• Gala, Idared, Red Chief Camspur....

          • „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

            Pod takim hasłem  klasa 3  obchodziła w piątek Światowy Dzień Jabłka (przypadający na dzień 28 października).  Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Uczniowie dowiedzieli się, że ten polularny w Polsce owoc  to bogactwo witamin i minerałów. Jest to dobre źródło witaminy C i potasu, a także fosforu, sodu, wapnia, żelaza i magnezu, a różnorodność odmian i ich walory smakowe sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

            Na zajęciach wszystko miało związek z jabłkiem- zabawy, konkurencje a nawet zabawne doświadczenie "Wulkan jabłko".

            Zdjęcia w albumie.

            Organizator: p. Angelika Tomaszek

          • Mistrzostwa

          • Zapraszamy do fotorelacji z Powiatowych Mistrzostw Lekkoatletycznych Młodzieży Szkolnej  oraz do Powiatowych Indywidualnych Mistrzostw Lekkoatletycznych Dzieci.

            Więcej zdjęć w albumie.

            Opiekun: p. R. Bałanda

          • Rowerem w cieniu drzew

          •          Nie od dziś wiadomo, że rower to znakomity środek lokomocji. Dlatego tym razem postanowiliśmy promować ten rodzaj rekreacji. W sobotę 17 września uczniowie klas V-VIII wybrali się na wycieczkę z Mołodycza do Witoldówki. 

                      Okolica zachwyciła historią- nierzadko tajemniczą i zapomnianą. Opowiedział nam o niej pan dyrektor, który wcielił się w rolę przewodnika. Uczestnicy wyprawy mieli okazję pogłębić również wiedzę przyrodniczą poprzez konfrontację własnych obserwacji z wiadomościami teoretycznymi zdobytymi podczas lekcji w szkole. Wskazywali wybrane gatunki drzew, krzewów. Dowiedzieli się jak zmierzyć wysokość wzniesienia, nie wchodząc na nie…Były też chwilowe przystanki, podczas których mogliśmy zregenerować siły.

                    Wrażenie zrobiło na nas spotkanie z jeleniem, a jego majestatyczny wygląd dodatkowo podkreślało poroże, przypominające koronę. W pięknym leśnym otoczeniu mogliśmy odpocząć i posilić się przy ognisku.  

                       Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia wycieczka rowerowa, ponieważ w okolicy jest jeszcze wiele ciekawych miejsc.

                        Cieszymy się, że nie musimy jechać daleko aby miło spędzić czas. Wyjazd rowerami uświadomił nam, jak niezwykła jest nasza mała ojczyzna. Piękna pogoda pozwoliła nam zrealizować wyznaczone cele.

             

            Zdjęcia w albumie.

            Przewodnik: p. J. Kuca

            Kierownik wycieczki: p. A. Tomaszek

            Opiekunowie:p. R. Bajdak- Buła, p. G. Styś, p. M. Warcaba

          • "Przypalony krem"

          • - narodowa duma Francji

            Spokojnie! Wszystko się udało :)

                       Tytuł tego artykułu nawiązuje do nazwy słynnego francuskiego deseru crème brûlée (wymowa), który powstał zupełnie przypadkowo, a dziś jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych smakołyków we Francji.

                     Taki właśnie deser przygotowali uczniowie klasy trzeciej. A wszystko za sprawą zorganizowanych pozalekcyjnych warsztatów "Kulinarne podróże”. Zostały one opracowane po to, aby rozwijać u naszych uczniów postawę otwartości i tolerancji wobec innych kultur Dzięki tym zajęciom uczniowie mogą także poznawać tajemnice kuchni "odwiedzanych krajów", dotykać, wąchać i smakować.

                       Aby nie było nam za słodko, drugą ciekawą propozycją było serowe fondue z takimi przyprawami jak: gałka muszkatołowa czy biały pieprz. Dodatkiem były pyszne bagietki- kolejny kulinarny symbol Francji. Po ilości zjedzonego sera można śmiało stwierdzić, że uczniom to danie bardzo smakowało.

            Zdjęcia w albumie.

            Prowadząca warsztaty: p. Angelika Tomaszek

            Dziękujemy za pomoc p. Marzenie Warcaba

             

            Krótka historia crème brûlée

            Podobno pewnego razu książę Filip Oreański oskarżył swojego kucharza Massialot o to, że ten podał mu zimny deser. Sprytny szef kuchni znalazł rozwiązanie - położył talerz na rozgrzanym żelazie, co spowodowało, że cukier w deserze skarmelizował się i przypalił, a sam krem nie zmienił temperatury. W ten sposób powstał bardzo ciekawy i oryginalny deser, który zasmakował nie tylko księciu, ale wszystkim.

             

          • Powrót do przeszłości…

          • 15 września uczniowie ze szkoły w Mołodyczu wybrali się na wycieczkę do wioski tematycznej „Kresowa Osada”, która odwołuje się do wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

            Na początek na gości zainteresowanych rękodziełem czekały warsztaty cukiernicze (wyrób pralinek i cukierków) oraz warsztaty tematyczne „las w szkle”, podczas których dzieci przygotowywały własne kompozycje roślinne w słoju.

            Następnie miłośnicy historii mieli swoje 5 minut, gdyż wszyscy zostali zaproszeni do Galerii Lokalnej Historii, gdzie mogli obejrzeć ekspozycję dotyczącą wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie. W Galerii można było również obejrzeć fragment zbroi husarskiej, jak i tatarskiej. Tu także znajdują się ciekawostki i eksponaty z dziejów nie istniejącej już huty szkła kryształowego, zlokalizowanej w pobliskiej miejscowości o tej samej nazwie Huta Kryształowa, jak kielichy, czy przepiękne żyrandole. Największą frajdę sprawiła dzieciom natomiast wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki. Wszyscy chcieli zobaczyć się w uszytym z przepychem stroju Sobieskiego.

            Na koniec, w ramach odpoczynku zjedliśmy wspólnie pyszny posiłek, czyli naleśnik z serem, dżemem i owocami. Niestety deszczowa aura nie pozwoliła zrealizować ostatniego punktu programu, a mianowicie  zabawy w dmuchanym parku rozrywki. Niemniej jednak dzieci wracały zadowolone, obładowane pamiątkami i własnymi, małymi dziełami sztuki.

            Więcej zdjęć w albumie

            Kierownik wycieczki: p. Agnieszka Mierzwa

            Opiekunowie: p. M. Piskorz, p M. Romaniec, p. R. Bałanda, p. L. Władek

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września  przedszkolaki z oddziału przedszkolnego ,,0B’’ obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego nietypowego święta jest wzbudzenie kreatywności i pomysłowości u dzieci, a także zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Dzień Kropki to dzień odwagi, zabawy, odkrywania talentów a przede wszystkim wiary we własne siły.

                    Od samego rana w naszym przedszkolu świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień .W tym dniu nasza sala wypełniona była kolorowymi kropkami. Przedszkolaki poznały historię małej Vasthi, obejrzały krótki filmik o tytułowej ,,Kropce’’. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty. Dziś dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Przybijaliśmy ,,kropkowe piątki’’ , szukaliśmy ukrytych kropek, malowaliśmy kropki na koszulkach...

            To był wspaniały kolorowy dzień!

            Zdjęcia w albumie.

            Opiekun: p. Dorota Pryjda

          • Przy ognisku

          • Tradycyjnie we wrześniu nasi wychowankowie świętowali „Dzień pieczonego ziemniaka”. Wspólnie przy ognisku spotkały się najpierw młodsze klasy, później klasy starsze. Tradycyjnie, jak co roku dzieci i młodzież wspólnie bawili się i grali w gry. Tradycyjnie piekliśmy kiełbaski, chleb i ziemniaczki. Był to ciepły i mile spędzony dzień…

            Organizatorzy: wychowawcy klas, koordynator promocji zdrowia w szkole

          • Ognisko klasowe

          • Dnia 07.09.2022 r. odbyło się ognisko integracyjne klasy czwartej. Podczas wspólnego pieczenia kiełbasek i ziemniaków rozmawialiśmy o naszych problemach i obawach związanych z rozpoczętym rokiem szkolnym oraz bawiliśmy się. To był przyjemnie spędzony czas.

            Opiekun: p. Renata Bałanda

          • XI Jarmark Benedyktyński z udziałem wolontariuszek z naszej szkoły

          • W dniach 10 i 11 września 2022 r. dziewczyny z klasy VIII wstawiły się  w Jarosławskim Opactwie. Udały się tam, aby pomóc w organizacji Jarmarku. Do ich obowiązków należało: rozdawanie ulotek, oprowadzanie po wystawach i Basztach, przygotowywanie sali do występów, napełnianie słoiczków solą i oliwą z oliwek, uzupełnianie papierów, przekazywanie informacji o Jarmarku lub po prostu rozweselanie ludzi.

            Po skończonej pracy dziewczyny zwiedzały opactwo, odpoczywały, ale przede wszystkim rozmawiały z odwiedzającymi Jarmark, znalazły też czas,  aby zakupić pamiątki.

             Bardzo spodobało im się rozdawanie ulotek, za ich przyczyną aż 1500 bibuł (w ciągu dwóch dni) trafiło do ludzi.  Miały one również kontakt chorymi, niepełnosprawnymi, wówczas wykazywały takt, zrozumienie i delikatność w podejmowaniu rozmów. Mimo deszczowej pogody, ósmoklasistki  pracowały nie tylko w pomieszczeniu, ale także na dworze.  Zaprzyjaźniły się z organizatorami  Jarmarku.

            Po czterech godzinach pracy przysługiwał im bon na jedzenie, gorącą herbatę, którą mogły pić do woli.

            Zadowolone wolontariuszki chętnie w przyszłości podejmą podobne wyzwania.

                                                 Autorzy artykułu: Klaudia Arian i Klaudia Winiarz

             

            Jeszcze kilka słów

            Chciałabym gorąco podziękować dziewczynom za tak ofiarną pracę, gdy pomimo zimna i deszczu (przez 2 dni) podejmowały kolejne wyznaczane im przez Organizatora prace. Wywiązywały się z nich wzorowo. Wszędzie gdzie się pojawiły,  pomagając wystawcą, informując odwiedzających czy też uczestników Jarmarku budziły sympatię i życzliwość. „Zarażały” uśmiechem i otwartością, poznały przy tym wiele sympatycznych osób m.in. panie sprzedające najlepsze pierogi a także panią z naturalnymi zapachowymi mydełkami czy wystawcę z Węgier, któremu także pomogły udzielając pomocy
            w reklamie firmy.

            Wolontariat to pomoc innym, ale to przede wszystkim dzielenie się czasem i sercem. Uczennice z klasy 8 pokazały, że mają wyjątkową wrażliwość,  sumienność, ale także, że nie boją się nowych wyzwań.

            Byłam i cały czas jestem z Was bardzo dumna. Brawo!

            Opiekun p. A.Gloc

             

          • Tydzień profilaktyki

          • Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych? Co robić by zapobiegać chorobom zakaźnym? Na te pytania, odpowiedzi będą szukać uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”, który w naszej szkole ruszył 12 września. Jest to  akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz organizacji pozarządowych, która ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności na temat chorób zakaźnych, w tym szczepień czy higieny osobistej.

            Dzisiaj 14 września mieliśmy zaszczyt gościć Panią Renatę Majkut- Lotycz z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarosławiu, która swoimi prelekcjami dla klas 0-VIII dokładnie wyjaśniła uczniom na czym polega profilaktyka chorób zakaźnych oraz jak zdrowo prowadzić swój tryb życia.

            Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu oraz chętnie zadawali pytania, na które Pani Renata miała okazję odpowiedzieć. Mamy nadzieje ze chociaż połowę przekazanych wiadomości uczniowie wdrożą w swoje życie. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla przedstawiciela PSSE i na pewno do zobaczenia.

            Koordynatorzy akcji: p. Gabriela Styś, p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc

             

          • Kukły 2022

          • Zapraszamy do wzięcia udziału w  XIV Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Teatralnym

            Kategorie wiekowe:

            - szkoła podstawowa (klasy I-III)

            - szkoła podstawowa (klasy IV-VI)

            - szkoła podstawowa (kl. VII -VIII) 

            Zgłoszenia do konkursu należy dokonać do 30 września 2022 r., na adres organizatora wysyłajac indywidulanie pracę:

            Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem

            36-007 Krasne 743

            tel. 17 23 00 347, mail: konkurskukly@gmail.com, sekretariat@gokkrasne.pl

            Szczegóły:

            kukly-2022-regulamin.pdf

          • Funkcjonowanie stołówki

          • informacja dla rodziców

            ZASADY FUNKCJONOWANIA STOŁÓWKI PRZY SP MOŁODYCZ

             

            Uczeń zobowiązany jest złożyć deklarację korzystania ze stołówki (dostępną na stronie) do 15go września bieżącego roku szkolnego.

            Dzienna stawka na rok szkolny 2022/2023 wynosi 2,30 zł.

            Rezygnację z obiadów należy zgłosić przed rozpoczęciem nowego miesiąca.

            W przypadku nieprzerwanej nieobecności ucznia dłuższej niż 3 dni zwrot wpłaconych pieniędzy będzie odbywał się na zasadzie pomniejszenia wpłaty w kolejnym miesiącu. Np. uczeń nieobecny 5 dni we wrześniu (15.09.2022 r. - 21.09.2022 r.) pomniejszamy wpłatę w październiku o kwotę 11,50 zł (5 x 2,30 zł = 11,50 zł).

            Wpłaty za obiady należy dokonywać w danym miesiącu do 20go na rachunek świetlicy przy Szkole Podstawowej w Mołodyczu. Bank Spółdzielczy Jarosław/ oddział Wiązownica:

            38 9096 1014 2002 1401 6480 0002

             

            Obliczenie wysokości wpłaty – przykład

            Wrzesień 2022 – 21 dni

            Stawka dzienna 2,30 zł

            21  * 2,30 zł = 48,30 zł

            Deklaracja_korzystania_z_obiadow_w_stolowce_szkolnej.docx

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • 8.30  – Msza św., a po niej uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas 0-VIII  na placu przed szkołą. Po apelu wychowawcy przechodzą z uczniami do sal lekcyjnych.

            *W przypadku złych warunków atmosferycznych uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się na sali gimnastycznej.

             

            Autobus szkolny z Radawy wyjedzie o godzinie 7:45. Pierwszy przystanek koło cmentarza.

          • Profilaktyka chorób zakaźnych

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z materiałami informacyjnymi przygotowanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dotyczą one profilaktyki chorób zakaźnych, takich jak:

            • błonica,
            • krztusiec,
            • odra,
            • ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis)
            • oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A,
            • a także szczepień przeciwko COVID-19.

            Materiały zostały opracowane w języku polskim i ukraińskim: materiały

          • Bezpieczne wakacje

          • Rusza kolejna edycja konkursu "Bezpieczne Wakacje", którego celem jest edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzież w codziennych sytuacjach życiowych. 

            Prace konkursowe poruszają tematykę:

            • agresji i przemocy, w tym przemoc w sieci i przemoc rówieśnicza,
            • uzależnień (narkomania, alkoholizm, nikotynizm, używanie papierosów elektronicznych).

            Wojewódzki konkurs plastyczny "Bezpieczne wakacje" skierowany jest dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, natomiast "Wojewódzki konkurs na profilaktyczny spot filmowy" przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych w wieku 10-15 lat. 

            Prosimy o zapoznanie się z regulaminami: 

            Regulamin_Bezpieczne_Wakacje_2022.pdf

            Regulamin_Wojewodzkiego_Konkursu_na_Profilaktyczny_Spot_Filmowy.pdf


            Prace plastyczne i na profilaktyczny spot filmowy wraz ze zgodą należy dostarczyć do szkoły do dnia 3 października 2022 r

          • Unikalny kalendarz

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

             Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Mołodyczu.

            Celem konkursu jest:

            • uwrażliwianie dzieci i młodzieży na piękno przyrody najbliższej okolicy;
            • dostrzeganie niezwykłych detali przyrody;
            • zachęcanie do poznawania przyrody gminy Wiązownica;
            • ukazanie piękna i bogactwa naturalnego gminy;
            • odkrywanie miejsc przyrodniczo cennych w naszej gminie;
            • propagowanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły;
            • propagowanie aktywnych form wypoczynku na terenie gminy Wiązownica;
            • wyłonienie zdjęć najlepiej odzwierciedlających piękno przyrody w sposób promujący walory przyrodnicze gminy w różnych porach roku.

            Konkurs adresowany jest do uczniów naszej szkoły. Prace będą ocenione w dwóch kategoriach wiekowych tj.:

            I- dzieci z klas I-IIIII- dzieci z klas IV-VIII

            Szczegółowy regulamin i załączniki:   Regulamin(2).pdf oraz   zalaczniki.pdf

             

            Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie i stworzeniu uniklanego kalendarza!

             

            Koordynatorzy: p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc.

          • Informacja

          • Informujemy, iż w piątek 08.07.2022 od godz. 8.00 do 10.00 w sekretariacie szkoły będą wydawane zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

            Dokument może odebrać absolwent (po okazaniu legitymacji szkolnej) lub rodzic/opiekun prawny (po okazaniu dowodu tożsamości).

          • Drodzy Uczniowie!

          • Z okazji wakacji

            życzymy Wam dużo odpoczynku, przygód, niezapomnianych wrażeń i wspaniałych wspomnień!

            Wypoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania.

            Cieszcie się wolnym czasem.

            Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki,

            gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań.

            Życzy:

            Pedagog szkolny, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami

             

          • Zakończenie roku

          • 24 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego w wraz z nim pożegnanie klasy VIII. Uczniowie przygotowali z tej okazji krótki program artystyczny.  Dziękowali dyrekcji, wychowawcom, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę podczas ich pobytu w szkole.

            Aby nie rozstawać się wyłącznie „na smutno” miłym akcentem było pożegnanie ósmoklasistów przez klasę VII, która pod kierunkiem wychowawczyni przygotowała humorystyczne wiersze, kwiaty, dyplomy i wspaniałe upominki.

            Zdjęcia w albumie

            Uczniów przygotowały: p. R. Bałanda, p. B. Dec- Kozdroń

          • Ostatnie osobowości…

          •  

            Podczas uroczystego apelu na zakończenie roku szkolnego 2021/2022 zostały rozdane już ostatnie odznaczenia czyli osobowości maja i czerwca. Oto wyniki:

            Profesorek:

            Filip Winiarz                                               

            Dominik Kolasa                                                                 

            Aleksandra Brudniak                                                       

            Sportowiec:

            Szymon Winiarz

            Kamila Pietryna

            Igor Cienki

            Jan Kiełbasa

            Igor Sokół

            Wzorowy dyżurny:

            Lena Kiełbasa                                 

            Kamil Cienki                                               

            Weronika Winiarz                                           

            Klaudia Winiarz       

             

             Smakosz:

            Sebastian Potasz

            Igor Wronowski

            Natalia Pryjda

            Joanna Mil

            Marta Nytka

            Koleżka:

            Alicja Haczek                                              

            Antoni Zagrobelny

            Paweł Chamik

            Karina Marszałek

            Pożeracz książek:

            Antonii Cienki

            Służbista:   

            Tymon Wyleciał

            Helena Mierzwa

            Lena Grześ

            Dawid Krupka

            Gratulujemy zdobytych tytułów i zachęcamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym!!!