina Wiązownica połączyła się symbolicznie z Grotą Narodzenia Pańskiego w Betlejem, tuż przed celebracją Narodzenia Jezusa Chrystusa - źródło: http://wiazownica.com/?c=mdAktualnosci-cmPokazTresc-373-2555