07 marca 2019 r klasa V wraz z wychowawcą p. R. Bałandą świętowała wspólnie w kręgielni w Wiązownicy Dzień Kobiet. Zabawa była wspaniała, a najbardziej cieszyliśmy się z "kąpieli" w basenie z kulkami. Zdjęcia w albumie
Na kręgielni
Wizyta zawodoznawcza
7 marca zostały zorganizowane dla uczniów klasy VII i VIII zajęcia w ramach doradztwa zawodowego. Tym razem gościem był pan Tomasz Sęk- aplikant adwokacki trzeciego roku z kancelarii mecenasa Mirosława Włocha, który przybliżył im wykonywany przez siebie zawód. Pan Tomasz w niezwykle przystępny sposób przedstawił specyfikę zawodów prawniczych między innymi: adwokata, sędziego, notariusza czy komornika. Uczniowie dowiedzieli się, co należy do podstawowych zadań adwokata: udzielanie klientom porad i pomocy prawnej w ramach swojej specjalizacji, sporządzanie opinii i dokumentów prawnych, reprezentowanie stron przed sądem oraz obrona oskarżonych w sprawach karnych.
Usłyszeli jaką długą drogę trzeba przejść, by w końcu móc powiedzieć „jestem adwokatem”. Chodzi tu przede wszystkim o lata ciągłej nauki od szkoły średniej, a skończywszy na tzw. aplikacji. Na koniec słuchacze dowiedzieli się, że praca adwokata wiąże się z dużym zdyscyplinowaniem, dyspozycyjnością i zaangażowaniem. Adwokat powinien być osobą komunikatywną, posiadać umiejętności retoryczne, cechować się łatwością formułowania wypowiedzi. Dziękujemy za przeprowadzenie zajęć. Lekcja była na pewno ciekawym doświadczeniem. Organizator: Izabela Werle, Angelika Tomaszek.
"Pączki-pączki, chrusty- chrusty,
niech nam żyje czwartek tłusty!"
Trwając jeszcze w tłustoczwartkowym klimacie uczniowie klasy piątej wypiekali pączki z dziurką tzw. donaty. Poniżej zamieszczamy przepis i zachęcamy do jego wypróbowania. Opiekun: A. Tomaszek
Pierwsze pączki były kulkami z chlebowego ciasta, nadziewane słoniną, boczkiem lub mięsem i smażone były na smalcu. Często podawano je z mięsiwem. Były to solidne pączki, twarde i wielkości dwóch złożonych pięści. Im bardziej były tłuste, tym chętniej je spożywano, tłuszcz bowiem w tamtych czasach był miarą dobrobytu.
Pierwsze słodkie pączki przypominały racuchy czy pampuchy, a pojawiły się w Polsce w XVI wieku. Nadziewane były często migdałem lub orzechem. Nazywano je nie tylko pączkami, ale i babałuchami czy kreplami. To o tych ostatnich pisał Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”:
Przepis:
z podanych proporcji wychodzi 20 pączków
550 g mąki pszennej
230 ml mleka ciepłego
80 g cukru
120 g masła lub margaryny o temperaturze pokojowej
1 jajko całe
1 żółtko
20 g drożdży świeżych
2 łyżeczki cukru waniliowego
1 łyżeczka soli.
Po zagnieceniu ciasta należy pozostawić je do wyrośnięcia na 1 godz.
na lukier :
150 g cukru pudru
20 g masła
około 30 ml gorącej wody
barwnik spożywczy
cukier do dosypania jeżeli lukier będzie za luźny
na polewę czekoladową:
50 g masła
50 g cukru pudru
2 czubate łyżki kakao
2 łyżki mleka
kolorowa posypka, dwie foremki okrągłe mniejsza i większa o średnicy 9 cm i 4 cm
Pączki pieczemy przez około 10-15 min w temp. 180 C (mają się zarumienić).
Spotkanie z programistą
Bohumirem Soukupem
28 lutego 2019 r. uczeń naszej szkoły Karol Piekuś wraz z panią Angeliką Tomaszek uczestniczył w seminarium z programowania w Przemyślu dla uczniów i ich nauczycieli. Prowadzącym zajęcia był czeski programista Bohumir Soukup, twórca i autor narzędzi do nauki programowania SGP Pascal, SGP Baltazar, SGP Baltie, SGP C# Studio. Podczas spotkania pan Bohumir opowiedział o swoim pierwszym komputerze i o programie, jaki stworzył. Wyjaśnił, że programowanie nie dotyczy wyłącznie komputerów, ale także całego życia. Mówił, że warto od najwcześniejszych lat szkolnych uczyć dzieci jak programować w sposób efektywny i uporządkowany. Zaprezentował program Baltie, a uczniowie pod jego okiem mogli poznać narzędzia służące do programowania. Mamy nadzieję, że owocem tego spotkania będzie udział, a może nawet zwycięstwo dzieci w międzynarodowych konkursach, które są przez niego organizowane. Zapamiętamy pana Bohumira jako człowieka niezwykle pogodnego i uśmiechniętego. Swoją osobowością i pasją zachęcił uczestników do twórczej zabawy w programowanie. Gazeta Business World uznała go za jednego z najlepszych informatyków na świecie. W roku 1978 założył firmę SGP Systems. Zajęcia odbywały się w pracowni komputerowej PCEN oddział w Przemyślu.
Sprawozdanie z zawodów
18 grudnia 2018 r chłopcy z klas IV-VI uczestniczyli w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej zajmując V miejsce.
16 stycznia 2019 r. w SP w Wiązownicy odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołoweg, w którym brali udział uczniwoie klasy V. Drużyna dziewcząt w składzie: J. Niemiec, J. Strent zajęła III miejsce. Drużyna chłopców - P. Chamik i I. Kubaszek zajęła I miejsce.
28 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego w Rokietnicy zajmując IV miejsce. Opiekun: R. Bałanda
Zdjecia w albumie Sport
Dzień pizzy- luty
Światowy Dzień Pizzy przypada na dzień 9 lutego, ale ze względu na ferie zimowe, klasa szósta celebrowała to święto z opóźnieniem. Uczniowie na zajęciach technicznych, w ramach zajęć kulinarnych związanych z tematyką godzin lekcyjnych, samodzielnie zagniatali ciasto i je wypiekali na kamieniu z różnymi dodatkami.
Pizza należy do potraw kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie później zaczęto także używać ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Przypuszcza się, że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować sos pomidorowy. Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.
Opiekun: A. Tomaszek
Przepis na ciasto: - 1/2 kg mąki tortowej - 50 g świeżych drożdży - 200 ml (szklanka) dobrze letniej wody! - łyżeczka cukru - łyżeczka soli - 2 łyżki oleju lub oliwy .
DODATKI (wg uznania): Sery: Liliput (mleczny), Mozarella miękka lub/i twarda, dojrzewające inne Wędliny: Szynka zwykła, Szynka parmeńska (Prosciutto), Szynka szwarcwaldzka, Salami inne Warzywa: Cebula, Pieczarki, Papryka Jalapenio lub słodka, Oliwki, Kukurydza, Groszek konser. Inne: np. Ananas, Owoce morza, Ryby itd... Pizze na kamieniu wypieka się w temp 230- 245 stopniach przez 5 min. Z tej porcji ciasta wychodzi 4 pizze.
„Owocowy Dzień”
Dnia 8.02.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mołodyczu obchodzili „Owocowy Dzień”. W trakcie zajęć świetlicowych pod opieką pań Walerii Borowik oraz Izabeli Werle dzieci poznawały smak witamin pod postacią pysznych, samodzielnie obranych owoców i warzyw, następnie wyciśniętych soków z jabłek i marchewki. Dzieci wykonały samodzielnie również sałatki owocowe. Zajęcia sprawiły uczniom dużo radości i zabawy, a dodatkowo promowały zdrowe odżywianie wśród uczniów. Zdjęcia w albumie.
Seniorzy w szkole
24 stycznia, po uroczystej Mszy świętej, specjalnie dla Babć i Dziadków odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Na wstępie ciepłymi słowami Seniorów powitał Wójt Marian Jerzy Ryznar oraz Dyrektor szkoły Jan Kuca, składając z okazji ich święta życzenia, jednocześnie dziękując za trud włożony w wychowanie wnuków. W części artystycznej, zaproszeni goście mogli podziwiać uczniów prezentujących piosenki, wiersze, grę na instrumentach, inscenizacje „Śpiącej królewny” czy jasełek. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Po występach goście zostali zaproszeni na przygotowany poczęstunek, a uczniowie mogli bawić się przy akompaniamencie zespołu z Gminnego Centrum Kultury w Wiazownicy.
Uczniów do akademii przygotowały panie: D. Pryjda, I. Szwajczak, W. Borowik, M. Piskorz, I. Werle, S. Kuta, A. Tomaszek-Wysocka.
Zdjęcia w Albumie
Cognita
Od stycznia 2019 r. działa w szkole Szkolne Koło Naukowe „Cognita” (łac. nauka). Zajęcia dla klas I-III odbywają się w każdy piątek w ramach świetlicy szkolnej w godzinach 11.30-13.00. Koło oparte jest przede wszystkim na eksperymentach, które uczniowie mogą samodzielnie wykonywać lub obserwować doświadczenia nauczyciela. Na zajęciach prowadzonych przez panią Izabelę Werle w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy. Zostań bohaterem nauki” stworzonego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz objętym honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej dzieci poznają sylwetki polskich naukowców i ich wynalazki. Celem programu jest:
a) popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych,
b) rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego,
c) popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań,
d) popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej,
e) kształtowanie postaw patriotycznych,
f) promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy.
Szkoła uczestniczy w Konkursie o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego III edycji programu „Być jak Ignacy”.
XIII Gminny Przegląd Teatrzyków Jasełkowych
W dniu 17.01.2019 r w GCK w Wiązownicy odbył się już po raz trzynasty Gminny Przegląd Teatrzyków Jasełkowych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiązownica. W konkursie brało udział 6 grup teatralych. Naszą szkołę reprezentowała grupa "Leśne skrzaty"- uczniowie z klas IV-VIII. Wszystkie grupy były bardzo dobrze przygotowane. "Aktorzy" perfekcyjnie opanowali swoje role. Zarówno rekwizyty jak i stroje były również doskonale wykonane. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałe wrażenia. Zdjęcia w albumie.
Uczniów przygotowały panie: S. Kuta, A. Tomaszek-Wysocka.
Zabawa i nauka
03 - go stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach dotyczących zjawisk fizycznych i optycznych. Mieli możliwość samodzielnego doświadczania i eksperymentowania świetnie się przy tym bawiąc. Warsztaty te przeprowadzone zostały przez „Centrum-Technika-Zabawa-Edukacja.” Oprócz tego mogli obserwować iluzję ruchu, włożyć okulary odwracające obraz, zbadać siłę pola magnetycznego, powietrza oraz fal mechanicznych. Ponadto badali działanie termowizji sprawdzając ciepłotę własną i pomieszczenia.
Dzień Myśli Braterskiej- konkurs
Przygotowania do świąt
Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I tak uczniowie klasy VI ubierali choinkę na korytarzu szkolnym, klasa V szyła świąteczne elfy z filcu pod opieką p. A. Tomaszek-Wysockiej , a klasy II i III wypiekały pierniczki na szkolnej stołówce pod opieką p. M. Piskorz. Zdjęcia w albumie "Przed świętami".
Wyniki szkolnego konkursu
Dnia 17 grudnia 2018 r. został roztrzygnięty Szkolny Konkurs na "Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową". W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0 - VIII naszej szkoły. Wpłynęlo ponad 26 propozycji kartek. Wszystkie prace zostały wykonane bardzo estetycznie i ciekawymi technikami, więc jury stanęło przed trudną decyzją. W wyniku dyskusji przyznano miejsca:
Klasy 0-III
I miejsce: Emika Golba
II miejsce: Urszula Zbożeń
III miejsce: Anastazja Wojdyła
wyróżnienie: Kamila Pietryna
Klasy IV- VIII
I miejsce: Oliwia Winiarz
II miejsce: Dawid Frań
III miejsce: Natalia Pryjda
wyróżnienie: Maja Biały
Wręczenie nagród za konkurs nastąpiło w dniu 20.12. 2018 r.
Organizator: A. Tomaszek-Wysocka
Spotkanie ze strażakiem
13 grudnia uczniowie klas VII i VIII spotkali się z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu panem Jerzym Woźnym, który przeprowadził zajęcia zawodoznawcze na temat pracy strażaka oraz predyspozycji, jakie trzeba posiadać, by nim zostać. Zaproszony gość przedstawił zakres obowiązków, wymagania egzaminacyjne do straży oraz wymagane wykształcenie. Uczniowie mogli zadawać pytania, a nasz gość bardzo ciekawie i wyczerpujące na nie odpowiadał.
Oprócz lekcji z klasami pan Jerzy Woźny przeprowadził szkolenie na temat zagrożeń wynikających z zatrucia czadem. Uczulił zgromadzonych na podstawowe zasady bezpieczeństwa przy używaniu piecy centralnego ogrzewania – zarówno gazowych, jak i na paliwo stałe.
Strażnik kultury
5 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie prowadzone przez pracownika Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, który zaprezentował książkę pt. „Strażnik kultury. Franciszek Hubacz”. Tytułowy bohater wykonywał zdjęcia dokumentujące życie mieszkańców Mołodycza i okolicznych wsi. Młodzież szkolna w trakcie prezentacji książki oglądała również materiały fotograficzne i kopie dawnych gazet ukazujące ważne wydarzenia z życia mieszkańców Jarosławia i okolic.
Słodziaki
Od 29 września do 24 października uczniowie klas I-III brali udział w akcji organizowanwej przez sieć sklepów Biedronka "Szkolne przygody Gangu Słodziaków" majacej na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie tworzyli prace plastyczne opisujące dalsze przygody Słodziaków. 19 września brali udział w szkolnej akcji "Dzień głośnego czytania" oraz w "Konkursie recytatorskim o zwierzętach" i konkursie "Piosenki o zwierzętach". W nagrodę otrzymali maskotki Słodziaków, książki o słodziakach oraz dyplomy. Akcje przeprowadziły panie: I. Werle, M. Piskorz, W. Borowik.
Kreatywnie i zgodnie z tradycją
12 grudnia klasa IV na zjęciach z plastyki wykonywała kartki świąteczne metodą scrapbookingu. Najpierw należało przygotować odpowiedni papier, potem wyciąć potrzebne elementy i umieścić na kartce. Następnie każdy upiększył ją według własnego pomysłu. Czwartoklasiści byli mile zaskoczeni efektami swojej pracy. Wszystkie kartki są wyjątkowo ładne i bez obaw można je wysłać z życzeniami świątecznymi do bliskich osób. Narazie stanowią deokrację szkolnego korytarza. Opiekun: A. Tomaszek-Wysocka. Zdjęcia w albumie "Przed świętami".
Mikołajkowy turniej w kręgle
W dniu 11.12.2018r. klasa 7 wraz z wychowawcą p. A. Mierzwą, wybrała się do kręgielni w Wiązownicy na „Mikołajkowy turniej w kręgle”. Mistrzem tej gry okazał się Nikodem Mac. Chłopcy w ramach spędzenia wspólnie wolnego czasu brali udział również w innych grach indywidualnych i zespołowych. Szczególne podziękowania dla pani Chamik i pani Mac za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
Archiwum Aktualności