• Korzyści z lekcji pod chmurką

     • na różnym etapie edukacyjnym....

      Czy lekcja przyrody, wychowania fizycznego lub też godziny wychowawczej muszą odbywać się w szkole?? Oczywiście ze nie!

      W poniedziałek klasa III wybrała się na krótką wycieczkę po okolicy. Uczniowie posługiwali się kompasem co pozwoliło nam na dotarcie do wyznaczonego miejsca.

      Na łące zrobiliśmy sobie piknik, gdzie spędzaliśmy czas na rozmowach, grach czy odpoczywaniu słuchając śpiewu ptaków. Cytując słowa uczniów:

      - „Proszę Pani był to bardzo fajnie spędzony czas”.

      Dlatego postaramy się częściej wychodzić na wspólnie pikniki połączone z nauką. Klasa również mogła się zintegrować z naszymi nowymi uczniami z Ukrainy.

      Celem każdego wychowawcy jest zintegrowanie klasy i sprawienie, żeby się polubili, szanowali i umieli razem pracować. Do naszego zespołu - klasy VI-  w poniedziałek 28 marca dołączyły dwie uczennice z Ukrainy. 

      Z tego właśnie powodu zajęcia z wychowawcą przeprowadzono na świeżym powietrzu. Nie ma nic lepszego niż wspólne gry, bo to idealny sposób na to, aby wzajemnie się poznać  i oswoić z otoczeniem.

      Zależało nam także na tym, aby stworzyć atmosferę zaufania i przynależności. Pomogły  nam zabawy ruchowe oraz .......lody :) 

      Opieka: klasa III p. Gabriela Styś, klasa VI p. Angelika Tomaszek

     • Dzień bez plecaka

     • Dzień bez plecaka (ang. no backpack day) obchodzone jest w szkołach coraz częściej. Wbrew pozorom nie chodzi wcale o przybycie do szkoły bez plecaka!

      To dzień, w którym chętni uczniowie a nawet nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak należy zastąpić. W tym celu posłużyć może wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek… Liczy się kreatywność i fantazja.

      Zwyczaj obchodów Dnia bez plecaka pochodzi z USA. Został wymyślony przez amerykańską aktywistkę i założycielką fundacji, Mongai Fankam. Autorka pomysłu będąc dzieckiem, podróżowała razem z matką do Kamerunu i spostrzegła tam jakie trudności spotykają inne dzieci. Zainteresowała więc tematem nauczycieli oraz całą szkolną społeczność.

      Akcja ta ma na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak. 

     • Twórczy bałagan

     • w szczytnym celu

      Uczniowie naszej szkoły w dniu 25 marca, wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych organizowanych przez Wójta Gminy Wiązownica i Gminne Centrum Kultury. Dochód ze sprzedaży ozdób wielkanocnych będzie przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy.

      Warsztaty prowadziła p. Małgorzata Machnicka - instruktor Domu Kultury w Szówsku, pomocą służyła p. Angelika Tomaszek- nauczyciel i pedagog szkolny.

     • Leikora

     • Czy coś tak pospolitego uczyni deser wyjątkowym?

      23 marca dla uczniów, którzy wykazali się dużą empatią i wzięli aktywny udział w zbiórce ubrań na rzecz pomocy dla Kasi Kośmider, odbyły się warsztaty w ramach prowadzonej przeze mnie innowacji pedagogicznej „Plastyczna kuchnia”.

      Takie warsztaty to nie tylko możliwość poznania nowych przepisów, sztuczek kulinarnych, czy wykorzystanie zdolności manualnych zdobytych na lekcjach plastyki do celów kulinarnych i cukierniczych. Podczas zajęć dochodzi nie tylko do rozwijania i doskonalenia zmysłów smaku, zapachu, dotyku, wzroku, ale  do zdobywania wiedzy.

      Tym razem miedzy innymi na temat  rokitnika (leikorii), żywności liofilizowanej czy temperowania czekolady. 

      zdjęcia poglądowe

      Jeżeli jesteście ciekawi co tym razem powstało podczas innowacji zapraszam do obejrzenia zdjęć.

      Polecamy też stronę, na na której można zapoznać się z właściwościami rokitnika.

      Prowadząca zajęcia: p. Angelika Tomaszek

     • Szkolni kapelusznicy

     • Twórczo, kolorowo, optymistycznie

      Gdy do życia budzi się przyroda, słońce coraz jaśniej świeci, a dla dzieci nadchodzi czas zabaw na świeżym powietrzu to wiemy, że już nastała wiosna.  W naszej szkole w tym roku bawiliśmy się inaczej, integrując się w klasach i całej społeczności uczniowskiej. Wszystko za sprawą ogłoszonego konkursu „Capella koza- czyli kapelusz”.  

      22 marca do szkoły zostały przyniesione niezwykłe nakrycia głowy. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością. Na każdym kapeluszu było coś przypięte, przyklejone lub przyszyte. Całość wyglądała bardzo kolorowo i interesująco. 

      Podczas parady na wybiegu każdy starał się pokazać atrakcyjność wykonanego przez siebie kapelusza, cylindra czy toczka. Modowemu szaleństwu dali się porwać zarówno chłopcy i dziewczynki. Więcej zdjęć w albumie.

      Organizatorem konkursu, rewii mody  i właścicielką  efektownego kapelusza w stylu wiosennym była p. Angelika Tomaszek

      Za twórczą pracę i ogromne zaangażowanie każdy z uczniów otrzymał słodką przekąskę.

      Rozstrzygnięcie konkursu Capella koza

      Ogłaszając ten konkurs przyświecały nam pewne cele. Wszystkie zostały osiągnięte, a prace zgłoszone na konkurs wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, dlatego  jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Przyznano następujące miejsca:

      1. miejsce ex aequo Emilia Zaborska, Igor Sokół

      2. miejsce ex aequo Izabela Machnicka, Dawid Krupka

      3. miejsce ex aequo Aniela Dzięgielowska, Lena Grześ

      Wyróżnienia:

      Melania Cholewa, Tymoteusz Wyleciał, Kacper Pryjda, Julia Machalska, Hubert Pietryna, Emilia Mil, Aleksandra Brudniak, Karina Marszałek, Weronika Winiarz, Klaudia Winiarz.

      O terminie rozdania nagród i dyplomów poinformujemy.

       

      Poniżej prezentujemy występy naszych uczniów.

      Uczniów do występów przygotowały: p. D. Pryjda, p. I. Szwajczak, p. W. Borowik, p. M. Piskorz,
      p. G. Styś, p. A. Tomaszek

       

      Podziękowania za pomoc dla p. Sabiny Kuta i p. Marzeny Warcaba 
      oraz dla uczennic: Amelii Winiarz, Julii Winiarz, Oliwii Kuca i Karoliny Zagrobelny

     • Marzanna- zimowa panna

     • Wiosna to pora roku, na którą z utęsknieniem czekają wszyscy – zarówno dzieci, jak i dorośli. To czas, kiedy chowamy czapki, rękawiczki i szaliki głęboko do szuflady i przygotowujemy się na nadejście cieplejszych, przyjemniejszych dni.

      21 marca każdego roku obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu, uczniowie z klas I-III mieli okazję przywitać Wiosnę. Jak wskazuje tradycja, sami przygotowali swoje Marzanny i wraz z wychowawcami wyruszyli barwnym pochodem pożegnać mroźną zimę.

      Towarzyszyły im przy tym wiosenne piosenki, a nowi uczniowie z Ukrainy mieli okazję zobaczyć jak u nas wygląda ten starosłowiański obrzęd. 

      Wychowawcy: p. W. Borowik, p. M. Piskorz, p. G. Styś

     • Nie(typowa) godzina wychowawcza

     •       21 marca, uczniowie z klasy szóstej, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, zamówili na godzinę wychowawczą swoje ulubione trzy pizze -z szynką, kurczakiem i szpinakiem. Wokół wspólnego stołu były spontaniczne rozmowy, dużo śmiechu oraz okazja do  integracji w związku z pojawieniem się w zespole nowego ucznia. Kolejny też raz udowodnili, że pierwszy dzień wiosny nie musi się kojarzyć tylko z wagarami.

      Opieka: p. Angelika Tomaszek

     • Teatr - kwintesencja sztuki

     • „Nie istnieje

      nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić.”

                                                                                                                                                     - Oscar Wilde

      Po raz pierwszy w naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym przygotowanym wspólnie przez pracowników i uczniów szkoły.  Ze wzlędu na obostrzenia, dotychczasowa jego formuła uległa zmianie i publiczności został zaprezentowany w formie nagrania wideo. W związku z tym premiera "Opowieści wigilijnej autorstwa Charlsa Dickensa odbyła się dopiero 17 marca 2022 r.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

      Pan Krzysztof Strent - Wójt Gminy Wiązownica,

      Pani  dr Agata Kolasa - Skiba - dyrektor Przedszkola Nr 9 w Jarosławiu, Honorowy Profesor Oświaty, 

      Pani Zofia Tabin - egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

       Panowie Mariusz Marek i Grzegorz Turek- przedstawiciele OSP w Mołodyczu

       

      Przygotowania trwały kilka tygodni, a próby niejednokrotnie odbywały się do późnego popołudnia.

      Nad całością czuwała  reżyser p. Angelika Tomaszek, scenografią zajęli się p. Angelika Tomaszek i  p. Adam Gloc, dźwiękiem i obrazem: p. Angelika Tomaszek, p. Beata Walerianowicz- Hemperek, p. Mariusz Sokół i Kacper Bigaj,  oświetleniem: Natalia Pryjda i Joanna Mil, montaż filmu: p. Angelika Tomaszek

      Aktorzy sprostali wymogom sztuki i zachwycili publiczność grą aktorską. Doznań dostarczyły niezapomniane kreacje bohaterów:  

      Ebenezer ScroogeJAN KUCA, Jakub Marley- MARIA SOKÓŁ, Duch Wigilijnej Przeszłości- MAŁGORZATA PISKORZ,  Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia- KAROLINA ZAGROBELNY /AGNIESZKA MIERZWA/, Duch Przyszłych Wigilii- MARIA KUCA, Bob Cratchit- SABINA KUTA  /ROBERT CIENKI/, Fred- DOROTA PRYJDA, Żona Freda- WALERIA BOROWIK, Żona Boba- MARZENA WARCABA, Jałmużniczki- AGNIESZKA GLOC, IRENA SZWAJCZAK, Mały Tim, Gazeciarz- KLAUDIA WINIARZ, Belinda Cratchit- JOANNA MIL, Dżentelmen- IGOR CIENKI, KACPER MAREK, HUBERT SOKÓŁ, Potrzebująca- NATALIA PRYJDA, EWELINA ZBOŻEŃ, Dziecko- ADELA GLOC, ALEKSANDRA KRZEMIEŃ, JULIA KRZEMIEŃ, Prowadząca- BEATA WALERIANOWICZ- HEMPEREK  /MARTA DEC-CIENKI/, Narrator- ANGELIKA TOMASZEK

      Niezwykłą atmosferę przedstawienia z całą pewnością podkreśliła efektowna scenografia, klimatyczna muzyka oraz piękne stroje - stylizowane na czasy wiktoriańskie.

      Dla uczestników tego projektu był to czas nie tylko ciężkiej pracy, ale i świetnej zabawy. To jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań i bezpośredni kontakt ze sztuką.

      ZWIASTUN- poniżej

     • Jak przysmak połączył dzieci

     • Słodki smak jest pierwszym, który znamy już od momentu narodzin (laktoza w mleku matki). W trakcie ewolucji wykształcił się u nas mechanizm pozytywnego postrzegania smaku słodkiego. Nasi przodkowie utożsamiali go z bezpieczeństwem, ponieważ kojarzył się im z dodawaniem energii.

      Dlatego też działanie cukiernicze posłużyło do integracji naszych uczniów z rówieśnikami z Ukrainy.
      To część zaplanowanych "Warsztatów Art" prowadzonych przez pedagog szkolną.  Jest to sposób na miłe spędzenie czasu podczas, którego nie tylko wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa i bliskości, ale przede wszystkim 
      ącza się nowo przybyłych uczniów do edukacji w polskiej szkole. 

      Przy okazji uczestnicy mogli doskonalić zdolności manipulacyjne, podczas przygotowywania smakołyków jakimi były pralinki. 

      Dziękuję – diakuju za udział w zajęciach:)

      Pomocą najmłodszym służyły uczennice klasy VII: Natalia Pryjda, Klaudia Winiarz, Ewelina Zbożeń

      Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

     • Pomoc Ukrainie!

     • Dziękujemy wszystkim darczyńcom za taki odzew i hojną pomoc. Część darów (głównie niezbędne środki higieniczne) trafiły do 400 uchodźców Z Radymna. Jedzenie natomiast zostało podzielone między rodziny mieszkające w Jarosławiu i okolicach. Gorące podziękowania dla rodziców i dzieci za motywację, dla harcerzy wspomagających akcję. Jednocześnie pragniemy ogłosić, iż zbiórka trwa nadal. Cały czas przybywają kolejne rodziny na nasz teren i postaramy się odpowiedzieć na ich potrzeby. Wiemy również o kolejnych rodzinach mających przybyć do Radymna. Dlatego znów zbieramy żywność długoterminową, środki czystości (nie tylko środki higieny osobistej, ale również proszki do prania, płyny itp.) zabawki, koce, śpiwory. Na razie nie zbieramy odzieży, gdyż ciężko jest to posegregować. Informację o potrzebnej odzieży (rozmiar, rodzaj) będziemy przekazywać na bieżąco.

      Serdecznie dziękujemy i prosimy NIE ZWALNIAJCIE.

      Oby Naszej dobroci starczyło na długo.

     • Zdrowo sałatkowo

     • Wiosna tuż tuż, a i u nas w szkole dało się poczuć pierwsze promienie słońca. Jeśli wiosna to sałatka owocowa. Pyszna, zdrowa, kolorowa. Klasa 5 wraz z wychowawcą wspólnie przygotowała takie wspaniałe desery. Wspomagając się przepisami zaczerpniętymi z Internetu, kierując się smakiem, sposobem przyrządzenia
      i estetyką przygotowaliśmy różnokolorowe sałatki. Była sałatka z grapefruitem, z granatem, gruszką. Wśród składników znalazło się jabłko, kiwi, banan, ananas, czy morele. Po skończonej pracy chętnie dzieliliśmy się przyrządzonymi smakołykami.

      Wspólnie spędzony czas również zacieśnił więzy klasowe. Do naszego zespołu klasowego niedawno dołączyła nowa koleżanka Diana,  z Ukrainy. Wspólne gotowanie to także okazja do porozmawiania w różnych językach. Diana poznała nazwy owoców po polsku, natomiast my wzbogaciliśmy słownictwo o kolejne słówka w języku ukraińskim.

      Wspólna zabawa, rozmowa i spożywanie posiłku sprawiło, że poczuliśmy się szczęśliwi. Wszystkim polecamy taką formę spędzania czasu ze znajomymi.

      Organizator: p. Agnieszka Mierzwa

     • Zimowe osobowości

     • W dniu dzisiejszym tj. 15 marca na uroczystym apelu zostały wręczone ordery osobowościom miesiąca. Tym razem osobowości jest więcej, a to ze względu na liczne przerwy zimowe (grudzień-święta, styczeń-nauka zdalna, luty-ferie), kiedy ordery nie były przyznawane. Po dłuższej przerwie mamy zaszczyt przedstawić  zwycięzców.

      Kategoria „Pożeracz książek”

      Niestety ta kategoria nie cieszy się uznaniem dzieci, toteż osoby wyłonione można nazwać „perełkami”. Pożeraczami książek grudzień-luty zostali:

      • Karolina Zagrobelny
      • Antoni Cienki

      Kategoria „Służbista”

      Niektórzy twierdzili, że to zapomniana kategoria, ale na odznaczenie tego typu trzeba było sobie zasłużyć, pilnie uczęszczając do szkoły przez całe półrocze, nie tylko przez pierwszy tydzień września. Oto służbiści:

      • Martyna Pawlik
      • Klaudia Winiarz
      • Kamil Cienki
      • Dawid Krupka
      • Mateusz Frań

      Kategoria „Profesorek”

      Ci uczniowie wytrwali i trwają dalej, pilnie pracują na wysokie średnie i osiągnięcia naukowe. A oto oni:

      • Karina Marszałek
      • Lena Grześ
      • Igor Wyleciał

      Kategoria „Wzorowy dyżurny”

      Osoby te odznaczyły się niesamowitą pracą i sumiennością. Dzięki nim stołówka lśniła czystością. Dyżurni:

      • Aleksandra Krzemień
      • Julia Krzemień
      • Gabriela Mac

      Kategoria „Sportowiec miesiąca”

      Reprezentowali nas na Gminnych Zawodach w Tenisie Stołowym i uwaga! Zdobyli srebro! Jesteśmy z Was dumni. Podziękowania i uznanie dla:

      • Paweł Chamik
      • Igor Kubaszek
      • Bartłomiej Winiarz

      Kategoria „Smakosz”

      Wszystko zjadają i nigdy nie grymaszą:

      • Igor Sokół
      • Tymon Wyleciał

      Kategoria „Koleżka”

      Jedna z najzacniejszych kategorii- najlepszy kolega. Ten, który zawsze pocieszy, pomoże, pożyczy, podzieli się chętnie i zawsze ma dla innych dobre słowo. I tu uwaga. Bardzo chcielibyśmy wręczyć ordery wszystkim dzieciom ze szkoły, przede wszystkim za to, że tak serdecznie przywitały dzieci przybywające z Ukrainy, pomogły im się zaaklimatyzować i wspierają je codzienną pomocą. Ze względu na ograniczoną liczbę „koleżków” tytuł ten został przyznany:

      • Kamila Pietryna
      • Martyna Pawlik
      • Anastazja Wojdyła
      • Sebastian Sokół

      Już niedługo osobowości marca. Nie przegapcie swojej szansy!

      Koordynator: Agnieszka Mierzwa

     • #piżama

     • ... bo będąc w piżamie też można pomóc :)

      POJEDYNCZE AKTY DOBROCI WSPÓLNIE TWORZĄ WIELKIE DOBRO!

      9 marca 2022 r. zamiast typowego stroju: spodni, spódniczek czy sukienek uczniowie naszej szkoły założyli piżamy/kigurumi, szlafroki oraz kapcie. W ten sposób starali się solidaryzować z dziećmi chorymi na nowotwory, które miesiącami leżą w szpitalach, a piżama staje się nieodłączną częścią ich codziennego życia.

      Był to dzień pełen ciekawych działań związanych ze zdrowiem psychicznym czy empatią. Jednym z nich był szkolny finał trwającej od kilku tygodni zbiórki ubrań, kocy, pościeli czy firanek na rzecz pomocy dla Kasi Kośmider - dziewczynki z Będzina, chorującej na dysplazję diastroficzną. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to wspólne działanie. Akcję na terenie szkoły przeprowadziły panie: A. Tomaszek i A. Gloc.

      W tym dniu dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy,  które integrowały społeczność szkolną i dostarczały dużo radości.

      SIGUMA

      Bardzo dobrym sposobem realizowania terapii z dziećmi są zabawy ruchowe z SIgumą, która w połączeniu z muzyką aktywizuje wszystkie dziecięce zmysły. Jest doskonałym sposobem wspierającym proces terapii, wychowania i nauczania.

      Dzięki różnorodnym fakturom i możliwościom, pozwala na aktywne słuchanie muzyki, trening małej i dużej motoryki, dzięki zabawom ruchowo – manipulacyjnym.

      SIguma ma także tą zaletę, że „zbiera” grupę w kole, pomoże zarówno na początku szkolnej drogi, ale także zachęci dzieci z niepełnosprawnościami do zabawy w nim. 

      źródło: https://www.krainamuzyki.pl/strona-glowna/siguma/

      ZDROWA RYWALIZACJA

      Ponieważ rywalizacja jest nieuniknionym etapem rozwoju osobowości, w szkole bardzo często uczy się dzieci prowadzić zdrową rywalizację. Dzięki niej dziecko buduje właściwy obraz samego siebie, uczy się też pracować w zespole i być asertywnym, co przełoży się na poczucie własnej wartości.

      To są podstawy właściwego rozwoju a z takim „pakietem” umiejętności bez trudu opanuje naukę zasad współżycia z innymi ludźmi teraz i w życiu dorosłym.

      NIE TYLKO SŁOWA- CZYLI OKAZYWANIE EMPATII W ŻYCIU

      Empatia jest ważną umiejętnością społeczną, ponieważ wiąże się z budowaniem relacji interpersonalnych. Przydaje się to zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych oraz prowadzi do ograniczenia zachowań agresywnych. 

      BAJKOTERAPIA

      Bardzo istotną metodą leczenia lub terapeutycznego wsparcia z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury jest bajkoterapia. W tym ważnym dniu nie mogło jej zabraknąć u nas. Tego trudnego zadania, polegającego na ukierunkowanym czytaniu wybranych fragmentów literatury, podjęły się uczennice z klasy 7 i 8 (Klaudia Winiarz, Ewelina Zbożeń, Amelia Winiarz, Julia Winiarz).  Kolejny etap czyli omawianie ich pod kątem potrzeb uczestników należało do nauczycieli- wychowawców.

      Wybór "Miss i Mistera Piżamy" był ostatnim elementem szkolnej imprezy. Tytuł ten zdobyli: Julia Niemiec i Kacper Pryjda.

       

      "Dzień Piżamy" przygotowały panie: Angelika Tomaszek, Agnieszka Gloc

      Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji działań dla pań:  Doroty Pryjda, Ireny Szwajczak, Walerii Borowik, Małgorzaty Piskorz, Gabrieli Styś, Wioletcie Cienki