• czyli innowacja pedagogiczna "Bajka- pomagajka"

•     Bajki terapeutyczne są jedną z metod pomagających dziecku - szczególnie w wieku od 4 do 9 lat - radzić sobie w trudnych sytuacjach. Niektóre wydarzenia życia codziennego, nam dorosłym wydają się błahe, ale dla dziecka mogą być dramatem- wywoływać lęk, strach czy smutek.  Mogą także wpłynąć na ich późniejsze sposoby reagowania.

Bajki terapeutyczne stanowią niedyrektywną formę pomocy. Dlaczego? Bo tylko sytuacja jest podobna do tej, w której znajduje się dziecko. Cała akcja rozgrywa się w bajkowym świecie ludków, zwierząt, duszków. To właśnie w niej odnajdują wsparcie poprzez zrozumienie i akceptację, poznanie nowych strategii myślenia i działania w emocjonalnie trudnej sytuacji.

Bajki terapeutyczne zawierają elementy kompensujące miłość, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeśli w trakcie czytania wywiąże się dyskusja, to z uwagą wysłuchajmy naszej pociechy. Może będzie chciała się z nami podzielić ważną informacją o emocjach lub zdarzeniach, o których nigdy nam jeszcze nie mówiła. Zaspokoimy wtedy potrzebę bliskości i miłości, która jest najważniejszym elementem w rozwoju każdego dziecka.

Dlatego w tym miejscu chcemy publikować nagrania, które mamy nadzieję staną się literacko- terapeutyczną nawigacją, a głosu użyczą znani Wam nauczyciele.

Czas trwania innowacji: rok szkolny 2021/2022

Koordynatorzy: pedagog szkolny -Angelika Tomaszek