• "Dokarmianie ptaków"

     • Z racji tego, iż w całej Polsce zawitała pokaźna zima, zwierzęta mają wielką trudność ze znalezieniem sobie pokarmu. Dlatego też, samorząd naszej szkoły wpadł na pomysł, by pomóc choć jednemu gatunkowi.

      Tematem konkursu jest „Dokarmianie ptaków”.

       Bardzo zachęcamy klasy 4 – 8 do podjęcia się tego wyzwania i przesyłania fotografii, na których zostanie ujęty dany wątek na adres e-mail: kozdron.basia@gmail.com. Nasza konkurencja kończy się 15 marca 2021 roku, lecz to nie oznacza zakończenia wykonywania tego dobrego uczynku poza aparatami.

      Zdjęcie musi być wykonane przez uczestnika konkursu!

      Organizator: B. Dec- Kozdroń

     • Z kalendarza świąt nietypowych

     • czarne, bure, rude....

      Zdjęcie 1: Cuatro (kotka A. Sokół), zjęcie 2 i 5: Kira (kotka A. Tomaszek), zdjęcie 3: Bili (kot A. Sokół), zdjęcie 4: Mruczek (kot A. Gloc), zdjęcie 6 i 7: Tygrys i Kicia (koty I. Werle)

       

      Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota (ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day), –święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i w Polsce (od 2006)  mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.  

      źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Kota

       

      Poniżej umieszczamy prezentację, wykonaną przez uczennicę Andżelikę Sokół oraz panią Agnieszkę Gloc- zainteresuje ona wszystkich, którzy kochają koty.

      Dzien_Kota.pptx

       

      Pamiętajcie!

      Kocie święto to nie tylko czulsze pogłaskanie swojego kota, to przede wszystkim pamięć o niesieniu pomocy bezdomnym dachowcom i innym zwierzętom.  Najbliższe przytulisko dla zwierząt: 

      Zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej o kotach. Znajdziecie tam między innymi informacje o tym jak o nie dbać,  żywić, a nawet jak swojego kota zrozumieć:

      Jeżeli chcecie, wyślijcie nam zdjęcia waszych pupili na adres: tangelomania@poczta.fm

     • Tajemnicza biblioteczka w naszej szkole…

     • W szkolnej bibliotece zauważyłam oddzielone od innych regały z wieloma książkami. Zainteresowało mnie to, a po rozmowie z naszą polonistką – Beatą Walerianowicz – Hemperek, dowiedziałam się, że książki należały do pani Stanisławy Kinasiewicz. Nic o niej nie  wiedziałam, znałam tylko  jej imię i nazwisko. Na szczęście w tym czasie zjawiła się pani Dorota Bednarz, która przedstawiła mi najwięcej szczegółów z jej życia oraz to, jaka była.

       

      Nikola Rokosz: Dzień dobry.

      Dorota Bednarz: Dzień dobry.

      N. R.: Na samym początku zapytam, jak brzmi pełne imię i nazwisko bohaterki naszej rozmowy?

      D. B.: Stanisława Kinasiewicz, z domu Pieluszczak.

      N. R.: W jakich latach żyła?

      D. B.:  Urodziła się w 1923 roku. Umarła, mając 82 lata w 2005 r.

      N. R.:  Kim była?

      D. B.: Była córką nauczycielki – Jadwigi Toruńskiej oraz  wychowanka rodzinny Czartoryskich – Tadeusza Pieluszczaka. Czartoryscy uczynili ojca pani Stanisławy  zarządcą majątku  księcia Witolda Czartoryskiego. Natomiast w okresie powojennym pełnił  on funkcję organisty w kościele w Radawie.

      Pani Stanisława Kinasiewicz poszła w ślady matki – została  nauczycielką. Uczyła różnych przedmiotów, głównie geografii. Ukończyła studia magisterskie w tym kierunku. Prowadziła też lekcje języka rosyjskiego. Znała również język niemiecki. Od 1955 r. pełniła obowiązki kierownika, a następnie  dyrektora szkoły w Piwodzie.

      N. R.: Ile lat pracowała w zawodzie?

      D. B.: Przepracowała  w zawodzie ponad 40 lat. Bardzo kochała dzieci i szkołę. Odeszła na emeryturę w 1991 r.

      N. R.: Jaki miała stosunek do innych?

      D. B.: Była wspaniałą osobą, zawsze czułą na potrzeby innych. Odwiedzała staruszków, wspierała materialnie swoich uczniów, nawet gdy zakończyli już edukację w szkole podstawowej. Pomagała dzieciom w dostaniu się do szkół średnich i opiekowała się nimi podczas nauki w mieście. Niejeden wychowanek nie ukończyłby szkoły bez Jej starań. 

      N. R.: Umiałaby pani opisać wygląd pani Kinasiewicz w kilku słowach?

      D. B.: Była bardzo elegancką, zadbaną kobietą, zawsze gustownie ubraną. Zwracała tym uwagę otoczenia. Posiadała też nienaganne maniery.

      N. R.: Jakie wartości w życiu były najważniejsze dla pani Kinasiewicz?

      D. B.: Pani Kinasiewicz była bardzo pobożna; na pierwszym miejscu zawsze stawiała wiarę w Boga. Odznaczała się  też wielkim patriotyzmem, przejmowała się bardzo losem naszego kraju. Starała się  przekazać miłość do Ojczyzny swoim wychowankom.

      Kochała też zwierzęta i przyrodę. Założyła piękny ogród przy szkole, pełen drzew, krzewów i kwiatów.

      N. R.: Jaka była jej ulubiona książka, pisarz, gatunek literacki?

      D. B.:  Pani Stanisława wręcz kochała książki. Zgromadziła imponujące zbiory. Myślę, że najbliższymi Jej sercu były książki o treści patriotycznej i czasopisma geograficzne. Przypuszczam, że do  ulubionych  pisarzy należeli m.in. Joseph Conrad, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

      N. R.: Jak pani myśli, dlaczego podarowała swoją biblioteczkę właśnie naszej szkole?

      D. B.: O to należałoby też  zapytać Pana Dyrektora Jana Kucę. Przypuszczam, że nie była to Jej decyzja, a raczej podarunek od syna- Zdzisława. Pani Kinasiewicz życzyła sobie, aby to, co po Niej zostanie, przeznaczyć na szczytny cel, dla dobra powszechnego. Jestem pewna, że przekazując zbiory swojej mamy, syn wypełnił Jej wolę. Taka decyzja spodobałoby się Jej na pewno.

      N. R.: Czym wyróżniała się spośród innych?

      D. B.: Na pewno patriotyzmem, inteligencją, dobrym wychowaniem i obyciem towarzyskim. Cechowała ją gościnność. Zawsze miała otwarte drzwi dla wszystkich; licznie odwiedzali Ją absolwenci, często z rodzinami. Była osobą bardzo skromną a nawet skrytą. Nigdy się nie chwaliła a komplementy Ją krępowały. Innym pomagała dyskretnie, czasem anonimowo. 

      Rozmawiała Nikola Rokosz - uczennica Kl. VIII

       

       

      Bohaterka wywiadu w obiektywie aparatu, którego nie lubiła, choć on ją bardzo, cechy pani Kinasiewicz potrafił uchwycić i zapisać obrazem.

      Zobaczcie sami...

      (Skany zdjęć pochodzą z prywatnego albumu mojej rozmówczyni p. Doroty Bednarz, zaś ostatnie zdjęcie to okładka książki napisanej przez naszego dyrektora p. Jana Kucę, który w swojej książce przybliża nam postać wieloletniej dyrektorki szkoły w Piwodzie).

       

       

      Zamiast epilogu - dochodzenie zakończone…

      Pan dyrektor Jan Kuca wyjaśnił sprawę tajemniczej biblioteczki…

      Syn pani Kinasiewicz – pan Zdzisław - odwiedził naszą szkołę, wówczas doszedł on do wniosku, że podaruje nam książki swojej mamy.  Uważał bowiem, że w ten sposób dziedzictwo jego mamy  nie zostanie zniweczone, ponieważ w tej placówce bardzo mocno akcentuje się wszelkie ślady przeszłości.

       

     • Dzień w kolorach czerwieni

     • "Na walentynki zamiast wyznania serdeczne podziękowania

      za wspólną radość z codzienności,

      za każdy dzień pełen miłości

      za to, że jesteś i dobrze mi z Tobą

      jesteś wspaniałą osobą!"

       

      Uczniowie naszej szkoły z całą pewnością zapamiętają ostatnie Walentynki jako bardzo udany dzień. Stało się to dzięki pomysłowi SU, który ustawił na korytarzu szkolnym "Walentynkowa fotobudkę". Od momentu pojawienia się "budka" stanowiła dużą atrakcję. Każda klasa obecna w szkole, mogła wykonać sobie szalone i kolorowe zdjęcia. Zainteresowanie było duże, a efekty …… No cóż, zobaczcie sami …. W albumie fotograficznym publikujemy kilka wybranych zdjęć.

       

      Walentynki - co to za święto?

      Walentynki, zwane świętem zakochanych obchodzimy 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika. Żył on w III wieku w cesarstwie rzymskim za czasów panowania Klaudiusza II Gockiego. Dlaczego Walenty został skazany przez niego na śmierć? Otóż cesarz zakazał mężczyznom w wieku 18-37 zawierania małżeństw. Uważał bowiem, że legioniści nie posiadający rodzin są lepszymi żołnierzami. Walenty potajemnie jednak udzielał im ślubów. Został za to wtrącony do więzienia.
      Tam zakochał się w córce jednego ze strażników. Była to kobieta niewidoma, która miała dzięki miłości do Walentego odzyskać wzrok. Cesarz Klaudiusz skazał Walentego na śmierć, a egzekucja miała zostać wykonana 14 lutego 269 r.

       

      Walentynki w Polsce

      Tradycja obchodzenia Walentynek dotarła do Polski - tak jak do całej Europy Północnej i Wschodniej - znacznie później niż do krajów zachodnich (razem z kultem św. Walentego), a popularność zyskała dopiero w latach 90. XX wieku. Dziś jest to jednak święto obchodzone tak samo hucznie, jak na Zachodzie.

       

       

      źródło:https://polskatimes.pl/walentynki-2021-co-to-za-swieto-kim-byl-sw-walenty-skad-wzielo-sie-swieto-zakochanych-i-jak-obchodzi-sie-walentynki-na-swiecie/ar/c13-14767402

     • Informacja

     • https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/do-konca-lutego-dzialalnosc-szkol-i-placowek-na-dotychczasowych-zasadach

     • Pasje, hobby i pożyteczne bziki

     •          Uczniowie mają różnorodne zainteresowania i uzdolnienia. Aby dziecko mogło odkryć swoją pasję konieczne jest stworzenie sposobności do odkrywania własnych zainteresowań.  Odbywa się to w domu rodzinnym, w szkole czy na zajęciach dodatkowych.

                    Aktywność twórcza pozwala dziecku lepiej poznać otaczający świat, jego właściwości, elementy, relacje między nimi. Jest przejawem poziomu jego rozwoju, jak i czynnikiem stymulującym dalszy rozwój.

                 Dlatego, mam nadzieję, że ten artykuł zachęci Was Drodzy Uczniowie do  aktywnego i odważnego prezentowania swoich zainteresowań,  a przedstawiona poniżej pasja Waszego szkolnego kolegi, będzie dodatkową motywacją.

       

      Kacper Marek- uczeń klasy VI

       

      "Moje zainteresowanie czołgami zaczęło się od harcerstwa. 

      Na zbiórkach Druh Drużynowy wiele nam opowiadał o przeszłości w latach drugiej wojny światowej.

      Poza tym zainteresował mnie program o poszukiwaczach skarbów pt. "Misja Skarb".

      Odkrywcy w tym programie  odnajdywali ciekawe artefakty, pozostałości czołgów i innych militariów z drugiej

      wojny światowej. Dużo na ten temat czytałem i zacząłem rysować czołgi...... w każdej wolnej chwili."

       

      Gratuluję i dziękuję za podzielenie się swoim hobby

      Angelika Tomaszek

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

     • We wtorek, 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. 

      DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

       

      Zachęcam do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpiecznego internetu:

      Film:

       

      Artykuły, informacje, ciekawostki:

      Konsekwencje zagrożeń w internecie

      Saferin internet

      savoir-vivre-w-internecie

      A. Tomaszek

       

     • Śnieżni rzeźbiarze

     • Zakończył się organizowany przez nas konkurs na „Zimową rzeźbę ze śniegu”. Dziękujemy wszystkim za udział i za aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Jesteśmy pod dużym wrażeniem Waszych prac. Komisja konkursowa oceniająca prace podkreślała, że podjęcie decyzji było bardzo trudne. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią.
      W przygotowanie swoich rzeźb włożyli też wiele pracy.

      W albumie fotograficznym prezentujemy wszystkie nadesłane rzeźby, a poniżej zamieszczamy wyniki:

      I miejsce:

      Praca indywidualna: Natalia Sokół

      Praca zbiorowa: Lena Kiełbasa, Jan Kiełbasa

      II miejsce:

      Praca indywidualna- ex aequo: Kacper Marek, Emilia Zaborska

      Praca zbiorowa:  Igor Cienki, Antoni Cienki

      III miejsce:

      Praca indywidualna: Dominik Kolasa

      Praca zbiorowa: Klaudia Winiarz, Weronika Winiarz

      Wyróżnienie:

      Praca indywidualna: Milena Potasz

      Praca zbiorowa: Mateusz Frań, Dawid Frań

       

      Organizatorzy: Angelika Tomaszek, Agnieszka Gloc

     • Nowy konkurs ogólnopolski - plastyczny

     • Informujemy, że trwają eliminacje tegorocznej XVIII edycji  Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego 2021, którego organizatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. 

      Ten konkurs jest kontynuacją dotychczasowego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”.

       Tegoroczna edycja konkursu jest pod hasłem „100 - lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi”.

       

      Regulamin do pobrania:

      Regulamin(1).pdf