• II Maraton Filmowy

     •       29 października w naszej szkole odbył się już po raz drugi maraton filmowy.  Uczestnicy obejrzeli filmy wybrane spośród kilku propozycji.  Kiedy już wszyscy zajęli miejsca na materacach i otulili się kocami, rozpoczął się ten wyjątkowy wieczór. Przez  cztery godziny czuli się jak w prawdziwym kinie – był film, pyszny popcorn, a nawet pizza. Spotkanie należało do bardzo udanych, za co podziękowania kierujemy do organizatorów czyli do Samorządu Uczniowskiego i jego opieknów, a także Rodziców za sprawowaną nad uczniami opiekę.

          Uczniowie mieli możliwość poznania -innych niż na co dzień - form spędzania wolnego czasu i być współorganizatorami naprawdę dobrej zabawy, uczyć się samodzielności, odpowiedzialności i szacunku do innych. Wszyscy wracali do domu uśmiechnięci i zadowoleni.

       

      Już teraz z niecierpliwością czekamy na następne takie spotkanie.

      Opiekunowie: A. Tomaszek, A. Mierzwa, W. Borowik, K. Zygmunt-Dec, Ł. Kiełbasa, P. Potasz

      Wyniki konkursu na "Najpiękniejszy lampion z dyni"

      I miejsce Dawid Krupka

      II miejsce Igor Sokół

      III miejsce Ewelina Zbożeń

      wyróżnienia: Alicja Haczek, Kacper Pryjda, Klaudia Winiarz

       

      Lampiony posłużyły jako dekoracja korytarza szkolnego podczas maratonu filmowego. Podkreślały nastrój imprezy. 

      Gratulujemy i dziekujemy wszystkim za udział.

      Oranizatorzy: p. W. Borowik, p. A. Tomaszek 

      Przygotowania do maratonu

              Uczniowie z poszczególnych klas zaangażowali się w przygotowanie tej imprezy. Klasa VIII  na zajęciach z informatyki tworzyła plakaty. "Zwycieżyły" projekty: J. Strent, J. Winiarz, O. Kuca i A. Winiarz.

                 Uczniowie klasy V, VI i VII w ramach zajęć z plastyki wykonali pudełeczka na popcorn i lampiony. Natomiast klasa IV zadbała o przygotowanie menu (pizza).

     • Nieszczerość – obłuda, zakłamanie i własne ego

     • „Moralność Pani Dulskiej” w interpretacji uczniów naszej szkoły

            Od 2012 roku organizuje się corocznie Narodowe Czytanie – akcję społeczną propagującą znajomość literatury narodowej, w której obszerne  fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Postanowiliśmy się do tej inicjatywy kolejny raz przyłączyć i odczytać trudny w odbiorze dla dzieci i młodzieży z podstawówki utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” 

       Kim była Gabriela Zapolska? 

              Żyła w latach  (1857–1912) wychowywała się w konserwatywnym środowisku. Rodzina przygotowywała ją do roli żony i matki, nie dbając zanadto o wykształcenie przyszłej pisarki. Mimo to Zapolska marzyła o karierze w teatrze. Po nieudanym pierwszym małżeństwie z porucznikiem carskiej gwardii Konstantym Śnieżko-Błockim zerwała kontakty z rodziną i rozpoczęła samotną, artystyczną drogę. Rozwijała z różnym powodzeniem swą karierę teatralną równolegle z działalnością pisarską.

             Nie znajdując uznania w kraju, Zapolska udała się do Francji, gdzie próbowała swoich sił jako aktorka. Pisarka swoją twórczość zaczęła traktować jako wyraz niezgody na fałszywą moralność, solidaryzując się z biednymi oraz pokrzywdzonymi. Stąd pomysł na napisanie „Moralności pani Dulskiej” w 1906 roku.

      Co piętnuje autorka w swoim dziele?

                Utwór  opowiada o stosunkach panujących w typowej mieszczańskiej rodzinie, można go odczytywać jako studium zakłamania i strachu przed  społecznym niepowodzeniem.

              Postępowanie tytułowej bohaterki odsłania panującą w miejskim środowisku dwulicowość, a także skąpstwo, kołtuństwo i demoralizację dzieci.  Autorka piętnuje również wygodnictwo – przedstawia syna Dulskiej, Zbyszka, jako osobę, która dostrzega moralną nędzę swojej rodziny, lecz w krytyce ogranicza się tylko do słów.

                Dramat -  to intryga sztuki, skupiona wokół  związku  Zbyszka ze służącą Hanką, ujawnia nieszczerość bohatera: mimo głośnych deklaracji Zbyszko unika odpowiedzialności i ma na uwadze jedynie własny komfort.

      Czytanie w szkole…

              Uczniowie klasy VI i VII w dniu 29 października 2021 roku odczytali wybrane fragmenty utworu Zapolskiej, starali się także wprowadzić w klimat i atmosferę epoki, w której rozgrywają się wydarzenia związane z rodziną mieszczańską -  chcącą żyć w luksusach, poprzez dobór strojów oraz odpowiednią oprawę muzyczną, a także objaśnienia prezentowanych scen dramatu.

       

                Nad przygotowaniem uroczystości czuwały: p. Beata Walerianowicz-Hemperek i p. Angelika Tomaszek, bardzo cenne i trafne w przygotowaniu czytania były także sugestie p. Agnieszki Gloc.

       

      Zdjęcia w albumie.

      W artykule wykorzystano materiały zamieszczone na  stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej - https://zpe.gov.pl/

      1. Świat wartości na opak w „Moralności pani Dulskiej”,
      2. Rola stereotypów w kreowaniu komizmu „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
     • ZHP w akcji

     •         Zachęcamy do zapoznania się z informacją o organizowanych, w nadchodzącym miesiącu akcjach:

      - wymianie książek,

      - wyprzedaży garażowej czyli kramie rozmaitości.

               Wymiana jest comiesięczną akcją organizowaną przez seniorów ZHP już od 2 lat, a wyprzedaż jest owocem kwestowania na dwóch jarmarkach i również przybiera formę cykliczną.

              Jeżeli, ktoś chciałby przekazać jakieś przedmioty na wyprzedaż to prosimy o kontakt z hufcem:

      ul. Sienkiewicza 11, 37-500 Jarosław

      Telefon: 664 040 305

      Godziny otwarcia hufca: 

      poniedziałek 16:00–18:00, wtorek16:00–18:00, środa16:00–18:00, czwartek16:00–18:00, piątek13:00–18:00

      sobota10:00–12:00, niedziela zamknięte

     • Zbiórka makulatury

     • Zebraliśmy 1610 kg makulatury !

      Uratowaliśmy dzięki temu 26 drzew,
      bowiem  każde zebrane 60 kg makulatury
      to uratowane 1 drzewo.

      Nasza szkoła aktywnie dba o środowisko naturalne, czego dowodem była niedawna akcja sprzątania śmieci w okolicy szkoły przez uczniów.

      Od września zbierana była także makulatura czyli stare książki, zeszyty, gazety, ulotki, kartony (dużo makulatury było także już zgromadzone z poprzednich lat).   

      Celem tej akcji był zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych. Ponadto zbiórka ta zaangażowała uczniów do wspólnego działania. Niektórzy uczniowie pytali w sklepach o niepotrzebne kartony, odwiedzali sąsiadów i znajomych w poszukiwaniu starych gazet. Takie działanie jest kolebką przedsiębiorczości, pomysłowości i samodzielności.

      Zgromadzona makulatura została odebrana 6 października przez firmę pana Macieja Ziółkowskiego Eko-Zet z Muniny. Zakład ten zajmuje się skupem materiałów, które nadają się do recyklingu.

      Od pracownika firmy uczniowie mogli dowiedzieć się, że każdy rodzaj makulatury jest wykorzystywany w inny sposób. Przykładowo, z zebranej tektury wytwarza się nową tekturę, lub rolki na papier i ręczniki papierowe. Natomiast czasopisma dostają drugie życie jako gazety, czy tekturowe opakowania. Ze starych książek, podręczników powstaną nowe książki i podręczniki.

      Serdecznie dziękujemy firmie Eko-Zet za odbiór i przekazanie wiedzy na temat surowców wtórnych.

      Dziękujemy także uczniom, (a zwłaszcza kl.7, która w tym dniu z takim zapałem zajęła się przenoszeniem makulatury z magazynu do samochodu), rodzicom uczniów naszej szkoły a także wszystkim nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w zbiórkę.

      Pozyskane środki zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły.

      Przypomnijmy, co to jest recykling, ale …na początek trochę historii

      Recykling jest z nami od wieków, był praktykowany już starożytnej Grecji w czasach Platona, a więc w IV wieku p.n.e. Z badań archeologicznych wynika, że w okresie, gdy surowce były ograniczone i trudne do zdobycia odpady były poddawane recyklingowi.

      Również przed rewolucją przemysłową tego typu działania miały miejsce. W Japonii w 1031 r. japońskie sklepy sprzedawały papier z recyklingu. W Europie zbierano złom by, po przetopieniu zebranego metalu wykorzystać go ponownie do produkcji. Nie jest to więc wymysł obecnych czasów.

      Jednak, dopiero po drugiej wojnie światowej recykling nabrał rozpędu, a to ze względu na rosnące koszty energii.

      Na czym polega recykling?

      Recykling, to proces przekształcania odpadów w nowe, użyteczne materiały i produkty. Dzięki recyklingowi, śmieci, które trafiłyby na wysypisko, lub do środowiska mogą być ponownie  wykorzystane. 

      Zużyty i niepotrzebny papier może być wielokrotnie przetwarzany, dzięki czemu pozostanie w obiegu dając życie nowym, papierowym wyrobom. Ale co dokładnie może powstać z makulatury? To m.in. książki, czasopisma, papier do drukarek, opakowania na jajka, papierowe talerze i kubki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, chusteczki, tektura, torby papierowe, koperty.

      Korzyści płynące z recyklingu makulatury:

      • zmniejszenie wycinki drzew – tona papieru wyprodukowanego z makulatury ratuje 17

      drzew przed wycinką;

      • oszczędność wody – recykling tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 26 tysięcy litrów wody;

      • oszczędność prądu – tona papieru z recyklingu równa się 4200 kWh zaoszczędzonej energii;

      • ograniczenie wielkości wysypisk – zmniejszenie papierowych odpadów pozwala ograniczyć szkodliwość wysypisk;

      • oszczędność pieniędzy – produkcja papieru z makulatury jest kilkakrotnie tańsza niż produkcja z drewna.

      Źródło:http://pak-system.pl/recykling-papieru-co-powstaje-z-makulatury/

      Organizatorzy: p. B. Dec-Kozdroń, p. A.Gloc

     • Jak klasa 3 uczciła Dzień Nauczyciela....

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w klasie III został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Najpiękniejszy portret wychowawcy”. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali słodkie upominki i nagrody ufundowane przez wychowawcę Izabelę Werle.

      W gronie zwycięzców znaleźli się:

      I miejsce Antoni Cienki

      II miejsce Jan Mil

      III miejsce Anastazja Wojdyła

      Organizator: p. Izabela Werle

     • Fotograf w szkole

     • Szanowni Państwo,

                 aktualna sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie wymusiła istotne zmiany zasad funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym. W związku z tym MAWI FOTO dokonała szeregu zmian organizacyjnych, aby sprostać nowym wymaganiom. To sprawia, że możemy kontynuować fotografię szkolną, która niezmiennie pozostaje naszą wielką pasją.

               Wraz z rokiem szkolnym 2021/2022 wkraczamy w nowy system pracy podczas sesji zdjęciowych.
      Po licznych konsultacjach ze środowiskiem oświatowym, bazując na zebranych opiniach oraz naszym kilkudziesięcioletnim doświadczeniu, przeanalizowaliśmy wiele opcji procesu fotografowania. Dzięki temu powstały dodatkowe jasne procedury, adekwatne do obowiązujących obostrzeń. Fotografowie przeszli dodatkowe szkolenia w zakresie zasad bezpiecznego przeprowadzania sesji zdjęciowych, a czynności z tym związane będą ograniczone do minimum, tak aby odbywało się szybko i sprawnie.

            Dla nas wszystkich najważniejsze jest zdrowie i poczucie bezpieczeństwa Państwa oraz dzieci.

           Dlatego też fotograf w Waszej placówce pojawi się w środę w dniu 27 października. Zachęcamy do wyboru naszej oferty.

      Zarząd Mawi Foto

     • Dzień Krajobrazu

     •           20 pażdziernika został ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony  Środowiska "Dniem Krajobrazu".
      W tym roku tematem były ,,Otwarte krajobrazy’’ i szczególne zwrócenie uwagi na wartość dostępnych na co dzień przestrzeni przyrodniczych. Te otwarte krajobrazy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Spełniają też ważne funkcje środowiskowe. Niestety przez nieodpowiedzialne działania otwarte krajobrazy zanikają lub są degradowane. Coraz częściej też izolujemy się od siebie, wznosząc bariery w postaci ogrodzeń – nierzadko mało estetycznych – lub wysokich żywopłotów ukształtowanych z roślin o nikłej wartości przyrodniczej. Dzielimy w ten sposób krajobraz na niepowiązane ze sobą fragmenty i niszczymy jego specyficzny charakter.

       

            Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta organizując tzw. ,, spacer krajobrazowy’’. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat danego krajobrazu, procesów , które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.

      Uczniowie wszystkich klas  wraz z nauczycielami  spacerowali w okolicy szkoły i pobliskiego lasu, który  mienił się wszystkimi barwami przepięknej polskiej jesieni. Młodsze dzieci chętnie włączały się do wspólnej rozmowy na temat lasu, rozpoznawały gatunki drzew liściastych i iglastych, poznawały piętra lasu oraz poznawały zasady zachowania się w lesie.   Po przyjemnym  bardzo spacerze  i zabawie na pięknych ,jesiennych liściach wrócili na zajęcia w dobrych humorach. Był to również czas na chwilę relaksu pomiędzy lekcjami.

       

      Krajobraz to nie tylko panorama, lecz także miejsce, z którym się identyfikujemy, do którego chcemy wracać, którego doświadczamy wszystkimi zmysłami. Często o wartości krajobrazu decyduje jego trwałość, o którą trzeba dbać.

       

                      Dzień Krajobrazu wprawił uczniów klasy ósmej w zadumę i  melancholię. Stąd podopieczni z tej klasy, wpatrując się w jesienny klimat wokół szkoły, zredagowali w grupach wiersze. Oto one:

       

      Krajobrazowe zmiany

       

      Złociste liście z drzew spadają.

      Zwierzęta się pod glebę chowają.

       

      Wszystko dookoła się zmienia.

      A wiatr na polu powiewa.

       

      Wiewiórki orzeszki zbierają.

      I do dziupli chowają.

       

      Pogoda gwałtownie się zmienia.

      Wiatr liście do góry powiewa.

       

      Autorki: Karolina Zagrobelny, Julia Niemiec, Amelia Winiarz, Julia Winiarz.

       

      Ponury krajobraz

       

      Jesień zdejmuje liście z drzew

      Idę w głąb siebie…

      Mam jej dość.

       

      Chcę mieć  wakacje,

      złocistego  słońca racje.

      Leżeć na plaży

      I czuć wiatr na twarzy.

       

      Świat jesienią ponury.

      Wracam po szkole do domu.

      I nie zdradzam nikomu,

      że trudno mi podnieść głowę do góry.

       

      Autorki: Julia Strent, Oliwia Kuca, Kamila Frań.

      Organizator: p. Wiesława Stanisławczyk

      Opiekunowie: wychowawcy klas

     • Dzień pełen werwy

     •         Objaśnianie pojęcia „aktywny wypoczynek” na pewno nie będzie konieczne po dzisiejszym  (22.10.2021) wyjeździe do Rzeszowa. Zarówno młodsza i starsza grupa uczniów doświadczyła takiej formy relaksu (połączenia odpoczynku z ruchem).  Planując wspólny wyjazd, zależało nam także na integracji grup, rozwijanie motoryki dużej i małej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. 

             W centrum rozrywki "Kolorowy świat",  najmłodsi mogli skorzystać z licznych atrakcji, m.in.: tuneli, zjeżdżalni, basenu z kulkami, trampolin. Po aktywnej godzinie, "łapali" oddech w kinie "Helios", na oficjalnej premierze bajki „Ron Usterka”. Ostatnim punktem programu było doładowanie energii w McDonaldzie.  Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do domów z nadzieją, że jeszcze tam powrócą.

               Starsza grupa naszych podopieczych też nie mogła narzekać na nudę czy brak atrakcji. Rozgrywki na kortach "Akademii squasha" dały graczom możliwość zaangażowania do pracy wszystkich partii mięsniowych. Podczas gry pracowały nogi, ramiona, brzuch oraz cały tułów. Regularna gra w squasha przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej oraz zwiększa wydolność i poprawia kondycję. 

                 Squash powstał w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku.Jedna z historii podaje, że uczniowie elitarnych szkół, zamiast odbijać tradycyjnie piłkę tenisową, zaczęli grać piłką przekłutą, która ulegała lekkiemu zgnieceniu (stąd nazwa squash, czyli rozgniatać). 

                 Jednak clou okazał się pobyt w "Laserowej twierdzy", który dostaczył im wysokiego poziomu adrenaliny- bez brudu i kurzu.  

      Zapraszamy do albumu.

      Organizator: A. Tomaszek, W. Borowik

      Opiekunowie: I. Szwajczak, M. Piskorz, A. Gloc, A. Kopańska,

      L. Władek, A. Mierzwa, B. Dec- Kozdroń, R. Bałanda, B. Walerianowcz-Hemperek

     • Wspomnienie lata...motyle

     • Chyba każdy z nas lubi lato a zwłaszcza wakacje :)

      Lato to pora kwiatów, które swoimi barwami cieszą nasze oczy i zwabiają różne owady a zwłaszcza motyle, które nazywane latającymi kwiatami, zdobią ogród niemal na równi z nimi.

      Lepidoptera (łacińska nazwa motyli) oznacza łuskoskrzydłe. Pochodzi ona od małych, dachówkowato ułożonych łusek pokrywających skrzydła motyli, których na jednym milimetrze kwadratowym może być nawet 600! Łuski układają się zwykle w piękne wzory, pełniące niekiedy określone funkcje. Przykładem może być pospolita rusałka pawik - kolory na jej skrzydłach układają się na kształt oczu, które mają odstraszać potencjalnych wrogów.

      Podziwiając motyle na łąkach lub w ogrodach pamiętajmy, żeby ich nie łapać, bo te delikatne owady są ciągle zagrożone wyginięciem, wiele popularnych kiedyś gatunków, jest coraz rzadszych.

      Uczniowie (wtedy jeszcze klasy VI) obecnie VII, postanowili zaprosić do naszego szkolnego ogrodu te niezwykłe owady sadząc kwiaty, które wyjątkowo lubią motyle.

      Jeszcze w marcu 2021r. Asia Machnicka posiała małe nasiona krzewu o ciekawej nazwie Budleja Davida (Buddleja davidii). Nasionka były tak małe i lekkie, że aby je podlać należało delikatnie spryskiwać je wodą w nawilżaczu. Roślinki wykiełkowały, rosły a potem zostały przesadzone do większych doniczek.

      W czerwcu uczniowie posadzili już spore rośliny do gruntu, za szkołą, obok sceny. Aż trudno uwierzyć, że z takich małych nasion urosły tak duże i piękne krzewy.

       

      We wrześniu uczniowie dosadzili następne rośliny, wabiące motyle m.in. jeżówki i rozchodnik okazały.

       

      W październiku zaś, przy pięknej pogodzie uczennice z kl. VII  posadziły do klombu ze skalniakami: wrzosy, wrzoście, dabecje, trzmieliny, kostrzewę siną i lawendę. Nasadzenia te dokonały według własnego wspólnego pomysłu, sami oceńcie czy wasze koleżanki nie mają talentu projektanta zieleni !

       

      W ogrodzie, aby zobaczyć efekty naszej pracy potrzeba niejednokrotnie czasu, cierpliwości i wytrwałości a efekty mogą nas samych zaskoczyć.

      Opracowanie i opieka nad uczniami: p. Agnieszka Gloc

       

      Czy wiecie,że:

      1. Na początku XXI stulecia odkryto ogromną zaletę ogrodnictwa. Stwierdzono mianowicie, że beztlenowe bakterie glebowe mogą stymulować pracę ludzkiego mózgu. Między innymi to dzięki nim prace ogrodowe tak dobrze wpływają na zdrowie psychiczne. Naukowcy uważają, że bakterie glebowe z gatunku Mycobacterium vaccae (wszechobecne w glebie) mogą też zwiększać zdolności poznawcze, ułatwiać naukę i wzmacniać pamięć.

      2. Pielęgnując ogrodu poprawiamy nastrój pomimo ciągłej gimnastyki podczas pielenia chwastów. To kwestia nie tylko aktywności fizycznej, która skutkuje wydzielaniem hormonów szczęścia (endorfin), ale również samego obcowania z przyrodą, możliwość przebywania w naturalnym, zdrowym otoczeniu i satysfakcja z wykonanej pracy. Wszystkie te czynniki niezwykle pozytywnie wpływają na nas i działają silnie antydepresyjnie. Nie bez powodu ogrodnictwo zaleca się w ramach fizjo- i psychoterapii. 

       

      Źródło:https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:JW0XOYuMU6YJ:https://ogrodolandia.pl/korzysci-zdrowotne-z-uprawiania-grodu+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

       

      Poczytaj więcej:

      Motyle są synonimem delikatności i beztroski a jednocześnie najbardziej zaawansowanymi ewolucyjnie owadami na Ziemi.

      W Polsce występuje ponad 3 000 gatunków motyli (!), z czego tylko ponad 160 to motyle dzienne. Pozostałe to motyle nocne, zwane ćmami.

      Do najpiękniejszych motyli, które możemy często spotkać, należą te z rodziny rusałkowatych (np. rusałka admirał, osetnik, ceik, pokrzywnik, czy rusałka pawik, zwana „pawim oczkiem”). Warto wiedzieć, że niektóre z nich wędrują między południem Europy i Polską.

      Piękne są także motyle z rodziny paziowatych, jak paź królowej lub paź żeglarz.
      Ale i wśród innych gatunków oraz rodzin są prawdziwe piękności i ciekawostki, jak  fruczak gołąbek (film), zwany polskim kolibrem. Corocznie wędruje z południa na północ, docierając przy tym aż do koła podbiegunowego. Ssąc nektar „stoi” w powietrzu przed kwiatem, szybko machając skrzydłami. Motyle ta są aktywne w dzień, jak i w nocy. Latają nawet przy bardzo wysokich temperaturach, wynoszących 40ºC.

       

      Motyle przechodzą skomplikowany cykl rozwojowy od jaja poprzez larwę czyli gąsienicę, nieruchomą poczwarkę po owada dorosłego czyli imago. W stadium poczwarki zachodzi niesamowita przemiana – ciało gąsienicy ulega rozpadowi a ze skupisk komórek wykształcają się poszczególne narządy motyla. Przez niektórych proces ten uważany jest za jeden z przyrodniczych cudów.

      źródło: dz02ODkmaD05NTA=_src_79901-25685-_JPS_-_Fotolia.com.jpg (689×950) (zielonyogrodek.pl)

       

      Jako zwierzęta zmiennocieplne muszą ogrzewać swoje ciało a ich rozłożone skrzydła działają niczym panele słoneczne, dlatego najczęściej spotykamy je w pogodne, letnie dni.

      Czy motyle widzą tak samo jak człowiek? Otóż okazuje się, że tak nie jest. Gorzej widzą ciemne czerwienie, natomiast lepiej błękity. W przeciwieństwie do ludzi ich widzenie obejmuje również ultrafiolet. Podobnie jak inne owady, motyle posiadają oczy złożone, składające się nawet z kilkunastu tysięcy oczu prostych. Pozwala im to zarejestrować ok. 200 obrazów na sekundę, podczas gdy człowiek potrafi zaobserwować ok. 30.

      Niektóre z naszych motyli podejmują wędrówki na zimowiska. Jako przykład niech posłuży pospolita u nas rusałka admirał (Vanessa atalanta), która odlatuje na zimę
      w rejon Morza Śródziemnego. Jej kuzynka rusałka osetnik (Vanessa cardui) migruje gromadnie do Afryki Północnej a cykl jej wędrówki może trwać nawet 6 lat.

      Motyle są bardzo wrażliwe na nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin. Stosując te preparaty w nadmiarze niszczymy dorosłe motyle i ich gąsienice. Nie da się całkowicie zrezygnować z chemii w ogrodzie, należy ją ograniczyć i stosować racjonalnie. Chemiczne środki ochrony roślin należy stosować ściśle według zaleceń producenta - podanych na etykiecie, instrukcji stosowania. Nawozy chemiczne można zastąpić nawozami organicznymi, obornikiem lub kompostem.

       

      Rośliny ogrodowe wabiące motyle:

      Wiosenne kwiaty wabiące motyle: fiołek wonny, smagliczka, żagwin, lak, lewkonia, pierwiosnek, śliwa, tarnina, cebulica syberyjska, sasanka alpejska, janowiec włosisty, forsycja, lilak

      Letnie kwiaty wabiące motyle: gęsiówka, zawciąg, ubiorek, miesiącznica, niezapominajka, driakiew, nasturcja większa, lebiodka pospolita, budleja Dawida, hyzop, lawenda, suchodrzew, wiciokrzew, mięta, kocimiętka, werbena, rudbekia, krwawnica pospolita, tulipanowiec amerykański, pęcherznica kalinolistna, sadziec konopiasty, jeżówka purpurowa, floks, płomyk.

      Jesienne kwiaty wabiące motyle: aster nowoangielski, rozchodnik okazały, tojeść, wrzos pospolity

       

       

      Źródło:https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:OQkkQYde6JwJ:https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zwierzeta-w-ogrodzie/989-motyle-w-ogrodzie-gatunki-motyli-i-rosliny-wabiace+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl,

      https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:mpwC-EFegLEJ:https://regiodom.pl/te-kwiaty-zwabia-piekne-motyle-i-ozdobia-ogrod-polecamy-rosliny-kwitnace-od-wiosny-do-jesieni/ar/c9-15133452+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

      JacekTwardowski Kamila Twardowska „Atlas Motyli”,

      Wilfried Stichmann Erich Kretzschmar „Spotkanie z przyrodą. Zwierzęta”

     • Lubisz czasem coś pochrupać?

     • To świetnie!

            Zamiast tłustych i słonych chipsów ziemniaczanych uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy, w dniu 19 października, przygotowywali w szkole chipsy owocowe- czyli zdrową przekąskę. Najpierw owoce dokładnie umyli, pokroili na cienkie kawałaki, a następnie układali i suszyli w specjalnej suszarce, aby zachowały nie tylko kolor, ale przede wszystkim smak i cenne składniki odżywcze. Dodatkowo wzbogacili je cynamonem, którego zapach rozprzestrzeniał się na całym pierwszym  piętrze. 

           Po skończonej pracy uczniowie, na zajęciach świetlicowych, udali się wraz z klasą II na chair fitness- prowadzony w ramach godzin pedagoga. Bawili się i aktywnie słuchali utworów: Mozarta "Marsz turecki" i Bizeta z opery "Carmen"

      Organizatorzy: p. W. Borowik, p. A. Tomaszek

     • Sprawdź się jako lepidopterolog

     • Szkolny konkurs rozstrzygnięty

            Latem do naszego szkolnego ogrodu zawitały różne owady m.in. motyle. Te niezwykłe owady kojarzą się z pięknem, kolorami, delikatnością i kruchością.

           Konkurs polega na rozpoznaniu czterech gatunków motyli, które gościły w naszym ogrodzie.   

      Oto one:

      1. 

      2. 

      3. 

      4.

      Odpowiedzi należy przesyłać do pani Agnieszki Gloc na MS Teams do 25 października 2021 r.

       

      Wyniki konkursu "Sprawdź się jako lepidopterolog"

      kategoria klasy I-IV:  1 miejsce Antoni Cienki

                                          2 miejsce Natalia Cienki

       

      kategoria klasy V-VIII:  1 miejsce Joanna Machnicka

                                             2 miejsce Natalia Pryjda

                                             3 miejsce ex aequo   Klaudia Winiarz, Lena Kiełbasa

                                       

       

      Organizator, autor zdjęć konkursowych: p. Agnieszka Gloc

     • 1+1= ....3 ???

     • czyli synergia dodatnia na warsztatach :)

              Często słyszę pytanie: Po co plastyka w szkole? Dla mnie odpowiedź jest bardzo prosta 😊 

             Sztuka wynika z naszych „nadmiarów” świadomości, które nie występują u żadnego innego gatunku. Pisana przez "S" czy "s" potrafi docierać do nas silniej i skuteczniej, niż bliskie nam osoby, autorytety czy ludzie, których nie znamy, bo niesie ze sobą wiele emocji. Jeżeli emocje te trafią w nasze serce, jeżeli odpowiedzą na nasze potrzeby, to podporządkujemy się im i przyjmiemy z ulgą. 

            Edukacja plastyczna, a później plastyka pomagają kształtować bardzo ważne cechy w psychice dziecka. Zaliczyć tu można: 

      • wrażliwość na piękno,
      • wyobraźnia,
      • poczucie estetyki,
      • pamięć wzrokowa,
      • kreatywność,
      • cierpliwość,
      • oraz sprawność manualna.

             To wszystko przydaje się w różnych dziedzinach życia. W wielu przypadkach nie przychodzi nam nawet na myśl, by traktować ją w kategoriach dodatkowych umiejętności. A TO SĄ UMIEJĘTNOŚCI!

       

      "Wzrastanie w określonej przestrzeni estetycznej zostaje nam na całe życie."

       

             Może warto -zapisywać dziecko nie tylko na korepetycje z matematyki– ale zapisać je na zajęcia artystyczne (nie wyłacznie dla jego wrażliwości, ale też inteligencji). Tę korelację widać na przykładzie Leonarda da Vinci, Alberta Einsteina czy Hilarego Koprowskiego.

            Przy okazji prowadzonych przeze mnie zajęć uczestniczki mogły przekonać się czym jest synergia - czyli połączenie sił i twórczej wyobraźni. Jest ona także magicznym równaniem matematycznym, w którym 1+1=3.   To w jej myśl współdziałamy, by dojść do wspólnego celu,  wykorzystujemy własne zalety i niwelujemy swoje słabości przy pomocy i wsparciu innych.

             Tak stało się na warsztatach „Plastyczna kuchnia- pralinki”, bo przecież, żeby cieszyć się tworzeniem trzeba czasem wyjść ze swoimi pomysłami poza płaską powierzchnię kartki.  Należy też współpracować, by osiągnąć cel. 

      Zobaczcie sami jak to się zakończyło i odpowiedzie sobie na pytanie: Po co plastyka w szkole? 😊

      Więcej zdjęć w albumie. "Smacznego" oglądania :)

      Organizator: p. Angelika Tomaszek

      Dodatkowe informacje:

      1. Praliny, pralinki – rodzaj czekoladek nadziewanych masą kremową lub zawierających w środku orzechy

      Pralina oznacza wyrób o wielkości pojedynczego kęsa, składający się z czekoladki nadziewanej lub pojedynczej czekoladki bądź kombinacji albo mieszanki czekoladek oraz z innych jadalnych substancji, z zastrzeżeniem, że czekolada stanowi nie mniej niż 25% ogólnej wagi produktu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Praliny).

      2. Kto odkrył czekoladę i skąd ona pochodzi? Kiedy czekolada pojawiła się w Europie i w Polsce? Czy czekoladę zawsze jadło się w kostkach? Zobaczcie film.

       

      Organizator: A. Tomaszek (pedagog, nauczyciel plastyki)

      Zdjęcia poniżej:

      1. Ten piękny owoc, ta barwna i fotogeniczna „łupina”, nic jednak nie znaczy bez wnętrza, bo to właśnie o WNĘTRZE się tu rozchodzi.

      2. W środku każdego owocu znajdują się ziarna (zwykle od 20 do 60 sztuk), z których powstaje KAKAO, a więc również CZEKOLADA. 

      3. Dojrzałe owoce kakaowca są zbierane, a następne przełamywane / krojone na pół, by wyjąć wnętrze i przygotować je  do dalszej obróbki.

      4. To właśnie fermentacja jest tu KLUCZOWA! Ziarna wyjęte z owoców wędrują do specjalnych drewnianych skrzyń, w których zachodzi proces fermentacji. Co ciekawe, w Meksyku czy Gwatemali bardzo często przy fermentowaniu ziaren wykorzystuje się wielkie liście bananowców. To nimi przykrywa się fermentujące ziarna. Teraz już wiecie, dlaczego często bananowce rosną w bliskim sąsiedztwie plantacji kakaowców. Jak widać, nic nie dzieje się bez przyczyny.

      5.Kolejny krok SUSZENIE! Ziarna są suszone, zwykle w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach, rozłożone luźno tak by rzeczywiście mogły dobrze wyschnąć. To kolejny, kilkudniowy proces.

      źródło:https://www.tasteaway.pl/

     • Artystyczne niespodzianki…

     •      Nauczyciel odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. By to podkreślić, uczniowie naszej szkoły przygotowali niespodzianki dla swoich pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

          Pierwszą z nich był taniec z kapeluszami do utworu  Hugo Strasser "Letkiss"  w wykonaniu klasy pierwszej.

           Następnie przedszkolaki zaprezentowały wiersze dla nauczycieli, zaś klasa ósma przedstawiła odcinek specjalny serialu „Lombard- życie pod zastaw”- edycja szkolna, według własnego scenariusza pod kierunkiem polonisty.

             Całą uroczystość wychowankowie przeplatali śpiewem i grą na instrumentach (na dzwonkach "Amazing grace", na ukulele i fletach "Sto lat", piosenka "Somewhere over the rainbow" w polskiej wersji językowej). Bardzo istotnym punktem programu były podziękowania dla ks. Andrzeja Kuzio za nauczanie katechezy w szkole.

             Podczas uroczystości został wręczony dyplom p. Angelice Tomaszek-  od uczniów -dla "najlepszego nauczyciela" .

      Na koniec klasa V i VI wykonała układ taneczny z piłkami do utworu Sia "Angel By The Wings", opracowany przez uczennice pod kierunkiem pani od muzyki.

      Zdjęcia w albumie fotograficznym.

      Nad przebiegiem uroczystości czuwały: p. Irena Szwajczak, p. Waleria Borowik,

      p. Angelika Tomaszek, p. Beata Walerianowicz-Hemperek.

     • Mamy pierwsze „Osobowości”!

     • Podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste przyznanie tytułów osobowości miesiąca oraz wręczenie odznak. Mamy zaszczyt ogłosić, iż osobowościami miesiąca września zostali:

      Klaudia Winiarz- Profesorek

      Kacper Marek- Sportowiec

      Alicja Haczek i Julia Kopańska- Smakosze

      Oliwia Kuca- Wzorowy Dyżurny

      Izabela Machnicka- Koleżka

      Jan Kiełbasa- Pożeracz Książek.

       

      Gratulujemy osobowościom września i zachęcamy do wspólnej zabawy i rywalizacji w październiku!

      Koordynator: Agnieszka Mierzwa

                                    Samorząd Uczniowski

       

     • Zdrowe koktajle czyli smoothie w szkole

     •    To już kolejny rok udziału naszej szkoły w "Programie dla szkół",  "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole". Programy te mają za zadanie kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci. Naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych. Poszerzać wiedzę na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz jak są uprawiane, produktów mlecznych oraz jak są produkowane.

         Nasza szkoła należy od wielu lat do Sieci Szkół Promujących Zdrowie i posiada Certyfikat Krajowy Szkoły Promującej Zdrowie co nas dodatkowo motywuje do różnych działań w tym zakresie.

          8 października w szkole odbyła się akcja "Zdrowe koktajle" zainicjowana przez szkolnego koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie Walerię Borowik i nauczycieli wychowawców.

         Akcja była podzielona na etap teoretyczny i praktyczny.  W części teoretycznej uczniowie mogli dowiedzieć się  o wartościach odżywczych owoców, warzyw oraz produktów mlecznych potrzebnych do prawidłowego rozwoju słuchając opowiadania "Król Lul i warzywa", wierszy: Rafała Witka "Gdzie się kryją witaminy" i  Jana Brzechwy "Na straganie".

      Następnie obejrzały bajkę "Kubuś i witaminki". Cała akcja odbyła się w miłej atmosferze przeplatanej śpiewem piosenek o zdrowiu.

         Część praktyczną poprzedziła prezentacja przyniesionych owoców i warzyw. Uczniowie klas 0- 1 mogli różnymi zmysłami je rozpoznawać. Wszystkie przyniesione owoce i warzywa prawidłowo rozpoznała uczennica klasy 0 Alicja Haczek, która wykazała się dużą wiedzą.

        Uczniowie klasy pierwszej przygotowali owoce do sporządzenia koktajli według przepisów opracowanych przez panią Angelikę Tomaszek. 

         Po zapoznaniu się z budową, działaniem blendera i wolnoobrotowej wyciskarki do soków uczennice klasy szóstej zaprezentowały młodszym koleżankom i kolegom jak sporządzać koktajle. Uczniowie sami wybierali z jakich produktów zrobić im koktajl.

          Na zakończenie zaprosili również do degustacji uczniów klasy 4 oraz nauczycieli. Wszyscy zostali obdarowani przepisami na zdrowe koltajle, które mamy nadzieję będą robić razem z rodzicami. W dniu 13 października do akcji przystąpiła także klasa II.

      Organizatorzy: Samorząd Uczniowski,

      koordynator promocji zdrowia p. Waleria Borowik,

      pedagog szkolny p. Angelika Tomaszek,

      wychowawcy klas: p. M. Piskorz, p. I. Szwajczak

               W naszej szkole miesiąc październik to miesiąc pod znakiem zdrowego odżywiania oraz zdrowego trybu życia. 6 października klasy 5 oraz 3 wraz z wychowawcami wspólne przygotowywały zdrowe koktajle na bazie przepisów przygotowanych przez p. Agnieszkę Mierzwę. Uczniowie wspólnymi siłami, skrupulatnie wybierali najsmaczniejsze ich zdaniem przepisy i wspólnie odkrywali nowe smaki, słodząc, mieszając, dodając i ujmując. Wypróbowano wiele przepisów. Klasy chętnie częstowały innych nauczycieli, a najchętniej pana dyrektora. Klasa 3 wraz z wychowawcą p. Izabelą Werle pracowała tak intensywne, że nawet ich „przepracowany” sprzęt w pewnym momencie odmówił posłuszeństwa. Było smacznie i zdrowo!

       

      Organizator: opiekun Samorządu Agnieszka Mierzwa

     • Akcja “Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej”

     • Uczniowie, którzy nie mają legitymacji szkolnej, często udają się do sekretariatu na początku roku, w celu uzyskania dokumentu. W tym roku, uczniowie nie muszą odwiedzać studia fotograficznego, żeby przygotować zdjęcia do legitymacji. Wystarczy skorzystać z nowoczesnego narzędzia w ramach akcji “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem”, która trwa do 10 listopada.

       

      Akcja “Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej” opiera się na nieodpłatnym udostępnieniu narzędzi, takich, jak Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. Przy użyciu tych narzędzi, każdy uczeń, niezależnie od tego, do jakiej szkoły uczęszcza oraz wieku, w jakim jest, może przygotować zdjęcie do swojego szkolnego dokumentu. Kreator usunie tło z fotografii, a także dopasuje jej rozmiar do odpowiednich wymiarów.

       

      Podczas przygotowania zdjęcia należy mieć na uwadze kilka podstawowych kryteriów, jakie musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Są to:

      • przyjęcie pozycji z twarzą skierowana w kierunku aparatu,
      • jasne, jednolite tło za osobą widoczną na zdjęciu,
      • odsłonięta i równomiernie oświetlona twarz,
      • oczy zwrócone wprost na obiektyw aparatu,
      • odpowiednia  jakość i kontrast zdjęcia.

       

      Narzędzia PhotoAiD.com oraz Passport Photo Online charakteryzują się bardzo łatwą obsługą, która nie przysporzy kłopotów żadnemu użytkownikowi. Wybierz zdjęcie z urządzenia, z którego korzystasz lub wykonaj zupełnie nową fotografię przy użyciu smartfona, a inteligentne kreatory zajmą się resztą! Otrzymasz plik składający się z 4 fotografii. Zdjęcia możesz wydrukować w dowolnym punkcie oferującym takie usługi! Śpiesz się! Wykonanie bezpłatnych fotografii do legitymacji szkolnych jest możliwe tylko do 10 listopada!
       

      Linki odsyłające do bezpłatnych narzędzi:

      https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

      https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

     • Konkurs na lampion z dyni

     • Celem konkursu jest:

      pobudzenie i rozwijanie wyobraźni dzieci, angażowanie uczniów do działań o charakterze artystycznym, prezentacja ich możliwości twórczych.

      Lampiony, dodatkowo mają stanowić dekorację podczas "Maratonu filmowego" organizowanego przez Samorząd Uczniowski. Przyłączcie się!

      Organizatorzy: p. A. Tomaszek, p. W. Borowik

     • Konkurs ogólnopolski

     • W związku z Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek, który jest obchodzony 5 listopada, zapraszamy uczniów szkół podstawowych i przedszkoli do udziału w  ogólnopolskim konkursie artystycznym  "Baśniowa rodzina w obiektywie"  pod  honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Ropczyc. Na zwycięzców czekają nagrody!

      Regulamin_konkursu_ogolnopolskiego.pdf​​​​​​​