Nawigacja

Archiwum wiadomości

Gazetka Szkolna

 

 

                                                    

„WIADOMOŚCI  MOŁODYCZA”  PO NOWEMU...

          To było bardzo dawno temu, tak bardzo dawno, że nasi najmłodsi dziennikarze zupełnie nic nie pamiętają. Nic dziwnego „Wiadomości Mołodycza” obchodziły swoje drugie urodziny, gdy niektórzy z nich dopiero pojawili się na tym świecie.

Pierwszy numer „Wiadomości” ukazał w marcu 1993 roku. Była to pierwsza w dziejach Mołodycza gazeta pisząca o sprawach wsi we wszelkich jej przejawach. Takie miała zadanie i było ono bardzo ambitne, zważywszy, że w tym czasie szkoła nie dysponowała ani jednym komputerem, czy też kserokopiarką.

Wydanie każdego numeru przychodziło z wielkim trudem i nawet w tytule zawierała informację, że „wychodzi kiedy może”... bo taka była prawda. Mimo różnych przeciwności w każdym roku czytelnicy otrzymywali do rąk kilka numerów swojej gazety.

Pisała o wszystkim i o wszystkich, starała się o obiektywizm i przekazywanie informacji z przeszłości i teraźniejszości. Najdzielniejszymi redaktorami byli zazwyczaj uczniowie klas siódmych i ósmych, ale i młodsi często ujawniali swoje talenty na stronach gazety. Można przekonać się o tym, studiując niektóre numery „Wiadomości” na stronie internetowej wsi Mołodycz (www.molodycz.pollub.pl).

Reforma oświatowa zabrała nam te najbardziej doświadczone i najtęższe pióra i poważnie osłabiła działalność gazety, ale nie poddaliśmy się...

Obecnie gazetka wznawia swoją działalność w innej formie. Zważywszy, że coraz więcej mieszkańców ma dostęp do łączy internetowych, tą drogą będziemy strać się nawiązywać do chlubnych tradycji.

Drodzy czytelnicy zapraszamy do współpracy, bardzo chętnie umieścimy Wasze artykuły na naszych stronach, a jeśli nie to przynajmniej trzymajcie za nas kciuki... Życzymy bardzo... bardzo... miłej lektury....        



"Wiadomości" 11.02.2008 r.
Jak Dziadkowie i Babcie świętowali swój dzień.

W tym roku trochę przeszkodziły ferie, ale wcale nie zapomnieliśmy... 31 stycznia 2008 roku w Szkole Podstawowej w Mołodyczu odbyło się spotkanie seniorów z naszej wsi czyli  Dziadków i Babć. Program tego dnia był dość wypełniony i nie brakowało różnych atrakcji.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., odprawionej w pobliskim kościele. W jej trakcie psalmy śpiewały dwie uczennice z klasy V i VI, a dziewczynki z klasy IV przygotowały czytania. Następnie zaproszeni gościa udali się do szkoły gdzie dzieci przygotowały dla nich część artystyczną.

Pierwsza wystąpiła  klasa „0” w programie reżyserowanym przez panią Szwajczak. Następnie kolejno wystąpiły klasy I i II.

Prawdziwą furorę zrobiły dziś kolejny raz wystawiane Jasełka, wykonywane przez aktorów z klasy IV i VI . Pani katechetka nie żałowała strun w nowej gitarze, a aktorzy gromko śpiewali kolędy i pastorałki.

Było wiele radości i wzruszeń przy wręczaniu drobnych upominków

i prezentów. Następnie goście udali się na stołówkę gdzie przygotowano dla nich ciepły posiłek. Świętowaniu nie było końca, a na twarzach solenizantów wciąż gościł uśmiech. W przyszłym roku postaramy się o ponowne zorganizowanie takiego dnia.

          Dodam jeszcze, że wszyscy chętni mogli również zwiedzić muzeum szkolne. Naszych wspaniałych gości, w dniu dzisiejszym po muzeum oprowadzał osobiście pan Dyrektor.

                                                                                                        Dominika Purcha


„Wiadomości” - 12.02.2008 r.

3  LUTEGO  2008... STRAŻACY RADZILI

Na prośbę Zarządu OSP Ksiądz Proboszcz Jerzy Kopeć wygłosił apel do młodych aby nie bali się zasilić szeregów strażackiej organizacji.

Na zebraniu sprawozdawczym w dniu 3 lutego pojawiło się wielu chętnych. Zostali przyjęci w poczet kandydatów. O ile pomyślnie przejdą pierwsze próby sprawności, odporności, a przede wszystkim w dalszym ciągu będą chętni, uroczyści zostaną przyjęci w szeregi mołodyckiej OSP w czasie majowego festynu organizowanego przez różne organizacje wiejskie. A więc wszyscy adepci nowej profesji szykujcie się na poważne obcinanie „węży, a raczej ogonów strażackich”...
Na razie nazwiska młodych odważnych zapisujemy na stronach kroniki strażackiej i na stronach naszej gazetki: Mirek Bochno, Darek Cienki, Zbyszek Cienki, Dawid Cienki, Patryk Cienki, Dawid Hulak, Łukasz Kardynał, Łukasz Kowalski, Andrzej Kuca, Marcin Rokosz, Wojtek Sokół, Damian Zagrobelny, Dawid Zagrobelny, Krzysiek Zagrobelny, Konrad Zagrobelny.

Z kronikarskiego obowiązku należy również odnotować, że od dnia 1 lutego 2008 r. obowiązki Prezesa OSP w Mołodyczu pełni Leszek Zbożeń. Dotychczasowy prezes Stanisław Rokosz został zwolniony z pełnienia

czynnych obowiązków na własną prośbę, ze względu na stan zdrowia. Jak będzie w przyszłości, czas pokaże. Równocześnie do Zarządu został przyjęty Mariusz Marek, ma odpowiadać za sprawy szkoleniowo-bojowe.


                                                                                                                                            J.Kuca

                                                                                         

„Wiadomości” – 13.02.2008 r.

Diabły szalały na  wiązownickiej  scenie

 

           W Wiązownicy odbył się ,,II Gminny przegląd teatrzyków jasełkowych”. Wszystko odbywało się zgodnie z planem. Ogólnie wystąpiło osiem grup teatralnych, artyści z Mołodycza wystąpili jako ostatni. To wcale nie oznacza, że mniej się liczyli, było wręcz odwrotnie.

            Akcja naszej sztuki od początku rozwijała się dość emocjonująco, ale gdy rozpoczęła się scena z Herodem wszyscy zamarli w bezruchu. Na scenę wbiegł diabeł!! To nie wszystko, wkrótce pojawiły się kolejne dwa. Widzowie słabszego ducha poważnie się przerazili. Herod i trzech diabłów jednocześnie na scenie to już wcale nie przelewki. Aktorzy grali swoje role znakomicie i otrzymali ogromne brawa. Nie dziwne, że scena ta później została szczególnie  wyróżniona.

              Gdy skończyliśmy nasz występ, jury przystąpiło do ,,obrad”.

Wszystkie szkoły otrzymały nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Wiązownica. Lecz zostały, także przyznane specjalne wyróżnienia, za rolę Heroda i diabła. Odtwórcami tych ról były: w roli Heroda- Aldona Zagrobelna, a naczelnego diabła - Aleksandra Horodko. W roli młodych diabełków wystąpiły Natalia Adamiec i Mariola Kuca, wypada zauważyć, że muszą się jeszcze wiele nauczyć od starego „tatusia diabła”.

Nagrody dla wyróżnionych to wspaniałe encyklopedie.
Myślę, że to wydarzenie zostanie w myślach uczestników oraz publiczności przez długie dni.


                                       

                               Aldona Zagrobelna

„Wiadomości” – 19.02.2008 r.

Nasi „ukochani”

      Dzień 14 lutego jest niewątpliwie dniem zakochanych . Kilka dni przed tym dniem, jak co roku w naszej szkole ruszyła tzw. „poczta walentynkowa”  czyli pudełko do którego uczniowie i uczennice wrzucali walentynki .

      Tradycyjne 14 lutego miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na Walentynkę i Walentego roku , organizowanego w naszej szkole. Regulamin mówił min. o tym, kto zdobędzie najwięcej walentynek .

       Wyniki podała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w trakcie apelu szkolnego.

Przygotowany został także referat na temat Walentynek . Walentynką roku 2008 została Aldona Zagrobelna,

II miejsce zajęła Angelika Chodań natomiast III – Aleksandra Horodko. Walentynem roku został Michał Szwajczak, II miejsce zdobył Adrian Zagrobelny, a  III Hubert Purcha . Nagrodzona została także najładniejsza „Walentynka”, którą wykonał Mateusz Purcha.

Za I miejsce nagrodą były piękne, walentynkowe pluszaki.

      To wielki zaszczyt zostać Walentynką i Walentynem roku m.in. dlatego, że chyba każdemu zależy na tym, aby być lubianym i kochanym …

Dominika Purcha.


„Wiadomości” 28.02.2008.r.

DZIEŃ  MYŚLI BRATERSKIEJ  MOŁODYCZ  22-24.02.2008 R.

            Władze ZHP – Hufiec Jarosław postanowiły, że tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej harcerze spędzą w Mołodyczu. Na trzy dni szkoła zamieniła się w obóz harcerski, a leśne ścieżki i dróżki zieleniły się od harcerskich mundurów i nieco wystraszonych głosików najmłodszych adeptów harcerstwa.

            „Komandosi” z Mołodycza zajmowali się sprawami logistycznymi i dbali o harcerskie żołądki, Komenda obozu zapewniła sprawy szkoleniowe, rozrywkowe i wszystkie inne... Wszystko to można prześledzić na zdjęciach w naszym albumie fotograficznym. Z min uczestników wynikało, że wyjeżdżając z Mołodycza są zadowoleni i już planują następną wyprawę w te strony.

            Poprosiliśmy o przedstawienie się uczestników i oto co usłyszeliśmy:

15 JDH „POLARIS” – drużyna powstała w 2000 r., dzięki Agacie Sawickiej. Na początku istniały dwa zastępy. W ciągu ośmiu lat przez nasze szeregi przewinęło się wiele harcerek. Uczestniczymy w biwakach i obozach.

Naszym najciekawszym doświadczeniem było uczestnictwo w światowym zlocie skautów „Jamboree 2007”.

Czujemy się wyróżnione, że możemy nosić krzyż harcerski, a naszą radością chcemy się dzielić z innymi.           

            Prawdziwy biwak tylko z 15 JDH „POLARIS”.                                              



21 JDW  „IMPESSA” – powstała w 2000 r. Założyli ją Jacek Matrejek i Łukasz Stycharz. Liczymy 21 osób i zrzeszamy harcerzy w wieku od 16 do ....... lat. Wśród nas są tylko dwie druhny, w tym Komendantka Hufca. Męską część drużyny wyróżnia wysoki wzrost i jednolite szafirowe barwy.

Impssa – to wilk, który nigdy nie śpi.

Obecnie jako jedyni w Hufcu mamy dwa małżeństwa w drużynie i małego zuszka, a ten drugi w drodze. „Czuwaj”.

14 JDH „KRÓLESTWO SULIMY” im. Zawiszy Czarnego.

            Drużyna została założona ponad 47 lat temu. Działa przy KH ZHP Jarosław. Jesteśmy drużyną koedukacyjną i wielopoziomową. Drużyna posiada swój sztandar. Z 14 –stki wywodzi się większość instruktorów Hufca. Obecnie drużynową jest dh. Daria Froń.

13 RDH „GACKI” – Radymiańska Drużyna Harcerzy.

Jest to wielopoziomowa drużyna koedukacyjna. Drużynowym jest phm. Jerzy Mil. Drużyna zajmuje się terenoznawstwem, wspinaczką i surwiwaalem. Nazwa Gacki wywodzi się od nietoperzy, które od zawsze towarzyszyły harcerzom na nocnych zbiórkach niedaleko cmentarza w Radymnie. Bierzemy udział w wielu imprezach. W 2005 r. byliśmy na otwarciu cmentarza Orląt Lwowskich, a w 2007 roku byliśmy na kursie pierwszej pomocy w Komendzie PSP w Przemyślu. Jesteśmy zdyscyplinowani i wykonamy każde postawione nam zadanie.

                        W biwaku uczestniczyła także reprezentacja drużyny harcerskiej w Zapałowie. Były to trzy dziewczyny: uczyły się wiele, obserwowały i starały się zdobyć jak najwięcej wiedzy z trudnych technik harcerskich. Wszystko to będzie później procentowało w codziennej pracy harcerskiej.

            Jak już wyżej wspomniano, w biwaku uczestniczyła także 39 DH im. Bohaterów Września w Mołodyczu. Nie przedstawiamy jej bliżej tylko dlatego, że spragnieni wiedzy o niej mogą pilniej prześledzić naszą stronę.

Jan Kuca  

                                                      

                                                  „Wiadomości”   3.03.2008 r.

                                                                               „Obóz przetrwania”

Biwak rozpoczął się w piątek 22 lutego o godz. 16.30. Gdy okoliczni harcerze przyszli do szkoły, inni już byli. Pozostali mieli dołączyć później.

             Na początku było bardzo wojskowo, a zaczęło się od głośnego gwizdka komendanta, wzywającego na zbiórkę. Rygor niesamowity, ani się ruszać, ani gadać. My młodsi zachowywaliśmy się zgodnie z tymi wytycznymi, ale starsi to zawsze mieli coś do powiedzenia.

              Po apelu kolacja, a jeszcze wcześniej wspólna modlitwa. Kolacja była pyszna, bo na obozie każdy robi ją sam. Jak więc mogła nie smakować.

Wieczorem  w jednej z sal kominek. Te główne świece zapalili - komendantka hufca Jagoda Dryś, oraz nasz drużynowy Jan Kuca. Obok stało wiele świec, każdy mógł zapalić jedną z myślą o bliskim mu harcerzu.

Każda z drużyn, miała przedstawić się i powiedzieć coś o sobie. Korzystaliśmy z przydzielonego czasu. Zaśpiewaliśmy też kilka piosenek, zagraliśmy w kilka zabaw. Na koniec spletliśmy krąg i rozeszliśmy się. Mieliśmy 10 min na ułożenie się do snu. 

Wszyscy już leżeli w swoich śpiworach. Nasza druhna przyszła do nas, zgasiła światło  
i zasnęliśmy...

Niestety nasz sen nie trwał długo.... Nagle usłyszeliśmy donośny głos komendanta. Byliśmy strasznie zaspani i do końca nie wiedzieliśmy co się dzieje. Po chwili jednak okazało się, że właśnie rozpoczyna się bieg patrolowy. Komendantka wyznaczyła pierwszą drużynę...

Bieg był dosyć wyczerpujący. Po powrocie natychmiast położyliśmy się spać.

           Już ok. 7.00 znowu gwizdek. Oznajmiał on poranną rozgrzewkę. Po ćwiczeniach weszliśmy do szkoły na śniadanie. Dzisiaj było super, bo jedzenie przygotowywały nasze panie Kucharki, my mogliśmy całkowicie się poświęcić zdobywaniu wiedzy. Po śniadaniu zaczęły się zajęcia dla kandydatów na  zastępowych. W tym samym czasie inni udali się na zajęcia terenowe. O godz. 13.30 zjedliśmy obiad. Następnie kolejne zajęcia dla zastępowych. Około 14.30 udaliśmy się na wyprawę w Lasy Mołodyckie. Gdy wróciliśmy, zjedliśmy kolację. Harcerze z Mołodycza ruszyli w kolejną wyprawę – do swoich domów, a inni zostali do niedzieli.

            Myślę, że był to wspaniały biwak. Można było się dużo nauczyć i poznać wiele ciekawych osób. Bardzo mi się podobało. Chciałabym, aby w przyszłości było więcej takich biwaków...                                                                     

Aldona Zagrobelna.                                            


 



                                        „Wiadomości Mołodycza”  10.04.2008 r.

            W każdym roku klasa szósta pisze test sprawdzający po szkole podstawowej. W tym roku dzień ten to 8 kwietnia.

            Uczniowie klasy szóstej w liczbie 16 w tym dniu do szkoły przyszli ubrani bardzo pięknie. Zauważyć można było wśród nich duże zdenerwowanie, ponieważ jak mówili, ten test był bardzo ważny dla każdego.

            Wiemy, że w czasie sprawdzianu każdy z uczniów siedzi przy osobnym stoliku, nie można chodzić, hałasować, odpisywać i przeszkadzać innym w skupieniu się. Uczniowie mogą się wykazać znajomością wiedzy z kilku przedmiotów w czasie 60 minut i mają do zdobycia 40 punktów.

Nad prawidłowym przebiegiem sprawdzianu czuwa specjalna komisja z udziałem nauczycieli z innych szkół.

            Dzień sprawdzianu to dla pozostałych uczniów dzień wypoczynku, bo nie muszą iść do szkoły, dla chętnych organizowane są specjalne zajęcia na terenie szkoły i w terenie.

Można było się wybrać na spacer z wychowawcą, bo była piękna pogoda.

            Sprawdzian odbył się bez żadnych problemów i niespodzianek, z wypowiedzi uczestników wynika, że pytania nie były zbyt trudne i wszyscy liczą na 40 punktów. O tym przekonamy się już wkrótce.

                  Agnieszka Cienka, Alina Rokosz


Stowarzyszenie 5.03.2009 r.

W Mołodyczu powołane zostało do życia „Stowarzyszenie Kobiet Mołodycza”.
Społeczność Szkoły cieszy się z tego powodu, bowiem Kobiety zapisały w swoim Statucie, że chcą bardzo mocno współpracować z nami, a rozwój szkoły jest jednym z priorytetów stowarzyszenia. 


Trójbój lekkoatletczny  4.06.2009 r.

2 czerwca Szkoła  była gospodarzem zawodów w trójboju lekkoatletycznym dla uczniów klas IV-VI szkół z gminy Wiązownica. Zawody odbyły się w miłej atmosferze, ale poziom zmagań był bardzo wysoki.
Nagrody ufundował Pan Wójt Gminy Wiązownica, który osobiście wręczył je wszystkim zwycięzcom.

Zawodnicy zostali także obdarowani słodyczami i lodami z okazji Dnia Dziecka.
podsumowując można stwierdzić, że było to kolejne ważne wydarzenie w życiu szkoły. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku :)

Szczególne gratulacje dla naszego wspaniałego ucznia Marcina Pszonaka, który zdobył aż 4 medale.

Zdjęcia w albumie.


Wakacje

Zbliżają się długo oczekiwane wakacje. Czas odpoczynku od książek, zeszytów, szkoły, pracy, porannego wstawania. Wielu z was będzie miało możliwość poznawania najpiękniejszych zakątków naszej ojczyzny. Wędrówki szlakami górskimi, jeziora, morze - pozostaną na zawsze najpiękniejszymi wakacyjnymi wspomnieniami młodości. Wielu z nas pozostanie w domu – jesteśmy przekonani, że i w najbliższej sercu okolicy odkryjemy wiele ciekawych miejsc, do których zawsze będziemy powracać. Życzymy wszystkim, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.


Wszystkim naszym przyjaciołom życzymy dobrego wypoczynku ogrzanego słońcem, miłych spotkań, okazji do uśmiechu, wielu chwil wartych wspomnień.
Społeczność szkoły :)



Remont kościoła 3.07.2009 r.

Od wielu już lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Mołodyczu rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym w niedalekim Kościółku. Także i w dniu rozdania świadectw z Kościoła słychać radosne dźwięki gitary i dziecięce głosy, śpiewające dziękczynne pieśni....
 Podobnie było także w tym roku, z tym tylko, że uczniowie modlili się wśród rozstawionych rusztowań, bowiem Świątynia już drugi rok przechodzi gruntowny remont. Jak można zaobserwować pracy jest wiele, ale na piaskowym wzgórzu widać coraz więcej piękna... Jak mówi o tym miejscu stara legenda: „A Matka Boża patrzy... uśmiecha się... błogosławi swojemu ludowi...” 
 W albumie reportaże fotograficzne z kolejnych etapów remontu. Zapraszamy do obejrzenia.


Schodom też się coś należy... 9.07.2009 r.

Wcale nie jest prawdą, że wraz z początkiem wakacji w szkole panuje błoga cisza i nic się tu nie dzieje. Może kiedyś przed laty tak było, obecnie taki stan rzeczy nie jest możliwy. Zaraz na początku gościliśmy obóz harcerski harcerzy z Jarosławia i Łańcuta, później byli „nasi”. Obecnie wielkimi krokami zbliża się mały remont. W końcu mocno sfatygowanym ścianom, poturbowanym schodom i nieco zbyt wypieszczonym poręczom też się coś należy. A więc wszystkie pędzle, czyszczarki, szpachelki ...do dzieła. Uczniowie, zwłaszcza ci najmłodsi czekają z niecierpliwością....Póki co....wypoczywajcie....


Maluchy do przedszkola 24.07.2009 r.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu ludzi na terenie gminy Wiazownica powstanie 12 nowych osrodków przedszkolnych. Wśród nich jest także Ośrodek Przedszkolny w Mołodyczu. Warto podkreślić, że jest to przedszkole bezpłatne.
Zupełnie nowe przedszkole zacznie funkcjonować w szkole od 1 września 2009 r.
Pierwsze spotkanie z Panią Przedszkolanką i zapisy dzieci w wieku od 3 do 5 lat już w poniedziałek 27 lipca. Rodzice pociech właśnie w tym wieku koniecznie musicie odwiedzić szkołę. Tu poznacie wszystkie szczegóły.

Święto plonów 14.09.2009 r.

Jak każe tradycja, w każdym roku po zebraniu z pól zbóż odbywają się dożynki. Podobnie było i w tym roku, z tą różnicą, że uroczystość, która zgromadziła przedstawicieli wszystkich wsi gminy Wiązownica odbyła się na terenie Mołodycza.
Po uroczystej Mszy Świętej piękny korowód dożynkowy udał się na teren obiektów szkolnych. Tu uroczystość przebiegała w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze, co bardzo mocno podkreślało wielu uczestników. Niektóre momenty udało się uchwycić obiektywem aparatu i przedstawiamy je w albumie fotograficznym.
To była bardzo ważna uroczystość w dziejach naszej wsi, bowiem 2009 rok to kolejny 425 rok istnienia wsi Mołodycz założonej w 1584 roku za zgodą Wojewody Sandomierskiego Jana Kostki.
Uroczystości zakończyły się zabawą taneczną pod gołym niebem. Jak dostrzeżono cały czas panowała tu bardzo życzliwa i fajna atmosfera, choć plac szkolny wypełniali pragnący zabawy, którzy przyjechali z różnych stron i w bardzo przeróżnym wieku. Starsi uczyli się od młodszych, młodsi od starszych... i chyba tak być powinno.












Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Mołodyczu
    Mołodycz 84
    37-523 Radawa
  • (0-16) 622-30-03

Galeria zdjęć