• Międzynarodowy Dzień Misia

     • Małe i duże pluszowe misie,  kochane przez wszystkie dzieci 25 listopada obchodzą swoje święto. Właśnie tego dnia w roku 1902 pewien producent zabawek stworzył pierwszego misia i nazwał go Teddy Bear na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta. Podczas wyprawy, w której uczestniczył prezydent USA postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. To zainspirowało producenta do stworzenia zabawek pluszowego niedźwiadka, który jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.

      Uczniowie klas 0-3 również obchodzili w naszej szkole Święto Misia. Z tej okazji wysłuchali opowiadania z morałem o „Misiu Puchatku” i zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi. Dzielnie odpowiadali na pytania w quizie na temat bajki. Wszyscy przynieśli też swoje ukochane maskotki i wzięli udział w konkursie na najciekawszą prezentację swojego misia. Kolejnym punktem programu było obejrzenie bajki pt. „Mały Miś i magiczna lemoniada”, a na koniec wszystkie dzieci malowały sylwetkę misia według własnego pomysłu i otrzymały słodkie upominki w postaci Misiów Lubisiów.

      Organizatorzy: p. Agnieszka Mierzwa, p. Izabela Werle

     • Pizza po naszemu :)

     • Po raz kolejny młodzież naszej szkoły (tym razem klasa 8) mogła wykazać się zdolnościami kulinarnymi. Przenieśliśmy się do Włoch, w którym króluje pizza. Każda z grup "zaprojektowała" inny smak. Teraz już na pewno każdy z uczniów będzie potrafił sam wykonać włoski specjał w domu - a przecież o to chodzi aby potrafić coś robić, aby teoria stała się praktyką, smaczną praktyką.

      Prowadząca zajęcia: p. Sabina Kuta

     • Relacje, które łączą  (NOWE ZDJĘCIA)

     • „ W łagodny sposób możesz wstrząsnąć światem”

                                                                                                     - Gandhi

              Nasze codzienne życie stwarza wiele sytuacji, które stanowią sposobność do okazywawania bezinteresownej życzliwości. Większość z osób chce, aby otoczenie traktowało ich z sympatią.
      A przecież według powszechnego powiedzenia, otrzymujemy w zamian to co sami daliśmy. Z
      acznij od dziś! Zacznij w tym miejscu i .....

      WYLOSUJ DLA SIEBIE DOBRE SŁOWO

               Jedną z wielu okazji, która skłania do pozytywnego działania jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem  jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. 

       Takiego święta nie mogło zabraknąć więc i u nas. Na samym początku, każdy obecny w szkole otrzymał naklejkę- emotikonkę z jakże trafnym napisem:

       "Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje"

       

                Do tego "święta" przygotowania trwały prawie tydzień. W sposób przemyślany dobrano zabawy, konkursy, zadania dla klas (happeningi i działania plastyczne) promujące kulturalne i życzliwe zachowania.


                   Ich różdnorodność miała dać do zrozumienia, że okazywanie pozytywnych uczuć może odbywać się nie tylko w WIELKICH działaniach (akcjach chartytatywnych), ale i w małych- w domu, w pracy, w szkole, w sklepie, na drodze i wielu innych miejscach. Wszystkie klasy wywiązały sie z nich na szóstkę.

      ​​​​​​             Twórczość uczniów wyeksponowana została na szkolnym korytarzu: "Przesyłamy serdeczności"-
      klasa I„Kapsuła- czyli zatrzymanie chwili", klasy II i III,  „Życzliwość smakuje”-  klasy IV, V i VI„W wyniku wyszukiwania...”- klasy VII i VIII

                     Na przerwach nie zabrakło atrakcji i zabaw dzięki, którym mogliśmy przekazać pozytywne uczucia
      i gesty:

      „Łączy nas (nie tylko) kartka”

      „Cięgno czułych słów” (utworzony łańcuch zostanie zawieszony na szkolnej choince)

      „Prześlij wiadomość”, 

      Nić porozumienia”,  

      Zrolowane tutki

      „Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej”

      czy „Przybij piątkę”.

      Zainteresowaniem cieszyła się zabawa ze znakami ideograficznymi "Grzeczne słówka podczas, której  uczniowie mieli możliwość poznania alfabetu migowego oraz zabawa "Nić porozumienia". 

                 W wyniku głosowania wybrano "Najbardziej sympatycznych". Zostali nimi uczniowie oddziału 'Kompetentne Przedszkolaki".

      ​​​​​​​                   W tym dniu wręczono także dyplomy i nagrody w ogłoszonym wcześniej konkursie "Życzliwe emoji"- który polegał  na stworzeniu emoji za pomocą technologii cyfrowej. Prace konkursowe naszych uczniów zostały zademonstrowane na korytarzu szkolnym i pozostaną tam przez jakiś czas.

      Oto nagrodzeni:

      I miejsce- ex aequo: Emilia Zaborska, Dominik Hemperek

      II miejsce- ex aequo: Lena Kiełbasa, Natalia Pryjda

      III miejsce- ex aequo: Kacper Pryjda, Karina Marszałek

      Kluczowym jednak punktem był Challenge. 

      Jak sama nazwa wskazuje, to z założenia trudne zadanie. Jego stopień trudności pozwala sprawdzić nasze możliwości przekraczania pewnych barier w nowej sytuacji. Szkolne wyzwanie polegało na stworzeniu papierowej płaskorzeźby "Strażnika życzliwości". W tym celu przez okres 2 tygodni należało spełniać dobre uczynki. Każdy uczynek = jedno piórko, które ma nam przypominać o tym, by codziennie myśleć z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu czy otaczającym nas świecie. 

      Czy się udało? Czy są wśród nas strażnicy? Zobaczcie sami!

      Więcej zdjęć w albumie.

      Uczniowie z klas VI i VII przygotowali również niespodziankę w postaci trójęzycznego kamishibai  na podstawie książki  Antoine Guilloppé "Uczucia"/ "Câlins"/"Tenderness", w którym gościnnie wystąpiła p. Sabina Kuta. 

      Jest to książka, która zabiera nas w podróż rozpoczynającą się w czasach prehistorycznych. Autor opowiada bardzo prostą opowieść o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy. Opowiada również o dorastaniu, o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi. Zapraszamy do obejrzenia.

         Podczas "świętowania" był czas wspólnych zdjęć, któremu towarzyszyła myśl  o potrzebie nieustannego podnoszenia poziomu naszej życzliwości.

       

      Organizatorzy:

      p. A. Tomaszek, p. W. Borowik, p. A. Gloc

      Szczególne podziękowania dla: p. D. Pryjda, I. Szwajczak, p. M. Piskorz,

      p. B. Walerianowicz- Hemperek, p. M. Haczek.

       

      Historia święta:

      To był 1973 rok, kiedy dwóch braci – wtedy studentów - Brian i Michael McCormack, postanowiło zareagować
      na wieść o wojnie pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka, przemoc i nienawiść szkodzą, nie budują i nie prowadzą do rozwiązywania problemów. Sieją śmierć i zło, a nienawiść zatacza wtedy coraz większe kręgi.

      Studenci postanowili propagować życzliwość, aby przekonać rządzących do pokojowych rozmów, wierząc,
      że każdy konflikt można rozwiązać poprzez uczciwą, spokojną rozmowę i gest wyciągniętej życzliwie dłoni.
      21 listopada, na całym świecie, obchodzony jest World hello Day, w Polsce Dzień Życzliwości uchwalono w 1973 roku.

      źródła: https://www.polskieradio24.pl/, https://pl.wikipedia.org/ , https://youtu.be/CZAz4NCUPck

       

      Bądźmy życzliwi nie tylko od święta!

       

     • W Rzeszowie…

     • W zeszłą środę (tj. 17 listopada) klasy od 0 do 5 wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu był Teatr Maska i spektakl pt.” Biruta i tajemnica rzeki”. Dzieci były zachwycone spektaklem, efektownymi kostiumami, ale również oryginalną historią z głębokim przesłaniem. Treść sztuki  poruszała odwieczne pytania o sens życia, człowieka i naturę czy kobiecą siłę. Dzieciom najbardziej podobała się główna bohaterka Biruta – silna, ale bardzo samotna kobieta, która odrzucona przez wspólnotę wioski wyrusza w podróż, by rozwikłać zagadkę zatrutej rzeki.

      Po uczcie dla ducha przyszła kolej na coś „dla ciała”, czyli szaleństwo w JumpWorld- parku trampolin. Przesympatyczne pani instruktorki pilnowały, aby każdy czuł się bezpiecznie szalejąc do woli. Wszyscy otrzymaliśmy również zdjęcia z autografami właścicieli, czyli braci Kłeczek- finalistów programu Mam Talent.

                  Ostatni przystanek to „uzupełnienie” elektrolitów w restauracji McDonald’ s.

      Więcej zdjęć w albumie.

       

      Kierownik wycieczki- p. Izabela Werle

      Opiekunowie: p. Agnieszka Mierzwa, p. Waleria Borowik, p. Małgorzata Piskorz, p. Sabina Kuta

     • Zaczarowana kopuła

     • czyli kolejna odsłona "Plastycznej kuchni"

      Ten cykl warsztatów zapisał się już w ofercie edukacyjnej naszej szkoły, gdyż budzi ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Każdy chce spróbować swoich sił nie tylko na polu kulinarnym, ale też plastycznym. Mam nadzieję, że zastosowane przepisy pozwolą to sprawdzić, a "dania" będą nie tylko smaczne, ale i piękne.  

      19 listopada na zajęciach pozalekcyjnych uczniowie klas 6 i 7 tworzyli monoporcje.

      Monoporcja to elegancki deser, przeznaczony dla jednej osoby. Można stworzyć wszystko to na co mamy ochotę. W małej formie ciasta możemy zamknąć dowolne smaki i tekstury. Zachęca nas smakiem i kusi wyglądem. 

      Warsztatowy deser składał się z kremu o smaku  oreo i frużeliny malinowej własnej roboty (owoce w żelu). Bazę stanowiła krucha tartaletka i biszkopt. Proste, prawda?

      Zapytacie:

      - Gdzie w tym wszystkim niby jest  sztuka?

      Odpowiadam:

      - Oczywiscie, że jest. W całej monoporcji:)

      Uwagę jednak przykuwa kopuła. U nas półkulista i nie wymagająca tyle pracy co słynne dzieło Filippo Brunelleschiego  w  Katedrze  Santa Maria del Fiore we  Florencji :) (audiodeskrypcja dzieła- posłuchaj).

       

      Sklepienie i cały deser nie przetrwa niestety 600 lat. Został zjedzony od razu :) 

      Kopuła została "odlana" z izomaltu- niskokalorycznego  i niepowodującego  próchnicę środka słodzącego. Aby nasza monoporcja wygladała elegancko i ekskluzywnie uczestnicy zajęć mieli możliwość  nauki platingu- aranżacji i dekoracji talerza. W tym celu wykonali czekoladki o różnym kształcie. 

      Pełna fotorelacja w albumie fotograficznym.

      Organizator: p. A. Tomaszek

     • Światowy Szczyt Cyfrowy ONZ

     • Zaproszenie

      Drodzy uczniowie!

      Serdecznie zapraszamy do bezpłatnego udziału w Światowym Szczycie Cyfrowym ONZ – Forum Zarządzania Internetem IGF2021, którego gospodarzem będzie Polska. Spotkajmy się w dniach 6-10 grudnia, aby wspólnie porozmawiać o możliwościach i wyzwaniach jakie stwarza przestrzeń cyfrowa.

      W Szczycie Cyfrowym może wziąć udział każdy, zarówno stacjonarnie – w Katowicach – jak i zdalnie, za pośrednictwem połączenia wideo. Wystarczy zarejestrować się na wydarzenie do dnia 1 grudnia.

      Tu znajdziecie informacje

     • 300 laptopów dla uczniów

     • Firma Asseco z okazji 30.lecia powstania wraz z Podkarpackim Oddziałem PCK organizuje akcję kierowaną do uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy z uwagi na sytuację finansowa bądź rodzinną zostali wykluczeni cyfrowo, bądź takim wykluczeniem są zagrożeni. Akcja dotyczy przekazania 300 laptopów wraz z rocznym dostępem do internetu.

      Formularze można składać do dowolnego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża na terenie podkarpacia lub wysłać na e-mail: pck@asseco.pl

      Należy go pobrać z strony internetowej – www.assecodzieciom.pl

     • Kiermasz Świąteczny!

     • Zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki na doroczny kiermasz książki świątecznej. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego w bardzo atrakcyjnej cenie (pięknie książeczki po 2-3zł!!!). Oprócz książek, kolorowanek dla dzieci znajdziemy tu również pozycje dla dorosłych np. książki z przepisami. Szczególnie serdecznie zapraszamy oczywiście uczniów naszej szkoły.

      Kiermasz odbywa się codziennie, w godzinach otwarcia biblioteki.

      Prowadzący: p. L. Władek, p. B. Walerianowicz- Hemperek

     • Zacznij....ćwicz i .... nie poddawaj się!

     • Wady postawy i zabrzenia rozwoju ruchu stanowią obecnie istotny problem zdrowotny u dzieci w wieku szkolnym. Wychodząc na przeciw tym potrzebom 15 listopada zostały przeprowadzone dla uczniów zajęcia fitness. Prowadząca trenig - pani Joanna Motowidło- instruktorka fitness-  odpowiednio dobrała ćwiczenia w zależności od możliwości i potrzeb uczestników. Każdy miał do swojej dyspozycji tasmę oporową, piłęczkę oraz matę.  Wszyscy wyśmienicie sobie poradzili.

      Fitness dla dzieci to współczesna odmiana zajęć gimnastyki korekcyjnej.  Głównym celem tych zajęć ruchowych było wykształcenie u dziecka prawidłowych ruchów funkcjonalnych i związaną z nimi postawę i układ ciała. Mamy nadzieję, że poprzez taką "zabawę" nam się to udało. 

      Bardzo dziękujemy trenerce za ciekawy trening, a uczniom i rodzicom za zaangażowanie w akcję. Mamy nadzieję, że chętnych na kolejne zajęcia nie zabraknie. 

      Więcej zdjęc w albumie.

      Prowadząca: p. Joanna Motowidło

      Organizator: p. A. Tomaszek

      Opiekunowie: p. D. Pryjda, I. Szwajczak, p. W. Borowik, p. M. Kuca-Świderek

     • W hołdzie dla Niepodległej

     • 10 listopada zebraliśmy się, aby uczcić 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz by wspólnie odśpiewać hymn państwowy. Aby przybliżyć wszystkim wydarzenia z tamtych czasów, klasa 3 i 5 (pod kierunkiem p. Izabeli Werle oraz p. Agnieszki Mierzwy) przedstawiły inscenizację pt.” Bo wolność krzyżami się mierzy”. W przedstawieniu nie zabrakło oczywiście takich postaci jak Piłsudski (Dominik Kolasa), Ojczyzna (Anastazja Wojdyła) czy zaborcy (Hubert Pietryna, Szymon Winiarz, Patryk Adamiec).

      Uczniowie przypomnieli sobie takie piosenki żołnierskie jak : „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, a także „Ojczyzno ma” (wyk. Kamila Pietryna, Karina Marszałek) i „Co to jest Niepodległość” (wyk. Gabriela Mac, Karina Marszałek, Izabela Machnicka).

      Następnie wystąpili uczniowie przedszkola w poezji dla Niepodległej (pod kierunkiem p. Ireny Szwajczak).

      Na koniec klasy 1 i 4, w pięknych strojach krakowskich zaprezentowały taniec z flagą do piosenki  „Od morza aż do Tatr” (pod kierunkiem p. Walerii  Borowik i p. Angeliki Tomaszek).

      Odśpiewano także hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego".

      Więcej zdjęć w albumie.

     • “Niepodległa do Hymnu”

     • Pokaz multimedialny (sztuka nowoczesna) - Daniel Stryjecki

      W dniu 10 listopada 2021 roku społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Niepodległa do Hymnu”. Jej głównym celem jest uczczenie Narodowego Dnia Niepodległości poprzez odśpiewanie Hymnu Państwowego.  W ramach prowadzonej akcji o godzinie 11.11 został odśpiewany Hymn Państwowy.

      Akcja „Niepodległa do hymnu”, zainicjowana w 2018 roku przez Biuro Programu „Niepodległa”, cieszy się wielkim zainteresowaniem, a hymn co roku wybrzmiewa z m.in. wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie, Wawelu, Placu Zamkowym w Warszawie, a nawet Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.

     • Osobowość października i lepidopterolog

     •        Podczas uroczystej akademii z okazji „Dnia Niepodległości” zostały wręczone ordery w kategorii osobowość miesiąca października. Pan dyrektor pogratulował zwycięstwa następującym osobowościom:

      Weronika Winiarz- Profesorek

      Julia Kopańska- Pożeracz książek

      Weronika Winiarz, Klaudia Winiarz- sportowiec miesiąca

      Milena Potasz- Koleżka

      Smakosz- Igor Wyleciał

      Karolina Zagrobelny- Wzorowy dyżurny

      Bawimy się dalej. Już niedługo usłyszycie o osobowościach listopada!

       

             Wręczono także nagrody za udział w szkolnym konkursie "Sprawdź się jako lepidopterolog".

      kategoria klasy I-IV:  1 miejsce Antoni Cienki

                                          2 miejsce Natalia Cienki

      kategoria klasy V-VIII:  1 miejsce Joanna Machnicka

                                             2 miejsce Natalia Pryjda

                                             3 miejsce ex aequo   Klaudia Winiarz, Lena Kiełbasa

      Dla zainteresowanych:)

      Zaobserowane motyle to: 

      1. Rusałka pawik

      2. Perłowiec/Dostojka

      3. Bielinek

      4. Rusałka admirał.

      Organizatorzy: p. A. Mierzwa, p. A. Gloc

     • Rodzima tożsamość i duma z kraju

     • czyli XIV Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej w Wiązownicy

      „Płomień rozgryzie malowane dzieje,

      skarby mieczowi spustoszą złodzieje.

      Pieśń ujdzie cało”

                                                                                                                               Adam Mickiewicz

           

           Pieśni towarzyszyły wielkim wydarzeniom w historii naszego kraju, szczególnie te patriotyczne, które krzewiły ducha polskości, zagrzewały do boju,  bywały modlitwą...

      Nie pozwalały wymazać Polski z pamięci, gdy zaborcy "zmietli" ją z mapy Europy.

      Na zdjęciu: Happening "Polska"- napis ułożony z ciał uczniów klasy IV 

       

           8 listopada  w Wiązownicy odbył się XIV Przegląd Pieśni Patriotycznej.  Tegoroczna edycja odbyła się  w zupełnie innej formie. W związku z obostrzeniami, nie było możliwe zorganizowanie konkursu stacjonarnie. Uczestnicy przeglądu mieli za zadanie wysłać nagranie wybranego utworu do oceny. Wszyscy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie.

        Dlatego z wielką przyjemnością informujemy, że nasz zespół muzyczny zdobył w tym konkursie wyróżnienie w kategorii zespoły. Dziękujemy za wzruszający występ, który w szczególny sposób uczcił historię, patriotyzm i szacunek do Ojczyzny.

       

      Jesteśmy dumni z naszych rozśpiewanych i roztańczonych uczniów z klasy I i IV. Serdecznie dziękujemy.

      Uczniów do konkursu przygotowały: p. Waleria Borowik i p.  Angelika Tomaszek

     • Razem

     • ❤❤❤ Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Mołodyczu we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 6 w Jarosławiu zwraca się z ogromną prośbą o pomoc w zbiórce dla potrzebującego Andrzeja z Jarosławia, podopiecznego Pani Agnieszki Joniec Jurczak.

      Zbieramy:

      • papierowe ręczniki,
      • mokre chusteczki,
      • jednorazowe rękawiczki rozmiar L,
      • kompresy z gazy,
      • oliwki do masażu „Ziaja”
      • krem ochronny z argininą „Seni care” oraz żel aktywizujący tej samej firmy przeciw odleżynom
      • saszetki z musem owocowym Kubuś

      Pomóżmy mu RAZEM❤❤❤

      Bardzo Was prosimy!

      Koordynatorzy akcji: p. Izabela Werle, p. Agnieszka Mierzwa

      Samorząd Uczniowski

     • Zapal znicz legioniście

     • Akcja szkolna z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości

      Każdy z nas może uczcić pamięć żołnierzy walczących w latach 1914-1918 o niepodległość Polski, o jej powrót na mapę Europy i świata, a także o przyszłość narodów, które żyły w granicach odrodzonej i wolnej Rzeczpospolitej.

      Jak to zrobić? 

      Po pierwsze:

      Wejdź na Portal „Żołnierze Niepodległości” i udaj się do zakładki BIOGRAMY. Wyszukaj nazwisko żołnierza lub wybierz spośród przedstawionych ponad siedemdziesięciu siedmiu tysięcy biogram żołnierza, którego pamięć chcesz uczcić, następnie kliknij przycisk „zapalam znicz” by pojawił się tam symbol pamięci o żołnierzach.

      Jeśli żołnierzowi zapalono już znicz, na liście biogramów pojawi się jego mała ikonka.

      Wirtualne znicze palić się będą do północy 11 listopada tego roku, symbolicznej rocznicy odzyskania niepodległości.

      Po drugie:

      Pobierz i wydrukuj lub prześlij do pedagoga, wybrany przez siebie biogram (lub link do niego) w celu przypięcia go na przygotowanej tablicy pamiątkowej. 

      Organizator akcji w szkole: pedagog A. Tomaszek

      źródło: https://zolnierze-niepodleglosci.pl/start/

     • Stolarz...? Kowal...? A może mechanik samochodowy...?

     • wizyta w CKZiU

           Wybór dalszej drogi życia to trudny etap dla młodzieży. Kończąc szkołę podstawową uczniowie mogą dokonywać wyboru spośród szerokiej oferty różnych szkół branżowych, technicznych i ogólnokształcących. Aby ułatwić im to zadanie na zajęciach z doradztwa zawodowego szukają swoich mocnych stron, poznają siebie, swoje zainteresowania, pasje, talenty i nabyte już umiejętności, które z całą pewnością przydadzą się w życiu zawodowym. Jest to rzecz najważniejsza, która powinna decydować o wyborze zawodu. Tylko wtedy praca będzie przyjemnością, a nie męczącą koniecznością.

            Kolejnymi elementami istotnymi w dokonaniu wyboru jest po prostu znajomość różnych zawodów (bo nie możemy wybrać zawodu, jeśli nie wiemy, że taki istnieje i jak wygląda praca w nim) oraz wiedza, gdzie można zdobyć odpowiednie wykształcenie w wybranym zawodzie.

           Taką wiedzę mogliśmy zdobyć na wycieczce 3 listopada 2021r. do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu. Uczniowie klas 7 i 8  zwiedzili warsztaty i pracownie szkoleniowe, poznali takie zawody jak: ślusarz, stolarz, kowal, spawacz, blacharz, mechanik samochodowy, mechanik motocyklowy, elektryk, operator obrabiarek skrawających oraz zawody związane z budownictwem i energią odnawialną. Mogli również własnoręcznie spróbować swoich sił w obróbce drewna i mechanice.

          Dzięki uprzejmości pana dyrektora Łukasza Kiełbasy oraz wszystkich pracowników, którzy ciekawie opowiadali i prezentowali poszczególne zawody nabyliśmy cennego doświadczenia i zdobyliśmy wiedzę, która z całą pewnością przyda się w wyborze dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

      Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas!

      Organizator: szkolny doradca zawodowy Izabela Werle

      Opiekunowie: Renata Bałanda, Agnieszka Gloc

     • Nowy numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

     •        Na zdjęciu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Paweł Pawlak

       

      Od 1 listopada 2021 roku ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer telefonu, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to:

      Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych.

      Chat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

      pedagog szkolny

     • Wielka moc

     •         Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu "Wielka moc", który ma na celu zwrócenie uwagi na budowanie bezpiecznej więzi rodzic-dziecko. Więź z rodzicem to relacja dwustronna, która ma wpływ na zachowanie dziecka w ciągu całego życia. Wczesne bezpieczne doświadczenia więzi mają wpływ na późniejszy społeczny i emocjonalny rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na: rozwój mózgu; sposób reagowania na doświadczane emocje; oczekiwania i sposób reagowania w bliskich relacjach.

               Autorzy kampanii zdecydowali się na atrakcyjną formę przekazu, dlatego innowacyjnym elementem akcji jest film „Wielka Moc” – pierwsza w Polsce animowana produkcja opowiadająca o roli więzi w wychowaniu dzieci.             

              Jako widzowie tego kilkuminutowego filmu odkrywamy trzy alternatywne wersje historii małego chłopca, który doświadcza w trudnej sytuacji różnych reakcji ze strony opiekunów. Poznajemy Roberta, jego rodziców oraz tajemnicze drzewo, które intryguje chłopca równie mocno, co przeraża. O tym, co z tego wyniknie i jakie przyniesie konsekwencje dla dalszego rozwoju Roberta, dowiemy się oglądając kolejne sceny animacji.

      źródło: Fundacja Moc Wsparcia

       

      Pedagog szkolny

     • Światowy Dzień Kanapki

     •        Z okazji Światowego Dnia Kanapki, który przypada w tym roku 3 listopada, uczniowie kl. 7 kilka dni wcześniej, bo 26 października nawiązując do tego święta na godz. wychowawczej przygotowywali śniadanie - zdrowe kanapki.

               Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, zwłaszcza o tej porze roku, gdy nastają chłodniejsze dni musimy pamiętać o naszym zdrowym odżywianiu. Praca nad przygotowaniem posiłku, była świetną okazją do tego, aby porozmawiać wspólnie o zdrowych posiłkach, upodobaniach kulinarnych i w miłej atmosferze skonsumować własnoręcznie przygotowane przekąski. Nie zabrakło domowego pieczywa, wędlin , białego sera… Uczniowie mogli wykazać się niezwykłą kreatywnością, pomysłowością, doborem dodatków (dla niektórych zaskakujących J) a także wykazać się wysoką dbałością o higienę podczas sporządzania posiłków.

      Czy wiecie  skąd wzięła się ta pożywna przekąska ?

              Podobno już w I wieku p.n.e. w Izraelu, pewien rabin przygotował pierwszą na świecie kanapkę. W tym celu wymieszał orzechy, wino, zioła i umieścił to wszystko pomiędzy dwoma kawałkami macy.

             Prawdziwa kanapka pojawiła się jednak dopiero wtedy, kiedy na dobre w naszych domach zagościł chleb. Swoją nazwę, kanapka zawdzięcza wyglądowi i pochodzi od słowa canapé - ponieważ przekrojona bułka z wędliną w środku wygląda jak poduszki ułożone na kanapie.

              W XVI wieku pojawił się (a jakże) polski akcent, kiedy to w czasie wojny polsko-krzyżackiej - około roku 1516 - powstał pierwowzór kanapki.

            Za sprawą naszego astronoma Mikołaja Kopernika, po raz pierwszy chleb został posmarowany masłem, dzięki czemu łatwo było zauważyć ewentualne zabrudzenia, kiedy chleb upadł na ziemię, a w razie potrzeby brud wraz z ochronną warstwą usunąć z kromki.

              Najpopularniejszą postacią przekąski, znaną zresztą do dzisiaj, jest ta, wymyślona w XVIII wieku. Jej twórcą był angieski służący Johna Montague, czwartego lorda Sandwicha. Człowiek ten uwielbiał grać w karty - i to po kilkanaście godzin. Nie chciało mu się przerywać gry, ale głód dawał o sobie znać. Około roku 1762 polecił więc służącemu przygotowanie posiłku, ale takiego, który można było jeść, nie wypuszczając kart z rąk, i jednocześnie nie można było tych rąk zatłuścić jedzeniem. Pomysłowy sługa włożył między dwa kawałki chleba kawał smażonej wołowiny - wynalazek tak przypadł do gustu gospodarzowi i jego równie pochłoniętym grą gościom, że od tego momentu bardzo często pojawiał się na stoliku, przy którym oddawali się rozrywce.
      Nazwy dla kulinarnej przekąski użyczył sam Lord, pomysłodawca przekąski - od tej pory świat zna ją jako sandwich

       

      Ciekawostki:

       W 2011 roku w Kalifornii w USA wykonano chyba największą kanapkę świata, która ważyła 352 kilogramy.

       Najdroższą kanapką na świecie jest kanapka stworzona przez brytyjskiego szefa kuchni Martina Blunosa, która kosztuje (bagatela) 110,59 funtów. W jej skład wchodzi między innymi ser z białymi truflami, oraz płatki złota.

       Pracownicy amerykańskiej sieci barów Which Wich Superior Sandwiches trafili do "Księgi rekordów Guinnessa" za najwięcej kanapek zrobionych w czasie jednej godziny. Z 2210 bochenków chleba, 1156 kilogramów masła orzechowego i 936 kilogramów dżemu zrobili 26 710 sztuk!

      źródło:

      https://www.google.com/search?q=kanapka+kto+wymy%C5%9Bli%C5%82&oq=kanapka+kto+&aqs=chrome.1.69i57j0i22i30l4.9196j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8#


      Opiekunowie: A.Gloc, B. Kozdroń-Dec

     • Jesienne konkursy szkolne

     •          Za oknem pojawiła się jesień, która przywitała  nas kolorowymi liśćmi i ciepłymi promieniami słońca. Właśnie taka pogoda nastraja do tego, aby wziąć udział w organizowanych w szkole konkursach:

      - recytatorskim „Strofy o jesieni” oraz

      - plastycznym  „Jesień w oczach dziecka”. 

                    Serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkie dzieci klas 0 - 3 do wzięcia udziału w konkursie.

      Regulaminy:

      k.plastyczny.pdf

      k.recytatorski.pdf

      Organizatorzy: p. W. Borowik, p. I. Szwajczak,

      wychowawcy klas 0-3