• Artykuły

          • Artykuły


          • ROK SZKOLNY 2023/2024

            GODZINY PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO - P. AGNIESZKA GLOC

            poniedziałek: 10:35- 12:25

            wtorek: 11:20- 14:55

            środa: 12:25-14:55

            czwartek: 10:35- 12:25

            GODZINY PRACY PSYCHOLOGA - P. EDYTA POKRAKA

            środa: 8:00- 12:25

             

            ROK SZKOLNY 2022/2023

            GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO - P. ANGELIKA TOMASZEK

            wtorek: 11:40-12:25 i 13:20-14:05
            środa: 9:45- 10:30
            czwartek:13:20-14:20
            piątek: 12:30-13:15
             
            GODZINY PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO - P. AGNIESZKA GLOC
             
            poniedziałek: 11:40-12:25
            wtorek: 12:30- 13:15 i 14:10- 14:55
            środa: 12:30- 13:15
            czwartek:11:40-13:15
            piątek: 12:30-13:15
             
            Bezpłatne numery pomocowe:

            Telefon Zaufania Młodych

            22 484 88 04

            Czynny od poniedziałku do soboty od 11:00 do 21:00

            Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

            116 111

            PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ- JAROSŁAW

            STRONA WWW


            HARMONONGRAM KONSULTACJI W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

            1.PNG

            2.PNG


            Czas dorastania - trudny czas dla rodziców. Prawda czy mit?

            Dorastanie.pdf


            Prawidlowe_wsparcie_rozwoju_dziecka.pdf


             

            doradztwo.pdf

             


            Artykuł: Moje dziecko z ADHD – jak lepiej rozumieć i wspierać

            adhd.pdf

             


            Zapraszam do obejrzenia webinarium

            WspieraMy relacje

             


            Jak rodzice mogą wspierać swoje dziecko

            w rozwijaniu talentów?

            Akceptacja tego kim jesteśmy i jacy jesteśmy przez ważne osoby w dzieciństwie, pozwala zbudować poczucie własnej wartości. Tak więc jeśli chcesz, by twoje dziecko było szczęśliwe i miało zdrowe poczucie własnej wartości, skup się na tym, by mogło dowiedzieć się kim jest naprawdę, zaakceptuj to kim jest, a następnie pomóż mu żyć w zgodzie z tym, kim jest. Wspieranie go w odkryciu swoich naturalnych talentów odgrywa tu niebagatelną rolę. Co mogą zrobić rodzice, by pomóc dzieciom odkryć i rozwijać talenty?

            • Zacznij od swobodnej obserwacji, z ciekawością odkrywcy patrz na swoje dziecko, jakbyś dopiero je poznawał/poznawała. Z pewnością wychwycisz co sprawia mu największą frajdę, czemu najchętniej poświęca czas. Jaki jest wspólny mianownik jego zabaw czy zainteresowań.
            • Doceń wartość czystej, nieskrępowanej, swobodnej zabawy. Wielu dorosłych próbuje bardzo „profesjonalnie” rozwijać zainteresowania swojego dziecka już od jego najmłodszych lat. Wystarczy, że zdradzi ono niewielkie zainteresowanie jakąś dziedziną, a dorosły już snuje długofalowe plany, pomysły na zajęcia, które będą to rozwijać. Pozwól swojemu dziecku po prostu się bawić, nie wywieraj żadnej presji, bo ona odbiera dziecku radość i powoduje niepotrzebne poczucie winy wobec ciebie, gdy postanowi z czegoś zrezygnować na rzecz nowego zainteresowania. Zabawa jest pierwszym krokiem do budowania koncentracji i wytrwałości w rozwijaniu swojej pasji.
            • Pozwól swojemu dziecku na poszukiwanie nowych zainteresowań, dziedzin i nie zrażaj się, jeśli często je zmienia. Sprawdź co je łączy. Może się okazać, że na pozór kompletnie odległe dziedziny mają wspólny mianownik. Najpierw kilka miesięcy pasjonat gotowania a potem zmiana o 180 stopni i kolejne miesiące upływają pod znakiem tworzenia biżuterii z koralików? Fanaberie? Nic takiego! Być może Twoje dziecko poszukuje drogi na to, by realizować swoją kreatywność albo potrzebę wyrażenie siebie poprzez działania manualne. Nie krytykuj, niczego nie ponaglaj i nie zatrzymuj na siłę. Wszystko będzie się działo tak jak ma się zadziać w sposób najlepszy dla twojego dziecka, gdy zaufasz w ten naturalny proces. Po prostu wspieraj to, co w danym momencie jest dla twojego dziecka ważne.
            • Spójrz na talenty czy zainteresowania swojego dziecka z szerokiej perspektywy. Jeśli np. twoje dziecko uwielbia organizować przyjęcia, to w co tym sprawia mu największą przyjemność? Czy jest to planowanie wydarzenia co do najmniejszego szczegółu? Może ozdabianie pokoju i wymyślanie nowych plakatów czy przebrań? A może chodzi tu o radość z budowania relacji lub bycie w centrum uwagi, gdy występuje przed swoimi gośćmi? Stwarzaj możliwości, by Twoje dziecko mogło robić to co lubi również na innych polach. Jeśli np. lubi planować – niech zaplanuje rodzinną imprezę lub krótką rodzinną podróż.
            • Pokaż, że zauważasz talent dziecka. Nie oceniaj efektów a skup się na feedbacku dotyczącym jego zaangażowania. Zamiast mówić „ale z ciebie geniusz matematyczny”, lub „jesteś świetny z matmy” powiedz: „bardzo angażujesz się w rozwiązywanie zadań matematycznych i nie opuściłeś ani jednego kółka matematycznego, to niesamowite.” Zrezygnuj z: „jaki piękny obrazek namalowałeś” na rzecz: „widzę, ile radości sprawia ci malowanie, dziś zauważyłam, że eksperymentowałeś z mieszaniem kolorów, chcesz mi pokazać co z tego wyszło?”. Powiedz: „Zauważyłam, że jeśli się czegoś podejmujesz lub obiecasz – dotrzymujesz obietnicy. Twoi koledzy chyba muszą to doceniać? Ja doceniam” zamiast: „jesteś bardzo słowny, zawsze dotrzymujesz danej obietnicy”. Chyba już czujesz o co chodzi? O brak ocen i wzmacnianie motywacji wewnętrznej, to z wewnątrz ma pochodzić impuls do działania a nie z zewnętrznych zachwytów mamy czy taty.
            • Niech pasje twojego dziecka będą dla ciebie ważne, nawet jeśli ich nie podzielasz. Towarzysz dziecku w postępach, pomóż mu je zauważyć. Ciesz się z małych i większych sukcesów, celebruj je. Mój syn Kuba uwielbia piłkę nożną. Gdy przychodził z treningu i pokazywał mi kolejno poznawane triki gapiłam się w niego mówiąc: „o rany, wygląda na to, że dzisiejsza godzina treningu zaowocowała nową umiejętnością, gratuluje ci, musiałeś włożyć w to sporo wysiłku”. A gdy przestał chodzić na treningi i z wielką żarliwością komentował oglądane mecze mówiłam: „uwielbiam patrzeć, jak błyszczą ci oczy, gdy oglądasz mecz, lubisz tę piłkę co?”. 

            Jak widzisz, masz wiele możliwości, by nie robiąc nic wielkiego, robić rzeczy wielkie z punktu widzenia rozwoju swojego dziecka.

             

            autorka: Anna Kozicka – współzałożycielka i dyrektorka w Szkole Otwartej, współzałożycielka fundacji Otwieracze.


            Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie: jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Nauka odpowiedzialności to proces, który toczy się w różnych obszarach relacji ze światem. Gdzie i jak zatem uczyć odpowiedzialności? Kiedy zacząć to robić?

            Zapraszam do zapoznania się z artykułem:

             Odpowiedzialnosc.pdf


            Relacje w rodzinie są ważne, ponieważ to właśnie one kształtują charakter dzieci i zapewniają dobrą atmosferę, a co za tym idzie - także dobre samopoczucie na co dzień.

            Rodzina to podstawowa wartość każdego człowieka, można nawet mówić, że jest naszym filarem. Dlatego utrzymywanie dobrych relacji ze wszystkimi jej członkami jest tak ważne. Bardzo Ciekawy artykuł poniżej.

            Relacje_w_rodzinie.pdf

             


            ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA- WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

            Poradnik-dla-rodzicow.pdf


            POZYTYWNA DYSCYPLINA

            Pozytywna dyscyplina to, według Jane Nelsen – autorki książki „Pozytywna dyscyplina”, metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku, która czerpie z psychologii indywidualnej A. Adlera. Zakłada uprzejmość i stanowczość jednocześnie, a interakcję dorosły – dziecko opiera na wolności i porządku. Przyjmuje przy tym, że w miejsce braku wyboru (co jest typowe dla tradycyjnie pojmowanej dyscypliny), dziecko posiada ograniczony wybór uwzględniający granice innych ludzi.

            link do strony: POZYTYWNA DYSCYPLINA


            TYPY OSOBOWOŚCI

            Hipokrates wyróżnia 4 typy osobowości, które są w klasyfikacji używane do dnia dzisiejszego. To najbardziej klasyczny podział osobowości. Jakie cztery typy osobowości wyróżnia się, zgodnie z teorią Hipokratesa?

            • Sangwinik – to wieczny optymista. Często u niego to co w sercu, to na języku, bo ma problemy ze skrywaniem swych uczuć i emocji. To głośny ekstrawertyk, który doskonale radzi sobie z nawiązywaniem nowych znajomości – jest otwarty na nawiązywanie kontaktów z innymi, a także uwielbia wyzwania. Ktoś z takim typem osobowości poradzi sobie doskonale w zawodach, które polegają na kontaktach z ludźmi, nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów.

            • Choleryk – to człowiek zdecydowany i zdeterminowany do tego, by osiągnąć cel. Jest energiczny i przywódczy, miewa też tendencje do popadania w prachoholizm. Miewa też tendencje do wybuchów gniewu – są one gwałtowne, ale – na ogół – krótkotrwałe. Pojawiają się w momencie, w którym nie wszystko idzie po myśli choleryka i służą głównie wyładowaniu emocji. Bardzo ważne jest dla choleryka, by nauczył się wyładowywać emocje w sposób zdrowy i taki, który nie wpływa negatywnie na jego stosunki z ludźmi.

            • Melancholik – to przeciwieństwo sangwinika. Jest nastawionym pesymistycznie do życia, zamkniętym w sobie introwertykiem. Ma problemy w nawiązywaniu znajomości, jest jednak bardzo empatyczny i przeżywa duże emocje, tylko ich nie okazuje na zewnątrz. Z reguły jest osobą sumienną i punktualną.

            • Flegmatyk – określany jako przeciwieństwo choleryka. Z reguły trzyma się raczej na uboczu, nie lubi przewodzić, woli obserwować. Zamiast działać emocjonalnie, stawia na obserwację i wyciąganie wniosków. Pracuje wolno, jednak sumiennie.

            TEST  NA OSOBOWOŚĆ- PRZYKŁADOWY 


              kliknij by obejrzeć: Jak sobie radzić ze stresem? 

                                              

            Kolejną ciekawą propozycją na radzenie sobie ze stresem jest metoda biofeedback - kliknij .

            Wykorzystywana jest również w terapii dzieci i dorosłych z zaburzeniami koncentracji, stanami lękowymi, depresją, nadpobudliwością, padaczką, zaburzeniami autystycznymi czy ADHD.

            Taki rodzaj terapii ma w swojej ofercie PPP w Jarosławiu.

             


            GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO w roku szkolnym 2021/2022

            WTOREK- 11:40-12:25, 13:20-14:05  ŚRODA- 13:20-14:05  

            CZWARTEK- 13:20-14:10  PIĄTEK- 11:40-12:25


            Artykuły: 

            Bezpieczne_wakacje..pdf

            Chce_to.pdf

             

            odpornosc_psychiczna.pdf

             

            Moje_dziecko_wdaje_sie_w_bojki.pdf

             

            PODCAST #2 "Przetrwać burzę" dr Elżbieta Zubrzycka

            (216) PODCAST #2 "Przetrwać burzę" dr Elżbieta Zubrzycka - YouTube

             


                                                      


            Jak rozwiązywać konflikty- 4 kroki wg metody Porozumienia bez przemocy

            Jak-rozwiazywac-konflikty.pdf


             

            Zachęcamy do udziału w akcji 

            na rzecz Kasi Kośmider

            Koordynatorzy: Angelika Tomaszek, Anieszka Gloc


            JAK WSPIERAĆ DZIECKO- DYSGRAFIA I DYSLEKSJA

            Dysgrafia_-_jak_wspierac_dziecko.pdf

            Dysleksja_-_jak_wspierac_dziecko.pdf

             


            Zachęcam do lektury:   Żyrafa i szakal – co znaczą symbole

            Porozumienia Bez Przemocy

            Porozumienie bez Przemocy (czy – jak pisze Marshall Rosenberg – Porozumienie Współczujące, Porozumienie Serca) to sposób komunikowania się oparty na uczuciach i potrzebach. To sposób mówienia i słuchania (według autora – stary jak świat) budujący prawdziwe, żywe, bliskie, pełne zrozumienia i akceptacji relacje. To komunikacja, która pomaga w odnalezieniu siebie, w dotarciu do swoich pragnień i do strategii umożliwiających ich zaspokojenie.Więcej na: Język żyrafy i szakala

             


            JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA BADANIE

             

             w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej

            do pobrania:

            jak_przygotowac_dziecko_do_badan_w_PPP.doc

            Druki do pobrania- dostępne także na stronie poradni: http://poradniapp.org.pl/

            wniosek_o_wydanie_opini.pdf

            zgloszenie.pdf


            ŚRODA Z PROFILAKTYKĄ

            To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Na stronie AKADEMII NFZ zamieszczane są informacje, materiały edukacyjne i broszury przygotowane na wybrany temat. W każdą kolejną środę na kanale YouTube Akademii NFZ udostępniane są filmy, wywiady z ekspertami w dziedzinie profilaktyki chorób i promocji zdrowia.


            Jak wspierać dziecko w powrocie do szkoły po pandemii? Poradnik dla rodziców:

            Jak-wspierac-dziecko-w-powrocie-do-szkoly_Poradnik-1.pdf

             


            Pomóż dziecku wybrać szkołę średnią

            Pomoz_dziecku_wybrac_szkole_srednia.pdf

            PROFILAKTYKA WAD POSTAWY

            ZAPRASZAM CHĘTNYCH UCZNIÓW NA ZAJĘCIA "CHAIR FITNESS"

            WTOREK 12 października:

            KLASY I, II, III- godz.11:40-12:25

            PIĄTEK 15 października:

            KLASY V, VI, VIII-godz.13:15-14:55


            Artykuły/filmy

            Wady_postawy.pdf

            Inne filmiki z tej kategorii:

             

             

              


            Adaptacja_dziecka_do_przedszkola.docx


            Nadmierna obawa o dziecko ogranicza jego rozwój


            Jak rozmawiać o dojrzewaniu z córką


             

            Wytyczne  MEiN, MZ i GIS:

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r

             


            Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki

            W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

            Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

            Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl


            Szkolenie dla rodziców. Jak wspierać dziecko w powrocie do edukacji stacjonarnej

             

            • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole. 

            Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.

            • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.). 
            • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

            Bezpieczny powrót do szkoły – spot informacyjny


            Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci- wskazówki dla rodziców

            Jak-wspierac-zdrowie-psychiczne-naszych-dzieci-rodzice.pdf

             

             

            Szanowni Państwo, Uczniowie

            podczas trwania nauki zdalnej zachęcam do kontaktu ze mną przez MS Teams , poczta elektroniczna (tangelomania@poczta.fm), dziennik elektroniczny oraz stacjonarnie podczas pełnienia przeze mnie dyżurów w szkole- wykaz konsultacji  poniżej na stronie.

             

             


            Konsultacje dla rodziców- wykaz aktualizacja 31.01.2021 r.

            Konsultacje_dla_rodzicow.pdf

            Konsultacje dla uczniów- wykaz

            Konsultacje_dla_uczniow.pdf

            Pedagog szkolny

             


             

            Nauka z domu - jak zaplanować dzień i nie zwariować

             Zachowanie właściwego rytmu dobowego i stworzenie planu dnia jest konieczne, aby cieszyć się dobrą kondycją psychiczną jak najdłużej. W tym artykule przedstawimy kilka prostych narzędzi, które pomogą Ci zaplanować najbliższe dni i nie zwariować! 

             

            a_nauka_w_domu_PDF.pdf

            źródło: https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nauka-z-domu-jak-zaplanowac-dzien-i-nie-zwariowac

            Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej

            – poradnik MEN

            Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. Z poradnika mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ksztalcenie-na-odleglosc-w-klasach-i-iii-szkoly-podstawowej--poradnik-men

             


            Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska. Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć.

            Kiedy dziecko zaczyna dojrzewać i wkraczać w dorosłość – zmienia się. To naturalny etap. Jest on trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który często naprawdę nie wie co o tych zmianach sądzić i jak na nie reagować. Często pojawia się wtedy pytanie czy obserwowane zmiany są wynikiem buntu młodzieńczego wpisującego się w naturalny proces rozwoju czy świadczą o poważniejszym problemie jakim jest choroba – depresja.

            https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja


            WSPARCIE ONLINE - DLA NAUCZYCIELI, RODZICÓW, DZIECI I MŁODZIEŻY

            Bez względu na to czy jesteś uczniem, nauczycielem czy rodzicem wahania nastroju oraz zagrożenia związane z wymuszona izolacja dotyczą każdego z nas. Czytasz i oglądasz posty o tym jak można szczęśliwie wykorzystać czas z rodziną w domu, którego na co dzień, w normalnym rytmie przecież najbardziej Ci brakuje i choć teoretycznie zgadzasz się z przekazem i wiesz jaką wartość ma czas spędzany w gronie rodzinnym to w praktyce widzisz, że po 2 tygodniach zamknięcia w domu Twoje relacje rodzinne wcale nie stają się silniejsze, lecz wręcz przeciwnie ich poprawność zaczyna wisieć na włosku.

            Na czas pandemii jako wsparcie uruchamiamy konsultacje on-line!

             

            https://instytutep.pl/wsparcie-online?fbclid=IwAR3NEGwPXlR8N_0jzb-


            „Zadbaj o dziecięcy mózg!” – nowa kampania społeczna

            Ruszyła kampania „Zadbaj o dziecięcy mózg!” promująca zasady związane z ograniczeniem nadużywania urządzeń ekranowych przez dzieci.

            Artykuł: skopiuj link

            https://mobirank.pl/2020/08/28/zadbaj-o-dzieciecy-mozg-nowa-kampania-spoleczna/


            10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii

            W tym okresie, w którym dorośli przeżywają niepokój i niepewność, szczególną uwagę należy poświęcić zdrowiu psychicznemu najmłodszych.

            https://www.gov.pl/web/koronawirus/ochrona-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy


            "Potrafię się zatrzymać" - Spot jest głównym elementem nowej kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom: „Potrafię się zatrzymać”! Głosu projektowi użyczyła Karolina Gruszka.  Wychowuj bez klapsów!


            Artykuł- "Jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa"

            https://kampaniespoleczne.pl/jak-wspierac-dzieci-podczas-epidemii-koronawirusa/


            Dokumenty szkolne:

            Aneks__do_statutu_COVID.docx

            Telefony zaufania:

            Nowy_Dokument_programu_Microsoft_Word_(3).pdf

            NIEZBEDNIK_DLA_OSOBY_DOTKNIETEJ.pdf

            depresja__jak_pomoc_dziecku._ulotka.pdf

            Znikajace_dziewczeta.pdf

            Cyberprzemoc.pdf

            odpprawzacyber.pdf

            plakat_fonoholizm1.pdf

            gdy_dorastajace_dziecko_nie_slucha_rodzicow.pdf

             

             

            TEST-INTELIGENCJI-WIELORAKIEJ.pdf

            styleuczenia.pdf

            NACOBEZU czyli - ocenianie_ksztaltujace.pdf

             

            Bezpieczenstwo_dzieci_online._Kompendium_dla_rodzicow_i_profesjonalistow.pdf

             Chro--dziecko-w-sieci_38c0ok58.pdf