• Spotkanie z programistą

     • Bohumirem Soukupem

      28 lutego 2019 r. uczeń naszej szkoły Karol Piekuś wraz z panią Angeliką Tomaszek uczestniczył w seminarium z programowania w Przemyślu dla uczniów i ich nauczycieli. Prowadzącym zajęcia był czeski programista Bohumir Soukup, twórca i autor narzędzi do nauki programowania SGP Pascal, SGP Baltazar, SGP Baltie, SGP C# Studio. Podczas spotkania pan Bohumir opowiedział o swoim pierwszym komputerze i o programie, jaki stworzył. Wyjaśnił, że programowanie nie dotyczy wyłącznie komputerów, ale także całego życia. Mówił, że warto od najwcześniejszych lat szkolnych uczyć dzieci jak programować w sposób efektywny i uporządkowany. Zaprezentował program Baltie, a uczniowie pod jego okiem mogli poznać narzędzia służące do programowania. Mamy nadzieję, że owocem tego spotkania będzie udział, a może nawet zwycięstwo dzieci w międzynarodowych konkursach, które są przez niego organizowane. Zapamiętamy pana Bohumira jako człowieka niezwykle pogodnego i uśmiechniętego. Swoją osobowością i pasją zachęcił uczestników do twórczej zabawy w programowanie. Gazeta Business World  uznała go za jednego z najlepszych informatyków na świecie. W roku 1978 założył firmę SGP Systems. Zajęcia odbywały się w pracowni komputerowej PCEN oddział w Przemyślu.

     • Dzień pizzy- luty

     • Światowy Dzień Pizzy przypada na dzień 9 lutego, ale ze względu na ferie zimowe, klasa szósta celebrowała to święto z opóźnieniem. Uczniowie na zajęciach technicznych, w ramach zajęć kulinarnych związanych z tematyką godzin lekcyjnych, samodzielnie zagniatali ciasto i je wypiekali na kamieniu z różnymi dodatkami.

      Pizza należy do potraw kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie później zaczęto także używać ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Przypuszcza się, że potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować sos pomidorowy. Pierwsza współczesna pizza miała powstać w 1889, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Tamtejszy piekarz, niejaki Raffaele Esposito, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.

       Opiekun: A. Tomaszek

      Przepis na ciasto: - 1/2 kg mąki tortowej - 50 g świeżych drożdży - 200 ml (szklanka) dobrze letniej wody! - łyżeczka cukru - łyżeczka soli - 2 łyżki oleju lub oliwy .

      DODATKI (wg uznania): Sery: Liliput (mleczny), Mozarella miękka lub/i twarda, dojrzewające inne Wędliny: Szynka zwykła, Szynka parmeńska (Prosciutto), Szynka szwarcwaldzka, Salami inne Warzywa: Cebula, Pieczarki, Papryka Jalapenio lub słodka, Oliwki, Kukurydza, Groszek konser. Inne: np. Ananas, Owoce morza, Ryby itd... Pizze na kamieniu wypieka się w temp 230- 245 stopniach przez 5  min. Z tej porcji ciasta wychodzi 4 pizze.