Zimno, deszczowo … jesienna plucha, aby się nie poddać takim przygnębiającym nastrojom na zajęciach świetlicowych uczniowie klas I, II i III wraz z opiekunami, przygotowywali zdrowy i sycący jabłkowy deser – pieczone jabłka z miodem, orzechami i cynamonem.
Ponieważ chętnych było tak wielu, nie zdążyliśmy już wypiec jabłek w piekarniku, ale każdy uczestnik zajęć otrzymał „swoje jabłuszko” z zadaniem domowym – do wypieczenia w domu.
Dlaczego takie zwykłe jabłko z miodem, orzechami i cynamonem jest takie zdrowe?
1.Jabłka
Stanowią źródło wielu substancji cennych dla naszego zdrowia. Dostarczają wielu witamin oraz składników mineralnych, w tym witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu, pewnych ilości witaminy E, fosforu, wapnia, siarki, magnezu i żelaza. Stanowią również bogate źródło błonnika pokarmowego (szczególnie pektyny), kwercetyny oraz antyoksydantów. Niewielka ilość kilokalorii zawarta w jabłku sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, owoc ten charakteryzuje się również szybkim wywoływaniem uczucia sytości, co czyni go zdrową przekąską.
Polska jest największym producentem jabłek w Europie !
2. Miód (użyliśmy miodu z nawłoci)
Uczniowie podczas zajęć mogli nawłoć obejrzeć „na żywo”, którą z pewnością już widzieli rosnącą niedaleko, ale z pewnością nie zwracali na nią uwagi.
Nawłoć pospolita (łac. Solidago virgaurea) osiąga wysokość do około 100 cm, kwitnie na żółto. Nazywana jest złotą rózgą, złotnikiem, głowienką, uraszem i polską mimozą. Z nawłoci pozyskuje się żółty barwnik do farbowania tkanin.
To właśnie nawłoć nazwana mimozą pojawia się w utworze „Wspomnienie” Juliana Tuwima
i skomponowanej do niego piosence Czesława Niemena – „Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła…”
W Polsce nawłoć występuje na terenie całego kraju. Znajdziemy ją również w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Porasta pobocza dróg, suche łąki oraz lasy. Szybko się rozrasta i ciężko ją wypielić, dlatego uważana jest za chwast. Często dodaje się ją do bukietów, ale wygląd to nie jedyna jej zaleta. Już w medycynie ludowej była stosowana jako lek na wiele schorzeń. Wykazuje między innymi działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, moczopędne, ściągające, przeciwzakrzepowe
i wspomagające trawienie.
Jest to roślina miododajna, dla pszczół stanowi cenny pożytek, który może im zapewnić przetrwanie
w okresie jesienno-zimowym. Miód nawłociowy był nazywany kiedyś nektarem życia. Oprócz niezwykłych walorów smakowych, posiada wiele właściwości leczniczych (zawiera substancje bakteriobójcze, witaminy i sporą ilość mikroelementów).
3. Orzechy włoskie
Często podkreśla się, że orzechy swoim wyglądem przypominają mózg. Jak się okazuje, porównanie to jest bardzo trafne, ponieważ orzechy włoskie dla mózgu stanowią świetny pokarm. Posiadają duże ilości witaminy E a także te z grupy B, zwłaszcza wspierająca układ nerwowy witamina B6, B9 i kwas foliowy. Odnajdziemy w nich również witaminę A i C. Dzięki temu orzechy włoskie chronią układ krążenia, wzmacniają system nerwowy, usprawniają pracę mózgu oraz poprawiają wygląd cery.
4. Cynamon
Jest to wyjątkowo zdrowa przyprawa, która wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe oraz wspomagające trawienie.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Opiekunowie: A.Gloc, A. Tomaszek i G.Styś
https://gemini.pl/poradnik/artykul/nawloc-pospolita-jakie-wykazuje-wlasciwosci/
https://www.swiatmiodow.pl/Najnowsze/21/miod-nawlociowy-wlasciwosci-prozdrowotne
https://wcinaj-miod.pl/miod-nawlociowy/
https://www.izielnik.pl/blog/cynamon-cynamonowiec-jakie-ma-wlasciwosci-lecznicze-i-negatywne-jak-go-stosowac-i-czy-posiada-przeciwwskazania
https://www.izielnik.pl/blog/orzechy-wloskie-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwwskazania