• Wielkanocne tradycje i zwyczaje

          • Przed świętami Wielkiej Nocy (12 kwietnia) uczniowie z klasy V pod opieką p. A. Tomaszek, wypiekali drożdżowe zajączki,  wprowadzając zapachem w miły, świąteczny nastój. 

            Wiadomo, że ta tradycja przywędrowała do Polski z Niemiec. Szczególnie celebrowana jest w Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu. Według niej  przygotowuje się gniazdka, w których to w Wielkanoc zając pozostawia słodycze. W innych rejonach Polski zajączek pojawia się jedynie na kartkach z życzeniami, czy też w postaci czekoladowych  lub drożdzowych figurek, które nawet niektórzy wkładają do koszyczka ze święconką, ale nie przynosi on prezentów. 

            W tym dniu odbył się także apel, na którym ogłoszone zostały wyniki dwóch konkursów:

            • „Konkurs grafiki komputerowej- kartka wielkanocna”

            I kategoria:

            • I miejsce –   Karina Marszałek- kl. II
            • II miejsce –  Igor Cienki kl. IV
            • III miejsce –Oliwia Kuca kl. V

            II kategoria

            • I  miejsce – Sławomir Modrak- kl. VI
            • II miejsce – nie przyznano
            • III miejsce – nie przyznano
            • IV Gminny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną II miejsce: Natalia Pryjda, wyróżnienie: Maja Biały

            Nagrodzonym gratulujemy

            Wiecej zdjęć w albumie "Przed świętami"

          • "Zdrowie jest najpierwszym darem, uroda drugim, a bogactwo trzecim"

          • Platon

            8 kwietnia cała społeczność szkolna uczestniczała w apelu z okazji Światowego Dnia Zdrowia,  World Health Day. Tematem przewodnim tegorocznego była powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu albo muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.

            Po występie najmłodszych uczniów naszej szkoły, obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą „10 największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 r.”. Dalsze świętowania Dnia Zdrowia odbyło się już na sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy podziwiać uczennice klasy 8 (Marlenę, Agnieszkę i Justynę) w tańcu ze wstążką. Na sam koniec każdy mógł delektować się zdrowym poczęstunkiem.  

            Na stole ze zdrową, samodzielnie przygotowaną żywnością można było zajadać się: ciastem marchewkowym, tartą z jabłkami, rogalikami z owocami, kulkami z ciecierzycy (pralinkami) czy proziakami- tradycyjnymi plackami mącznymi naszego regionu. Uczniowie mogli też zasmakować suszonych jabłek oraz napić się świeżo wyciśniętego soku marchwiowo- jabłkowego. Sala gimnastyczna udekorowana była pracami plastycznymi wykonanymi przez uczniów klasy II, V i VII. Chętni uczniowie mogli zapoznać się z dostępnymi na stole ulotkami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej. Więcej zdjęć w albumie.

            Organizatorzy: A. Tomaszek, W. Borowik, I. Werle, D. Pryjda. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji święta kierujemy do pań: M. Kucy i M. Sokół oraz uczennic: N. Sokół, A. Sokół, N. Rokosz, O. Winiarz, K. Habel.