• III GMINNY KONKURS BIOLOGICZNY

     • „ Z BIOLOGIĄ NA TY”  POD PATRONATEM WÓJTA GMINY WIĄZOWNICA

      30 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Wiązownicy odbył się III Gminny Konkurs Biologiczny. Tegoroczny konkurs poświęcony był botanice.

      Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Niemiec, Amelia Winiarz i Karolina Zagrobelny, które zdobyły wyróżnienieKonkurs składał się głównie z części praktycznej, która obejmowała m.in. rozpoznawanie wybranych tkanek roślinnych pod mikroskopem. Ponadto należało rozpoznać wylosowane (spośród 25) pospolite rośliny zielne, drzewa iglaste i liściaste, a także nasiona tych roślin.  

      Nasze uczennice miały również obowiązek samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy ze skrobii ziemniaka. Zadaniem do wykonania było także przedstawienie na czym polega metoda naukowa.

      Gratulujemy dziewczętom, które wykazały się dużą znajomością wiedzy biologicznej zarówno teoretycznej  jak i praktycznej.

      Uczennice do konkursu przygotowała p. Wiesława Stanisławczyk

     • Konkurs plastyczno - literacki

     • Zapraszamy do wzięcia udziału w I GMINNYM KONKURSIE
      PLASTYCZNO - LITERACKIM

      pt.: Moja rodzina, to największa wartość!

      Pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiązownica

      Organizatorem Gminnego Konkursu plastyczno - literackiego, pt. „Moja rodzina to największa wartość!” jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie.

      Prace plastyczne i literackie prosimy przesłać na adres:

      Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zapałowie

      Zapałów 159

      37-544 Zapałów

      lub dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zapałowie do dnia 15.06.2022r. w godzinach 7.30 – 15.00.
       

      Prosimy o zapoznanie się z regulaminem :

      konkurs_o_rodzinie_SP_Zapalow_(1).pdf

     • Kampania "Przytul się do drzewa"

     • Włącz się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA

       

      Wystarczy z wychowawcą wyjść na dwór i przytulić się do drzewa. Otoczcie je swoją miłością! Zróbcie przy tej akcji zdjęcia i oznaczcie #straznicylasow. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

      Faktem jest, że drzewoterapia inaczej  sylwoterapia ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokażemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie.

      Zdjęcia przysyłamy do p. Angeliki Tomaszek na maila lub na Teamsa (w terminie do 08.06.2022)

      Czy wiesz, że rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów? A czy wiesz, że praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny!

       

       

      źródło: https://straznicylasow.pl/tak-dzialamy/tydzien-dobrych-uczynkow-dla-lasow/

      https://cafesenior.pl/artykuly/przytul-drzewo-i-poczuj-sie-lepiej,70961.html

       

     • Podziękowania za słodkości

     •        Słodycze zbierane u nas w szkole przez ostatni tydzień trafiły dziś do dzieci i rodzin z Ukrainy przebywających w hoteliku na Złotej Górze w Radymnie. Obecnie przebywa tam 240 osób. Dziękujemy również za maskotki i zabaweczki przyniesione do szkoły.

      Koordynatorzy zbiórki:

      Sabina Kuta

      Agnieszka Mierzwa

     • Kolorowy tydzień

     • Ostatni tydzień w naszej szkole stał pod znakiem kolorów. Cała szkoła realizowała wspólnie akcję, która miała na celu sprawdzenie, na ile każda klasa jest zgrana.

      Akcja polegała na tym, że każdy dzień miał przypisany do siebie kolor i w tym dniu uczniowie oraz nauczyciele mieli być ubrani właśnie w tym kolorze. I tak poniedziałek minął w kolorze zielonym, wtorek w barwie czerwonej, środa w neonowej. Czwartek pierwotnie miał być kolorem niebieskim, ale ze względu na pogrzeb kolegi Mateusza, ucznia naszej szkoły, który tragicznie zginął w wypadku, zmienił się w dzień na czarno. Niebieskim dniem za to stał się piątek.

      Codziennie klasy zbierały punkty dodatnie z zachowania. 100% liczba osób ubranych na określony kolor gwarantowała klasie 10pkt, natomiast 50% grupy przebranej- 5pkt.

      Podsumowując klasy otrzymały łącznie:

      Zerówka- 35 pkt

      Klasa 1- 40pkt

      Klasa 2- 40 pkt

      Klasa 3- 40pkt

      Klasa 4- 50pkt

      Klasa 5- 45 pkt

      Klasa 6- 40 pkt

      Klasa 7- 35 pkt

      Klasa 8- 40 pkt

       

      Punkty zostaną podzielone na liczbę uczniów i dopisane do zachowania. Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za udział w zabawie.

       

                                                                                         Samorząd Uczniowski

     • „You can sing”

     • W dni 12.05.2022r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownicy odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu piosenki anglojęzycznej „You can sing”. Co roku konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Ryszkowej Woli, pod patronatem Wójta Gminy Wiązownica. W tym roku nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Lena Kiełbasa, która zaśpiewała piosenkę „What a time” z repertuaru Julii Michaels.

      Jury oceniało miedzy innymi: pamięciowe opanowanie tekstu, walory głosowe i muzykalność, poprawność językową, czy choreografię. Nasza koleżanka otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową  za udział. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na szczeblu gminnym.

                                                                                                          

      Opiekun: Agnieszka Mierzwa

     • "Nasza planeta, nasze zdrowie"

     •    To hasło XX Przeglądu Piosenki Promującej Zdrowie, pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Jarosławiu. W przeglądzie wzięło udział 20 szkół i przedszkoli z powiatu jarosławskiego.

         Uczestnicy zaprezentowali piosenki o tematyce zdrowotnej z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, zanieczyszczenia powietrza, zmian klimatu, profilaktyki palenia tytoniu, ekologii. Treści piosenek uświadomiły uczniom możliwość uniknięcia zagrożeń poprzez świadomy wybór zachowań sprzyjających zdrowiu.

           Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej piosenką "O zdrowiu", za wykonanie której otrzymali gromkie brawa. Był to ich pierwszy występ na tak prestiżowej imprezie.

           Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film "XX lat Piosenki Promującej Zdrowie", na którym mogli podziwiać występy starszych kolegów, którzy reprezentowali naszą szkołę we wcześniejszych latach.

           Wszystkie placówki otrzymały dyplomy i statuetki XX przeglądu ufundowane przez  Starostę Jarosławia.

      Na zakończenie wszyscy uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia. 

      Uczniów do występu przygotowała p. Waleria Borowik 

     • Lekcja empatii, tolerancji, wrażliwości …

     • W dniu 11.05.2022r. uczniowie klas VI i VII wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę do Jarosławia.

      Pierwszym miejscem do którego się skierowali był Zakład Aktywności Zawodowej mieszczący się przy ul. Podzamcze 35, gdzie zapoznali się z wyrobami wykonywanymi przez osoby
      z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie mogli zobaczyć w jaki sposób wykonuje się m.in.:

      1. K-Lumet – ekologiczne podpałki, wytwarzane z materiałów recyklingowych tj. resztek drewna żywicznego, rolek po papierze toaletowym oraz  wosku uzyskanego z resztek świec.

      Podpałka K-Lumet wykonywana jest na szwajcarskiej licencji. Jest ona laureatem licznych konkursów, w tym m.in. Konkursu „Pamiątka z podkarpackiego” organizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, gdzie K-Lumet zajął I miejsce

      2.  Domki dla pszczół – wykonane z trzciny i drewna, stanowią miejsce bytowania i rozmnażanie pszczół murarek.

      Murarka ogrodowa, inaczej murarka ruda (Osmia rufa) to dzika pszczoła samotnica, bliska kuzynka pszczoły miodnej. Występuje na terenie całej Polski. Nazwa „murarka” pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, gdyż pszczoła ta do ich budowy używa gliny lub piasku zmieszanego ze śliną.

      Pszczoły murarki pozbawione są żądła i nie są agresywne, dlatego nie należy obawiać się ich gniazd
      w ogrodzie.

      Murarka zakłada gniazdo m.in. w spróchniałych drzewach, pęknięciach drewnianych ścian, w belkach, pustych łodygach roślin takich jak trzcina, ostrożeń.  W zasiedlonym gnieździe znajduje się od kilku do kilkunastu komórek, ułożonych jedna za drugą i oddzielonych przegrodami. Każdą z nich samica wyposaża w porcję pokarmu, a następnie składa jajo i ją zasklepia. Otwór wejściowy do gniazda samica „zamurowuje”.

         Aby wyposażyć jedną komorę lęgową w pokarm, samica musi wykonać około 40 lotów, odwiedzając 1200 kwiatów. Jedna samica, nawet w trudnych warunkach pogodowych, zakłada przeciętnie 5 komór lęgowych, zapylając przez to około 6000 kwiatów.

      Murarki nie produkują miodu – jedyną korzyścią, jaką z nich mamy, jest zapylanie kwiatów, zwłaszcza drzew i krzewów owocowych. Pod wieloma względami murarka ogrodowa jest zdecydowanie lepszym zapylaczem od pszczoły miodnej. Kolejnymi jej zaletami są: łagodność, zdolność do zapylania w szklarniach i odwiedzanie kwiatów produkujących nawet niewielkie ilości nektaru.

      Zakład oferuje także usługi krawieckie m.in. szycie na miarę odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej a także realizuje zamówienia na odzież roboczą, alby komunijne, torby na zakupy a nawet specjalne pokrowce chroniące rośliny ozdobne przed mrozem.

      Wizyta w ZAZ uświadomiła nam wszystkim, że obok nas żyją także osoby z niepełnosprawnościami. Są inne, może inaczej się zachowują, ale to nie oznacza, że są gorsi. Było to dla nas trudne doświadczenie, ale uczniowie wykazali się dojrzałością i odpowiedzialnym zachowaniem. Wszyscy chyba byliśmy pod wrażeniem, jak pracujące tam osoby sumiennie i precyzyjnie wykonują swoja pracę. Czy my potrafilibyśmy wykazać się taką cierpliwością 

      Następnym punktem naszej wycieczki był park miejski  im. Bohaterów Monte Cassino.

      Park ten powstał w 1902 roku w dzielnicy Olszanówka. Był własnością Dra Henryka Maksa i Wilhelma Siemińskiego-Lewickiego. W parku znajdował się drewniany budynek i basen.

      W 1945 roku park otrzymał imię Bohaterów Monte Cassino. Park po zakończonej w 2018r. rewitalizacji zyskał wiele dodatkowych atrakcji z których skorzystali nasi uczniowie. Największa popularnością cieszyła się ogromna pajęczyna po której wspinaczka tylko z pozoru wydawała się prosta. Uczniowie „przetestowali” także poszczególne urządzenia do ćwiczeń w siłowni „pod chmurką”.

      Niedaleko tych atrakcji znajduje się huśtawka integracyjna z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Huśtawka ta jest urządzeniem uniwersalnym umożliwiającym wspólną zabawę osoby niepełnosprawnej z osobą zdrową. Huśtać może się także osoba na wózku wraz z opiekunem. Integracja osób niepełnosprawnych i zdrowych to wspaniała lekcja tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, a dla osoby niepełnosprawnej to również rehabilitacja społeczna. Urządzenie ma zastosowanie terapeutyczne. W trakcie zabawy wzmacniane są ręce.

      Najazd na podjazd należy wykonać tyłem. Po dojechaniu do oparcia należy zamontować pas zabezpieczający i wyhamować wózek. Zwolnienie huśtawki następuje po podniesieniu pojazdu za pomocą dźwign. Zabawa odbywa się poprzez odpychanie od relingów umieszczonych po obu stronach platformy.

      To bardzo ważne, że właśnie taka huśtawka znalazła się w parku. Bowiem dzieci niepełnosprawne często poprzez napotykanie różnych barier architektonicznych, brak podjazdów pod urządzenia zabawowe nie mogą korzystać z placów zabaw a przecież tak samo, jak dzieci zdrowe kochają zabawę.  Wiemy, ile radości sprawia nam huśtanie się jak najwyżej na huśtawce. Jakie to jest przyjemne!

      Pamiętajmy, aby z tego typu urządzeń nie korzystać, gdyż są one zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych, informują dodatkowo o tym specjalne tabliczki.

      Więcej zdjęć w albumie

      Źródła:

      zaz-jaroslaw.pl

      Pszczoła – murarka ogrodowa, Joanna Klepacz-Baniak

      https://123budujemy.pl/hustawki-dla-niepelnosprawnych-dzieci/

       

      Organizator: p. Agnieszka Gloc, opieka: p. A. Tomaszek

     • Akcja z okazji zbliżającego się Dnia Rodziny w Mołodyczu

     • Zachęcam do wzięcia udziału w "Zabawnej rekonstrukcji". Polega ona na  odtworzeniu zdjęcia z dzieciństwa (najlepiej zabawnego).

      Nie trzeba obrabiać go w żadnym programie komputerowym. Wystarczy zrobić pstryk .....i gotowe:)

      Zdjęcia zostaną zademonstrowane w galerii na korytarzu szkolnym w Dniu Rodziny tzn 05 czerwca 2022 r. 

      Przesyłacie do mnie:

      - oryginał zdjęcia wykonany parę  lat wcześniej i .....

      - jego rekonstrukcję :)

      Termin nadsyłania zdjęć: 25 maj

      Organizator: p. A. Tomaszek

      Na plakacie przykładowe zdjęcie-: źródło: https://justsomething.co/15-people-who-recreated-their-family-photos-from-the-past-in-the-most-creative-way-ever/

     • Nasze zabawki cieszą dzieci!

     • W środę 4 maja zabawki, misie i przytulanki, które zbieraliśmy w naszej szkole trafiły do ukraińskich dzieci mieszkających wraz z rodzinami w hoteliku w Radymnie. Dzieci od najmłodszych do najstarszych z ogromnym entuzjazmem przyjęły zabawki. Najbardziej cieszyły się z ciasteczek, które zawieruszyły się w gąszczu podarunków. I w tym miejscu nasz kolejny apel. Zaczynamy zbiórkę ciasteczek i słodyczy, aby buzie tych dzieci jeszcze raz, choć na chwilę się rozświetliły. Coś, co dla nas jest czymś powszednim (wszak zawsze w domu trzymamy „coś słodkiego”) dla tych dzieci jest rarytasem.

      Pomóżmy raz jeszcze, przecież to tak niewiele kosztuje!

       

      Koordynatorzy zbiórki:

      Sabina Kuta, Agnieszka Mierzwa

     • Pociągnij mnie ku górze

     • 06 maja 2022 r. nasze uczennice po raz kolejny spotkały się na specjalnie organizowanych zajęciach w ramach terapii zajęciowej (Warsztaty ART). Stosując metodę terapii przez pracę, wykonały pyszny włoski deser tiramisu co w tłumaczeniu oznacza:

      pociągnij mnie ku górze.

      Temat warsztatów nie jest przypadkowy. Mam nadzieję, że są one miejscem gdzie odkrywa się talenty i zainteresowania, wspiera się każdego w rozwoju, w dążeniu do poznania świata, że jest to 

      wehikuł na drodze ku samodzielności.

      Tutaj nie tylko uczymy się prostych technik kulinarnych, niemarnowania żywności czy dokonywania zdrowszych wyborów, ale dajemy dzieciom poczucie sukcesu i usamodzielnienia.

      To nauka przez działanie, a w takich warunkach łatwiej zapamiętujemy i rozbudzamy ciekawość.

      Nasze tiramisu udekorowane było bitą śmietaną, rurkami waflowymi z kremem orzechowym i liofilizowaną truskawką.

      Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

     • Konkurs wiedzy o lesie i jego mieszkańcach

     • Konkurs ten był druga częścią Dnia Krajobrazu organizowanego w jesieni 2021.

      Przeprowadzony został dla uczniów klas IV-VI i uczestniczyło w nim 11uczniów.

      Pytania w konkursie to między innymi :

      - budowa warstwowa lasu, skład gatunkowy podszytu,

      - rośliny i zwierzęta chronione w polskich lasach,

      - łańcuch pokarmowy w ekosystemie leśnym,

      - patron ekologów,  logo LOP,

      - znaczenie i funkcje lasu, rozpoznawanie liści drzew.

      Wyniki konkursu:

      1 miejsce  Kamil Cienki             kl.V

      2 miejsce  Weronika Winiarz  kl.V

      3 miejsce  Karina Marszałek    kl.V

                         Marcel Woźny        kl.IV

                                                         Organizatorzy: p.Barbara Dec-Kozdroń,

                                                                                        p.Agnieszka Mierzwa

     • Zabawy językowe i ruchowe

     • W naszej szkole zagościło kilkunastu uczniów z Ukrainy. W wieku od najmłodszych do najstarszych.

      Dzisiaj zostały przeprowadzone zajęcia tylko i wyłącznie dla dzieci z Ukrainy. Udział brały dzieci w wieku przedszkolnym jak i dziewczyny z klasy V i VI.

      Uczniowie mogli w swoim gronie spędzić czas, porozmawiać w swoim języku oraz pośpiewać i potańczyć. Pogoda nam dopisała więc wspólny czas spędziliśmy na świeżym powietrzu. Zaczęliśmy od przywitania się i poznaniu się nawzajem. Potem zaczęliśmy wspólna zabawę. Zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenki polskie,  które zostały przetłumaczone na język ukraiński.

      Towarzyszyły nam również gry i zabawy z balonami. Uczniowie z Ukrainy również byli chętni pokazać swoje zainteresowania takie jak śpiew i taniec. Opowiadali o swoich osiągnięciach na Ukrainie. Bardzo miło się patrzyło na ich występy oraz na ich radosne twarze.

      W naszej szkole mamy bardzo utalentowane dzieci z Ukrainy. Na koniec zajęć dzieci poprosiły mnie o włączenie im piosenki „ Czerwona Kalyna”, którą wspólnie odśpiewali. Mimo złych wydarzeń w ich kraju, uśmiech towarzyszył im cały czas. Mam nadzieje ze chociaż na chwile zapomnieli o traumatycznych dla nich chwil i poczuli się jak u siebie czyli jak na Ukrainie.

      Dziękuję naszym uczniom za wspaniały spędzony czas i do zobaczenia na następnych zajęciach. 

      Prowadząca: p. Gabriela Styś

     • Obrazem, słowem, tańcem i muzyką uczciliśmy majowe święto…

     • Witaj Majowa Jutrzenko to radosna pieśń patriotyczna, która jest pamiątką ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Zarówno autor słów jak i melodii nie jest znany. Wiadomo, że pieśń ta inspirowana była wierszem Rajnolda Suchodolskigo. Niektóre źródła podają, że melodię do tej pieśni patriotycznej skomponował sam Fryderyk Chopin. Również konkretna data powstania tej pieśni nie jest pewna, najprawdopodobniej był to rok 1831. 

      Pieśń Witaj majowa Jutrzenko to jedna z najpiękniejszych a zarazem najbardziej żwawych i wesołych patriotycznych pieśni w Polsce.

      Jej słowa głęboko wryte są w historię Polski, szczególnie związaną z Nadzieją Polaków na suwerenność ojczyzny. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku dawała taką  wiarę, niestety koleje były inne i 1795 roku Polska utraciła niepodległość na 123 lata.

      W dniu 4 maja 2022 roku wychowankowie klas: ósmej i pierwszej przypomnieli  o tych wydarzeniach w teledysku do wspomnianej pieśni oraz przywołali utwory powiązane tematycznie z ustanowieniem Konstytucji 3 Maja.

      Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie i nauczyciele  obejrzeli  pokaz multimedialny.  Obrazem, słowem, tańcem  i dźwiękiem oddający atmosferę minionych lat oraz majowego święta.

      Zgodnie z programem po prezentacji odbył się quiz wiedzy o Konstytucji 3 Maja. Dla uważnych i spostrzegawczych uczniów pytania okazały się bardzo proste. Bystrzy uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali słodkościami.

      Na zakończenie dyrektor Jan Kuca wyraził radość z obchodzenia  Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i prezentowania barw narodowych, ponieważ w obecnej sytuacji politycznej świata autonomia i tożsamość narodowa niektórych krajów jest zagrożona.

      Zapraszamy do obejrzenia filmu upamiętniającego obchody 231 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku w naszej szkole, przygotowanego głównie przez uczniów klasy ósmej, przy współudziale harcerzy i pierwszoklasistów. 

      Organizatorzy:

      Klasa ósma i pierwsza z wychowawcami p. Renatą Bałandę, p. Walerią Borowik

      oraz polonistą Beatą Walerianowicz-Hemperek

      Źródło: https://www.polskatradycja.pl/piesni/patriotyczne/witaj-majowa-jutrzenko.html

     • Kolorowy tydzień

     • W przyszłym tygodniu, tj. od 9.05 do 13.05.2022 r.   w naszej szkole odbędzie się akcja "Kolorowy tydzień". 

           Uczniowie przychodzą ubrani w kolorze:

      •    poniedziałek – zielony
      •    wtorek – czerwony,
      •    środa – neonowy,
      •    czwartek – niebieski,
      •    piątek – biały lub czarny.

      Akcja zorganizowana będzie w ramach programu "Klasa na medal", dlatego codziennie będzie  sprawdzany strój. Każdego dnia będzie można zdobyć dla klasy 10 punktów (100% przebranych uczniów), 5 punktów (powyżej 50%). Natomiast poniżej 50% nieprzebranych uczniów - 0 punktów. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję.

                                                                    Samorząd Uczniowski

     • ,,Dni otwarte” szkół średnich

     • Dnia 21 .03.2022r. klasa VIII wraz z wychowawcą  wzięła udział w wycieczce do Jarosławia i uczestniczyła w ,,Dniach otwartych” szkól średnich. Uczniowie odwiedzili szkoły takie jak:

      • Zespół Szkół Mechanicznych,
      • Zespół Szkół Drogowo- Geodezyjnych i Licealnych,
      • Zespół Szkół Chemicznych, Spożywczych i Ogólnokształcących,
      • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika,
      • Zespół Szkół Innowacyjnych.

      Podróż ta sprawiła młodzieży wiele radości i pomogła w podjęciu decyzji o wyborze szkoły, w której będą chcieli kontynuować naukę.

      Więcej zdjęć w albumie.

       

      Organizator: p. Renata Bałanda