• Artykuły

     • Artykuły


     • ROK SZKOLNY 2023/2024

      GODZINY PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO - P. AGNIESZKA GLOC

      poniedziałek: 10:35- 12:25

      wtorek: 11:20- 14:55

      środa: 12:25-14:55

      czwartek: 10:35- 12:25

      GODZINY PRACY PSYCHOLOGA - P. EDYTA POKRAKA

      środa: 8:00- 12:25

       

      ROK SZKOLNY 2022/2023

      GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO - P. ANGELIKA TOMASZEK

      wtorek: 11:40-12:25 i 13:20-14:05
      środa: 9:45- 10:30
      czwartek:13:20-14:20
      piątek: 12:30-13:15
       
      GODZINY PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO - P. AGNIESZKA GLOC
       
      poniedziałek: 11:40-12:25
      wtorek: 12:30- 13:15 i 14:10- 14:55
      środa: 12:30- 13:15
      czwartek:11:40-13:15
      piątek: 12:30-13:15
       
      Bezpłatne numery pomocowe:

      Telefon Zaufania Młodych

      22 484 88 04

      Czynny od poniedziałku do soboty od 11:00 do 21:00

      Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

      116 111

      PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ- JAROSŁAW

      STRONA WWW


      HARMONONGRAM KONSULTACJI W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

      1.PNG

      2.PNG


      Czas dorastania - trudny czas dla rodziców. Prawda czy mit?

      Dorastanie.pdf


      Prawidlowe_wsparcie_rozwoju_dziecka.pdf


       

      doradztwo.pdf

       


      Artykuł: Moje dziecko z ADHD – jak lepiej rozumieć i wspierać

      adhd.pdf

       


      Zapraszam do obejrzenia webinarium

      WspieraMy relacje

       


      Jak rodzice mogą wspierać swoje dziecko

      w rozwijaniu talentów?

      Akceptacja tego kim jesteśmy i jacy jesteśmy przez ważne osoby w dzieciństwie, pozwala zbudować poczucie własnej wartości. Tak więc jeśli chcesz, by twoje dziecko było szczęśliwe i miało zdrowe poczucie własnej wartości, skup się na tym, by mogło dowiedzieć się kim jest naprawdę, zaakceptuj to kim jest, a następnie pomóż mu żyć w zgodzie z tym, kim jest. Wspieranie go w odkryciu swoich naturalnych talentów odgrywa tu niebagatelną rolę. Co mogą zrobić rodzice, by pomóc dzieciom odkryć i rozwijać talenty?

      • Zacznij od swobodnej obserwacji, z ciekawością odkrywcy patrz na swoje dziecko, jakbyś dopiero je poznawał/poznawała. Z pewnością wychwycisz co sprawia mu największą frajdę, czemu najchętniej poświęca czas. Jaki jest wspólny mianownik jego zabaw czy zainteresowań.
      • Doceń wartość czystej, nieskrępowanej, swobodnej zabawy. Wielu dorosłych próbuje bardzo „profesjonalnie” rozwijać zainteresowania swojego dziecka już od jego najmłodszych lat. Wystarczy, że zdradzi ono niewielkie zainteresowanie jakąś dziedziną, a dorosły już snuje długofalowe plany, pomysły na zajęcia, które będą to rozwijać. Pozwól swojemu dziecku po prostu się bawić, nie wywieraj żadnej presji, bo ona odbiera dziecku radość i powoduje niepotrzebne poczucie winy wobec ciebie, gdy postanowi z czegoś zrezygnować na rzecz nowego zainteresowania. Zabawa jest pierwszym krokiem do budowania koncentracji i wytrwałości w rozwijaniu swojej pasji.
      • Pozwól swojemu dziecku na poszukiwanie nowych zainteresowań, dziedzin i nie zrażaj się, jeśli często je zmienia. Sprawdź co je łączy. Może się okazać, że na pozór kompletnie odległe dziedziny mają wspólny mianownik. Najpierw kilka miesięcy pasjonat gotowania a potem zmiana o 180 stopni i kolejne miesiące upływają pod znakiem tworzenia biżuterii z koralików? Fanaberie? Nic takiego! Być może Twoje dziecko poszukuje drogi na to, by realizować swoją kreatywność albo potrzebę wyrażenie siebie poprzez działania manualne. Nie krytykuj, niczego nie ponaglaj i nie zatrzymuj na siłę. Wszystko będzie się działo tak jak ma się zadziać w sposób najlepszy dla twojego dziecka, gdy zaufasz w ten naturalny proces. Po prostu wspieraj to, co w danym momencie jest dla twojego dziecka ważne.
      • Spójrz na talenty czy zainteresowania swojego dziecka z szerokiej perspektywy. Jeśli np. twoje dziecko uwielbia organizować przyjęcia, to w co tym sprawia mu największą przyjemność? Czy jest to planowanie wydarzenia co do najmniejszego szczegółu? Może ozdabianie pokoju i wymyślanie nowych plakatów czy przebrań? A może chodzi tu o radość z budowania relacji lub bycie w centrum uwagi, gdy występuje przed swoimi gośćmi? Stwarzaj możliwości, by Twoje dziecko mogło robić to co lubi również na innych polach. Jeśli np. lubi planować – niech zaplanuje rodzinną imprezę lub krótką rodzinną podróż.
      • Pokaż, że zauważasz talent dziecka. Nie oceniaj efektów a skup się na feedbacku dotyczącym jego zaangażowania. Zamiast mówić „ale z ciebie geniusz matematyczny”, lub „jesteś świetny z matmy” powiedz: „bardzo angażujesz się w rozwiązywanie zadań matematycznych i nie opuściłeś ani jednego kółka matematycznego, to niesamowite.” Zrezygnuj z: „jaki piękny obrazek namalowałeś” na rzecz: „widzę, ile radości sprawia ci malowanie, dziś zauważyłam, że eksperymentowałeś z mieszaniem kolorów, chcesz mi pokazać co z tego wyszło?”. Powiedz: „Zauważyłam, że jeśli się czegoś podejmujesz lub obiecasz – dotrzymujesz obietnicy. Twoi koledzy chyba muszą to doceniać? Ja doceniam” zamiast: „jesteś bardzo słowny, zawsze dotrzymujesz danej obietnicy”. Chyba już czujesz o co chodzi? O brak ocen i wzmacnianie motywacji wewnętrznej, to z wewnątrz ma pochodzić impuls do działania a nie z zewnętrznych zachwytów mamy czy taty.
      • Niech pasje twojego dziecka będą dla ciebie ważne, nawet jeśli ich nie podzielasz. Towarzysz dziecku w postępach, pomóż mu je zauważyć. Ciesz się z małych i większych sukcesów, celebruj je. Mój syn Kuba uwielbia piłkę nożną. Gdy przychodził z treningu i pokazywał mi kolejno poznawane triki gapiłam się w niego mówiąc: „o rany, wygląda na to, że dzisiejsza godzina treningu zaowocowała nową umiejętnością, gratuluje ci, musiałeś włożyć w to sporo wysiłku”. A gdy przestał chodzić na treningi i z wielką żarliwością komentował oglądane mecze mówiłam: „uwielbiam patrzeć, jak błyszczą ci oczy, gdy oglądasz mecz, lubisz tę piłkę co?”. 

      Jak widzisz, masz wiele możliwości, by nie robiąc nic wielkiego, robić rzeczy wielkie z punktu widzenia rozwoju swojego dziecka.

       

      autorka: Anna Kozicka – współzałożycielka i dyrektorka w Szkole Otwartej, współzałożycielka fundacji Otwieracze.


      Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie: jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Nauka odpowiedzialności to proces, który toczy się w różnych obszarach relacji ze światem. Gdzie i jak zatem uczyć odpowiedzialności? Kiedy zacząć to robić?

      Zapraszam do zapoznania się z artykułem:

       Odpowiedzialnosc.pdf


      Relacje w rodzinie są ważne, ponieważ to właśnie one kształtują charakter dzieci i zapewniają dobrą atmosferę, a co za tym idzie - także dobre samopoczucie na co dzień.

      Rodzina to podstawowa wartość każdego człowieka, można nawet mówić, że jest naszym filarem. Dlatego utrzymywanie dobrych relacji ze wszystkimi jej członkami jest tak ważne. Bardzo Ciekawy artykuł poniżej.

      Relacje_w_rodzinie.pdf

       


      ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA- WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

      Poradnik-dla-rodzicow.pdf


      POZYTYWNA DYSCYPLINA

      Pozytywna dyscyplina to, według Jane Nelsen – autorki książki „Pozytywna dyscyplina”, metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku, która czerpie z psychologii indywidualnej A. Adlera. Zakłada uprzejmość i stanowczość jednocześnie, a interakcję dorosły – dziecko opiera na wolności i porządku. Przyjmuje przy tym, że w miejsce braku wyboru (co jest typowe dla tradycyjnie pojmowanej dyscypliny), dziecko posiada ograniczony wybór uwzględniający granice innych ludzi.

      link do strony: POZYTYWNA DYSCYPLINA


      TYPY OSOBOWOŚCI

      Hipokrates wyróżnia 4 typy osobowości, które są w klasyfikacji używane do dnia dzisiejszego. To najbardziej klasyczny podział osobowości. Jakie cztery typy osobowości wyróżnia się, zgodnie z teorią Hipokratesa?

      • Sangwinik – to wieczny optymista. Często u niego to co w sercu, to na języku, bo ma problemy ze skrywaniem swych uczuć i emocji. To głośny ekstrawertyk, który doskonale radzi sobie z nawiązywaniem nowych znajomości – jest otwarty na nawiązywanie kontaktów z innymi, a także uwielbia wyzwania. Ktoś z takim typem osobowości poradzi sobie doskonale w zawodach, które polegają na kontaktach z ludźmi, nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów.

      • Choleryk – to człowiek zdecydowany i zdeterminowany do tego, by osiągnąć cel. Jest energiczny i przywódczy, miewa też tendencje do popadania w prachoholizm. Miewa też tendencje do wybuchów gniewu – są one gwałtowne, ale – na ogół – krótkotrwałe. Pojawiają się w momencie, w którym nie wszystko idzie po myśli choleryka i służą głównie wyładowaniu emocji. Bardzo ważne jest dla choleryka, by nauczył się wyładowywać emocje w sposób zdrowy i taki, który nie wpływa negatywnie na jego stosunki z ludźmi.

      • Melancholik – to przeciwieństwo sangwinika. Jest nastawionym pesymistycznie do życia, zamkniętym w sobie introwertykiem. Ma problemy w nawiązywaniu znajomości, jest jednak bardzo empatyczny i przeżywa duże emocje, tylko ich nie okazuje na zewnątrz. Z reguły jest osobą sumienną i punktualną.

      • Flegmatyk – określany jako przeciwieństwo choleryka. Z reguły trzyma się raczej na uboczu, nie lubi przewodzić, woli obserwować. Zamiast działać emocjonalnie, stawia na obserwację i wyciąganie wniosków. Pracuje wolno, jednak sumiennie.

      TEST  NA OSOBOWOŚĆ- PRZYKŁADOWY 


        kliknij by obejrzeć: Jak sobie radzić ze stresem? 

                                        

      Kolejną ciekawą propozycją na radzenie sobie ze stresem jest metoda biofeedback - kliknij .

      Wykorzystywana jest również w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami koncentracji, stanami lękowymi, depresją, nadpobudliwością, padaczką, zaburzeniami autystycznymi czy ADHD.

      Taki rodzaj terapii ma w swojej ofercie PPP w Jarosławiu.

       


      GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO w roku szkolnym 2021/2022

      WTOREK- 11:40-12:25, 13:20-14:05  ŚRODA- 13:20-14:05  

      CZWARTEK- 13:20-14:10  PIĄTEK- 11:40-12:25


      Artykuły: 

      Bezpieczne_wakacje..pdf

      Chce_to.pdf

       

      odpornosc_psychiczna.pdf

       

      Moje_dziecko_wdaje_sie_w_bojki.pdf

       

      PODCAST #2 "Przetrwać burzę" dr Elżbieta Zubrzycka

      (216) PODCAST #2 "Przetrwać burzę" dr Elżbieta Zubrzycka - YouTube

       


                                                


      Jak rozwiązywać konflikty- 4 kroki wg metody Porozumienia bez przemocy

      Jak-rozwiazywac-konflikty.pdf


       

      Zachęcamy do udziału w akcji 

      na rzecz Kasi Kośmider

      Koordynatorzy: Angelika Tomaszek, Anieszka Gloc


      JAK WSPIERAĆ DZIECKO- DYSGRAFIA I DYSLEKSJA

      Dysgrafia_-_jak_wspierac_dziecko.pdf

      Dysleksja_-_jak_wspierac_dziecko.pdf

       


      Zachęcam do lektury:   Żyrafa i szakal – co znaczą symbole

      Porozumienia Bez Przemocy

      Porozumienie bez Przemocy (czy – jak pisze Marshall Rosenberg – Porozumienie Współczujące, Porozumienie Serca) to sposób komunikowania się oparty na uczuciach i potrzebach. To sposób mówienia i słuchania (według autora – stary jak świat) budujący prawdziwe, żywe, bliskie, pełne zrozumienia i akceptacji relacje. To komunikacja, która pomaga w odnalezieniu siebie, w dotarciu do swoich pragnień i do strategii umożliwiających ich zaspokojenie.Więcej na: Język żyrafy i szakala

       


      JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA BADANIE

       

       w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

      do pobrania:

      jak_przygotowac_dziecko_do_badan_w_PPP.doc

      Druki do pobrania- dostępne także na stronie poradni: http://poradniapp.org.pl/

      wniosek_o_wydanie_opini.pdf

      zgloszenie.pdf


      ŚRODA Z PROFILAKTYKĄ

      To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Na stronie AKADEMII NFZ zamieszczane są informacje, materiały edukacyjne i broszury przygotowane na wybrany temat. W każdą kolejną środę na kanale YouTube Akademii NFZ udostępniane są filmy, wywiady z ekspertami w dziedzinie profilaktyki chorób i promocji zdrowia.


      Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii? Poradnik dla rodziców:

      Jak-wspierac-dziecko-w-powrocie-do-szkoly_Poradnik-1.pdf

       


      Pomóż dziecku wybrać szkołę średnią

      Pomoz_dziecku_wybrac_szkole_srednia.pdf

      PROFILAKTYKA WAD POSTAWY

      ZAPRASZAM CHĘTNYCH UCZNIÓW NA ZAJĘCIA "CHAIR FITNESS"

      WTOREK 12 października:

      KLASY I, II, III- godz.11:40-12:25

      PIĄTEK 15 października:

      KLASY V, VI, VIII-godz.13:15-14:55


      Artykuły/filmy

      Wady_postawy.pdf

      Inne filmiki z tej kategorii:

       

       

        


      Adaptacja_dziecka_do_przedszkola.docx


      Nadmierna obawa o dziecko ogranicza jego rozwój


      Jak rozmawiać o dojrzewaniu z córką


       

      Wytyczne  MEiN, MZ i GIS:

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

       


      Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki

      W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

      Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl


      Szkolenie dla rodziców. Jak wspierać dziecko w powrocie do edukacji stacjonarnej

       

      • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

      Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

      • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
      • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

      Bezpieczny powrót do szkoły – spot informacyjny


      Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci- wskazówki dla rodziców

      Jak-wspierac-zdrowie-psychiczne-naszych-dzieci-rodzice.pdf

       

       

      Szanowni Państwo, Uczniowie

      podczas trwania nauki zdalnej zachęcam do kontaktu ze mną przez MS Teams , poczta elektroniczna (tangelomania@poczta.fm), dziennik elektroniczny oraz stacjonarnie podczas pełnienia przeze mnie dyżurów w szkole- wykaz konsultacji  poniżej na stronie.

       

       


      Konsultacje dla rodziców- wykaz aktualizacja 31.01.2021 r.

      Konsultacje_dla_rodzicow.pdf

      Konsultacje dla uczniów- wykaz

      Konsultacje_dla_uczniow.pdf

      Pedagog szkolny

       


       

      Nauka z domu - jak zaplanować dzień i nie zwariować

       Zachowanie właściwego rytmu dobowego i stworzenie planu dnia jest konieczne, aby cieszyć się dobrą kondycją psychiczną jak najdłużej. W tym artykule przedstawimy kilka prostych narzędzi, które pomogą Ci zaplanować najbliższe dni i nie zwariować! 

       

      a_nauka_w_domu_PDF.pdf

      źródło: https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nauka-z-domu-jak-zaplanowac-dzien-i-nie-zwariowac

      Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej

      – poradnik MEN

      Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. Z poradnika mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ksztalcenie-na-odleglosc-w-klasach-i-iii-szkoly-podstawowej--poradnik-men

       


      Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska. Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć.

      Kiedy dziecko zaczyna dojrzewać i wkraczać w dorosłość – zmienia się. To naturalny etap. Jest on trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który często naprawdę nie wie co o tych zmianach sądzić i jak na nie reagować. Często pojawia się wtedy pytanie czy obserwowane zmiany są wynikiem buntu młodzieńczego wpisującego się w naturalny proces rozwoju czy świadczą o poważniejszym problemie jakim jest choroba – depresja.

      https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja


      WSPARCIE ONLINE - DLA NAUCZYCIELI, RODZICÓW, DZIECI I MŁODZIEŻY

      Bez względu na to czy jesteś uczniem, nauczycielem czy rodzicem wahania nastroju oraz zagrożenia związane z wymuszona izolacja dotyczą każdego z nas. Czytasz i oglądasz posty o tym jak można szczęśliwie wykorzystać czas z rodziną w domu, którego na co dzień, w normalnym rytmie przecież najbardziej Ci brakuje i choć teoretycznie zgadzasz się z przekazem i wiesz jaką wartość ma czas spędzany w gronie rodzinnym to w praktyce widzisz, że po 2 tygodniach zamknięcia w domu Twoje relacje rodzinne wcale nie stają się silniejsze, lecz wręcz przeciwnie ich poprawność zaczyna wisieć na włosku.

      Na czas pandemii jako wsparcie uruchamiamy konsultacje on-line!

       

      https://instytutep.pl/wsparcie-online?fbclid=IwAR3NEGwPXlR8N_0jzb-


      „Zadbaj o dziecięcy mózg!” – nowa kampania społeczna

      Ruszyła kampania „Zadbaj o dziecięcy mózg!” promująca zasady związane z ograniczeniem nadużywania urządzeń ekranowych przez dzieci.

      Artykuł: skopiuj link

      https://mobirank.pl/2020/08/28/zadbaj-o-dzieciecy-mozg-nowa-kampania-spoleczna/


      10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii

      W tym okresie, w którym dorośli przeżywają niepokój i niepewność, szczególną uwagę należy poświęcić zdrowiu psychicznemu najmłodszych.

      https://www.gov.pl/web/koronawirus/ochrona-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy


      "Potrafię się zatrzymać" - Spot jest głównym elementem nowej kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom: „Potrafię się zatrzymać”! Głosu projektowi użyczyła Karolina Gruszka.  Wychowuj bez klapsów!


      Artykuł- "Jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa"

      https://kampaniespoleczne.pl/jak-wspierac-dzieci-podczas-epidemii-koronawirusa/


      Dokumenty szkolne:

      Aneks__do_statutu_COVID.docx

      Telefony zaufania:

      Nowy_Dokument_programu_Microsoft_Word_(3).pdf

      NIEZBEDNIK_DLA_OSOBY_DOTKNIETEJ.pdf

      depresja__jak_pomoc_dziecku._ulotka.pdf

      Znikajace_dziewczeta.pdf

      Cyberprzemoc.pdf

      odpprawzacyber.pdf

      plakat_fonoholizm1.pdf

      gdy_dorastajace_dziecko_nie_slucha_rodzicow.pdf

       

       

      TEST-INTELIGENCJI-WIELORAKIEJ.pdf

      styleuczenia.pdf

      NACOBEZU czyli - ocenianie_ksztaltujace.pdf

       

      Bezpieczenstwo_dzieci_online._Kompendium_dla_rodzicow_i_profesjonalistow.pdf

       Chro--dziecko-w-sieci_38c0ok58.pdf