*
21 lutego 2023 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W jego ramach w szkole przeprowadzona została kampania „Język polski jest ą-ę”, która miała na celu uświadomienie, jak ważne jest używanie polskich znaków diakrytycznych w komunikacji internetowej i SMS-owej. Podczas apelu otwierającego kampanię uczniowie wspólnie odśpiewali utwór Sanah, którego tekst stanowi wiersz Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy".
Bez ogonka
Jak wielkie znaczenie mają wszystkie "literki z ogonkami" przekonacie się słuchając popularnych utworów w wykonaniu naszych uczniów (klasa 2, 5, 6, 7). Język polski jest "ą- ę" i niech tak zostanie :)
Zabawy językowe
Przez dwa tygodnie nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu działaniach promujących język ojczysty oraz kulturę języka. Były to zabawy językowe w postaci:
- zagadek ortograficznych,
- ukrytych słów,
- łamańców językowych.
Na korytarzu pojawiła się także gazetka informacyjna z archaizmami oraz wierszami, sketchnotki ortograficzne. Uczniowie klas 4-6 wykonali plakaty tematyczne.
Lepiej się wyrażaj
20.02.2023 r. postanowiliśmy ustanowić w naszej szkole "Dniem bez wulgaryzmów". Jego celem było zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje.
Co zrobić, aby nie przeklinać?
- Rozpoznaj problem - przeklinanie jest niebezpiecznym przyzwyczajeniem. Jak każdego przyzwyczajenia, tak i przeklinana jest bardzo ciężko się oduczyć. Dlatego tak ważne jest uzmysłowienie sobie swojego problemu.
- Zrozum dlaczego przeklinasz - odszukaj źródło swojej złości, problemu, a zrozumiesz dlaczego nie potrafisz wyrazić się w inny sposób.
- Dlaczego chcesz przestać przeklinać? Aby przestać przeklinać to musimy tego naprawdę chcieć. Życie będzie lepsze jeśli przestaniesz przeklinać. To jest najlepsza droga, aby znaleźć motywację.
- Przysięgnij sobie, że nie będziesz już przeklinać - łatwiej powiedzieć niż wykonać ponieważ wymaga to stałego wysiłku. Na początek możesz zaplanować jakiś określony okres czasu bez przeklinania np. jeden dzień lub weekend.
- Weź na siebie odpowiedzialność za zmianę.
- Poproś o pomoc nieprzeklinających znajomych, przyjaciół i członków rodziny. Powiedz im, że zdałeś sobie sprawę ze swojego problemu i chcesz się zmienić. Poproś, aby ci zwracali uwagę jeśli przypadkowo użyjesz wulgaryzmu itp.
- Znajdź podobne słowa lub zwroty - pomyśl o mniej obraźliwych słowach, których możesz użyć zamiast przekleństw.
- Nagroda - jeśli uda ci się nie przeklinać przez zaplanowany okres czasu (tydzień, miesiąc itp) kup sobie coś, na co w innym przypadku byś się nie zdecydował.
- Wytrwałość - nie przestaniesz przeklinać przez jedną noc - jeśli przeklinanie jest nawykiem wówczas przychodzi naturalnie i bezwiednie. Nie poddawaj się jeśli przekleństwa ci się będą wymykać. Wytrwałości!
Ekspresja spontaniczna
Współczesne wychowanie przywiązuje coraz większe znaczenie do swobodnej twórczości dziecka. Odrzuca się przymus i sposoby pracy odbierające świeżość tworzeniu. Dąży się do rozwijania ekspresji spontanicznej we wszystkich jej formach. I tak uczennice klasy 3 samodzielnie ułożyły tematyczną piosenkę, która stała się tłem muzycznym do prezentacji :)
Gwara jest jak lustro,
po prostu odbija naszą rzeczywistość.
Mowa pozwala nam na swobodne wyrażenie siebie i jasną komunikację. W obecnej używa się sporo słów, które dla wielu mogą być uznawane za "zabrudzanie" języka ojczystego.
Pamiętać jednak należy, że język mówiony rozwija się wraz ze społeczeństwem, a polszczyzna ma ogromne możliwości słowotwórcze.
Uczniowie posługują się specyficznym językiem po to, by zamanifestować odróżnianie się od innych grup. Poza tym daje im poczucie wspólnej tajemnicy. Na ten temat pisane są nawet prace magisterskie. Istotną cechą gwary uczniowskiej jest jej ciągła zmienność i aktualizacja.
Biorąc udział w organizowanym konkursie uczniowie mieli okazję opracować słownik gwary młodzieżowej/uczniowskiej. W przesłanych projektach znajdowały się zbiory wybranych przez uczniów wyrazów, ułożonych w porządku alfabetycznym. Dodatkowo ocenie podlegała szata graficzna słownika (poniżej prezentujemy strony tytułowe).
Zwycięzcami zostali:
Hubert Sokół, Natalia Pryjda, Julia Rokosz
Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród uczniów plebiscyt na "Młodzieżowe Słowo Roku". Zwycięskie słowo to:
Organizator: pedagog szkolny p. Angelika Tomaszek
Do kampanii włączyły się: p. Maria Dudek, p. Maria Stachurska, p. Gabriela Styś,
autor artykułu: A. Tomaszek
Zdjęcia w albumie.
* Inaczej cześć lub siema. Używany w środowisku młodzieżowym. Pochodzi od angielskiego słowa "hello".
Uczniowie powinni jednak pamiętać o tym,
że gwara nie może być środkiem porozumiewania się na terytorium całej Polski
i muszą podporządkować się ogólnopolskim normom poprawnościowym.