• Flamma

     • w świecie sztuki​​​

      Data Światowego Dnia Sztuki została ustanowiona dla uczczenia jednego z największych artystów - Leonarda da Vinci – włoskiego malarza, rzeźbiarza, wynalazcy. To właśnie dzień jego urodzin – 15 kwietnia – od paru lat jest oficjalnym świętem sztuki.

      Obchody mają na celu promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa

      wobec dziedzin kultury oraz sztuki.

      Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w akcji twórczej  i przygotowali ciekawe projekty związane ze sztuką.

      Zapraszam do albumu fotograficznego.

       

      "Pasja wyprowadzi ludzi poza ich samych, poza ich wady, poza ich niepowodzenia.

      W życiu musi być i obowiązek, i pasja, a szczęściem jest ukochanie swojej codzienności.

      Prawdziwa pasja, która płonie w twojej duszy, to taka, której nigdy nie można zgasić.

      Do szczęścia w życiu wystarczą pasja i miłość."

       

      Z okazji tych obchodów w naszej szkole gościła pani Iwona Kosturek  pasjonatka, tancerka flamenco (flamma- płomień, ogień) i jednocześnia babcia naszych uczennic- Mileny i Nadii. To atrakcyjne dla uczniów spotkanie odbyło się z inicjatywy p. Angeliki Tomaszek. 

      Pani Iwona przeprowadziła młodych odbiorców sztuki przez magiczny świat andaluzyjskich Romów. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat muzyki, tańca i tradycyjnego ubioru. Odbiorcy mieli okazję zobaczyć na własne oczy taniec flamenco z kastanietami.  

      W ramach Dnia Sztuki uczniowie klasy 6 i 7 stworzyli happening pt. "Nasze myśli". Poprzez taką formę wypowiedzi częściowo zaplanowaną, a częściowo otwartą na przypadek i improwizację, chcieli pokazać, że myśl to wytwór umysłu, który wysyłany do mózgu generuje emocje, a w konsekwencji także konkretne zachowania.

      Na koniec dla uczestników został przygotowany słodki poczęstunek - tradycyjne merengues almendrados upieczone przez organizatora :)

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

      Zapraszam także do wirtualnego spaceru po Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, gdzie można zobaczyć wybrane sale stałej ekspozycji, dzieła sztuki jak Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta, Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, a także narodowe pamiątki m.in. umieszczone w gablocie ze Szkatułą Królewską.

     • Dbaj o zdrowie!!!

     • 13 kwietnia 2023 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbył się XXI Powiatowy Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie pod Honorowym Patronatem Starosty Jarosławskiego oraz medialnym Ekspresu Jarosławskiego z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia).

      Naszą szkołę mieli zaszczyt reprezentować drugoklasiści wykonując piosenkę „Dbam o zdrowie” oraz uczennice z klas: VI, VII,VIII, które pokazały się w  tańcu z piłkami.

      Oba występy bardzo podobały się publiczności. Nasi wykonawcy otrzymali gromkie brawa oraz pochwały. Ogromnie cieszymy się z otrzymania statuetki.

      Więcej zdjęć w albumie.

       

      Opiekunowie: 

      p. Gabriela Styś-  Koordynator Promocji Zdrowia,

      p. Agnieszka Gloc

      Aranżacja tańca: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: G. Styś

     • Rocznica narodzin dla Nieba

     • 05.04.2023 r. odbyła sie akademia z racji 18. rocznicy narodzin dla Nieba - naszego rodaka Papieża -Św. Jana Pawła ll.

      "Musicie od siebie wymagać..." -  to słowa Św. Jana Pawła ll i przewodnia myśl uroczystej akademii.

      Uczniowie kl. lV zaprezentowali najważniejsze wątki z życia Świętego Papieża. Treści recytowane, przeplatane były śpiewem. Miłym akcentem był taniec do utworu "Schowaj mnie". 

      Do części artystycznej włączyli się również młodsi uczniowie z klasy 0A. Akademia była wyrazem wdzięczności za dar Wielkiego Polaka, ktory zasłużył się nie tylko dla naszej ojczyzny, ale również dla calego świata. Warto pochylać się i na nowo odkrywać wartosci jakimi żyli ludzie, od ktorych możemy nauczyć się miłości Boga i bliżniego, szacunku do Ojczyzny-  wymagania, ktore dają rozwój i wzrost wewnetrzny każdemu człowiekowi.

      Po zakończonej akademii każdy uczestnik mógł poczęstować się papieską kremówką, ktora jest tradycyjnym deserem wspominanym przez Papieża jeszcze z młodzieńczych lat. Przysmak został ufundowany przez Radę Rodziców SP Mołodycz.

      Samorząd Uczniowski złożył Dyrektorowi, wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzinom życzenia wielkanocne. Dobrego przeżycia triduum paschalnego, które zaowocuje radosnym, pełnym pokoju i miłości przeżywaniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Życzliwości i wyrozumiałości, by znikła wszelka złość, a królowała pośród nas miłość.

       

      Więcej zdjęć w albumie.

      Odpowiedzialni: p. Dorota Maciurzyńska, p. Renata Bałanda

      Dekoracja i choreografia tańca ze wstążkami: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: D. Maciurzyńska

     • "Baranek, kurczaczek czy zajączek?"

     • wyniki konkursu

      Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w szkole zorganizowano konkurs plastyczny, którego celem było rozwijanie wyobraźni twórczej, poszerzanie warsztatu plastycznego o różnorodne formy i techniki plastyczne oraz promowanie tradycji własnoręcznie wykonywanych ozdób wielkanocnych.

      Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać pracę przestrzenną, w której wykorzystali przeróżne materiały. Praca komisji konkursowej nie należała do najłatwiejszych, gdyż wszystkie ozdoby urzekały pięknem, pomysłowością i odznaczały się różnorodną formą wykonania.

      Jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów:

      I miejsce: Liliana Woźny

      II miejsce: Oliwia Soliszewska

      III miejsce ex aequo: Weronika Winiarz, Magdalena Haczek

      wyróźnienie ex aequo: Kacper Pryjda, Hubert Pietryna, Dawid Krupka, Kamila Pietryna

       

      Laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Pozostali uczestnicy dyplomy za udział i nagrody pocieszenia. 

      Dziękujemy bardzo uczniom za zaangażowanie, kreatywność i indywidualne podejście do wykonanej pracy plastycznej. Wystawa prac miała miejsce na korytarzu szkolnym.

      Więcej zdjęć w albumie.

      Organizatorzy: p. Angelika Tomaszek, p. Dorota Pryjda

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Gdy święta tuż, tuż...

     • W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną uczniowie klasy pierwszej doskonalili swoje umięjętności cukiernicze. I tak  wykonali babeczki, czyli słodkość typowo wielkanocną. Zabawa i nauka  pieczenia przypadły wszystkim do gustu, a zwłaszcza moment degustacji.

      Prowadząca zajęcia: p. Monika Romaniec

      autor artykułu: M. Romaniec

     • Słodki, świąteczny akcent

     • Wspólne pieczenie to nie tylko świetna okazja, by nauczyć dziecko wielu prostych czynności w kuchni. To także wzmacnianie więzi, budowanie relacji uczeń- uczeń, uczeń- nauczyciel. W kuchni można też porozmawiać o tym, co zdarzyło się w szkole....

      Podczas wielkanocnych warsztatów cukierniczych uczniowie "mimochodem” doświadczali:

      • integracji i współpracy,
      • efektywnej komunikacji i aktywnego słuchania,
      • kreatywności tworzenia,
      • koncentracji, 
      • usprawniania zdolności manualnych.

      Takie zajęcia to bardzo skuteczny sposób na swobodny trening umiejętności społecznych. Uczestnicy upiekli, a następnie udekorowali kruche koszyczki wielkanocne. 

       

      Było niezwykle kolorowo, smacznie i wesoło. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

       

      Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • "Stabat Mater"

     • Stabat Mater (dolorosa) po łacinie oznacza Stała Matka (bolejąca)

      Nagranie -fragment koncertu

       

      Grupka melomanów z naszej szkoły w dniu 1 kwietnia wybrała się ​​​​​​do Kolegiaty pw. Bożego Ciała, gdzie mogła usłyszeć Stabat Mater - najsłynniejszą kompozycję sakralną Giovanniego Battisty Pergolesiego.

      Pergolesi napisał Stabat Mater na zamówienie neapolitańskiego bractwa Cavalieri della Vergine dei Dolori. Kompozytor miał dwadzieścia pięć lat, kilka sukcesów na polu opery i zaledwie parę miesięcy życia przed sobą. 

      W XVIII wieku kompozycja została oficjalnie wprowadzona przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywana w czasie Wielkiego Postu. Dzieło dotyczy boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Grą i śpiewem magnetyzowali nas następujący artyści:

      Renata Johnson- Wojtowicz – Sopran

      Aneta Nurcek – Mezzosopran

      Chór Kameralny ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu

      Kwartet smyczkowy:

      Julia Surmacz – Skrzypce I

      Dorota Machała – Skrzypce II

      Wiktoria Ciemierkiewicz – Altówka

      Grażyna Sereda – Wiolonczela

      Agnieszka Kamińska, Łukasz Stanisławczyk – Basso continuo 

      Dyrygent:

      Martyna Lasota 

       

      Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej, umożliwienie jej odbioru na żywo, uwrażliwienie na piękno. Uczniowie przekonali się, że koncert to wspaniałe muzyczne przeżycie.

      Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się na wspólną kolację do Black Coffee.

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

      Dziękuję p. Elżbiecie  Pietryna za pomoc w organizacji wyjazdu.

     • Gdzie on się skrył ?

     • Ratujemy Święta Wielkanocne…

      Święta tuż tuż, a tu stała się rzecz niesłychana – z wielkanocnego koszyczka uciekł zajączek, bez niego święta się nie odbędą. Jak wiemy zajączek wielkanocny symbolizuje płodność, życie i obfitość. Tradycja związana z poszukiwaniem wielkanocnego zajączka przywędrowała do nas z Niemiec.

      W naszej szkole poszukiwania zajączka odbyły się poprzez udział uczniów klas 1-3 w grze terenowej. Podzieleni na trzy grupy dzielnie rozwiązywali kolejne zadnia, wskazówki odczytywali m. in. z szyfru Cezara, zadania matematycznego czy też rozsypanki wyrazowej. Uczniowie podjęli wyzwanie i udało im się – święta uratowane, zajączek odnaleziony. Wszyscy przy tym świetnie się bawili a w nagrodę zajączek zostawił im słodki upominek w postaci czekoladowych jajeczek.

      Zdjęcia w albumie.

      Organizatorzy: p. G. Styś, p. m. Dudek

      Opiekunowie: p. M. Piskorz, p. B. Zagrobelny,

     • Strażnicy lasów

     • Oddział przedszkolny ,,0B’’ w marcu włączył się do Ogólnopolskiej Akcji ,,Cała Polska maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów" organizowanej przez Strażnicy Lasów.   Dzieci   wykonały laurki, chcąc w ten sposób bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować strażakom i leśnikom, za  pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami.

              Akcja miała na celu promowanie odpowiednich i bezpiecznych zachowań w lesie, a także wspieranie zawodów chroniących las - leśników i strażaków. Z wykonanych i przesłanych prac zostanie utworzona wielka interaktywna laurka dla Strażników Lasów.

       

       

      DZIĘKUJEMY LEŚNIKOM I STRAŻAKOM za ich ciężką pracę.

       

      Koordynator akcji: Dorota Pryjda

     • "Kim będę, gdy dorosnę?"

     • Z tym pytaniem zmierzyli się uczestnicy szkolnego konkursu plastycznego dla klas 0 -III. Prace dzieci dowodzą, że mają one już skonkretyzowane plany na przyszłość. Prace zostały wykonane bardzo starannie i komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia. I tak przyznano 11 wyróżnień, po dwa miejsca trzecie, drugie i pierwsze.

      1 miejsce : Lena Grześ i Filip Winiarz

      2 miejsce: Liliana Woźny i Martyna Pawlik

      3 miejsce: Julia Kopańska i Filip Kopański

      Wyróżnienia otrzymali:

      Przemysław Wojdyło

      Aniela Dzięgielowska

      Alicja Haczek

      Sebastian Krzemień

      Oliwia Pszonak

      Julia Machalska

      Natalia Cienki

      Oliwia Soliszewska

      Natalia Adamiec

      Igor Sokół

      Antek Zagrobelny

      Wszystkim za udział w konkursie gratulujemy.

      Należy wspomnieć również o ogólnopolskim konkursie „Moja wymarzona złota rybka”. Trójka dzieci z naszej szkoły otrzymała dyplomy za uczestnictwo wraz z biletami do Muzeum Złotej Rybki. Wyróżnieni to: Milana Tabachock, Sebastian Krzemień oraz Sebastian Potasz. Wszystkim gratulujemy.

      Zdjęcia w albumie.

      Organizator szkolnego konkursu: p. Monika Romaniec

      autor artykułu: Monika Romaniec

     • RACHMISTRZ „0-VIII”

     • Konkurs matematyczny, mający na celu wyłonienie rachmistrza, odbywał się na poziomie każdej klasy. W tym roku motywem przewodnim była sentencja „Liczę, więc jestem”.

      Uczniowie biorący udział w potyczkach rozwiązywali tylko zadania dotyczące obliczeń rachunkowych. Pretendenci do tytułu popisywali się dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem z zachowaniem kolejności działań. W starszych klasach młodzież mierzyła się również z potęgami i pierwiastkami. Niekiedy, aby wybrać tego jednego „rachmistrza klasy” musiały być przeprowadzone dwie, lub nawet trzy dogrywki. W klasach najmłodszych matematyczne szranki miały miejsce pod okiem pań wychowawczyń. Klasy od IV do VIII zmagały się pod kierownictwem nauczyciela matematyki. I tak oto w tym roku zaszczytny tytuł rachmistrza otrzymali:

       

      Rachmistrz klasy „0”- Tymon Wyleciał

      Rachmistrz klasy I- Alicja Haczek

      Rachmistrz klasy II- Jan Kiełbasa

      Rachmistrz klasy III- Antoni Zagrobelny

      Rachmistrz klasy IV- Szymon Winiarz

      Rachmistrz klasy V- Damian Haczek

      Rachmistrz klasy VI- Weronika Winiarz

      Rachmistrz klasy VIII- Klaudia Winiarz

                  Zwycięzcy zostali wyróżnieni dyplomami uznania oraz nagrodami rzeczowymi podczas uroczystego apelu. Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę i sportową rywalizację. Wszystkim zawodnikom biorącym udział oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy, zachęcamy do wzięcia udział w przyszłym roku.

      Organizator: p. Barbara Dec- Kozdroń

      Współpraca: Małgorzata Piskorz, Gabriela Styś, Monika Romaniec, Irena Szwajczak, Agnieszka Mierzwa

      autor artykułu: A. Mierzwa

     • Marcowe osobowości

     • Podczas piątkowego, uroczystego apelu, obfitującego w nagrody w przeróżnych konkursach, rozdane zostały również odznaki w kategorii „osobowość miesiąca”. Tym razem zaszczytne tytuły przypadły:

      • Sportowiec miesiąca: Ewelina Zbożeń
      • Profesorek:  Kacper Marek
      • Wzorowy dyżurny: Dominik Hemperek, Joanna Machnicka
      • Smakosz: Hubert Sokół
      • Służbista: Karina Marszałek, Natalia Cienki
      • Koleżka: Oliwia Soliszewska, Joanna Mil, Gabriela Mac
      • Kulturysta: Maja Arian, Klaudia Brudniak
      • Złota rączka: Ania Golba, Lila Woźny.

      Uwaga! W miesiącu kwietniu zostanie wyłoniona najbardziej zgrana klasa! Jeśli twoja klasa pretenduje do tytułu, wiedz, że właśnie teraz jest najwyższy czas by połączyć siły i działać w myśl zasady: ”Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”

       

      Koordynator: Agnieszka Mierzwa

     • Dziady

     • smak tradycji

      Wielkanoc to wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. W szkole staramy się je kultywować pamiętając, że ich twórcami są nasi przodkowie.

      Na zajęciach dodatkowych w dniu 27 marca 2023 roku uczennice klasy 7 przygotowały najpopularniejsze ciasto wielkanocne, symbol zakończenia Wielkiego Postu. Mowa o mazurku, który dawniej był nagrodą dla tych, którzy wytrzymali czterdzieści dni bez spożywania potraw mięsnych i deserów.

      Nazwa pochodzi od słowa ''Mazur'', które dawniej dotyczyło mieszkańców Mazowsza. Wcześniej mówiono na mazurki "dziady", bo są niskie i cienkie :)

      To specyficzne ciasto było już znane w kuchni staropolskiej, ale nie jest rodzime. Najpewniej jego ojczyzną była Francja, do nas trafiło z Turcji.

      Od osoby, która je wykonuje wymagany jest zmysł artystyczny - chodzi o piękne udekorowanie jego powierzchni. Ogromną zaletą mazurka jest niepowtarzalność.  Można go przygotować na każdym spodzie, z dodatkiem licznych mas, orzechów, kandyzowanych owocówNasz jest galaktycznie przepyszny, bo za sprawą batoników „Milky Way” (tłumaczenie: galaktyka, Mleczna Droga).

      Zobaczcie jak tradycji stało się zadość w wykonaniu siódmoklasistek. Zapraszamy do albumu. 

       

      Prowadząca zajęcia: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Tu nie działa CTRL +Z

     • połączenie zajęć artystycznych i rękodzielniczych

      Warsztaty krawieckie to przede wszystkim kreatywna zabawa. Oprócz tego rozwijają wyobraźnię, uczą planowania, ćwiczą cierpliwość, inspirują do samodzielnych poszukiwań oraz pomagają w odkrywaniu nowych pasji. Dostarczają dużą dawkę satysfakcji i wiary we własne umiejętności.

      Przy turkocie maszyn uczennice klasy VI podjęły się zadania wykonania ozdoby - zajączka wielkanocnego. Podczas zajęć w naturalny sposób poznawały tajniki szycia ręcznego i maszynowego. Ponadto uczyły się pokory wobec pracy ręcznej, planowania, podejmowania decyzji....

      *

      Błędów  podczas szycia nie da się cofnąć

      przy pomocy przycisków CTRL+Z :)

      *

      Prezentowany przez prowadzącą zajączek był ubrany w elementy wykonane na szydełku. Nie było wyjścia - kolejnym wyzwaniem dla dziewczyn była nauka podstaw szydełkowania.

      I tak od oczek łańcuszka, półsłupków, po łuki czy słupki nawijane, wydziergały niezwykle urocze kapelusiki i szaliki.

      Zapraszamy do albumu fotograficznego. Zobaczcie nie tylko efekty ich pracy, ale wielkie zaangażowanie.

       

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Witaj Wiosno!!!!

     • Marzanna, zimowa panna,
      w słomianej sukience rozpostarła ręce.
      W lęku drżąca cała, topić się nie chciała.
      z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.
      Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą
      i porą radosną zawitaj nam wiosno!

       21 marca 2023 uczniowie klas 0-III jak co roku na dobre pożegnali się z zimą i przywitali Wiosnę.

      Dzieci do nadejścia Wiosny przygotowywały się od dłuższego czasu. Każda klasa stworzyła swoje własne kolorowe  Marzanny- zimowe panny. Eko- kukły, wykonane z papieru, bibuły i słomy odeszły razem z mroźna zimą, ginąc w płomieniach wśród pożegnalnych okrzyków i śpiewów.

       Takim o to sposobem zima już odeszła i nadeszła wyczekiwana przez wszystkich Pani Wiosna.

       

      Mamy nadzieję, że solidnie rozprawiliśmy się z zimową aura i dzięki naszym działaniom Wiosna pokaże swoje słoneczne, zielone, przepełnione energią i ciepłem oblicze.

      Zdjęcia w albumie.

      Opiekunowie: p. G. Styś, p. M. Piskorz,p.  D. Pryjda, p. M. Romaniec

      autor artykułu: G. Styś

     • Ten trzeci

     • 21 marca w pierwszy dzień wiosny obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zespołu Downa inaczej też zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI (chromosom), który doczepił się do 21 pary.

      Celem święta jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

      W tym dniu nasi uczniowie założyli kolorowe skarpetki-  „nie od pary”, które są wyrazem tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zaśpiewali też wspólnie piosenkę "Jesteśmy tu, jesteśmy teraz" (klasy 4,5,7).

      Każde dziecko ma prawo do radości, szczęścia, zabawy i miłości.

      Organizatorzy: p. Maria Dudek, p. Angelika Tomaszek

      Podziękowania dla wychowawców, którzy włączyli się w obchody tego dnia:

      p. Irena Szwajczak, p. Gabriela Styś, p. Dorota Pryjda

       

     • Oobleck

     • ​​​​​​zabawy sensoryczne z cieczą nieniutonowską

      Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać dziecku różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów, układu nerwowego czy motoryki, poszerzają świat jego doznań. 

      Doskonale sprawdzają się również w przypadku:

      • problemów z nauką, nadpobudliwością, koncentracją,
      • nieprawidłową koordynacją wzrokowo-ruchową czy
      • wybrednością w zakresie żywienia i zapachów.

      Drugoklasiści podczas zajęć dodatkowych sami "stworzyli" ciecz nieniutonowską (oobleck)masę niezwykłą, ponieważ pod wpływem nacisku zamienia się w ciało stałe.

      Zapraszamy do albumu.

      Prowadząca zajęcia: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Dzień Świętego Patryka

     • 17 marca w ramach solidarności z Irlandią świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Jak tradycja nakazuje uczniowie w tym dniu mieli być ubrani na zielono, albo przynajmniej mieć w swoim ubiorze zielony akcent. Kolor zielony w tym dniu chroni nas przed psikusami ze strony Leprikona, skrzata który pilnuje garnka złota na końcu tęczy. Najpierw najmłodsi poznali najważniejsze szczegóły dotyczące tego święta, zaśpiewali wspólnie piosenkę o Leprikonie oraz zobaczyli, jak ich rówieśnicy z Irlandii tańczą irlandzki taniec w takt skocznej, narodowej muzyki. Wszyscy słuchali bardzo uważnie, gdyż zaraz po prezentacji zgromadzeni uczestniczyli w quizie na temat tego święta. Zgodnie z programem, po zastrzyku wiedzy klasy wraz z wychowawcami wykonali prace plastyczne związane z tym świętem. Jedni kolorowali tęczę, drudzy wycinali twarz skrzata, inni malowali koniczynki (wszystko symbole święta).

      Na koniec każda klasa wraz z wychowawcą przygotowywała pyszne, zdrowe, zielone smoothie z kiwi, jarmużem, bananami, ananasem, brzoskwiniami czy rukolą. Dodatkowo na lekcjach języka angielskiego przeprowadzone zostały ciekawe warsztaty przybliżające postać Świętego Patryka oraz kulturę Irlandii. To był wesoły, pełen wrażeń dzień.

      Zdjęcia w albumie.

      Organizatorzy: 

      p. Małgorzata Piskorz, p. Dorota Pryjda, p. Irena Szwajczak, p. Dorota Romaniec,

      p. Gabriela Styś, p. Maria Dudek, p. Barbara Zagrobelny, p. Agnieszka Mierzwa

      autor artykułu: A. Mierzwa

     • Warszawskie dni...

     • W dniach 14.03– 15.03.2023r. uczniowie klas IV-VIII  SP Mołodycz oraz klasy VII SP Szówsko uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. 

      IZBY USTAWODAWCZE

      Pierwszego dnia udało się nam zwiedzić budynki Parlamentu, przejść się znanymi z telewizji korytarzami oraz wysłuchać prelekcji dotyczącej historii polskiego parlamentaryzmu oraz zasad funkcjonowania obu izb ustawodawczych. Mieliśmy okazję spotkać posła na Sejm  IX kadencji pana Tadeusza Chrzana, który nie tylko nas oprowadził po Sejmie i Senacie, ale także opowiedział o tajnikach pracy poselskiej. Nie obyło się też bez wspólnego pamiątkowego zdjęcia. 

      Po tak ciekawej wizycie przeszliśmy Ogrodem Saskim do Grobu Nieznanego Żołnierza, spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto. Udało nam się przejechać kilka stacji metrem, a następnie pooglądać panoramę miasta z Tarasu Widokowego, który znajduje się na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. 

      NIEPOWTARZALNA EKSPOZYCJA MUZEALNA

      oddziałująca obrazem, światłem i dźwiękiem

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętniającego jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Uczniom przybliżono okoliczności wybuchu, przebieg i skutki Powstania. Dowiedzieli się m.in. jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy, naocznie uświadomili sobie dramat polskich rodzin i heroizm Powstańców w tamtych czasach. 

      ZNANY KATARYNIARZ NA STARÓWCE

      Nasi uczniowie mieli okazję na żywo wysłuchać katarynki. Obsługiwał ją znany z tiktoka kataryniarz Jan, z którym chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć.

      JAK VIP

      Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego ze wszelkimi dostępnymi szczegółami-szatnia piłkarzy, gabinet odnowy biologicznej, pokój dla VIP-ów  i wiele wiele innych. Udało nam się także zobaczyć jak wyglądają prace podczas przygotowania płyty stadionu do meczu- ten najbliższy 27 marca 2023: Polska - Albania.

      Polecamy każdemu te niesamowite miejsce Warszawy. To nie tylko lekcja historii, ale czas kiedy mogliśmy pobyć razem. Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również odpoczynkiem od codzienności.

      Zdjęcia w albumie.

      Kierownik wycieczki: p. Angelika Tomaszek

      Pilot wycieczki, przewodnik: p. Michalina Drozd

      Opiekunowie: p. Jan Kuca, p. Barbara Dec-Kozdroń,

      p. Renata Bajdak- Buła, p. Marzena Warcaba

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Maluchy w kinie

     • W poniedziałek, 13.03.2023r. klasy od 0 do 3 wybrały się do Kina na Biegunach w Jarosławiu na bajkę pt. ”Niesamowity kot Maurycy”. Głównym bohaterem bajki jest przebiegły kot Maurycy, który zbija majątek na oczyszczaniu miast z plagi szczurów. Wydawać by się mogło, że to uczciwa praca, tylko że Maurycy pozostaje w zmowie ze szczurami, które najpierw same atakują miasteczka, aby Maurycy mógł je później z nich wypędzić...Wszystko za stosowną opłatą, oczywiście. W końcu trafia jednak „kosa na kamień” i cała paczka natrafia na króla szczurów.

      Jak to bywa w kinie...Lubimy w trakcie seansu podjadać popcorn lub inne przekąski. Każdy z widzów był na to przygotowany.

        To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie.

       

      Opiekunowie wycieczki: p. Irena Szwajczak, p. Dorota Pryjda, p. Monika Romaniec, p. Gabriela Styś,

      p. Małgorzata Piskorz, p. Barbara Zagrobleny

      Kierownik wycieczki: p. Agnieszka Mierzwa

      autor artykułu: A. Mierzwa