• „Glass is life…”

          • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego i wyboru ścieżki kariery uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły mieli dziś okazję zapoznać się z jednym z największych zakładów produkcyjnych w naszym regionie. Poznali historię oraz zobaczyli jak przebiega proces produkcji opakowań szklanych w jarosławskiej Hucie Szkła.

            Huta Szkła w Jarosławiu rozpoczęła swoją działalność w 1974 roku. Od 1933 roku należy ona do koncernu Owens Illinois (O-I Glass) i jest największym zakładem w rodzinie 70 zakładów na całym świecie. Jednocześnie jest to największa huta szkła w Europie. O-I Jarosław zajmuje się produkcją opakowań szklanych w trzech różnych kolorach (oranż, zieleń i bezbarwny). W kopule o wysokości 35 m i długości 120 m znajdują się 4 piece (wanny) szklarskie, które mają zdolność topienia 1200 ton szkła na dobę. Do produkcji szkła używa się m.in. piasku, sody i wapienia. Wszystkie komponenty używane do produkcji szkła dostarczane są do O-I Jarosław wagonami. Szkło zielone barwione jest związkami chromu, natomiast oranżowe związkami żelaza.

            O-I w Jarosławiu produkuje dziennie blisko 6 milionów opakowań szklanych (najszybsza maszyna produkuje nawet 600 wyrobów na minutę).

            Huta Szkła w Jarosławiu do produkcji opakowań szklanych używa również stłuczki (ok 30 % na szkle bezbarwnym i 60 % na szkle kolorowym), pozwala to znacząco zmniejszyć energię potrzebną do produkcji szkła.

            Niestety obecnie w Polsce poziom recyklingu jest niski i sporo szkła nie trafia do recyklerów, a to co jest dostarczane jest silnie zanieczyszczone (nawet 200 kg w tonie to plastik, bioodpady, metal, szkło nietłukące/żaroodporne). Jest to spora ilość, gdyż wymagania huty to maksymalnie 50 gramów zanieczyszczeń w tonie stłuczki.

            Statystyczny mieszkaniec Polski nieprawidłowo wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić te przyzwyczajenia. Segregujmy odpady jeszcze staranniej niż dotąd, by łatwiej i skuteczniej poddać je procesowi recyklingu.

            Zakład ten dużą wagę przywiązuje do ochrony środowiska. Świadczyć o tym może m. in. wyposażenie kominów ( 2 kominy o wys. Ok 70 m) w elektrofiltry i DeNOx do wyłapywania pyłów i szkodliwych tlenków siarki i azotu oraz chlorków, a także zamknięty obieg wody, własne studnie głębinowe i separator (woda jest czyszczona i zawracana do procesu).

            Również produkty O-I są EKO –  opakowania szklane mogą być przetwarzane nieskończoną ilość razy.  

            Dowiedzieliśmy się również jak można rozpoznać produkt pochodzący z jarosławskiego zakładu. Na produktach O-I z Jarosławia wytłaczane są symbole E19.

            Dziękujemy serdecznie za wspaniałe przyjęcie pracownikom firmy O-I Poland S.A. Huta Szkła Jarosław.

             

            Więcej zdjęć w albumie.

            Kierownik wycieczki: p. Maria Dudek

            Opiekunowie: p. Angelika Tomaszek, p. Agnieszka Gloc
            autor artykułu: M. Dudek

          • Nie zapomnij!

          •  

            Ten polski kwiatek mówi skromnie – nie zapomnij o mnie, zwolnij na chwilę „uśmiechnij się do bliskich, pomyśl o starych przyjaciołach”.

            Akcję obchodów Dnia Polskiej Niezapominajki zapoczątkował 2002 roku redaktor radiowej jedynki prowadzący „Ekoradio” – Andrzej Zalewski.

            ​​​​​​​Święto to obchodzimy 15 maja. Ma ono na celu promowanie przyrody, jej walory i ochronę.

            ​​​​​​​Świętowanie Dnia Polskiej Niezapominajki w naszej szkoły odbyło się 9 maja. Uczniowie klas I-VIII mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat znajomości kwiatów rozwiązując test: „Znam polskie kwiaty” przygotowany przez Panie Wiesławę Stanisławczyk i Agnieszkę Gloc. Najmłodsi otrzymali różne kolorowanki, z motywem niezapominajek oraz wysłuchali wiersza Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”.

            Uczniowie otrzymali także sadzonki niezapominajek, aby mogli posadzić je w swoich ogrodach
            i cieszyć się tymi niezwykłymi kwiatami.
            ​​​​​​

            Dawniej obdarowanie kogoś niezapominajkami stanowiło prośbę o niezapomnienie, było wyrazem sympatii, życzliwości. Bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku, w ten sposób te niepozorne piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody.

            Dopełnieniem tego dnia były herbaty z kwiatów klitorii (niebieska) i kwiatów hibiskusa (czerwona).

            Czy wiesz, że…

            Niezapominajki rosną w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków.

            Nazwa niezapominajki, podobnie jak w polskim związana jest z pamięcią, a właściwie niezapominaniem.

            Forget me not – po angielsku

            Wu Wang Cae – po chińsku

            Niezabudka – po rosyjsku

            Wasurena gusa – po japońsku

            Forglemmigej – po duńsku

            Fórglemmigej – po szwedzku

            Forglem-mig-ikke – po norwesku

            Vergißmeinnicht – po niemiecku

            Nontiscordardimé – po włosku

            Vergeet-mij-nietje – po holendersku

            Nomeolvides – po hiszpańsku

            Więcej zdjęć w albumie.

            Organizatorzy: p. Agnieszka Gloc, p. Wiesława Stanisławczyk

          • Witaj, Majowa Jutrzenko!

          • ,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” 

                                                                                                                                                      św. Jan Paweł II

             

            W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 MajaChcąc przybliżyć uczniom ten ważny akt prawny,  w dniu 05.05.2023 r. klasy II, III, VII oraz VIII przygotowały montaż słowno- muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

            Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Artyści zrobili duże wrażenie na publiczności. W ciekawy sposób przedstawili wydarzenia minionych czasów. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

            Uroczysty charakter apelu został podkreślony przez uczniów klasy II i III, którzy wykonali dostojny taniec dworski- polonez.

            „Witaj majowa Jutrzenko”, jedna z najpiękniejszych a zarazem najbardziej żwawych i wesołych patriotycznych pieśni, pamiątka ustanowienia Konstytucji 3 maja, towarzyszy od wielu lat kolejnym pokoleniom Polaków, dlatego i w tym roku nie mogło jej zabraknąć w naszej szkole. 

            Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował wszystkim artystom oraz nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości: 

            p. Gabrieli Styś

            p. Beacie Walerianowcz- Hemperek

            p. Angelice Tomaszek

            Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

          • Kwietniowe osobowości

          • W piątek 5.05.2023r. zostały wręczone odznaki osobowościom kwietnia. Wszyscy oklaskiwali wybrane osoby. Oto one:

            • Sportowiec miesiąca: Dominik Kolasa, Zosia Król
            • Profesorek:  Milana Tabachok, Aleksandra Brudniak
            • Wzorowy dyżurny: Weronika Winiarz, Karina Marszałek
            • Smakosz: Antoni Gałan, Natalia Cienki
            • Służbista: Igor Sokół, Madzia Haczek
            • Koleżka: Ania Golba i Emilia Golba
            • Kulturysta: Michał Kopański, Gabrysia Mac
            • Złota rączka: Mateusz Frań, Sebastian Sokół
            • Pożeracz książek: Olivia Pszonak, Kamila Pietryna

            Ostatni tytuł, na który wszyscy czekali czyli „Klasa na medal” przypadła klasie, która trzyma się razem. Do nich fajnie się przychodzi, a także fajnie z nimi pracuje. To klasa „8”. Gratulujemy zaszczytnego tytułu.

             

            Koordynator: Agnieszka Mierzwa

          • Olimpus i Olimpusek

          • Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach Olimpusek (klasy młodsze) i Olimpus (klasy starsze). Uczniowie stanęli do konkursów ścierając się z uczniami z całej Polski. Klasy I-III sprawdzały swoją wiedzę z edukacji polonistycznej, matematyczno- przyrodniczej i z języka angielskiego. Klasy od IV-VIII licznie uczestniczyły w zmaganiach z matematyki i języka angielskiego. Co roku przybywają nowi śmiałkowie chcący sprawdzić swoje umiejętności. Każdy konkurs, w którym uczestniczycie podnosi jakość pracy naszej szkoły, wyniki nauczania i wspiera w ciągłym rozwoju. Wszystkim dziękujemy za udział, gratulujemy odwagi i tego, że nie boicie się mierzyć z całą Polską. Szczególne gratulacje należą się Ali Haczek z klasy 1, która wywalczyła miejsce w pierwszej dziesiątce laureatów z języka angielskiego. Dziękujemy również nauczycielom przygotowującym z edukacji wczesnoszkolnej, matematyki i angielskiego.

          • Stań się muzyką i nie mijaj...

          • nasza tożsamość i przekonania

            W środę, 3 maja, o godz. 15:00 w Gminnym Centrum Kultury w Wiązownicy odbył się Gminny Przegląd Pieśni Maryjnych i Patriotycznych, w którym wzięła udział nasza uczennica Kamila Pietryna. Oprócz uczniów szkół podstawowych z gminy Wiązownica wystąpili także członkowie Stowarzyszenia Młodzieżowego "Auxilium".

            Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznych i Maryjnych odbył się pod patronatem wójta gminy Wiązownica Krzysztofa Strenta, a jego organizatorem było Gminne Centrum Kultury.

            Więcej zdjęć w albumie. 

            Wielkie podziękowanie dla naszej Kamili

            za godne reprezentowanie szkoły i poświecony czas.

             

            Opieka: p. Angelika Tomaszek, p. Elżbieta Pietryna

            artykuł: A. Tomaszek

          • Konkurs z okazji Dnia Dziecka

          • ZASADY UCZESTNICTWA

            1.Konkurs adresowany jest do uczniów naszej szkoły. Przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:

            I-Klasy 0-3, II-Klasy 4-8.

            2. Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać latawiec w konstrukcji płaskiej lub przestrzennej (płaszczyzna nośna i ogon).

            3. Ogon latawca nie może być wykonany z drutu, linki stalowej, czy też innego materiału przewodzącego.

            4.Format latawca i technika jego wykonania są dowolne.

            5.Prace konkursowe należy należy składać do p. Angeliki Tomaszek lub p. Gabrieli Styś do dnia 31 maja 2023 r. .

            6.Dla laureatów konkursu przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.

            7.Wręczenie nagród laureatom wraz z pokazem latawców odbędzie się w Dniu Dziecka.

             

            OCENA JURY

            1. Komisja w swojej ocenie bierze pod uwagę pomysłowość, staranność i estetykę wykonania latawca.

            2. Werdykt jurorów jest ostateczny.

             

            POSTANOWIENIA KOŃCOWE

            1. Uczestnicy konkursu zobowiązują się, iż nie będą rościć żadnych praw z tytułu publikacji ich prac oraz zezwalają na ich wykorzystanie przez organizatorów w celach promocyjnych.

            2. Każdy uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do zgłoszenia udziału w konkursie.

            3. Wszelkie kwestie nie ujęte w regulaminie rozstrzyga Organizator.

            4. Zgłoszenie do udziału w konkursie jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

             

            Fundator nagród: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Mołodyczu.

            Organizatorzy:

            Samorząd Uczniowski,

            pedagog szkolny A. Tomaszek 

             

          • 22 kwietnia to Święto Ziemi

          • Podczas uroczystej akademii, która odbyła się 26 kwietnia 2023r. w naszej szkole obejrzeliśmy dwa przedstawienia związane ze Świętem Ziemi. Pierwsze w wykonaniu najmłodszych, czyli „zerówki”. Dzieci, aby mówić o ekologii, wcieliły się w role leśnych duszków, krasnali, a także słoneczka. Klasa 6 i 7 natomiast pokazała, jak na początku Ziemia była piękna, a jak wygląda teraz, zniszczona przez człowieka.

            Dzień Ziemi jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej Planety. Od dawien dawna naukowcy poszukują śladów życia w kosmosie. Jak dotąd nie znaleźli ich nigdzie poza naszą planetą. Obserwując jednak zachowanie ludzi powstaje pytanie: jak długo będzie ono istniało? Ile jeszcze Ziemia potrafi wytrzymać?  Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory wszedł on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. W Polsce obchodzimy to święto od 1990 roku. W tym  roku Dzień Ziemi jest obchodzony pod hasłem  „Ziemia na krawędzi”. Ziemia woła do nas wszystkich: „ Ludzie zmieńcie się. Ja Wam daję życie, a wy mnie zniszczenie i śmierć. Dźwigam umarłe drzewa, rzeki, które nie chcą płynąć, kwiaty, które straciły sens życia, wyschłe trawy, martwe zwierzęta. Dźwigam całą chorą  przyrodę. Ludzie pomóżcie mi, pomóżcie sobie”.

            Obejrzane inscenizacje, przygotowane scenariusze i zawarte w nich myśli miały na celu skłonienie wszystkich do refleksji oraz podjęcia konkretnych, ekologicznych działań. Wszak „Ziemia jest na krawędzi”.

            Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

             

            Scenariusze i reżyseria: Irena Szwajczak, Renata Bałanda, Barbara Dec- Kozdroń

            Dekoracje: uczniowie klas 0, 6, 7 wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi

            autor artykułu: B. Dec- Kozdroń

          • Torcik na szóstkę

          • dobrze, że plastyka jest w szkole :)

            Po raz kolejny w naszej szkole zostały zorganizowane pozalekcyjne warsztaty cukiernicze w ramach innowacji pedagogicznej "Plastyczna kuchnia".  Tym razem celem było przygotowanie mini torciku.

            W zajęciach udział wzięły uczennice z klasy IV i V, które nie tylko nauczyły się od podstaw "składać" torcik w rancie, ale komponować smaki, tynkować oraz  ozdabiać. 

            Zajęcia takie to ciekawa forma edukacji zawodowej. Okazało się, że pomysł bardzo spodobał się dziewczynom, gdyż nie zawsze mają one możliwość na taką zabawę w domu. Warsztaty cukiernicze w naszej szkole cieszą się dużym zainteresowaniem. Była to ciekawa forma pracy oraz nabycie nowych doświadczeń.

            Zdjęcia w albumie.

            Prowadząca innowację: p. Angelika Tomaszek

            artykuł: A. Tomaszek

          • Sadzimy las

          • Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Łączą Nas Drzewa”. Z tej okazji w ubiegły piątek wspólnie z pracownikami urzędu gminy Wiązownica, CUW i GOPS oraz pracownikami Nadleśnictwa Sieniawa udało się posadzić ponad 7 tysięcy sadzonek na terenie Leśnictwa Chrapy. W akcji również nie zabrakło Wójta Gminy Wiązownica pana Krzysztofa Strenta. Pracowaliśmy od rana sadząc buki, jodły, wiązy i lipy pod czujnym okiem profesjonalistów. W pocie czoła pracowali uczniowie z klasy 6, 7 i 8 pod opieką Barbary Dec-Kozdroń, Agnieszki Mierzwy, Agnieszki Gloc i Marzeny Warcaby. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekało ognisko, ciepłe napoje, kiełbaski i słodkie przekąski. Każdy otrzymał również pamiątki od Nadleśnictwa Sieniawa. Uroczyste zakończenie zwieńczył wykład historyczny naszego pana dyrektora Jana Kucy o historii miejsca, w którym się znajdowaliśmy.

            Misję rozpoczętą w piątek kontynuowali w poniedziałek uczniowie i harcerze z klas 4, 5, 7 i 8 pod opieką pań Renaty Bałandy, Barbary Dec-Kozdroń i Agnieszki Gloc, tym razem sadząc las w Leśnictwie Radawa pod okiem Nadleśniczego z Nadleśnictwa Jarosław. Las ten będzie żywym pomnikiem w hołdzie Janowi Pawłowi II, jako że został nazwany imieniem świętego. Największa atrakcją wydarzenia był współudział 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która po skończonym zadaniu chętnie pokazywała zainteresowanej młodzieży swój ekwipunek. Również i tu na młodych pomocników czekał poczęstunek i upominki.

            Zdjęcia w albumie.

            Artykuł: A. Mierzwa

          • Konkurs szkolny

          • LISTA SŁÓW DO LITEROWANIA:

            Actor, right, air, airport, glass, salt ,glue, science, scissors, April, September, astronaut, shelf, August, autumn, heavy, bicycle, biscuit, horrible, bookshop, hour, husband, soap, bridge, ill, important, brush, interesting, January, job, space, journalist, speak, butter, July, butterfly, castle, language, station, cave , later, cheap, chemist, chocolate, straight, letter, strange, Christmas, subject, competition, lovely, magazine, cookie, married, surname, dangerous, meal, mechanic, medicine, decide, telephone, thank, dictionary, minute, theatre, dinosaur, dry, money, time, together, museum, toilet, newspaper ,tomorrow, noisy, November, October, everywhere, umbrella, excellent, excited, quarter, expensive, queen, uniform, university usually photographer, warm, pilot, wife, finish, fire, pocket, winter, fire, wood, postcard, post office, foggy forget, fork, fridge, ready, remember, fur, restaurant, future, rich, address, sometimes, afraid, soup, stomach, balcony, headache, holiday, swimming ,pool, better, hungry, leaf, boring, idea, library, bottle, island, temperature, terrible, moon, moustache, clever, teeth, toothache, coffee, towel, opposite, vegetable, pirate, dance, waterfall, daughter, present, weather, difficult, dolphin, rainbow, dream, windy ,sandwich, famous, field.

          • „Opowieść o braterstwie i służbie”

          • – niecodzienna powtórka do egzaminu ósmoklasisty. 

            Dzień 20 kwietnia 2023 roku na zawsze zapadnie w naszej pamięci, był on dla nas bardzo ekscytujący. Miała wówczas miejsce premiera filmu „Opowieść o braterstwie i służbie” opartego na książce „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. ​​​​​​​

            Prace związane z realizacją projektu rozpoczęły się w grudniu 2022 roku. W końcu po czterech miesiącach mogliśmy zobaczyć ich efekt.

            Książka i film ukazuje tragiczny obraz II wojny światowej.

            Główni bohaterowie poświęcają życie dla Ojczyzny. Czytając lekturę czy oglądając film, uświadamiamy sobie, jakimi wartościami powinniśmy się kierować w życiu.

            W pierwszoplanowe role wcielili się: Kacper Marek - Zośka, Igor Cienki - Rudy, Hubert Sokół - Alek, Szymon Pawlik - Wesoły, Ewelina Zbożeń - narzeczona Alka, Klaudia Winiarz - siostra Rudego, Natalia Pryjda - lekarka.

            Scenariusz przygotowała Natalia Pryjda, a w przełożeniu go na scenopis pomogła Joanna Mil. Natalia podjęła się też reżyserii. Oczywiście my również  dodawaliśmy swoje koncepcje albo zgłaszaliśmy sugestie do ekranizacji lektury  na każdym jej etapie.

            Z montażem scen zmagali się: Natalia Pryjda i Kacper Marek. Nad całością przyjętych do wykonania zadań czuwała nasza polonistka Beata Walerianowicz-Hemperek.

            Realizacja projektu bardzo nas pochłaniała. Nagrywanie poszczególnych scen czy ujęć, nie było łatwe, bo pomimo świadomości, że nagranie możemy powtórzyć, to stres dawał znać o sobie. Aczkolwiek zawsze towarzyszył nam dobry humor i byliśmy zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu na „planie filmowym”, za który posłużyły: harcówka, biblioteka oraz zagajniki leśne – niekiedy skrywające ślady przeszłości. Chociażby bunkier przy linii sowiecko – niemieckiej z czasów II wojny światowej.  

            Jednak najbardziej obfitował w emocje dzień premiery.

            Zastanawialiśmy się, jak nasze dzieło zostanie odebrane przez koleżanki i kolegów ze szkoły. Podczas projekcji filmu musieliśmy się zmierzyć z uczuciami towarzyszącymi oglądaniu siebie na ekranie, co nie należy do codzienności.

            Cieszymy się, że film został pozytywnie odebrany i rozbudził zainteresowanie tym rodzajem sztuki. Dla nas była to także okazja do utrwalenia wiadomości z lektury obowiązkowej do egzaminu ósmoklasisty.

             

            Uczniowie klasy VIII

          • Flamma

          • w świecie sztuki​​​

            Data Światowego Dnia Sztuki została ustanowiona dla uczczenia jednego z największych artystów - Leonarda da Vinci – włoskiego malarza, rzeźbiarza, wynalazcy. To właśnie dzień jego urodzin – 15 kwietnia – od paru lat jest oficjalnym świętem sztuki.

            Obchody mają na celu promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa

            wobec dziedzin kultury oraz sztuki.

            Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w akcji twórczej  i przygotowali ciekawe projekty związane ze sztuką.

            Zapraszam do albumu fotograficznego.

             

            "Pasja wyprowadzi ludzi poza ich samych, poza ich wady, poza ich niepowodzenia.

            W życiu musi być i obowiązek, i pasja, a szczęściem jest ukochanie swojej codzienności.

            Prawdziwa pasja, która płonie w twojej duszy, to taka, której nigdy nie można zgasić.

            Do szczęścia w życiu wystarczą pasja i miłość."

             

            Z okazji tych obchodów w naszej szkole gościła pani Iwona Kosturek  pasjonatka, tancerka flamenco (flamma- płomień, ogień) i jednocześnia babcia naszych uczennic- Mileny i Nadii. To atrakcyjne dla uczniów spotkanie odbyło się z inicjatywy p. Angeliki Tomaszek. 

            Pani Iwona przeprowadziła młodych odbiorców sztuki przez magiczny świat andaluzyjskich Romów. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat muzyki, tańca i tradycyjnego ubioru. Odbiorcy mieli okazję zobaczyć na własne oczy taniec flamenco z kastanietami.  

            W ramach Dnia Sztuki uczniowie klasy 6 i 7 stworzyli happening pt. "Nasze myśli". Poprzez taką formę wypowiedzi częściowo zaplanowaną, a częściowo otwartą na przypadek i improwizację, chcieli pokazać, że myśl to wytwór umysłu, który wysyłany do mózgu generuje emocje, a w konsekwencji także konkretne zachowania.

            Na koniec dla uczestników został przygotowany słodki poczęstunek - tradycyjne merengues almendrados upieczone przez organizatora :)

            Organizator: p. Angelika Tomaszek

            autor artykułu: A. Tomaszek

            Zapraszam także do wirtualnego spaceru po Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, gdzie można zobaczyć wybrane sale stałej ekspozycji, dzieła sztuki jak Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta, Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, a także narodowe pamiątki m.in. umieszczone w gablocie ze Szkatułą Królewską.

          • Dbaj o zdrowie!!!

          • 13 kwietnia 2023 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbył się XXI Powiatowy Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie pod Honorowym Patronatem Starosty Jarosławskiego oraz medialnym Ekspresu Jarosławskiego z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia).

            Naszą szkołę mieli zaszczyt reprezentować drugoklasiści wykonując piosenkę „Dbam o zdrowie” oraz uczennice z klas: VI, VII,VIII, które pokazały się w  tańcu z piłkami.

            Oba występy bardzo podobały się publiczności. Nasi wykonawcy otrzymali gromkie brawa oraz pochwały. Ogromnie cieszymy się z otrzymania statuetki.

            Więcej zdjęć w albumie.

             

            Opiekunowie: 

            p. Gabriela Styś-  Koordynator Promocji Zdrowia,

            p. Agnieszka Gloc

            Aranżacja tańca: p. Angelika Tomaszek

            autor artykułu: G. Styś

          • Rocznica narodzin dla Nieba

          • 05.04.2023 r. odbyła sie akademia z racji 18. rocznicy narodzin dla Nieba - naszego rodaka Papieża -Św. Jana Pawła ll.

            "Musicie od siebie wymagać..." -  to słowa Św. Jana Pawła ll i przewodnia myśl uroczystej akademii.

            Uczniowie kl. lV zaprezentowali najważniejsze wątki z życia Świętego Papieża. Treści recytowane, przeplatane były śpiewem. Miłym akcentem był taniec do utworu "Schowaj mnie". 

            Do części artystycznej włączyli się również młodsi uczniowie z klasy 0A. Akademia była wyrazem wdzięczności za dar Wielkiego Polaka, ktory zasłużył się nie tylko dla naszej ojczyzny, ale również dla calego świata. Warto pochylać się i na nowo odkrywać wartosci jakimi żyli ludzie, od ktorych możemy nauczyć się miłości Boga i bliżniego, szacunku do Ojczyzny-  wymagania, ktore dają rozwój i wzrost wewnetrzny każdemu człowiekowi.

            Po zakończonej akademii każdy uczestnik mógł poczęstować się papieską kremówką, ktora jest tradycyjnym deserem wspominanym przez Papieża jeszcze z młodzieńczych lat. Przysmak został ufundowany przez Radę Rodziców SP Mołodycz.

            Samorząd Uczniowski złożył Dyrektorowi, wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzinom życzenia wielkanocne. Dobrego przeżycia triduum paschalnego, które zaowocuje radosnym, pełnym pokoju i miłości przeżywaniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Życzliwości i wyrozumiałości, by znikła wszelka złość, a królowała pośród nas miłość.

             

            Więcej zdjęć w albumie.

            Odpowiedzialni: p. Dorota Maciurzyńska, p. Renata Bałanda

            Dekoracja i choreografia tańca ze wstążkami: p. Angelika Tomaszek

            autor artykułu: D. Maciurzyńska

          • "Baranek, kurczaczek czy zajączek?"

          • wyniki konkursu

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w szkole zorganizowano konkurs plastyczny, którego celem było rozwijanie wyobraźni twórczej, poszerzanie warsztatu plastycznego o różnorodne formy i techniki plastyczne oraz promowanie tradycji własnoręcznie wykonywanych ozdób wielkanocnych.

            Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać pracę przestrzenną, w której wykorzystali przeróżne materiały. Praca komisji konkursowej nie należała do najłatwiejszych, gdyż wszystkie ozdoby urzekały pięknem, pomysłowością i odznaczały się różnorodną formą wykonania.

            Jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów:

            I miejsce: Liliana Woźny

            II miejsce: Oliwia Soliszewska

            III miejsce ex aequo: Weronika Winiarz, Magdalena Haczek

            wyróźnienie ex aequo: Kacper Pryjda, Hubert Pietryna, Dawid Krupka, Kamila Pietryna

             

            Laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Pozostali uczestnicy dyplomy za udział i nagrody pocieszenia. 

            Dziękujemy bardzo uczniom za zaangażowanie, kreatywność i indywidualne podejście do wykonanej pracy plastycznej. Wystawa prac miała miejsce na korytarzu szkolnym.

            Więcej zdjęć w albumie.

            Organizatorzy: p. Angelika Tomaszek, p. Dorota Pryjda

            autor artykułu: A. Tomaszek

          • Gdy święta tuż, tuż...

          • W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną uczniowie klasy pierwszej doskonalili swoje umięjętności cukiernicze. I tak  wykonali babeczki, czyli słodkość typowo wielkanocną. Zabawa i nauka  pieczenia przypadły wszystkim do gustu, a zwłaszcza moment degustacji.

            Prowadząca zajęcia: p. Monika Romaniec

            autor artykułu: M. Romaniec

          • Słodki, świąteczny akcent

          • Wspólne pieczenie to nie tylko świetna okazja, by nauczyć dziecko wielu prostych czynności w kuchni. To także wzmacnianie więzi, budowanie relacji uczeń- uczeń, uczeń- nauczyciel. W kuchni można też porozmawiać o tym, co zdarzyło się w szkole....

            Podczas wielkanocnych warsztatów cukierniczych uczniowie "mimochodem” doświadczali:

            • integracji i współpracy,
            • efektywnej komunikacji i aktywnego słuchania,
            • kreatywności tworzenia,
            • koncentracji, 
            • usprawniania zdolności manualnych.

            Takie zajęcia to bardzo skuteczny sposób na swobodny trening umiejętności społecznych. Uczestnicy upiekli, a następnie udekorowali kruche koszyczki wielkanocne. 

             

            Było niezwykle kolorowo, smacznie i wesoło. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

             

            Prowadząca: p. Angelika Tomaszek

            autor artykułu: A. Tomaszek

          • "Stabat Mater"

          • Stabat Mater (dolorosa) po łacinie oznacza Stała Matka (bolejąca)

            Nagranie -fragment koncertu

             

            Grupka melomanów z naszej szkoły w dniu 1 kwietnia wybrała się ​​​​​​do Kolegiaty pw. Bożego Ciała, gdzie mogła usłyszeć Stabat Mater - najsłynniejszą kompozycję sakralną Giovanniego Battisty Pergolesiego.

            Pergolesi napisał Stabat Mater na zamówienie neapolitańskiego bractwa Cavalieri della Vergine dei Dolori. Kompozytor miał dwadzieścia pięć lat, kilka sukcesów na polu opery i zaledwie parę miesięcy życia przed sobą. 

            W XVIII wieku kompozycja została oficjalnie wprowadzona przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywana w czasie Wielkiego Postu. Dzieło dotyczy boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Grą i śpiewem magnetyzowali nas następujący artyści:

            Renata Johnson- Wojtowicz – Sopran

            Aneta Nurcek – Mezzosopran

            Chór Kameralny ZPSM im. F. Chopina w Jarosławiu

            Kwartet smyczkowy:

            Julia Surmacz – Skrzypce I

            Dorota Machała – Skrzypce II

            Wiktoria Ciemierkiewicz – Altówka

            Grażyna Sereda – Wiolonczela

            Agnieszka Kamińska, Łukasz Stanisławczyk – Basso continuo 

            Dyrygent:

            Martyna Lasota 

             

            Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej, umożliwienie jej odbioru na żywo, uwrażliwienie na piękno. Uczniowie przekonali się, że koncert to wspaniałe muzyczne przeżycie.

            Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się na wspólną kolację do Black Coffee.

            Organizator: p. Angelika Tomaszek

            Dziękuję p. Elżbiecie  Pietryna za pomoc w organizacji wyjazdu.