• Baza Młodych

• BAZA MŁODYCH

"Baza Młodych" to grupa mołodyckiej młodzieży, działająca dzięki Programowi "Równać Szanse 2008 - Ogólnopolski Konkurs Grantowy".

Swoją działalność rozpoczęliśmy w czerwcu 2008 roku. Nasze pierwsze spotkania polegały na uporządkowaniu sali, zamontowaniu potrzebnych sprzętów i urządzeń, przygotowaniu miejsca na ognisko oraz opracowaniu planu pracy na następne miesiące. Na jednym z pierwszych spotkań zaprojektowaliśmy też nasze logo.

Wakacje w Bazie Młodych, lipiec 2009 r.

Na początku było nas niewiele, ale mimo to podzieliliśmy się na małe podzespoły, by każdy mógł zająć się czymś innym. Przyznać trzeba, że wiele osób nie wierzyło w powodzenie naszego projektu, ale z biegiem czasu dołączali się do nas. Kiedy udało nam się zorganizować miejsce do spotkań, postanowiliśmy rozpocząć realizację naszych planów. Zaczęliśmy od organizacji ogniska integracyjnego, żeby zacieśnić nasze więzi. Z racji tego, że ognisko wszystkim się podobało, niedługo później zorganizowaliśmy dyskotekę dla całej społeczności naszej wsi. Napisaliśmy ogłoszenia, przygotowaliśmy sprzęt i wyznaczyliśmy osoby odpowiedzialne za jego obsługę. Impreza udała się bardziej, niż się tego spodziewaliśmy, a życie w Mołodyczu przestało być nudne.

Echa flisackich spławów, Ulanów - czerwiec 2009 r.

Po chwilach rozrywki nadszedł czas na poważne wyzwania. Wybraliśmy spośród nas delegacje, których zadaniem były wizyty u naszych partnerów. Podczas tych wizyt przedstawialiśmy naszą bazę i nas samych, zachęcając do współpracy z nami. Odnieśliśmy sukces, udało nam się nawiązać współpracę z naszą szkołą. Zobowiązaliśmy się do pomocy w organizacji Święta Szkoły w Mołodyczu. Trzeba przyznać, że pracy było wiele: projektowanie plakatów, zaproszeń, przygotowywanie skeczy, konkursów i zabaw, dekorowanie sceny i tym podobne. Najważniejszym zadaniem było przygotowanie wystawy fotograficznej. Możemy się pochwalić , że połowę zdjęć na niej zamieszczonych zrobili członkowie Bazy Młodych. Było to możliwe dzięki posiadanemu przez nas aparatowi i kamerze. Po udanej imprezie i przeprowadzeniu konkursu nasze fotografie zostały wywieszone na wystawie w Urzędzie Gminy w Wiązownicy.

Świat w obrazie, luty 2009 r.

Cały czas spotykamy się, żeby zapobiegać codziennej nudzie, realizując kolejne nasze pomysły. Zorganizowaliśmy do tej pory warsztaty dziennikarskie, Wigilię w Bazie Młodych i wiele innych wydarzeń. Na zakończenie warsztatów dziennikarskich "MM Reporter" byliśmy na wycieczce w TVP Rzeszów. Wizyta w studiu telewizyjnym była okazją do poznania kulis pracy dziennikarzy telewizyjnych. Mogliśmy nie tylko obejrzeć studio nagraniowe, archiwum, pokoje dziennikarzy i realizatorów, ale również spróbować swoich sił w roli prowadzącego regionalne "Aktualności", prezentera pogody, operatora kamery lub realizatorów dźwięku i obrazu. Informacje o tym wydarzeniu znalazły się m.in. na antenie TVP1 w programie „Kawa czy Herbarta”.

MM Reporter - Rzeszówm, maj 2009 r.

W wakacje 2009 r. wzięliśmy udział w wycieczce do doliny Tanwi i Sanu. Wycieczka była możliwa dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Przystań" w Ulanowie i realizowanemu przez nie projektowi "Echa flisackich spławów". Podczas wyjazdu poznaliśmy tradycje i zwyczaje związane z flisactwem, zwiedziliśmy też Flisacką Izbę Pamięci oraz XVII wieczny kościół św. Barbary. Byliśmy przy budowie galarów - polskich statków służących do transportu towarów w dół rzeki, których popularność przypada na XVIII wiek, oraz spotkaliśmy się z Retmanem (flisak, który prowadzi spław, wyznaczając kurs). Podczas wieczornego ogniska poznaliśmy tragiczną historię św. Barbary, która patronuje nie tylko górnikom, ale też właśnie flisakom. Najciekawszym doświadczeniem był spływ galarami po Sanie. Podczas wyjazdu przekonaliśmy się, że czas wakacyjnego wypoczynku można spędzić zarówno miło, jak i pożytecznie. Przyswajanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń wcale nie musi być nudne i nie równa się długim godzinom spędzonym w klasie. Polska ma do zaoferowania wiele ciekawych i niedrogich atrakcji. Wie o nich młodzież, która nie próżnuje!

STOWARZYSZENIE PROMOCJI I ROZWOJU  "MŁODY MOŁODYCZ"

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” działa na rzecz szeroko pojętej aktywizacji, rozwoju i wzmacniania społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.

W swoich działaniach Stowarzyszenie łączy potencjał wielu partnerów lokalnych, w śród których są samorządy lokalne, kościoły, organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, media oraz mieszkańcy regionu, w sposób umożliwiający wspólny rozwój i wzmacnianie każdego z nich, poprzez podejmowanie różnorodnych działań we wspólnych obszarach tematycznych.