• Nasze zabawki cieszą dzieci!

     • W środę 4 maja zabawki, misie i przytulanki, które zbieraliśmy w naszej szkole trafiły do ukraińskich dzieci mieszkających wraz z rodzinami w hoteliku w Radymnie. Dzieci od najmłodszych do najstarszych z ogromnym entuzjazmem przyjęły zabawki. Najbardziej cieszyły się z ciasteczek, które zawieruszyły się w gąszczu podarunków. I w tym miejscu nasz kolejny apel. Zaczynamy zbiórkę ciasteczek i słodyczy, aby buzie tych dzieci jeszcze raz, choć na chwilę się rozświetliły. Coś, co dla nas jest czymś powszednim (wszak zawsze w domu trzymamy „coś słodkiego”) dla tych dzieci jest rarytasem.

      Pomóżmy raz jeszcze, przecież to tak niewiele kosztuje!

       

      Koordynatorzy zbiórki:

      Sabina Kuta, Agnieszka Mierzwa

     • Pociągnij mnie ku górze

     • 06 maja 2022 r. nasze uczennice po raz kolejny spotkały się na specjalnie organizowanych zajęciach w ramach terapii zajęciowej (Warsztaty ART). Stosując metodę terapii przez pracę, wykonały pyszny włoski deser tiramisu co w tłumaczeniu oznacza:

      pociągnij mnie ku górze.

      Temat warsztatów nie jest przypadkowy. Mam nadzieję, że są one miejscem gdzie odkrywa się talenty i zainteresowania, wspiera się każdego w rozwoju, w dążeniu do poznania świata, że jest to 

      wehikuł na drodze ku samodzielności.

      Tutaj nie tylko uczymy się prostych technik kulinarnych, niemarnowania żywności czy dokonywania zdrowszych wyborów, ale dajemy dzieciom poczucie sukcesu i usamodzielnienia.

      To nauka przez działanie, a w takich warunkach łatwiej zapamiętujemy i rozbudzamy ciekawość.

      Nasze tiramisu udekorowane było bitą śmietaną, rurkami waflowymi z kremem orzechowym i liofilizowaną truskawką.

      Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

     • Konkurs wiedzy o lesie i jego mieszkańcach

     • Konkurs ten był druga częścią Dnia Krajobrazu organizowanego w jesieni 2021.

      Przeprowadzony został dla uczniów klas IV-VI i uczestniczyło w nim 11uczniów.

      Pytania w konkursie to między innymi :

      - budowa warstwowa lasu, skład gatunkowy podszytu,

      - rośliny i zwierzęta chronione w polskich lasach,

      - łańcuch pokarmowy w ekosystemie leśnym,

      - patron ekologów,  logo LOP,

      - znaczenie i funkcje lasu, rozpoznawanie liści drzew.

      Wyniki konkursu:

      1 miejsce  Kamil Cienki             kl.V

      2 miejsce  Weronika Winiarz  kl.V

      3 miejsce  Karina Marszałek    kl.V

                         Marcel Woźny        kl.IV

                                                         Organizatorzy: p.Barbara Dec-Kozdroń,

                                                                                        p.Agnieszka Mierzwa

     • Zabawy językowe i ruchowe

     • W naszej szkole zagościło kilkunastu uczniów z Ukrainy. W wieku od najmłodszych do najstarszych.

      Dzisiaj zostały przeprowadzone zajęcia tylko i wyłącznie dla dzieci z Ukrainy. Udział brały dzieci w wieku przedszkolnym jak i dziewczyny z klasy V i VI.

      Uczniowie mogli w swoim gronie spędzić czas, porozmawiać w swoim języku oraz pośpiewać i potańczyć. Pogoda nam dopisała więc wspólny czas spędziliśmy na świeżym powietrzu. Zaczęliśmy od przywitania się i poznaniu się nawzajem. Potem zaczęliśmy wspólna zabawę. Zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenki polskie,  które zostały przetłumaczone na język ukraiński.

      Towarzyszyły nam również gry i zabawy z balonami. Uczniowie z Ukrainy również byli chętni pokazać swoje zainteresowania takie jak śpiew i taniec. Opowiadali o swoich osiągnięciach na Ukrainie. Bardzo miło się patrzyło na ich występy oraz na ich radosne twarze.

      W naszej szkole mamy bardzo utalentowane dzieci z Ukrainy. Na koniec zajęć dzieci poprosiły mnie o włączenie im piosenki „ Czerwona Kalyna”, którą wspólnie odśpiewali. Mimo złych wydarzeń w ich kraju, uśmiech towarzyszył im cały czas. Mam nadzieje ze chociaż na chwile zapomnieli o traumatycznych dla nich chwil i poczuli się jak u siebie czyli jak na Ukrainie.

      Dziękuję naszym uczniom za wspaniały spędzony czas i do zobaczenia na następnych zajęciach. 

      Prowadząca: p. Gabriela Styś

     • Obrazem, słowem, tańcem i muzyką uczciliśmy majowe święto…

     • Witaj Majowa Jutrzenko to radosna pieśń patriotyczna, która jest pamiątką ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Zarówno autor słów jak i melodii nie jest znany. Wiadomo, że pieśń ta inspirowana była wierszem Rajnolda Suchodolskigo. Niektóre źródła podają, że melodię do tej pieśni patriotycznej skomponował sam Fryderyk Chopin. Również konkretna data powstania tej pieśni nie jest pewna, najprawdopodobniej był to rok 1831. 

      Pieśń Witaj majowa Jutrzenko to jedna z najpiękniejszych a zarazem najbardziej żwawych i wesołych patriotycznych pieśni w Polsce.

      Jej słowa głęboko wryte są w historię Polski, szczególnie związaną z Nadzieją Polaków na suwerenność ojczyzny. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku dawała taką  wiarę, niestety koleje były inne i 1795 roku Polska utraciła niepodległość na 123 lata.

      W dniu 4 maja 2022 roku wychowankowie klas: ósmej i pierwszej przypomnieli  o tych wydarzeniach w teledysku do wspomnianej pieśni oraz przywołali utwory powiązane tematycznie z ustanowieniem Konstytucji 3 Maja.

      Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie i nauczyciele  obejrzeli  pokaz multimedialny.  Obrazem, słowem, tańcem  i dźwiękiem oddający atmosferę minionych lat oraz majowego święta.

      Zgodnie z programem po prezentacji odbył się quiz wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Dla uważnych i spostrzegawczych uczniów pytania okazały się bardzo proste. Bystrzy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali słodkościami.

      Na zakończenie dyrektor Jan Kuca wyraził radość z obchodzenia  Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i prezentowania barw narodowych, ponieważ w obecnej sytuacji politycznej świata autonomia i tożsamość narodowa niektórych krajów jest zagrożona.

      Zapraszamy do obejrzenia filmu upamiętniającego obchody 231 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku w naszej szkole, przygotowanego głównie przez uczniów klasy ósmej, przy współudziale harcerzy i pierwszoklasistów. 

      Organizatorzy:

      Klasa ósma i pierwsza z wychowawcami p. Renatą Bałandę, p. Walerią Borowik

      oraz polonistą Beatą Walerianowicz-Hemperek

      Źródło: https://www.polskatradycja.pl/piesni/patriotyczne/witaj-majowa-jutrzenko.html

     • Kolorowy tydzień

     • W przyszłym tygodniu, tj. od 9.05 do 13.05.2022 r.   w naszej szkole odbędzie się akcja "Kolorowy tydzień". 

           Uczniowie przychodzą ubrani w kolorze:

      •    poniedziałek – zielony
      •    wtorek – czerwony,
      •    środa – neonowy,
      •    czwartek – niebieski,
      •    piątek – biały lub czarny.

      Akcja zorganizowana będzie w ramach programu "Klasa na medal", dlatego codziennie będzie  sprawdzany strój. Każdego dnia będzie można zdobyć dla klasy 10 punktów (100% przebranych uczniów), 5 punktów (powyżej 50%). Natomiast poniżej 50% nieprzebranych uczniów - 0 punktów. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję.

                                                                    Samorząd Uczniowski

     • Torcik..... torcikowi.....RÓWNY :)

     • Na kolejnych Warsztatach ART organizowanych w szkole (29.04.2022), uczniowie z klas 1-3 stanęli przed trudnym zadaniem, które polegało na wykonaniu mini torciku na migdałowym spodzie. "Młodzi cukiernicy" podczas zajęć nabyli praktyczną wiedzę na temat smaków, kompozycji i technik wykorzystywanych do dekoracji tortów.

      Wszyscy zabrali słodkie cudeńka do domu, aby pokazać je swoim najbliższym. Jedynym torcikiem, który został "zniszczony" tzn. przekrojony, był torcik pani - nie tak efektowny jak dzieci, bo w środku jednokolorowy. Uczniowie byli z siebie bardzo dumni, a najdumniejsza była prowadząca:)

       Te zajęcia to też przykład terapii zajęciowej ponieważ wspomagają takie strefy rozwoju jak:

      • pobudzanie zmysłów,
      • integracja zmysłowo-ruchowa,
      • wypracowanie somatognozji (orientacja w schemacie ciała),
      • wypracowanie gotowości do poznawania otaczającej rzeczywistości.

      Wspólne gotowanie to współpraca i komunikacja. Pomaga nauczyć się, w jaki sposób rola każdej osoby jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu.

       Wszystkim gratuluję tak pięknego wytworu!

      Więcej zdjęc w albumie. Blaty, na których pracowały dzieci były wcześniej umyte....i rączki także. Użyte barwniki są pochodzenia naturalnego.

      Dziękuję Klaudii Winiarz i Ewelinie Zbożeń za pomoc podczas prowadzenia warsztatów.

      Prowadząca: Angelika Tomaszek

       

     • Ubrani w książkę...

     • czyli sleeveface i żywa okładka

      "Słyszycie Czasem wisi coś

      na jednym włosku wisi

      Dziś włoskiem tym poety głos

      Słyszycie

      Ktoś tam słyszy..."

      - fragment wiersza Tadeusza Różewicza

       

      W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r.  Hymnem jest wiersz Tadeusza Różewicza "Włosek poety" .

      Naszą szkolną propozycją na celebrowanie tego dnia były dwie akcje: sleeveface i żywa okładka. Pierwsza polegała na wyborze książki, której okładka nas inspiruje, a następnie dopełnieniu jej  odpowiednio dobranym strojem, rekwizytem. Druga, na odtwarzeniu tego, co znajdowało się na okładce wybranej lektury (zdjęcia powyżej).

      Oprócz tego na zajęciach z informatyki i plastyki podopieczni wykonywali różne projekty związane ze świętem:

      - prezentacje multimedialne (SWIATOWY_DZIEN_KSIaZKI-_Weronika.pptx)

      - filmiki (Kamil Cienki),

      - plakaty (Oliwia Kuca, Maja Biały,Julia Niemiec, Amelia Winiarz, Julia Winiarz)

      - okładki ulubionych książek. Prezentujemy wybrane.

      Czytanie przy herbatce

      Naszym celem było też pokazanie dzieciom, że czytanie to frajda, a wszystko przy pysznych ciasteczkach i ciepłej herbatce. Uczniowie z klas 6 i 7 zaprezentowali najmłodszym wiersze Jana Brzechwy (w dwóch językach: polskim i ukraińskim).

      Podczas śpiewania najpopularniejszych piosenek z Akademii Pana Kleksa, "odwiedził nas nawet DZIK(posłuchajcie), przed którym musieliśmy uciekać aż na krzesła :)

      Zapraszam do wspólnego odśpiewania albo przynajmniej odsłuchania "Hymnu książki" UNESCO oraz do obejrzenia krótkich filmików:

      "Jak powstała książka""Jak działa prawo autorskie""Prawa autorskie w sieci".

       

      Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się

      w promocję czytelnictwa

       

      Organizatorzy: p. Angelika Tomaszek, p. Beata Walerianowicz- Hemperek

       

      Więcej zdjęć w albumie

     • Tymczasem w Lubaczowie…

     • W środę 27.04.2022 r. starsze klasy wspólnie wybrały się do Lubaczowa. Zgodnie z planem, pierwszym punktem wycieczki było kino. Razem obejrzeliśmy film pt. ”Za duży na bajki”, o chłopcu Waldku, który sam przedstawia się jako e-sportowiec. Zabawna komedia o tolerancji, ale poruszająca również ciężkie tematy, jak choroba bliskich.

      Kolejny punkt wycieczki- zajęcia fitness, podczas których okazało się, że wielu naszych kolegów (podobnie jak Waldek) marzy o karierze e-sportowca… Niektórzy natomiast świetnie odnaleźli się podczas zajęć tanecznych z elementami kickboxingu. Znaczna część chłopców wolała natomiast „wyciskanie”.

       Zmęczeni po wyczerpującym treningu, spacerkiem przeszliśmy na rynek „wrzucić coś na ząb”. To był naprawdę mile spędzony dzień!

       

                                                                             Opiekunowie :Agnieszka Mierzwa

                                                                                                    Renata Bałanda

                                                                                                    Agnieszka Gloc

     • Zabłysnął maj…..

     • Witaj majowa jutrzenko,

      Świeć naszej polskiej krainie,

      Uczcimy ciebie piosenką,

      Która w całej Polsce słynie

      Rajnold Suchodolski

       

      W dniu 4 maja 2022 roku o godzinie 11.40 w naszej szkole odbędzie się akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

       

      W programie:

      1.  Odśpiewanie hymnu państwowego.
      2.  Prezentacja multimedialna upamiętniająca wydarzenia z historii Polski.
      3.  Quiz wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja.

       

      Mile widziane odświętne stroje.

      Organizatorzy:

      Szkoła Podstawowa w Mołodyczu

     • ,,Dni otwarte” szkół średnich

     • Dnia 21 .03.2022r. klasa VIII wraz z wychowawcą  wzięła udział w wycieczce do Jarosławia i uczestniczyła w ,,Dniach otwartych” szkól średnich. Uczniowie odwiedzili szkoły takie jak:

      • Zespół Szkół Mechanicznych,
      • Zespół Szkół Drogowo- Geodezyjnych i Licealnych,
      • Zespół Szkół Chemicznych, Spożywczych i Ogólnokształcących,
      • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika,
      • Zespół Szkół Innowacyjnych.

      Podróż ta sprawiła młodzieży wiele radości i pomogła w podjęciu decyzji o wyborze szkoły, w której będą chcieli kontynuować naukę.

      Więcej zdjęć w albumie.

       

      Organizator: p. Renata Bałanda

     • Konkurs fotograficzny

     • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiejw Jarosławiu oraz Stowarzyszenie Fotograficzne Atest 2000 serdecznie zapraszają młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych Powiatu Jarosławskiego do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Moje spojrzenie na patriotyzm obiektywem aparatu fotograficznego”.

      Konkurs objęty jest patronatem Starosty Jarosławskiego.

      Zaproszenie kierujemy do wszystkich młody artystów zainteresowanych tematemi potrafiących przekazać fotografią swoje indywidualne podejście do patriotyzmu i jego różnych aspektów, wymiarów, emocji.

      Dołączamy Regulamin Konkursu, który szczegółowo określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa.

      Na zwycięzców czekają nagrody, satysfakcja i wystawa pokonkursowa prac.

      Termin: 27 maja 2022 r.

      regulamin_konkursu_fotograficznego_-_moje_spojrzenie_na_patriotyzm_obiektywem_aparatu_fotografi.docx​​​​​​​

      Organizatorzy zachęcają do udziału!

     • Coś dla ducha Malucha

     • czyli wizyta uczniów  klas I- III w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Fredry oraz w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu

      "Pięknem w czytaniu jest to,

      że pozwala nam ono podróżować w sposób,

       którego nie da się pojąć".

                                                                                 -    Alek Wek

       

          Aby wspomóc pracę szkoły w zakresie kompetencji czytelniczych nasi uczniowie udali się do biblioteki na tak zwaną lekcję biblioteczną "Jesteśmy czytelnikami biblioteki szkolnej i publicznej" podczas, której zapoznali się z pracą bibliotekarza, księgozbiorem, zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych oraz z bogatą ofertą biblioteki. Do niej należą: audiobooki lektur i ulubionych książek, ebooki- książki w wersji elektronicznej, czasowe wystawy artystów z Jarosławia i powiatu, aktualnie swoje prace malarskie udostępniła bibliotece Pani Marzanna Błahuta " PASTELOWY SEN",

      Biblioteka posiada również salę kinową, w której uczniowie obejrzeli film przyrodniczy w 3D "Dzikie zwierzęta".

                 Największe  zaskoczenie i radość sprawił uczniom z Ukrainy dział bajek i literatury w języku ukraińskim i możliwość wypożyczania książek w ich ojczystym języku.

       To nie koniec atrakcji.  Tego dnia odwiedziliśmy również jarosławski rynek z ratuszem, który po renowacji prezentuje się bardzo okazale, zwłaszcza spodobała się mam działająca już fontanna. 

      Na naszym pięknym rynku mieści się Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu i tam właśnie się udaliśmy.

       

       "Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść.

      To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości". 

                                                                                                                          -   Rafał Wnuk

       

      Aby wzbogacić zajęcia dydaktyczne prowadzone przez nauczycieli w szkole, wzięliśmy udział w lekcji muzealnej "Złoty wiek miasta Jarosław" z czasów jego największej świetności, kojarzący się z handlem, bogactwem, rozwojem.

      Następnie zwiedzaliśmy pomieszczenia z interesującym opowiadaniem przewodnika, eksponaty zgromadzone w muzeum oraz piękno pomieszczeń, które mówią same za siebie.  Każdy oczywiście własnoręcznie mógł wykonać pamiątkową pieczątkę z zabytkami miasta.

         Na pożegnanie wszyscy  otrzymali  "Przewodnik dla dzieci JAROSŁAW (NIE) DO POZNANIA", który stał się cennym souvenirem.

         Dziękujemy PANU DYREKTOROWI MUZEUM ŁUKASZOWI ZAGROBELNEMU za umożliwienie tak pięknego spotkania z historią naszego powiatowego miasta.

      Po tak dużej dawce wiadomości zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do domów.  

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Kierownik wycieczki: p. Waleria Borowik

      Opiekunowie: p. Małgorzata Piskorz, p. Gabriela Styś

     • Tradycje Wielkanocne

     • W dniu dzisiejszym społeczność szkolna spotkała się na wielkanocnym apelu. Samorząd Uczniowski oraz pan dyrektor złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Również rodzicom oraz sympatykom szkoły pragniemy złożyć serdeczne życzenia świąteczne:

      Wesołego Alleluja!

      Spokoju w sercu i pokoju na świecie.

      Niech wielkanocny czas

      odrodzi wszystko, co dobre.

      Przegoni troski i smutki,

      obudzi nadzieję na lepsze jutro.

      Podczas apelu mieliśmy również okazję porozmawiać o tradycjach wielkanocnych. Pośród tradycji takich jak święcenie pokarmów, czy Śmigus Dyngus zostało wymienione „poszukiwanie jajeczek”. Nie jest to polska tradycja, choć staje się coraz bardziej popularna i u nas. Zwyczaj ten (jakże uwielbiany przez dzieci) przywędrował do nas z Wielkiej Brytanii.

      W Wielkiej Brytanii z okresem wielkanocnym związane są dwie popularne zabawy. Pierwszą z nich jest Easter Egg Hunt organizowana w Wielką Niedzielę. Zabawa ta polega na znajdywaniu ukrytych świątecznych jajeczek. Mogą być to tradycyjne pisanki lub też czekoladowe jajeczka wypełnione w środku słodyczami.

      W Wielki Poniedziałek, który jest dniem kończącym okres świąteczny, zazwyczaj organizowana jest zabawa Egg Rolling. Egg Rolling to nic innego jak wyścig świątecznych jajek. Świąteczne jajka puszczane są przez uczestników z górki.  Osoba, której jajko jako pierwsze znajdzie się u podnóża góry w nienaruszonym stanie wygrywa.

      Oprócz tradycyjnych życzeń wielkanocnych wspólnie braliśmy udział w  poszukiwaniu jajeczek „egg hunt” oraz turlaniu, czyli „egg rolling”. Młodsze klasy musiały odnaleźć czekoladowe jajeczka schowane na podwórku szkolnym, natomiast klasy starsze szukały jajeczek ukrytych w szkole. Następnie młodsi uczestniczyli w zawodach w toczeniu jajeczek za pomocą łyżki. Pogoda dopisała, także zabawa była przednia. Poniżej link do filmiku jak wygląda „egg rolling” w Wielkiej Brytanii i jak wyglądało u nas w Mołodyczu.

      Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: p. W. Borowik, p. A. Tomaszek, p. A. Mierzwa 

     • Nagrodzeni

     •  Z wielką radością informujemy, że Olivia Pszonak uczennica pierwszej klasy reprezentowała naszą szkołę w VI Gminnym Konkursie Na Najpiękniejszą Palmę  za którą otrzymała wyróżnienie oraz w Gminnym Konkursie Na Pisankę i Ozdobę Wielkanocną, za swoją pracę również otrzymała wyróżnienie.

      Gratulujemy sukcesu Olivce z której jesteśmy dumni.

      Podczas apelu z okazji "Dnia Orientu" odbyło się także wręczenie dyplomów i nagród dla zwyciezców w konkursie "Capella koza", którego organizatorem była p. Angelika Tomaszek.

      Wszystkim gratulujemy!

     • Przyjemne z pożytecznym

     • Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia i pojawiają się pierwsze kwiaty krokusy, przebiśniegi, tulipany…

      W środę (13 kwietnia) uczniowie klasy VIII pracowali w naszym szkolnym ogrodzie uczestnicząc w wiosennych porządkach, pracach pielęgnacyjnych, a także w sadzeniu kwiatów. Posadzili m.in. kolorowe bratki, bylicę, żagwin, skalnicę, a przy pomniku poświęconym rodzinie Czartoryskich czerwone róże.

      Dziękuję wszystkim uczniom, którzy z zaangażowaniem włączyli się do pracy.

      Opieka: p. Agnieszka Gloc

      Ciekawostka:

      Bylica  (Artemisia abrotanum) boże drzewko to krzewiasta roślina, która rośnie nieprzerwanie do wysokości jednego metra i ma silny aromat. Łodygi tego krzewu są drzewne, a liście mają puszyste liście o srebrno-zielonym odcieniu.

      Zioło to wydziela silny zapach podobny do kamfory i tradycyjnie stosuje się go w formie odświeżacza powietrza

      Bylica boże drzewko była cenionym ziołem w średniowieczu, a także w okresie renesansu. Dziś wiadomo, że roślina zawiera silny lotny olejek, który na ciekawą właściwość - trzyma owady z dala od nas!!!

      Gałązki można również przechowywać wśród ubrań, aby zapobiec ich uszkodzeniu przez mole.

      Uważano, że to roślina posiadająca moc, w związku z tym służyła do odpierania złych duchów. Aktualnie w kościele katolickim ziele bylicy boże drzewko używane jest jako kadzidło.

     • Najsłodszy dzień w roku

     • czekolada lała się...

      oj lała...:)

      "Potrzebuję czekolady

      zjeść ją muszę,

      nie ma rady!

      Gdy rozpłynie mi się w ustach,

      słodka będzie to rozpusta..."

       

      W poniedziałek 11 kwietnia klasy I i VI świętowały "Dzień Czekolady". Była to niespodzianka przygotowana przez wychowawców tych klas. Uczniowie mogli degustować ten pyszny wyrób, który powstaje z miazgi kakaowej z dostępnymi dodatkami: chrupkami, winogronami, bananami, kiwi i....marshmallow. Aby poczęstunek był atrakcyjniejszy czekolada spływała fontanną. 

      "Zasłużyć" na przysmak mogli tylko Ci uczniowie, ktrórzy odtańczyli "Czekoladowy taniec" :). Zdjęcia w albumie.

      Dla miłośników czytania polecamy książkę „Dzień Czekolady” autorstwa Anny Onichimowskiej.

      Usiądźcie więc wygodnie z kawałkiem gorzkiej (najzdrowszej!) czekolady i ruszajcie do słodkiej krainy wiedzy…

      Organizatorzy: p. W. Borowik, p. A. Tomaszek

     • Konkurs pięknego czytania w języku angielskim rozstrzygnięty…

     • W dniu dzisiejszym klasy od 4-8 zmagały się w konkursie pięknego czytania w języku angielskim. Do pierwszego etapu przystąpiło 14 osób. Każdy uczestnik miał za zadanie przeczytać po angielsku, wybrany przez siebie fragment książki „Mały książę”- „The Little Prince” by Antoine De Saint-Exupery. Zawodnicy oceniani byli w zakresie 4 obszarów: dykcja, wymowa, interpretacja, płynność czytania. Do drugiego etapu wytypowanych zostało 9 osób. Tym razem konkursowicze mieli przeczytać na głos wylosowany fragment. Na przygotowanie każdy miał 5 min. Poziom był bardzo wyrównany, a potyczki zaciekłe. Nie obyło się nawet bez „dogrywki”. Komisja w składzie:

      1. Agnieszka Mierzwa
      2. Gabriela Styś
      3. Marcin Zagrobelny

      po długich obradach przyznała 4 miejsca:

      1. Łukasz Kędzierski  kl.7.
      2. Amelia Winiarz kl. 8.
      3. Julia Niemiec kl. 8.
      4. Damian Haczek kl. 4

      Każdy uczestnik konkursu otrzymał ocenę bardzo dobrą z przedmiotu, laureaci i startujący w drugim etapie ocenę celującą. Ponad to, zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe: audiobooki w języku angielskim (“The Secret Garden”, “Peter and Wendy”, “Fairy tales by Hans Christian Andersen”, “The Wonderful Wizard of Oz”) oraz pamiątkowe breloczki z flagą Wielkiej Brytanii przywiezione prosto z Londynu przez panią G. Styś.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom, za dostarczenie niesamowitych emocji i wrażeń podczas konkursu, gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

      Organizator: Agnieszka Mierzwa

     • 功夫茶 (gongfu cha) i 茶の湯 (chanoyu) 

     • 8 kwietnia w naszej szkole odbył się DZIEŃ ORIENTU, którego celem było przybliżenie tradycji tej części świata.W tym roku nasza uwaga skupiona była na Dalekim Wschodzie a dokładnie: Chinach i Japonii. Ponieważ kultura tych krajów jest bardzo bogata, zaprezentowana została  jedna ważna tradycja- ceremonia parzenia herbatyPokaz przeprowadziła p. Angelika Tomaszek, która ma w posiadaniu tradycyjne herbaciane utensylia.

      Chiny- 茶道 (chádào)

      Po chińsku ceremonia parzenia herbaty to 茶道 (chádào), czyli dosłownie tłumacząc „droga herbaty”. Dobór słów na określenie rytuału nie był przypadkowy, ponieważ proces parzenia jest pewną drogą, którą należy przebyć.

      Nie znamy daty powstania ceremonii herbacianej, ale legenda mówi o Shennong – mitycznym cesarzu chińskim. Jego imię oznacza Boski Rolnik, gdyż według tradycji nauczył ludzi uprawiać wiele roślin. Przypisuje się mu wynalezienie sztuki parzenia herbaty. Jednym ze sposóbów parzenia jest Gongfu cha lub Kungfu cha „umiejętne parzenie herbaty”. Istotnym punktem w parzeniu gongfu cha jest też utrzymanie wysokiej temperatury od czajnika do czarki. Dlatego wszystkie naczynia wykorzystywane w sesji gongfu cha są dokładnie ogrzewane przed przystąpieniem do parzenia. Przemywanie czarek wrzątkiem służy też higienie i jest wyrazem troski o gości uczestniczących w spotkaniu przy herbacie.  

      Legenda - wybierz odpowiednią wersję językową

      Tradycyjnie do zestawu wchodzą następujące przybory:

      – czajnik z gorącą wodą, czajniczek, do parzenia herbaty (gliniany, porcelanowy) lub gaiwan, czarki i niuchary, piecyk /kociołek  do utrzymania temperatury wody furokama, specjalny bambusowy stolik do zaparzania herbaty czyli chapan,  bambusowa “szufelka” do herbaty chashao, chusta do symbolicznego wycierania utensyliów fukusa.

      Japonia- 茶の湯 (chanoyu) 

      Chanoyu  茶の湯 cha-no-yu czyli „wrzątek na herbatę”- do tej niecodziennej ceremonii używa się herbaty matcha, którą wyrabia się z najbardziej kruchych liści herbacianych zebranych na specjalnie zacienionych plantacjach herbacianych wraz z początkiem wiosny. To właśnie z pierwszych wiosennych zbiorów pochodzi herbata najwyższej jakości. Japonia jest producentem niemal wyłącznie zielonej herbaty, czarną trudno tam spotkać.

      Tradycyjnie do zestawu wchodzą cztery przybory:

      – czajnik z gorącą wodą, czarka moze być też większa zwana matchawan, piecyk lub podgrzewacz  do utrzymania temperatury wody. Dodatkowe akcesoria to: specjalna bambusowa tackabambusowa “pałeczka” do herbaty chazan, bambusowy pędzel- miotełka chasen, łyżeczka  do matcha chashaku.

      Uczestnikom pokazu zademonstrowano parzenie trzech herbat: 

      - herbaty skalnej (oolong z gór Wuyi)- ceremonia Gongfu cha,

      - sproszkowanej herbaty (matcha) - ceremonia Chanoyu, 

      - kwitnącej  herbaty- artystyczny pokaz parzenia.

       Filmik przyspieszony 50 razy. Herbata rozkwitała kilkanaście minut.

             Nasi uczniowie przez cały dzień mieli okazję delektować się różnymi rodzajami herbaty. Zaprononowano im:

      - oryginalną czerwona Pu-Erh pochodząca z Chin z rejonu Yunnan,

       Matchę,

      - Niebiańską klitorię.

      Mogli także wybierać pomiędzy zamiennikami cukru: miodem, stewią i ksylitolem.

      W wyniku przeprowadzonej ankiety na MS Teams wiemy, że nasi uczniowie za ulubioną herbatę uważają owocową, na drugim miejscu znalazła się zielona.

      Wśród głosujących rozlosowano specjalne smakołyki: jadalne kasztany i kulki z matchą.

      Każdy z uczniów został też poczęstowany ciastkiem z matchą i białą czekoladą oraz chińskim ciasteczkiem z wróżbą, które upiekła klasa VI z wychowawcą p. A. Tomaszek (06.04.2022r.). Poczęstunkiem zajęła się klasa I wraz z wychowawcą p. Borowik. 

      Zainteresowaniem cieszyły się prażynki krewetkowe. 

      Całość uświetniły wystawki tematyczne przygotowane przez p. Angelikę Tomaszek oraz stroje wypożyczone przez p. Elżbietę Purcha - nauczyciela Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. 

      Do przeprowadzenia Dnia Orientu aktywnie włączyły się: p. Waleria Borowik, p. Gabriela Styś,
      p. A
      gnieszka  Gloc, p. Maria Sokoł i p. Maria Kuca

      za co BARDZO DZIĘKUJĘ , organizator: p. Angelika Tomaszek

      Zapraszam do obejrzenia zdjęć w albumie.

     • Rywalizacja sprzyjająca

     • Cytując wikipedię można w taki oto sposób wytłumaczyć pojęcie: rywalizacja- to duch "przeciwko sobie" między dwoma rywalizującymi stronami".

      Ale czy tak musi być?

      Jesteśmy na pewno zgodni co do tego, że umiejętności społeczne w życiu każdego człowieka są ważne, ale  może warto skupić się na rozwijaniu rywalizacji pozytywnej, która opiera się na mocnych stronach dziecka, jego zainteresowaniach? Chociaż przez chwilę zapomnieć o rywalizacji negatywnej skupionej na wyglądzie czy nowinkach technologicznych

      Klasa szósta próbuje....:)

      06 kwietnia na kręgielni nie tylko rozwijaliśmy kompetencje społeczne, ale weryfikowaliśmy swoje umiejętności, uczyliśmy się reagować na niepowodzenia.

      Bo przecież nie tylko sukces jest ważny, ale i droga do niego.

      Dzięki emocjom jakie towarzyszyły nam na torze, ten wspólny pobyt zostanie zapamiętany. Zdjęcia w albumie.

       

      Wychowawca klasy VI p. Angelika Tomaszek

      Rodzicom dziękuję za pomoc w organizacji tego pozaszkolnego wyjazdu.