Doradztwo w szkole
Decyzje związane z karierą zawodową podejmowane są na różnych etapach edukacji.
Jednym z zadań szkoły jest wspieranie i przygotowywanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych.Ważne jest zatem, aby wyposażyć uczniów w umiejętności przydatne w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu. To nie tylko umożliwienie uczniom poznania jakie są możliwości zdobycia zawodów oferowanych przez szkoły oraz wymagań stawianych kandydatom, ale także umożliwienie rozwijania świadomości własnych uzdolnień, umiejętności i zainteresowań.
W naszej szkole działa Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ), który obejmuje działania podejmowane przez szkołę w celu prawidłowego przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia.Zadania szkolnego doradcy zawodowego:
- systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej
- gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych
- udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom
- prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej
- kierowanie, w sprawach trudnych, do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i urzędach pracy, lekarzy itp.
- koordynowanie działalności informacyjno – doradczej szkoły
PPLAN DORADZTWA ZAWODOWEGO -WEJDŹ
Warsztaty ceramiczne
Dlaczego?
Ponieważ początków ceramiki należy upatrywać już w epoce paleolitu. Dzięki rozwojowi technik formowania i wypalania gliny, przetrwała wieki i stała się nieodłączną częścią ludzkiej kultury. Można śmiało powiedzieć, że ceramika pełni rolę "archeologicznego zegara".
W sobotę uczniowie klas IV, V,VI i VIII wybrali się pociągiem do Rzeszowa na warsztaty ceramiczne. Tam zostali zapoznani z właściwościami gliny, technikami szkliwienia oraz wypalania. Mogli także dokładnie obejrzeć pracownie:
- krawiecko- dziewiarską,
- introligatorską,
- metaloplastyczną,
- plastyczną,
- kulinarną, w których to podopieczni WTZ tworzą niepowtarzalne prace.
Na zajęciach praktycznych dominowała tematyka świąteczna 🎄🎅. Ugniatając, lepiąc i formując glinę, uczestnicy poznawali klasyczny proces produkcji wyrobów ceramicznych. Powstałe prace zostaną wysuszone, poszkliwione, a następnie wypalone w temp. około 1080 stopni w specjalnym piecu.
Kolejnym punktem programu był pokaz odlewania formy użytkowej z masy lejnej.
Ogromne zainteresowanie wzbudził wykonany na miejscu gipsowy odlew, który uchwycił piękno twarzy naszej modelki/ochotniczki Weroniki Winiarz. W nagrodę za odwagę, Weronika otrzyma w prezencie poszkliwiony odlew :).
Instruktor terapii zajęciowej starał się zrównoważyć informacje teoretyczne z praktycznymi wskazówkami, dzięki czemu uczniowie podczas warsztatów kształtowali swoją wyobraźnię, wrażliwość artystyczną, zdolności manualne, ale przede wszystkim dobrze się bawili.
Z niecierpliwością czekamy na efekt finalny!
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Lucyny Basta
- Dyrektor Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzeszowie,
za możliwość udziału w bardzo ciekawych i całkowicie darmowych warsztatach ceramicznych.
Więcej zdjęć w albumie.
Organizator : p. Angelika Tomaszek
Opiekunowie: p. Beata Walerianowcz- Hemperek, p. Maria Dudek, p. Monika Piliszko, p. Marzena Warcaba
Instruktor terapii zajęciowej: p. Paweł Meder
Autor artykułu: A. Tomaszek
Warsztaty stolarskie
W piątek 17 stycznia 2025r. uczniowie klasy 4 wybrali się na warsztaty stolarskie do "Drewutni" działającej przy SOSW im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Pracując z podopiecznymi ośrodka, mieli okazję uwrażliwić się na problemy osób z niepełnosprawnością oraz zwiększyć swoją wiedzę na temat materiałów poddawanych obróbce w pracowni. Obfitość różnorodnych surowców stanowiło cenne doświadczenie sensoryczne.
Podczas zajęć uczyli sie także korzystać z pełnowymiarowych narzędzi stolarskich takich jak piły, młotki czy wiertarki oraz pracować z drewnem w naturalnej postaci. Z desek, klocków oraz mchu stworzyli piękne drewniane kalendarze, które zabrali do domu. Dzięki pomocy Jarka, Kacpra, Justyny, Natalii i Patryka praca przebiegała szybko i sprawnie. Nad całością czuwał pan Robert- prowadzący warsztaty.
Po tak pracowitym przedpołudniu, czwartoklasiści udali się do restauracji "Black Coffee" na wspólny i jakże zasłużony posiłek.
Zdjęcia w albumie.
Dziękuję rodzicom za dowóz uczniów na warsztaty:
p. Agnieszce Wyleciał, p. Iwonie Świst, p. Joannie Grad, p. Beacie Walerianowicz-Hemperek.
Organizator: Angelika Tomaszek
Opiekun: p. Beata Walerianowicz- Hemperek
Terapeuta zajęciowy: p. Robert Mosiądz
Autor artykułu: A. Tomaszek
"Pasje i pożyteczne bziki"
W tym roku szkolnym czwartoklasiści biorą udział w realizacji innowacyjnych godzin wychowawczych, na których prezentują swoje pasje i zainteresowania- nie tylko klasie, ale i pozostałym uczniom szkoły.
Pamiętajcie: Pasje pomagają rozwijać poczucie własnej wartości,
tworzyć pozytywny wizerunek własnej osoby.
Nasze hobby zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi, ma także korzystny wpływ na zdrowie i to zarówno na fizyczne, jak i psychiczne.
Podczas prezentacji uczniowie omawiają także zawody zwiazane ze swoimi pasjami. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Wycieczka zawodoznawcza
W naszej okolicy znajdują się zakłady pracy, które swoją renomą i zakresem działalności znacznie wykraczają poza ramy gminy czy powiatu. Dzięki uprzejmości właścicieli, uczniowie klasy VI,VII i VIII mogli zwiedzić w Wiązownicy dwa takie obiekty :
Fabrykę Energooszczędnych Domów z Drewna Golbalux i Centrum Medyczne Aurum Med.
Wycieczka była jedną z form przygotowania młodzieży do planowania własnej kariery zawodowej oraz wyboru dalszej drogi kształcenia.
Uczniowie zdobyli cenne informacje związane z działalnością firm, zobaczyli różne miejsca pracy , mieli też okazję do zadania wielu pytań.
Każdy uczestnik wycieczki otrzymał upominki w postaci materiałów piśmienniczych oraz karnetu na bezpłatny przegląd stomatologiczny.
Państwu Halinie i Mieczysławowi Golbom oraz Pani doktor Justynie Lamin składamy serdeczne podziękowania za wsparcie edukacyjnych i wychowawczych działań szkoły, życzliwość oraz miłe przyjęcie. Życzymy dalszego rozwoju firm i realizacji planów zawodowych.
Autor artykułu: D. Bednarz