• Jak w filharmonii

     • „Czym jest muzyka? Nie wiem.

      Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd.

      Może mostem zaklętym, po którym instrumenty przeprowadzą nas.”

       

           Cytatem Ludwika Jerzego Kerna  powitaliśmy wszystkich na akademii z okazji  Międzynarodowego Dnia Muzyki organizowanej w dniu 29 września w naszej szkole. 

           To muzyczne święto zainicjował w 1975 roku amerykański wirtuoz skrzypiec Yehudi Menuhin, ówczesny prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Celem tego dnia jest pokazanie wyjątkowości muzyki jako dobra społecznego oraz promowanie jej twórców i wykonawców.

           Ze szczególną radością witaliśmy zaproszonych gości- muzyków – instrumentalistów, którzy zademonstrowali grę na przywiezionym ze sobą instrumencie. 

           Przed nami wystąpił Pan Łukasz Stanisławczyk, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu i ukończył I i II stopień. Obecnie jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mariusza Sielskiego. Swoje umiejętności artystyczne rozwijał pod okiem wielu cenionych pedagogów.

           Koncertował jako kameralista m. in.w Filharmonii Krakowskiej, w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, w Florentinersall w Austrii oraz w Carnegie Hall  w Nowym Jorku.  Obecnie koncertuje i pracuje jako pedagog w Szkole Muzycznej w Jarosławiu.  

          Kolejnymi muzykami, którzy uświetnili naszą szkolną uroczystość byli Panowie Mariusz Sokół  i Grzegorz Turek-  pasjonaci i miłośnicy muzyki.   

            Zgromadzonej publiczności bardzo przypadł do gustu występ rodzeństwa: Miłosza Fudała i Martyny Fudała. Miłosz jest uczniem szóstej klasy Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu i czwartej klasy Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Przeworsku- cykl 6- cio letni. Oprócz tego Miłosz gra w piłkę. Zagrał nawet w filmie. 

      Martyna Fudała jest uczennicą trzeciej klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu oraz 4 klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I – go stopnia w Przeworsku. Martyna oprócz tego zajmuje się fotografią, malarstwem…….. Napisała nawet ikonę.

      Na koniec uroczystości uczniowie naszej szkoły z klas IV i VII wystąpili w układzie chair fitness.

           Mamy nadzieję, że to wyjątkowe spotkanie z muzyką uświadomi Wam, że warto poświęcić czas na naukę gry na wybranym instrumencie, gdyż muzyka jest nieodłączną częścią życia człowieka i wpływa pozytywnie na zdrowie oraz kształcenie jego zmysłów.

           Każdy kto zacznie przygodę z muzyką, na pewno będzie zadowolony. Warto jest dobrze wykorzystać swój wolny czas.

             Nie marnujmy go przed telewizorem czy też komputerem. Rozwijamy swoje pasje muzyczne.   

           Oprócz głównej uroczystości nasi uczniowie od samego rana mieli zapewniony kontakt z  muzyką w różnej formie. Były przygotowane różne atrakcje, które pozwalały poobcować z muzyką, nauczyć się nowych rzeczy czy sprawdzić swoje umięjętności i wiadomości:

      1." Od smyka do muzyka"- występy uczniów,

      2. „Porządki w orkiestrze”- zabawy dydaktyczne,

      3. „Muzogram- świadome słuchanie  muzyki”- muzyka klasyczna inaczej,

      4. „Jaka to……bajka?”- quiz dla najmłodszych,

      5. „Improwizacja”- gra na udostępnionych  instrumentach,

      6. „Za parawanem” - zgadywanki muzyczne- jaki to instrument?,

      7. „Karaoke- czyli pusta orkiestra”- śpiew na tle odtwarzanego nagrania.

       

          Dla uczniów klas 0-IV przygotowany został z tej okazji teatrzyk kamishibai na podstawie książki Izabelli Klebańskiej "Jak tańczono przed wiekami czyli taniec z figurami". Dodatkowo został wzbogacony filmikami prezentującymi tańce renesansowe i barokowe.

            Dla najmłodszych uczniów, czyli dla przedszkolaków i klasy I przygotowano zabawy muzyczne z SIgumą. 

      Dziękujemy gościom za tak wspaniałe muzyczne doznania, a Pani Agnieszce Gloc za słodkie ósemki :)

       

      Zdjęcia w albumie fotograficznym.

      Organizator: Angelika Tomaszek, Agnieszka Gloc

       

     • Ekologiczna kampania

     •          Zapraszamy wszystkie dzieci do obejrzenia bajki edukacyjnej "Eko- patrol"  opowiadającej o tym, abyśmy dbali o naszą planetę, dbali o środowisko i abyśmy nie zapominali o segregowania odpadów. 

           We wrześniu nasi uczniowie zaangażowali się w akcję "Sprzątanie Świata". Uczniowie wraz z wychowawcami porządkowali obejście szkoły i pobliski las.

               Klasa VI przyłączyła się do wyżej wymienionej akcji i na korytarzu szkolnym zawiesili przygotowane na tę okazję broszurki informacyjne, dotyczące segregowania odpadów -  nawet tych nietypowym lub co do, których mamy wątpliwości w jakim pojemniku umieścić.  Wersja pdf do pobrania: segregacja.pdf

       

       

              Klasa I też miała swój mały wkład w ekologiczną akcję. W nagrodę dla najmłodszych kolorowanka.pdf do pobrania i wydrukowania.

      ​​​​​​​

     • Po zawodach...

     • 22. 09. 2021 Pruchnik –  Powiatowe Indywidualne Mistrzostwa Lekkoatletyczne Dzieci.

      Uczestnicy: Kacper Marek – bieg na 60 m – I miejsce.

      Aleksandra Krzemień – bieg na 600 m.

      Julia Krzemień – bieg na 60 m.

      23. 09. 2021 Powiatowe Indywidualne Mistrzostwa Lekkoatletyczne Młodzieży Szkolnej

      Uczestnicy:

      Zagrobelny Karolina – bieg na 100 m

      Winiarz Bartłomiej – bieg na 1000 m - IV miejsce

      Bigaj Kacper – bieg na 100 m

      Cienki Igor- bieg na 300 m

      Kubaszek Igor – bieg na 300 m

      Sokół Hubert – bieg na 300 m

      28.09. 2021 –Wojewódzkie Indywidualne Mistrzostwa Lekkoatletyczne Dzieci

       Uczestnik: Kacper Marek

     • Laser Tag i mistrzostwa

     • czyli Dzien Chłopaka klasy szóstej

           W sobotę 25 września uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą wybrali się do Rzeszowa, aby aktywnie spędzić czas wolny, który zalet ma przecież wiele: pogłębia relacje, wspomaga rozwój czy uczy radzić sobie ze stresem i go pokonywać.

           Kolejnym, nie mniej ważnym powodem tego wyjazdu, było świętowanie w sposób szczególny Dnia Chłopaka (Wszystkiego najlepszego Mateusz!:) ).  

        Pobyt w stolicy województwa podkarpackiego rozpoczęliśmy spacerem i zwiedzaniem rynku.

           Stamtąd udaliśmy się do "Laserowej twierdzy- laserowy paintball". Jest to idealne miejsce, które łączy rywalizację i zabawę. Na specjalnej arenie, tworzącej system labiryntowych przejść, w półmroku i w nastroju rodem z gier komputerowych  mogliśmy się oddać pełnej przygód i adrenaliny grze. Całość uzupełniała muzyka, która pomagała w skradaniu i czajeniu się. Mieliśmy okazję przetestować kilka scenariuszy: Deathmatch, Laser sniper, Reality. Zabawa była wspaniała i skonczyła się podsumowaniem o ilości trafień czy zdobytych punktach. Niepokonany okazał się Mateusz. Laserowa twierdza to gwarancja udanej i bezpiecznej zabawy.

          Wychowawczyni zapewniła podopiecznym jeszcze jedną atrakcję- zabrała ich do Galerii Rzeszów, gdzie odbywały się  MISTRZOSTWA POLSKI Debiuty 2021 KETTLEBELL SPORT.

          Są to zawody sportowe dla wszystkich osób trenujących z odważnikami kulowymi kettlebell, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości w danych konkurencjach: LC, OALC, Snatch oraz Sztafetach. Organizatorem Mistrzostw był Kettlebell Rzeszów wraz Galerią Rzeszów pod Patronatem Fitness for Life, Polskiej Federacji Sportów Odważnikowych i Akademii Rozwoju i Bezpieczeństwa Prestige.

      To był niezapomniany wyjazd.

      Organizator:  Angelika Tomaszek

     • Perła renesansu

     • W dniu 22.09.2021r. odbyła się wycieczka do Zamościa. Uczestniczyły w niej klasy od 1-7. Początek dnia nie zapowiadał się dobrze,gdyż o świcie przywitała nas deszczowa aura. Na szczęście z czasem niebo rozpogodzilo się. Już w autobusie zaczęliśmy świętowanie, od odspiewania "Sto lat" dla naszego kolegi Damiana Haczka, który w tym dniu obchodził urodziny!

      Wspólna wyprawa rozpoczęła się na Starym Rynku. Obejrzeliśmy piękne kamieniczki, katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, a także pomnik Jana Zamoyskiego. Gościliśmy w Twierdzy Zamość, gdzie mieliśmy okazję uroczyście odpalić armatę. Honorowym "puszkarzem" tzn. oficerem obsługującym "puszkę" czyli armatę, została Klaudia Winiarz, której przypadł przywilej odpalenia armaty.

       

      Kolejnym punktem programu był ogród zoologiczny. Oprócz żyraf, lwów i niedźwiedzi zdecydowanym faworytem wśród naszych uczniów było terrarium pełne pająków, węży ,żółwi i krokodyli. Po męczącym dniu, głodni stawiliśmy się w restauracji McDonald's na wspólny posiłek i naładowanie akumulatorów. Najedzeni, weseli i zmęczeni wróciliśmy do domu!

       

      Organizator: A. Mierzwa, opiekunowie: W. Borowik, M. Piskorz, I. Werle, A. Gloc. 

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • W poniedziałek uczniowie z Molodycza i Radawy świętowali Dzień Kropki. W tym właśnie dniu w szkole pojawiły się wszędobylskie kropeczki. Umiejsowily się na strojach dzieci, na butach,w pracach plastycznych. Szkoła dzięki kropeczkom stała się wesołym miejscem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

       

      Skąd się wziął ten dzień?

             Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej jeśli jej nie znacie.

      Organizatorzy: Samorząd Uczniowski, nauczyciele

     • Nowy konkurs szkolny

     • Muzyka wyraża wszystko, co nie może być wypowiedziane, ale o czym nie można milczeć.

      Victor Hugo

      W związku ze zbliżajacym się Międzynarodowym Dniem Muzyki, ogłaszamy konkurs na wykonanie instrumentu muzycznego.

      Cele konkursu:

      • rozwijanie sprawności manualnej i kreatywności dzieci,
      • poznawanie nowych technik twórczych  i rozwiązań konstrukcyjnych oraz sposobu ich zastosowania,
      • odkrywanie i rozwijanie indywidualnych uzdolnień plastycznych, technicznych i konstrukcyjnych,
      • rozbudzanie ciekawości poznawczej i samodzielności,
      • promowanie postawy proekologicznej.

      Przwidziane nagrody. Termin złożenia prac 27 września 2021 r.

      Szczegóły w regulaminie:

      Instrument_muzyczny-konkurs.pdf​​​​​​​

      Organizatorzy: A. Tomaszek, A. Gloc

     • Jak miło jest tworzyć

     • Konkurs na logo szkoły

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mołodyczu ogłasza konkurs na logo naszej Szkoły!

      Uczestnicy! Uczekujemy od Was ciekawych projektów nawiązujących do historii szkoły, wsi. Logo wykorzystywane będzie przez Szkołę do celów identyfikacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych, promocyjnych, itp.

      Regulamin_na_logo_szkoly.pdf

      Regulamin konkursu jest także dostępny na tablicy Samorządu Uczniowskiego. 

       

      Życzymy wszystkim ciekawych pomysłów!

       

     • Osobowość miesiąca

     • nowa akcja w szkole

      W tym roku szkolnym rusza akcja, która ma na celu zmotywować uczniów do wykonywania codziennych obowiązków i wlać w nich na nowo entuzjazm. Akcja nazywa się „Osobowość miesiąca”.

                Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami w porozumieniu z innymi uczniami i nauczycielami wybiera jedną osobę, która na forum wszystkich klas odznaczyła się największym zaangażowaniem i odznacza ją odznaką:

      Sportowiec miesiąca – osoba najbardziej zaangażowana w lekcje wychowania fizycznego; (wybór na podstawie rozmowy z nauczycielem wychowania fizycznego),

      Pożeracz książek- największa ilość wypożyczonych książek w miesiącu (statystyki w bibliotece),

      Profesorek - największa ilość pozytywnych ocen w miesiącu (statystyki dziennik elektroniczny, rozmowa z wychowawcą),

      Służbista - codziennie w szkole (dziennik obecności),

      Wzorowy dyżurny- (najpilniej wykonuje obowiązki dyżurnego w klasie i stołówce),

      Smakosz- na obiedzie je ze smakiem, nie zostawia resztek (opinia pań wydających posiłki),

      Koleżka – osoba najbardziej koleżeńska (opinia kolegów/koleżanek z klasy).

      Uczeń- wykazuje najwyższą troskę o jakość swojej pracy. Otrzymuje odznakę (przypinkę) ze zdobytym tytułem, jego tytuł dumnie podkreślony jest na tablicy ogłoszeń oraz w aktualnościach na stronie internetowej szkoły. Nagrody są wręczane publicznie (podczas apelu przez dyrektora szkoły). Zwycięzca również otrzymuje punkty dodatnie z zachowania (+10 pkt każdorazowo za tytuł). Podczas wręczania nagród występuje również uznanie słowne, pochwała, gratulacje.

      Mamy nadzieję, że nasza akcja wzmocni zaangażowanie każdego w życie klasy i szkoły, a jednocześnie podniesie jakość wykonywanych obowiązków. Życzymy zdrowej rywalizacji i sukcesów.

     • Święto pieczonego ziemniaka

     • Łapiąc ostatnie promienie słoneczne września uczniowie szkoły w Mołodyczu spędzili na świętowaniu przy ognisku. Na ruszcie znalazły się kiełbaski, chlebek, warzywa, a nawet pianki. W żarze leniwie piekły się ziemniaczki. Były wspólne zabawy, gry i opalanie się. „Komandosi” z drużyny harcerskiej w Mołodyczu mogli sprawdzić się w trakcie rozpalania ogniska. Najpierw świętowały młodsze klasy (od 0-IV) później starsze (V-VIII). To był mile spędzony dzień!

      Organizatorzy: wychowawcy klas

     • Rozmowy przy Bubble Tea

     • Molekularna fabryka smaku

       W poniedziałek 6 września, odbyła się pierwsza lekcja wychowawcza kl. VI. Jak widomo, takie zajęcia mają wpływ nie tylko na  atmosferę w klasie, ale przede wszystkim budują relacje uczeń- wychowawca. Podczas lekcji planowaliśmy pracę na nowy rok szkolny, ustalaliśmy zasady, przypominaliśmy procedury i regulaminy obowiązujące w szkole, w tym "covidowe".


      Aby klimat był bardziej kameralny, rozmowy przebiegały przy bąbelkowej herbatce, którą uczniowie otrzymali od p. Angeliki Tomaszek.


      Szóstoklasiści do przyrządzenia herbatki użyli:

      - kawioru molekularnego o smaku granatu (substancją żelującą, wykorzystywaną do przygotowania kolorowego, owocowego kawioru jest agar czyli substancja uzyskiwana z krasnorostów, a proces tworzenia kulistych elementów potraw nazywany jest sferyfikacją lub kuleczkowaniem),

      syropu o smaku brzoskwiniowym - produkowanego w oparciu o naturalne puree owocowe,

      - herbaty zielonej- (zdrowej herbaty, która pita regularnie  zmniejsza ryzyko zawału serca, pomaga przyśpieszyć przemianę materii, ma działanie moczopędne i pomaga oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn),

      - kostek lodu.


               Serwowaliśmy ją w przezroczystych kubkach, aby było widać wszystkie jej barwy. Na klasową degustację został zaproszony Pan Dyrektor, któremu nasz bąbelkowy napój bardzo smakował. 

      * Co to jest Bubble Tea? 

      Klasyczny napój bubble tea powstaje na bazie kulek z tapioki i zielonej herbaty z dodatkiem mleka i kostek lodu. Podaje się go w plastikowaych kubkach, a pije przez szeroką słomkę, by móc sięgnąć po znajdujące się na dnie kuleczki kawioru.

      Wszystkie opakowania użytych produktów i  kubeczki powstały z materiałów wtórnych, które podlegają dalszemu przetwarzaniu. Dzięki temu jedno opakowanie może być wykorzystanie po odpowiedniej obróbce ponownie.