• Rekolekcje

     • W dniach  10-12 marca w Heluszu uczniowie z naszej szkoły, którzy są kandydatami do przyjęcia sakramentu bierzmowania, wzięli udział w rekolekcjach. Był to czas pochylenia się nad decyzją dojrzałego wyboru życia chrzescijańskiego. Kandydaci do bierzmowania uczestniczyli w konferencjach prowadzonych przez  księdza rekolekcjonistę Mszy Świętej, Drodze Krzyżowej  i innych formach owocnego przeżycia czasu rekolekcji. Nie zabrakło również pogodnego wieczoru, czasu na śpiew i integrację w chwilach wolnych od zajęć zorganizowanych. Mamy nadzieję, że  przeżyty czas wyda dobre  owoce w życiu tych młodych ludzi.

     • Weekendowy „chillout”

     • W sobotnie popołudnie klasa szósta wraz z wychowawcą p. Agnieszką Mierzwa spotkała się w zajeździe „Polanka” w Wiązownicy aby przyjemnie, wspólnie spędzić weekend. Podzieleni na dwie drużyny rozegraliśmy najpierw rundę w kręgle. Później był czas na wspólne rozmowy przy napojach i kawałku pizzy. Oczywiście był też czas na wspólne gry i zabawy. To były naprawdę mile spędzone chwile.

      Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w organizację spotkania! Szczególne podziękowania dla pani Bożeny Sokół i pana Pawła Potasz.

      Zdjęcia w albumie.

      Organizator: p. Agnieszka Mierzwa

      autor artykułu: A. Mierzwa

     • Doba dla wszystkich Pań :)

     • 8 marca tradycyjnie obchodzimy Dzień Kobiet. Historyczne przekazy mówią, że jego źródła sięgają aż starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. W tym dniu Rzymianie obdarowywali swoje żony prezentami i ponoć spełniali wszystkie ich życzenia.

      W naszej szkole tegoroczne honory pełnili chłopcy: Mateusz Frań, Sebastian Sokół i Kamil Cienki, którzy ubrani w odświętne stroje, pracowali od samego rana... chodzili po szkole i składali wszystkim Paniom i Dziewczynom życzenia: 

      Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie,

      radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet… 

      Do wypowiadanych życzeń były dołączone cukierki oraz róże ufundowane przez Radę Rodziców.​​​​​

      Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował:

      • na korytarzu szkolnym kąciki "Zawody kobiet", przy których przybliżano zawody, jakie wykonują kobiety oraz przypomniano o ogromnej roli kobiet. Dzieci wykonując prace plastyczne wcielały się w rolę: stylistki paznokci, fryzjerki czy makijażystki. Uczennica Gabriela Mac wykonywała chętnym makijaż.
      • Akcję "Młody dżentelmen"- polegająca na wykazaniu się dobrymi manierami w stosunku do dziewczyn np: być miłym, otwierać drzwi, pomagać- np. nosić plecak itd :),
      • "Być kobietą"- konkurs z przymrużeniem oka- chłopcy przebierają się za kobietę. Oceniane będą pomysłowość, prezentacja swoich umiejętności scenicznych.

      Dodatkowo, przez pedagoga szkolnego p. A. Tomaszek, została stworzona gazetka "Inspirujące kobiety", prezentująca postaci słynnych kobiet: inteligentnych, walecznych, odważnych ....

      W każdej klasie celebrowano ten dzień w szczególny sposób. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

      Organizatorzy: Samorząd Uczniowski,

      Szkolna Rada Rodziców, Klasowe Rady Rodziców, wychowawcy, pedagog szkolny

     • Amarantus

     • zdrowy popping w klasie 7

      Trzy pierwsze zdjęcia pochodzą ze strony: medonet (amarantus) oraz z wikipedii (chia)

       

      Najstarsze źródła historyczne datują amarantus ekspandowany już na III w p. n. e. Przez wiele lat wykorzystywany był przede wszystkim jako gatunek ozdobny, ze względu na intensywny fiolet kwiatu oraz jasną zieleń liści. Jednak o korzystnych właściwościach amarantusa przekonani byli już Inkowie, Majowie oraz Indianie.

      Amarantus to niezwykłe zboże zaliczane do tzw. super żywności. Ma więcej błonnika niż pszenica, ryż czy nawet owies, a także więcej białka i żelaza.

      Siódmoklasiści podczas warsztatów używali popping czyli prażone ziarno amarantusa oraz nasiona chia, komponując zdrowy, pyszny i niezwykle pięknie wyglądający deser - jak przystało na innowację pedagogiczną "Plastyczna kuchnia". 

      Mniam!...... :)  

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Wiosna nieśmiało puka do drzwi

     • warsztatowy UPCYKLING

      Zajęcia kreatywne są ważniejsze niż myślimy. Uchodzące często jedynie za zwykłą zabawę mogą realizować wiele zadań i celów ważnych dla rozwijającego się młodego człowieka. W pracy zawodowej sympatyzowane są osoby pomysłowe, z twórczym podejściem.

      Zatem kiedy, jeśli nie w dzieciństwie mamy obudzić pokłady twórczości?

      Uczniowie klasy 2 na takich zajęciach tworzyli piękne, wiszące kompozycje. Ciekawostkę stanowią jednak przedmioty użyte do wykonania osłonek. Były to puszki po karmie dla zwierząt.

      To ciekawy pomysł na upcykling!

      Po usunięciu z puszek etykiet i kleju, uczestnicy warszatów pokryli je satynową farbą akrylową. Zdobienia wykonali techniką decoupage. Dodatkowo, gotowe osłonki, przyozdobili koralikami do makram. Ostatnim etapem prac było sadzenie roślinek. 

      Nie takie byle śmieci z tych puszek :)

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: p. A. Tomaszek

     • Olimpiada Biblijna

     • 5 grudnia w naszej szkole odbyła się Olimpiada Biblijna "Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa" . Był to pierwszy etap szkolny, z którego trzech naszych uczniów Antoni Cienki, Karina Marszałek i Kamila Pietryna zakwalifikowało się do etapu dekanalnego.

      Drugi etap (dekanalny) odbył się w Sieniawie 6 marca. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę książkową. Jeden z uczniów naszej szkoły Antoni Cienki otrzymał wyróżnienie z 4 miejscem.

      Dla wszystkich była to wartościowa chwila spotkania ze Słowem Bożym i swiadectwa wiary.

      Opiekun: p. Dorota Maciurzyńska

      autor artykułu: D. Maciurzyńska

     • Ozdoby wiosennych świąt

     • szkolny konkurs 

      Zapraszamy uczniów

      do wzięcia udziału w szkolnym konkursie

      na ozdobę wielknocną!

      Cele:

      *rozwój wyobraźni twórczej i kreatywności,

      *poszerzanie warsztatu plastycznego o różnorodne formy i techniki plastyczne,

      *promowanie tradycji własnoręcznie wykonywanych ozdób wielkanocnych,

      *umożliwienie przedstawienia własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Wielkanocnych.

       

       Regulamin konkursu:
      1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 0-8
      2. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy przestrzennej – kurczaczka, zajączka lub baranka.
      3. Forma pracy: indywidualna.
      4. Technika prac: dowolna.
      5. Prace będą oceniane pod względem: zgodności z tematyką konkursu, pomysłowości zastosowanych technik plastycznych, technicznych, estetyki wykonania pracy, samodzielności.
      6. Każda praca powinna być opatrzona w metryczkę zawierającą: imię i nazwisko dziecka, klasa. 

      7. Prace należy złożyć do dnia 24 marca 2023 r.

      8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 29 marca 2023 r.
      9. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody i dyplomy. 

      10. Lista nagrodzonych zostanie opublikowana na szkolnej stronie internetowej. 

      11. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych nagrodzonych osób. 

       

      Organizatorzy: p. Dorota Pryjda, p. Angelika Tomaszek

       

      Baranek symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi i zmartwychwstając, odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmierciąKurczak symbolizuje znoszącą jajka kurę, a więc nowe życie. Zajączek ma symbolizować płodność. 

       

     • "Zbierać na nowo"

     • (łac. recolligere - rekolekcje)

      3 marca 2023 r. nasza szkoła włączyła się do udziału w parafialnych rekolekcjach wielkopostnych. Spotkanie rekolekcyjne zaczęło się w szkole krótką inscenizacją przygotowaną przez uczniów klasy VI i VIII, ukazującą wielką miłość Jezusa do każdego człowieka. Następnie Ksiądz rekolekcjonista wygłosił naukę rekolekcyjną. Po nauce wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową. Uczniowie nieśli brzozowy krzyż, czytali rozważania do każdej stacji, dopełniając modlitwę śpiewem. Zaangażowani byli wszyscy uczniowie od najmłodszych do najstarszych. Drogę Krzyżową zakończyliśmy w Kościółku parafialnym krótką modlitwą w intencjach Ojca Świętego.

      Po powrocie do szkoły i ciepłym posiłku, pod opieką nauczycieli, uczniowie w grupach wiekowych uczestniczyli w zajęciach o tematyce wielkopostnej związanej z nawróceniem, pracą nad własnymi słabościami i szukaniem sposobów na czynienie dobra, które zawsze wraca do człowieka. Wierzymy, że dzięki naszym skromnym wysiłkom i niezmierzonej łasce Bożej ten przeżyty czas wyda dobre owoce w naszym codziennym życiu. 

      Zdjęcia w albumie.

      Opieka nad uczniami podczas rekolekcji: p.  Dorota Maciurzyńska oraz wychowawcy klas

       

     • Pamięć węchowa

     • Dlaczego warto piec...?

      Pamięć węchowa to fenomen ludzkiego organizmu, który sprawia, że nawet po wielu latach konkretna woń pozwala nam przywołać najdalsze wspomnienia... Ale powodów do pieczenia jest znacznie więcej. Oto kilka z nich:

      Czas dla siebie

      Piekąc choć na chwilę odcinamy się od świata… od tego ciągłego biegu ….To idealna okazja do wyciszenia się.

      Wiem, co jem

      Przygotowywanie potraw czy ciast sprawia, że mamy świadomość tego co zostało użyte do ich produkcji.

      Wyrażenie uczuć/ emocji

      Samodzielne przygotowanie dań to najprostszy sposób do powiedzenia drugiej osobie, że troszczymy się o nią i jest dla nas ważna. Czasami to może wyrażać więcej niż słowa.

      Twórcze działanie

      Jest to również możliwość dania upustu twórczym umiejętnościom.

      Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dlatego też uczniowie klasy 5 i 6 na kolejnych zajęciach pozalekcyjnych (02.03.2023 r.) ćwiczyli pamięć węchową przygotowując tradycyjne „babcine”... krucho- drożdżowe rogaliki oraz tradycyjną włoską pizzę.

       

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca zajęcia: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Zbieramy rolki

     • Drodzy uczniowie przez cały rok szkolny trwa akcja zbierania rolek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych.

      Są one potrzebne do produkcji ekologicznych podpałek K-Lumet wytwarzanych przez osoby niepełnosprawne w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Jarosławiu.

      Podpałki powstają z resztek drewna żywiczego, papierowych rolek oraz wosku. Stanowią rozpałkę do ogniska, grilla, kominka czy też pieca.

      Gorąco zachęcam do udziału w tej akcji.

      Organizator: pedagog specjalny  p. Agnieszka Gloc

       

      Produkcja podpałek

     • Arystokracja wśród deserów

     • Dokładnie!

      Creme brulee czyli "przypalony krem" taki jest! Jeden z najbardziej znanych francuskich deserów, a przy tym genialnie prosty. Jajeczny krem, zapiekany pod cienką, chrupiącą warstwą karmelu.

      Taką cukierniczą przyjemność na dodatkowych zajęciach sprawili sobie uczniowie klasy 6. Po wykonaniu wszystkich "kroków" w przepisie z niecierpliwością oczekiwali na degustację:) 

      Zdjęcia w albumie.

      Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

      autor atykułu: A. Tomaszek


     • „Sandwiche” na drugie śniadanie

     • Dziś na godzinie wychowawczej klasa szósta przygotowywała popularne w naszym kraju „sandwiche”. Przy okazji przygotowywania wspólnego posiłku rozmawialiśmy, jak ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie, tak często przez nas pomijane. „Sandwiche” to oczywiście odpowiednik naszej kanapki, ale podawane są zazwyczaj na ciepło, wcześniej podgrzane w specjalnym opiekaczu. Żeby nasze drugie śniadanie było zdrowe, przygotowując właśnie tę przekąskę, wybierz pieczywo pełnoziarniste. Zadbaj o to, aby swoją kanapkę wzbogacić o warzywa, takie jak np. sałata, pomidor, ogórek, rzodkiewka, papryka, słowem wszystkie te, które lubisz. Podczas godziny wychowawczej wspólnie przeanalizowaliśmy również   powody, dla których warto nie rezygnować  z tego posiłku. Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto jeść drugie śniadanie:

      1. Zapas energii, nawet po obfitym pierwszym śniadaniu, wystarczy na 3, maksymalnie 4 godziny. Drugie śniadanie uzupełni składniki odżywcze, które jedynie w części zapewniłeś organizmowi podczas posiłku w domu. Dzięki niemu nabierzesz sił do dalszej pracy i będziesz bardziej aktywny!

      2. Organizm nie potrafi zatrzymać niektórych składników odżywczych i witamin. Dlatego ważne, aby cały czas dostarczać je w posiłkach w ciągu całego dnia. Najlepiej, jeśli jest ich około pięciu, a jednym z nich jest właśnie drugie śniadanie.

      3. Zbyt długie przerwy między posiłkami wpływają również na zmniejszenie wydolności umysłu. Jeśli zjesz drugie śniadanie, będziesz mieć lepszy nastrój, a Twoja zdolność do koncentracji i nauki wydłuży się.

      4. Śniadanie jest bardzo istotne dla osób pracujących umysłowo (czyli między innymi uczniów). Odpowiednio skomponowany posiłek powinien zawierać witaminy z grupy B oraz magnez i wapń, które pomagają w szybszym myśleniu.

      5. Drugie śniadanie przygotuj w domu. Dzięki temu nie kupisz przypadkowej, niezdrowej przekąski, takiej jak słodycze.

      Poniżej zdjęcia z kampanii ogólnopolskiej „Jem drugie śniadanie” z 2017r., w którą włączyło się wielu celebrytów i osób publicznych.

      Wychowawca: Agnieszka Mierzwa

      autor artykułu: A. Mierzwa

       

     • Szkolny Konkurs Plastyczny

     •  „Kim będę, gdy dorosnę?”

      Cele konkursu:

      • rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności; 
      • wzmacnianie wiary we własne możliwości;
      • rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych;
      • budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi.

      Regulamin konkursu:

      • konkurs przeznaczony jest dla dzieci klas 0 -3
      • technika plastyczna dowolna – płaska;
      • format A4;
      • konkurs polega na zilustrowaniu wymarzonego zawodu wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplom
      • termin składania prac 18 marzec 2023

       

      Organizator: p. Monika Romaniec

      autor artykułu: M. Romaniec

     • Elo melo 3, 2, 0!

     • *

      21 lutego 2023 roku obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W jego ramach w szkole przeprowadzona została kampania „Język polski jest ą-ę”, która miała na celu uświadomienie, jak ważne jest używanie polskich znaków diakrytycznych w komunikacji internetowej i SMS-owej. Podczas apelu otwierającego kampanię uczniowie wspólnie odśpiewali utwór Sanah, którego tekst stanowi wiersz Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy".

      Bez ogonka

      Jak wielkie znaczenie mają wszystkie "literki z ogonkami" przekonacie się słuchając popularnych utworów w wykonaniu naszych uczniów (klasa 2, 5, 6, 7). Język polski jest "ą- ę" i niech tak zostanie :)

      Zabawy językowe

      Przez dwa tygodnie nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu działaniach promujących język ojczysty oraz kulturę języka. Były to zabawy językowe w postaci:

      • zagadek ortograficznych,
      • ukrytych słów,
      • łamańców językowych. 

      Na korytarzu pojawiła się także gazetka informacyjna z archaizmami oraz wierszami, sketchnotki ortograficzne. Uczniowie klas 4-6 wykonali plakaty tematyczne.

      Lepiej się wyrażaj

      20.02.2023 r. postanowiliśmy ustanowić w naszej szkole "Dniem bez wulgaryzmów". Jego celem było zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. 

      ​​​​​Co zrobić, aby nie przeklinać?

      • Rozpoznaj problem - przeklinanie jest niebezpiecznym przyzwyczajeniem. Jak każdego przyzwyczajenia, tak i przeklinana jest bardzo ciężko się oduczyć. Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie sobie swojego problemu.
      • Zrozum dlaczego przeklinasz - odszukaj źródło swojej złości, problemu, a zrozumiesz dlaczego nie potrafisz wyrazić się w inny sposób.
      • Dlaczego chcesz przestać przeklinać?  Aby przestać przeklinać to musimy tego naprawdę chcieć. Życie będzie lepsze jeśli przestaniesz przeklinać. To jest najlepsza droga, aby znaleźć motywację.
      • Przysięgnij sobie, że nie będziesz już przeklinać - łatwiej powiedzieć niż wykonać ponieważ wymaga to stałego wysiłku. Na początek możesz zaplanować jakiś określony okres czasu bez przeklinania np. jeden dzień lub weekend.
      • Weź na siebie odpowiedzialność za zmianę.
      • Poproś o pomoc nieprzeklinających znajomych, przyjaciół i członków rodziny. Powiedz im, że zdałeś sobie sprawę ze swojego problemu i chcesz się zmienić. Poproś, aby ci zwracali uwagę jeśli przypadkowo użyjesz wulgaryzmu itp.
      • Znajdź podobne słowa lub zwroty - pomyśl o mniej obraźliwych słowach, których możesz użyć zamiast przekleństw.
      • Nagroda - jeśli uda ci się nie przeklinać przez zaplanowany okres czasu (tydzień, miesiąc itp) kup sobie coś, na co w innym przypadku byś się nie zdecydował.
      • Wytrwałość - nie przestaniesz przeklinać przez jedną noc - jeśli przeklinanie jest nawykiem wówczas przychodzi naturalnie i bezwiednie. Nie poddawaj się jeśli przekleństwa ci się będą wymykać. Wytrwałości!

      Ekspresja spontaniczna

      Współczesne wychowanie przywiązuje coraz większe znaczenie do swobodnej twórczości dziecka. Odrzuca się przymus i sposoby pracy odbierające świeżość tworzeniu. Dąży się do rozwijania ekspresji spontanicznej we wszystkich jej formach. I tak uczennice klasy 3 samodzielnie ułożyły tematyczną piosenkę, która stała się tłem muzycznym do prezentacji :)

      Gwara jest jak lustro,

      po prostu odbija naszą rzeczywistość.

      Mowa pozwala nam na swobodne wyrażenie siebie i jasną komunikację. W obecnej używa się sporo słów, które dla wielu mogą być uznawane za "zabrudzanie" języka ojczystego.

      Pamiętać jednak należy, że język mówiony rozwija się wraz ze społeczeństwem, a polszczyzna ma ogromne możliwości słowotwórcze. 

      Uczniowie posługują się specyficznym językiem po to, by zamanifestować odróżnianie się od innych grup. Poza tym daje im poczucie wspólnej tajemnicy. Na ten temat pisane są nawet prace magisterskie. Istotną cechą gwary uczniowskiej jest jej ciągła zmienność i aktualizacja.

      Biorąc udział w organizowanym konkursie uczniowie mieli okazję opracować słownik gwary młodzieżowej/uczniowskiej. W przesłanych projektach znajdowały się zbiory wybranych przez uczniów wyrazów, ułożonych w porządku alfabetycznym. Dodatkowo ocenie podlegała szata graficzna słownika (poniżej prezentujemy strony tytułowe).

      Zwycięzcami zostali:

      Hubert Sokół, Natalia Pryjda, Julia Rokosz


      Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród uczniów plebiscyt  na "Młodzieżowe Słowo Roku". Zwycięskie słowo to:

      ESSA

       

       

      Organizator: pedagog szkolny p. Angelika Tomaszek

      Do kampanii włączyły się: p. Maria Dudek, p. Maria Stachurska, p. Gabriela Styś, 

      autor artykułu: A. Tomaszek

       

      Zdjęcia w albumie.

       

      * Inaczej cześć lub siema. Używany w środowisku młodzieżowym. Pochodzi od angielskiego słowa "hello".

       

      Uczniowie powinni jednak pamiętać o tym,

      że gwara nie może być środkiem porozumiewania się na terytorium całej Polski

      i muszą podporządkować się ogólnopolskim normom poprawnościowym.

       

     • Ogólnopolski konkurs

     • Serdecznie zapraszamy  uczniów z całej Polski  ze szkół podstawowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Mój ulubiony polski sportowiec 2022 r. " V edycja.

      • Termin nadsyłania prac do siedziby organizatora konkursu 31 marca 2023 r. (decyduje data stempla pocztowego)

      Szczegóły:

      Sportowiec

     • Zakończenie zbiórki dla Marysi i Igorka

     • W naszej szkole w imieniu fundacji „Szlachetny Gest” była prowadzona zbiórka pieniężna na dwójkę dzieci (podopiecznych fundacji). Igorek ma niespełna rok i choruje na nowotwór złośliwy. Choroba bardzo szybko postępuje. Chłopczyk stracił już lewe oczko, teraz trwa walka o drugie i o jego życie. Marysia natomiast w ogóle nie widzi, niemniej jednak chorobę da się zatrzymać póki Marysia jest malutka. W obu przypadkach liczy się czas i pieniądze na drogie leczenie. Z tego miejsca pragnę wszystkim naszym uczniom podziękować za wsparcie finansowe zbiórek. W imieniu podopiecznych fundacji dziękuję, że nie odkładacie pomocy na jutro, że potraficie się dzielić swoim kieszonkowym. Dziękuję również Waszym rodzicom, którzy wychowują Was na empatycznych, młodych ludzi. Dzięki Wam świat będzie lepszy!

       

      Koordynator zbiórki: p. Agnieszka Mierzwa

      autor artykułu: A. Mierzwa

     • Spóźniony dzień...

     • Nie narzekamy! Działamy!

      Jak to bywa z planami często ulegają zmianie. Tak też stało się z Międzynarodowym Dniem Pizzy w klasie VII, który z różnych przyczyn musiał być przesunięty na inny termin. I tak 20 lutego zabraliśmy się do wykonania jednej z najbardziej kultowych potraw.

      Pizza- to słowo ma 1000 lat!

      Dlaczego tak ją uwielbiamy? Siła jej smaku tkwi w prostocie. Rozpoczęliśmy od skromnej margarity, kończąc na różnych kombinacjach smaków.  Siódmoklasiści wcielając się w rolę włoskich kucharzy formowali ciasto drożdżowe, nakładali passatę pomidorową i ulubione składniki.

      Kamień szamotowy

      Nasza pizza była pieczona na kamieniach szamotowych, które w warunkach domowych są namiastką profesjonalnego pieca. Kamienie magazynują ciepło, dlatego wystarczy kilka minut w gorącym piekarniku, by ciasto się upiekło, a naturalna porowatość kamieni sprawia, że wilgoć z pieczonego ciasta jest szybko wchłaniana.  Gorąco go polecamy.

      Uwaga:

      Kamień w trakcie użytkowania przebarwia się, ciemnieje. Z pizzy wytapia się ser, tłuszcz, sos i jest to naturalne. Plamy powstałe na kamieniu w żaden sposób nie wpływają na jego właściwości. I nie należy z nim walczyć, a zaakceptować :)

      Na koniec odbyła się degustacja. Wszyscy z wielkim apetytem próbowali własnoręcznie przygotowanej pizzy, która według nich smakowała najlepiej. 

      Zdjęcia w albumie.

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

      autor artykułu: A. Tomaszek

     • Jeszcze więcej kalorii….

     • Dziś kalorie się nie liczą

      Dzisiaj liczy się tradycja

      Ludzie dzisiaj sobie życzą

      By dopisała... kondycja

      W zajadaniu się pączkami

      I ciepłymi oponkami.

       

      W dniu 17.02.2023 r. w naszej szkole podczas zajęć na świetlicy uczniowie klas I, II, V oraz VI kontynuowali Tłusty Czwartek tworząc coś dobrego dla podniebienia.

      Pod okiem opiekunów, przygotowali tradycyjne oponki. Dzieci z wielką radością podjęły się wykonania oponków, krok po kroku według przepisu. Po usmażeniu, jeszcze ciepłe, zostały udekorowane lukrem oraz różnymi ozdobami. Nasi mali cukiernicy nie czekali ani chwili, żeby spróbować własnoręcznie zrobionych przysmaków.

      Zdjęcia w albumie.

      Organizatorzy: p. Gabriela Styś, p. Maria Dudek

     • Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę walentynkową

     • W naszej szkole odbył się konkurs na kartkę walentynkową. Każdy uczestnik do 12 lutego mógł dostarczyć własnoręcznie wykonaną kartkę. W konkursie brali udział uczniowie z klas od 0 do 8. Komisja konkursowa spośród wszystkich (około czterdziestu prac) przyznała dwanaście wyróżnień:

      1. Dominik Kolasa
      2. Hubert Sokół i Kacper Marek (praca wspólna)
      3. Klaudia Winiarz
      4. Julia Machalska
      5. Milana Tabachok
      6. Weronika Winiarz
      7. Emilia Mil
      8. Aniela Dzięgielowska
      9. Karina Marszałek
      10. Julia Rokosz
      11. Helena Mierzwa
      12. Kamila Pietryna

      Pozostałe osoby, biorące udział w konkursie również otrzymały nagrody za udział. Sponsorami nagród była firma Tech-project oraz Sokołów. Dziękujemy wszystkim za liczny udział w konkursie.

      Zdjęcia w albumie.

       

      Organizatorzy:

      Małgorzata Piskorz

      Agnieszka Mierzwa

      Barbara Dec-Kozdroń

      Renata Bałanda

      autor artykułu: A. Mierzwa